Blinieiilaiidsclie Berichten. SPANJE. De onderhandelingen tusschen Spanje en Duitschland over een handelstractaat zijn reeds zeer gevorderd. PORTUGAL. De minister van buitenlandsche zaken heeft eene circulaire aan de legatiën in het buitenland gezonden, waarin hij het bericht dat er op den koning geschoten is, logenstraft. A M E B I K A. Bij proclamatie heeft president Cleveland thans de robbenvangst in de Behringzee voor het jaar 1893 verder verboden. De regeeiing heeft het ontwerp terugge nomen, waarbij werd voorgesteld dat van eiken Chinees in de Unie eene verklaring betreffende zijne woonplaats en inzending van zijn beeltenis zou worden geëischt. De directeur-generaal der tentoonstelling te Chicago heeft den termijn van inzending van \oorwerpen, waarvoor reeds plaatsruimte is toegestaan, verlengd tot 30 April. Gereed of niet, de tentoonstelling zal 1 Mei geopend worden. Nadat deze beslissing was genomen, is het geschil tusschen de werkslakers en de tentoonstellingsdirectie bijgelegd en het werk hervat. Volgens een telegiam aan de New-York Herald, uit Panama, hebben ernstige onlus ten plaats gehad in Peru. Een gewapende menigte uit Cutervo en Chota belegerde 23 uur lang het paleis van den gouverneur en werd eindelijk door troepen uit elkaar ge jaagd. De aau voerder der opstandelingen, Riveia, en drie hunner werden gedood, twin tig gewond. De New-York Herald ontving uit Valpa raiso het bericht, dat de staat van beleg ook is afgekondigd in den staat Ohiggins, waar evenwel tot nu toe geen ernstige troebelen voorkwamen. Het nieuwe Kabinet is nog niet gevormd. De Zwitsersche bondsregeerïng heeft Dins dag het volgende besluit genomen Voor goederen uit Nederland komen alleen in aanmerking certificaten van oorsprong, die zgn afgegeven door een der Zwitsersche con sulaten te Amsterdam of Rotterdam met dien verstande, dat voor goederen, die vóór de offieieele afkondiging van dit besluit uit Nederland zijn afgezonden, ook andere certi ficaten van oorsprong kunnen worden aange nomen, "voor zoover zij overeenkomstig het besluit der bondsregeering van 14 Februari zijn opgemaakt; dat daarentegen in alle geval te beginnen 1 Mei 1893 alleen de certificaten der beide genoemde consulaten geldig zullen zqn. Het algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen van 9 Januari 1876 zal aan eene wijziging worden onderworpen. Bij het depaitement van waterstaat is deze her ziening reeds m bewerking. De quaestievan de perronkaartjes zal daaibrj tevens worden geregeld. Blijkens offieieele mededeeling va» de Hol- landscheijzeren-spoorwegmaatschappij zal den dn Juni a.s. het resteerend gedeelte der lijn SchiedamHoek-van-Holland, namelijk Maas sluis Hoek-van-Holland, in exploitatie wor den genomen. Zooals bekend is, werd den 15n Augustus 1891 het gedeelte SchiedamMaassluis voor het verkeer geopend, welke lijn een lengte had van 12.121 KM. De nieuwe lijn is lang 11.874 KMzoodat de geheele lijn een lengte heeft \an 23.995 KM. De lijn heeft slechts éen spoor en is als normaalspoorweg gebouwd. Het eindstation Hoelc-van-Holland (havenstation) is, evenals de beide aan de lijn gelegen stations Vlaar- dingen en Maassluis, voor het personen-, goe4eren- en veeveikeer ingericht. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Faillissement. Door de commissie van voorbereid inp vooi het wetsontwerp op het faillissement en de smséance van betaling,'zijn verschillende amendementen voorgesteld. Een daarvan strekt om aan elk schuldeischer, met uiizondeiing van hem die de faillietverkla ring heeft ver/oJit, en elk belanghebbende een recht van verzet te verleenen tegen de failliet- veiklaring, geduimde acht dagen na den dag der uiivpruak met recht voor hooger beroep bij afwijzing van het ver/et door de lerhtbank. Een tweeds amendement strekt om den ge failleerde, dm goedeien bezit in bet buitenland, of ïnschulden op m het buitenland gevestigde personen, te verplichten, indien de curator zulks noodig acht, dezen bij authentieke akte over te dragen de uitoefening van alle zijne rechten op voormelde goedelen of tegen voormelde personen. Een ander amendement heeft de bedoeling eene nieuwe elfde afdeeling van zeven aitikelen in te lasschen tot behoud van het stelsel van rehabilitatie. Voorts heeft een araendement ten doel te be palen. dat de surséance eindigt met den dood van den schulóenaai. SCHIEDAM13 April 1893. Hedenmiddag te halfeen is een koe van den slager P. Scholte alhier, die van de Delft- Eche markt kwam, nabij de Bettrsbrug dood gevallen. H. M. de Koningin-Regentes heeft den "1 On dezer de tei ugroepingsbrieven ontvangen van den heer J. Gennadius, als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van den koning der Hellenen bij hetNederlandsche hof. (St.-Ct.) Voor den weder-mvoer van Nedei landsch vee in België zullen, behalve de Zeeuwsche kantoren, op de daarvoor aangeweten dagen worden opengesteld SantvlietEsschen "Wuestwezel, Achel, Hamont, Maeseyck, Lanaeken en Visé. De voorwaarden waaronder de invoer zal kunnen geschieden, zullen in de Staatscourant van 14 dezer worden medegedeeld. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hólland hebben vernietigd de besluiten van dijk graaf en hoogheemraden van Delfland waarbij goedkeuring is onthouden aan de begrootingen van den Sluispolder en van den Foppenpolder voor 4892en die begrootingen alsnog goedgekeurd. Ten opzichte van het verzoek van "Willem Bijl, te Ketel en Spaland, om wijziging van het leggen der wegen en voetpaden dier gemeente, hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland verklaard, dat er geen termen zijn om daaraan te voldoen. Bij de gevechten in Tamiang (Noordoost kust van Sumatra) zijn gesneuveld van het korps mariniers de korporaals A. Viergever en A. Smit en de mariniers 4ekl. W. Beers en 2e kl. J. Kiestra, waarvan den familie leden mededeeling is gedaan. (S. v. d. D.) De afdeeling Rotterdam van het jNederl. Werkliedenverbond", welke slechts langs orde lijken weg naar sociale hervormingen wil streven, heeft besloten zich niet aan te sluiten de Mei-be weging ter verkrijging van een arbeidsdag van 8 uur, vooreerst omdat zij met het oog op de tijdsomstandigheden daar geen heil in ziet en ten tweede omdat het voorstel uitgaat van de sociaal-democraten, wier medewerking om verschillende redenen door de afdeeling niet gewenscht wordt Onze consul-generaal te New-York, de heer Planten, heeft aan den heer Douglas Campbell, schrijver van The Puritan in Hol land, Hmjlani and America, een inktstelten geschenke aangeboden, dragende aan een zijde het wapen \an Delftshaven in goud en een opschrift in zilver, vermeldende dat ndeze inktkoker is vervaardigd van hout, afkomstig van de Gereformeerde kerk in 1416 te Delfts haven, Nederland, gebouwd". (Toen als katholiek kerkgebouw toegewijd aan den H. Antonius. Eerst in 1574 ging het in den dienst der gereformeerde kerk over.) De andere zgde -van het inktstel bevat op een zilveren schild het opschrift, luidende, dat dit geschenk aan den heer Campbell is aan geboden als een blijk van bijzondere waar deering van zijn belangrijk geschrift. Door de heeren N. Simonsz en S. Hannema Lzn., voorzitter en secretaris der ^Centrale Vereeniging van liberale Kiesvereenigingen" in het district Harlingen, is een open brief gericht aan de heeren mr. H. Goeman Bor- gesius, mr. J. A. van Gilse, mr. A. F. K. Hartogh, mr. S. van Houten, mr. A. Kerdijk en mr. J. D. Veegens, medewerkers aan het weekblad De Nederlander. De schrijvers van den brief komen daarin op tegen de houding van De■Nederlanderin den verkiezingsstrijd, die voor de vervulling der vacature-Oppedijk in het kiesdistrict Harlingen werd gevoerd; in het bijzonder tegen de wijze, waarop in genoemd weekblad over den liberalen candsdaat, den heer Bouman, werd geschreven, en stellen ten slotte aan de bovengenoemde medewerkers de vraag, of deze houding van De Nederlander hun goed keuring wegdraagt. Tot wildmeester der Koningin, standplaats het Loo, is benoemd de heer Paul Beyer, thans to Tharand, in Saksen. Naar men verneemt, zal het congres van katholieke vakvereenigingen, uitgeschreven door het centraal bestuur van den ïNeder- landschen Roomsch-katholieken Volksbond", niet 25 en 26 dezer, maar 15 en 16 Mei te Rotterdam gehouden worden. De algemeene jaarlijksche vergadering van de Nederlandsche afdeeling der ^Alliance Israélite (algemeen Israelietisch verbond) zal den 18den Juni te 's-Gravenhage worden gehouden. Als feestredenaar zal alsdan op treden de heer A. C. Wertheim, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De heer F., een manufacturierin de Weste Wagenstraat te Rotterdam, ontving gisteren van zekeren B., een meubelmaker, eenen dreigbrief, waarin hem beloofd werd dat hij of zijn vader den heer F. dezer dagen eenen kogel door den kop zou jagen. De poütie is met dit schrijven in kennis gesteld. (N. S. Ct.) In het afgeloopen najaar werd door den commissaris van politie te Maassluis proces verbaal opgemaakt tegen drie Engelsche zeevisschers, die de vleet van drie zeevis- schersvaartuigen, die te Maassluis tehuis be- hooren, hadden beschadigd. Eene dier zaken is dezer dagen te Yar mouth behandeld, met het gevolg dat de schipper veroordeeld en de reeder te Maas sluis schadeloosgesteld is. De beide andere Engelsche reeders heb ben (zeker overtuigd van de strafbaarheid hunner schippers) de schadeloosstelling big minnelijke schikking betaald. Men schrijft uit Oud-Beierland aan de N. R. CL Eene dienstbode te 's-Gravenhage had haar kind, slechts eenige maanden oud, bij eenen daglooner alhier voor f 1.50 per week be steed, De pleegmoeder had na eenige weken geen lust meer het kind te houden. Eerst wilde zg het breDgen bij de ouders van de dienstbode, maar zij klopte daar tevergeefs aan. Zg wist echter raad. Fluks wordt bij I den burgemeester aangebeld, en nauwelijks is de deur geopend, of ze legt het kind in de gang en loopt hard weg. Het kind werd daar gevoed en verpleegd, maar er werd tevens tegen de pleegmoeder proces-verbaal opgemaakt wegens het te vondeling leggen van» een kind. Door een consortium van Amsterdammers zal 1U de maand Mei een terrein aan den Amsteldyk brs den watertoren te N.-Amstel J ingericht worden tot het houden van volks spelen en uitspanningen vannverschiHenden aard. Tengevolge van de langdurige droogte ont staat er op vele dorpen in Noord-Holland behoefte aan drinkwater, dat daar uitsluitend bestaat in regenwater. In de laatste jaren is men er op bedacht geweest, om van ge meentewege of vanwege het ïWitte Kruis" groote regenbakken te laten maken, teneinde,, in geval van nood, de ingezetenen van drink water te kunnen voorzien. De spits van den vervallen toren te Pur- merland is gestreken zonder eenig ongeluk. Dinsdagavond is het gerecht uit Leeuwar den naar Suawoude (gem. Tietjeiksteradeel) vertrokken, teneinde een onderzoek in ta stellen naar een geval vermoedelijke vergif tiging, door eenen man op zijne vrouw ge pleegd. De gegevens, door dat onderzoek aan liet licht gebracht, zijn van dien aard, dat tot opening van het lijk der inmiddels ge storven vrouw werd overgegaan. Dinsdagnamiddag ontstond te Baarn door een onbekende oorzaak een hevige biand in een der grootste villa's, toebehoorende aan den heer Seidlitz. Aangewakkeid door een feilen oostenwind, grepen de vlammen zoo snel om zich heen, dat er aan blusschen niet te denken viel en de villa in een tijdsverloop van een uur in een puinhoop was veranderd. Een werkman viel van schrik van den vrij hoogen toren en bezeerde zich ernstig aan den pols. Het Baarnsche bosch liep groot gevaar door de vlammen te worden aangetast, doch bleef gelukkig hieivooi' bewaard. Ylnurdlngen. Bij den Dinsdag te Utrecht gehouden wedstrijd van tooneelvoorstellingeu heeft de tooneelvereeniging jVana" alhier den tweeden prijs behaald. Delft De schermvereeniging »Neder- land" alhier zal dezen Zomer een nationaal en internationaal concours uitschrijven. s-Gravenhage. H. K. H de groothertogin van Saksen, prinses Sophie der Nederlanden, heeft bijdragen geschonken aan het alhier te stichten »Te Huis" voor onderwijzeressen uit den beschaafden standzoomede aan de Broedergemeente in de kolonie Suriname tot instandhouding van verscheidene Scholen. Bij koninklijk besluit is de staatsraad mr. De Nerée tot Babbericii benoemd tot lid van de afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur. Krachtens dat besluit, heeft genoemde heer in de gisteren gehouden openbare ver gadering van gemelde afdeelingzitting genomen". Haarlem. De Kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft een adres gericht- aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin eenige bezwaren worden uiteengezet tegen de voorgenomen bedrijfsbelasting. De Kamer acht de patentwet beter dan de voorgestelde belasting, te meer daar het nooit in de bedoeling van den wetgever heeft ge legen, uitsluitend de inkomsten uit arbeid te belasten. De bestaande patentwet bevat bepalingen die het bedrijf belemmeren, maar dat is nog geen reden tot het invoeren eener inkomstenbelasting, wel tot het verbeteren of afschaffen van Jiet patent. De Haarlemsche Kamer zou het liefst zien, dat de belasting werd uitgebreid tot een alge meene verteringsbelastingdie vormt met de vermogens- en successiebelasting een afge rond geheel. Daarnaast, zegt de Kamer, js geen plaats voor een belasting op het inkomen uit arbeid verkregen. Op die gronden, die in het adies breed- voeng zjjn ontwikkeld, geef t de Haarlemsche Kamer aan de Staten-Generaal in overwegin

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2