Bimieiilaiidsclic Berichten. daad der regeering te beoordeelen. De regee ring heeft niet vernomen dat de conventie reeds opgezegd is, Labouchère vraagt of de beraadslaging over de tweede lezing der Homerule-bill niet morgen gesloten kon worden. Gladstone antwoordde van neen. De Londensche bladen zeggen, dat een liberaal uit Londen tegen de Homerule-wet zal stemmen. "Volgens de Standard zou ook van andere liberalen de houding twijfelachtig zijn. Waarschijnlijk zouden eenige bberalen voorstellen het noordoosten van Ierland en Ulster niet onder het beheer van het Iersche Parlement te stellen. Volgens bericht uit Liverpool heeft de matrozenbond aan de voornaamste reeders aangezegd, dat de leden van den bond Maan dag met die van den stokershond het werk zullen staken, tenzij de reederijen van den reedersbond er toe willen overgaan niet meer de bondsgages te doen. Er schijnt der halve ook aan de dokken te Liverpool eene groote werkstaking ophanden. In eene gisteren te Londen gehouden con ferentie van den dokweikersbond met gedele geerden van aanverwante werkmansbonden is besloten, de crisis, door de weikstaking te Huil ontstaan, aan eene buitengewone, te Londen bijeen te roepen conferentie van alle Li itsche weikmansbonden, te onderwerpen. Tot de voorbereiding van die conferentie is een buitengewoon comité benoemd. Te Huil moeten gisteren ernstige botsin gen hebben plaats gehad tusschen de leden van den dokwerkersbond en de Londensche vrijwilligers. Eerstgenoemden veroverden en verbrandden eenig beddegoed van laatstgenoemden. DENEMARKEN. De grondwet voor IJsland, door den koning onderteekend, zal 1 Augustus in werking treden. Volgens uic staatsstuk zal IJsland voor al zijne eigene aangelegenheden eene eigen wetgeving en bestuur hebben. De "wetgevende macht zal berusten in handen j van den koning en de Nationale Vergadering. Zoolang IJsland geene vertegenwoordigers in den Deenschen Rijksdag heeft, neemt het ook geen deel aan de wetgeving betreffende de zaken van den gehelen staat. Daaren tegen behoeft bit ook niet tot de algemeene uitgaven bij te dragen. Voor de handhaving der grondwet zal te Kopenhagen een secre taris voor IJ dand verantwoordelijk zijn. De koning zal een stadhouder vor IJsland be noemen. De IJslanüscne volksvertegenwoordi ging zal bestaan uit 36 leden, waarvan 30 door het volk en 6 door den koning worden benoemd. ZWEDEN. De beide Kamers hebben zich Woensdag de Eerste met algemeene stemmen, de Tweede met 184 tegen 38 stemmen Verklaard tegen den eisch der Noorsche rood Garibaldi-hemd aan had. Graaf Hancke herkende in hem den landsman en adjudant "Van Nullo. Hij nadeide hem deelnemend en gaf bem een slok uit zijne veldflesch. Deze dankte met een afgematte steno en vei haalde hem met tranen in de oogen het noodlottig einde van zijn bevelhebber. Nullo had m vertwijfeling en met in staat zijnde de algemeene vlucht tegen te houden d» weinigen die nog stand hielden, toegeroepen «Laat de honden loopen sterven wij als mannen En zoo was hij ge storven. De giaaf wilde den afgemntten jongen man naar Wicelowiec geleidenmaar deze wenkte afweiend niet de hand. iNeen, niet dauiheen," antwoordde hij met een gelaat, waarop onbe schrijfelijke afschuw te lezen stond, ilk wil naar Krakau en dezen ongelukaanbrengenden grond verlaien O kon ik ten minste nog maar het lijk van den dapperen held mede naar buis nemen!" Hij begon na deze woorden te weenen als een kind. regeering tot instelling van een afzonderlijk consulaatwezen, en tevens uitgemaakt dat de Rijksdag in deze aangelegenheid heeft mede te spreken. ZWITSERLAND. Bij een volksstemming in het kanton Schaff- hausen over het wederinvoeren van de dood straf hebben zich 4920 stemmen voor en 1182 tegen die wederinvoering verklaard. ITALIË. Koning Humbert bracht gisteren een be zoek aan de koningin van Engeland, te Flo rence, en gebruikte het middagmaal met de koningin. Op zijn reis naar Florence werd de koning allerwegen toegejuicht. PORTUGAL. De koningin-moeder Maria Pia is met den broeder des konings, den hertog van Oporto, naar Parijs vertrokken, teneinde zich van daar naar Rome te begeven, tot bijwoning der zilveren bruiloft van koning Humbert. Een dronken arbeider trachtte gisteren het rijtuig des konings binnen te dringen, toen deze uit den schouwburg kwam. Hij werd terstond aangehouden. B U L (J A R IJ E. Officieus wordt medegedeeld, dat de direc teur der nationale bank, Teneff, te Berlijn een leening van 26 müiioen fiancs heeft geslo ten, bostemd om het hypothecair krediet der bank te versterken. S E R T I E. De Skuptchina heeft Woensdag hare werk zaamheden hervat. De radicalen en progres sisten woonden de zitting niet hij. De radicale en progressistische afgevaar digden weigeren hunne zetels in te nemen. AMERIKA. De heer Patrenótre heeft zijn geloofsbrie ven als gezant van Frankrijk overhandigd. Naar aanleiding van olficieele depêches, meldende dat een opstand tegen de blanken in Corea wordt verwacht, zijn oorlogsschepen der "Vereenigde Staten daarheen gezonden. Volgens een telegram aan de New-York Herald uit Rio Janeiro maken twaalf Brazili- aansche kanonneerhooten zich gereed mede te werken tot het bedwingen van den op stand in Rio Grande do Sul. Een deel van het federale leger trekt op tegen een afdee- ling der insurgenten, te Garufo gekampeerd, vanwaar het detachement werd uitgezonden, dat onlangs Guazahy beineesterde. De minister van oorlog in Brazilië heeft zich gisteren met 400 soldaten naar Rio Grande do Sul ingescheept. Een telegram uit Porto Alegre aan de New-York Herald luidt, dat deDuitscheen Itaüaansche kolonisten van Rio Grande do Sul zich hij de opstandelingen voegen. De New-York Herald maakt een telegram uit Valparaiso openhaar, volgens hetwelk de rust te Santiago is hersteld. Graaf Hancke zond zijn ordonnans naar Gravvolin om een rijtuig te halen, want de jonge Italiaan was door het vele bloedverlies en de ontroering eene bezwijming nabijtoen graaf Hancke hem in het rijtuig geplaatst had, nam hij afscheid en reed met een bekommerd hart weder naar huis. Hoe zou hij dit alles aan Martha durven verbalen? Het was, wel is waar, met het bloed van de zonen van Polendat heden gevloeid had, daar deze laatste troepen bijna alle uit te zamen geraapt gespuis be stonden het was een groot gebrek, dat men ze met eerst eenigszins oefende en ook deed zith het gebrek aan degelijke olficieren steeds meer gevoelen. Van eene goede gebruikmaking der wapenen en flinke uitvoering van militaire manoeuvres kon in het geheel geen sprake zijn. Dapperheid en moed konden deze moeilijkheden ten deele overwinnen, doch alles wat de Italiaan mededeelde, verried juist het tegendeel van deze deugden. Wie tegenstand geboden hadden j: en door kogels doorboord gevallen waren, waren j A F B I K A Paul Kruger is, naar thans van ambtswege gemeld wordt, met 7881 stemmen of eene meerderheid van 872 herkozen tot president der Zuidafrikaansche republiek (Transvaal). SCHIEDAM, U April 1893. De aSymphonie-vereeniging" gaf gisteravond in aMusis Sacrum" eene welgeslaagde uit voering. Het uitgezocht programma werd op eene verdienstelijke wijze ten gehoore ge bracht. Allereerst de schoone ^Serenade Op. 8" van Beethoven, waarvan vooral het adagio en het slot keurig werden vertolkt. De kleinere nummers aPrélude du Déluge" van St. Saëns en aLiebesliedchen" van Taubert, het laatste vooral, verdienen vooi eerst eene blijvende plaats op het repeitoire. Van de nummeis in de tweede afdeehng: het «Vor spiel van Lohengrin" en de aOuveiture zur Oper Titus" van Mozart, beviel het laatste ons het best, een waardig slot van eene degelijke uitvoering Zeer verdienstelijk waien dezen avond verschillende solo's uit de ge noemde stukken. Als solisten kregen we ter afwisseling te hooien de jongejuflfiOUwFrieda Kindier (piano) en de heer Hugo Oushoorn (violoncel), beiden uit Rotterdam. De jongejuffrouw Kindier is een merkwaardig jeugdig talent. Haar aanslag is zoo krachtig, haar technische vaardigheid zoo gioot, teiwijl ook de voordracht op ver dienste aanspraak maakt, dat zij, bij voort gaande ontwikkeling zeer de aandacht zal trekken. De heer Oushoorn had bij meester schap in de techniek iets mats in de voor dracht, wat aan den indruk, die zijn spel maakte, wel eenige afbreuk deed. Beide solisten werden gebisseerd. Bij de opening der buitengewone leesver- gadering vanwege de veieeniging sPaulus", deelde de vooizitter, de heer J. de Goede ren Wz„ gisteravond mede dat deze hoofd zakelijk was belegd met 'toog op de toe treding van het aanzienlijk getal nieuwe leden, n.l. ruim honderd, welke het bestuur nog vóór het aanstaande zomerseizoen aan de vereeniging wenschte te verbinden. Na deze mededeeling werd het woord ver leend aan prof. H. Oort van Leiden, die zijne hoorders ondeihield over: »De waarde van kennis voor het godsdienstig leven". Spieker vestigde allereerst de aandacht op het ver schijnsel, dat de belangstelling in gewone lezingen en voordrachten, in 't bijzonder voor theologische, verflauwt en men in den laatsten tijd de voorkeur geeft aan samenkomsten met debat, waar men van gedachten kan wisselen. Ook spreker had onlangs in de plaats zijner inwoning zulk eene lezing gehouden, en wel over het onderhavige onderwerp, bij welke gelegenheid druk gedebatteerd was reden waarom hij het onderwerp belangrijk voor het meerendeel Italianen en Hongaren de anderen kozen het hazenpad. Waarom stre den zulke mannen als graaf Xaverij en de knappe heer Von Garczinski niet? Wat deden al die schitterende nietsdoeners en grootsprekers in Krakau Waartoe dienden zoo vele mooie woorden, tranen en offers, die anderen brachten, indien op het rechte oogenblik de moed ontbrak en zulke mannen thuis bleven Onder zulke overdenkingen kwam graaf Hancke te Wieclowiec terug. Men kan hieruit zien, dat de Polen zich ook thans nog niet in zijne bijzondere sympathie konden verheugen in weerwil dat hij een van hunne dochters met al den gloed van zijn licht ontvlambaar hart beminde. Doch zoowel hij als de Italiaan deden de opstandelingen onrecht aan, wanneer zij aan hunnen persoonlijken moed twijfelden. De Pool is oorspronkelijk dapper en ridderlijkde geschiedenis is met voorbeelden hiervan vervuld. Napoleon de Eerste rekende de Polen tot zijne beste hulptroepen. Zijgraaf genoeg achtte, het ook in deze bijeenkomst te behandelen. Kennis in het godsdienstig leven acht spreker een voorname zaak, n.l. kennis van de godsdienstige dingen, van den bijbel, van kerkelijke instellingen en ceremoniën. Zonder die kennis toch geraakt men er allicht toe andersdenkenden te vooroordeelen en veroor- deelen, daar men dan geheel onverschillig blijft voor den diepen zin, die in sommige mystieke gebruiken gelegen iszonder die kennis sloopt men ook zijn eigen godsdienstig leven, wordt men gevoelloos voor hoogere dingen. Nog is kennis nuttig en noodig, ten einde meer licht te verspreiden in de geeste lijke zaken en in sommige opzichten een ruimeren en juisteren blik te verkrijgen. Hierbij schetste spreker de wereld- en levens beschouwing onzer voorouders in vergelijking met de onze, waaruit blijkt hoe door de vor deringen der wetenschap is uitgemaakt dat sommige voorstellingen ten eenenmale on juist waren. Doch onze kennis mag ons niet te ver voeren er dankbaar gebruik van makende, moeten wij leeren onderscheiden en breken met wat niet meer van onzen tijd is, maar dan tevens dienovereenkomstig leven en han delen. Een misdaad zou het zijn, om degenen die in een ander geloof opgevoed zijn en in dat geloof zich braaf en moedig in den levens strijd betoonen, tot onze zienswijze over te halen, waardoor de onderlinge vrede en liefde ernstig bedreigd zouden worden. Met 'een hartelijk woord van dankbetuiging aan den Leidschen hoogleeraar en van op wekking tot de leden ter behartiging van het gehoorde sloot dc. -'oorzitter de vergadering. De vice-admiraal P. ten Bosch, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, heeft de opdracht gekregen om onze Koningin-Regentes te Rome te verte genwoordigen bij gelegenheid van de zilve ren bruiloft van den koning en de koningin van Italië en wordt daarbij belast met het overbrengen van eenen brief van geluk- wensching van Hare Majesteit, om dien aan koning Humbert te overhandigen. De genoemde vice-admiraal zal, na morgen door de Regentes te Amsterdam in bijzen der gehoor te zijn ontvangen, den volgenden dag naar Italië op reis gaan. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 18 dezer niet plaats hebben. De maand Maart j.l. is, blijkens het ver schenen overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen, ten achter bij dezelfde maand van het vorige jaar met een bedrag van f17,000. De verschillen tusschen die twee maanden zijn echter, wat de onderdeelen betreft, af zonderlijk vergeleken, vrij wat aanzienlijker. De aandacht wordt al dadelijk getrokken Hancke en de Italiaan, vergaten beiden, dat de Gallicische volkeren met uitzondering van de bewoners der groote steden den adel en de geestelijkheid, van den opstand afkeerig waren en dat velen slechts gedwongen vochten daar zij de overheid moesten gehoorzamen. De bewoners van het platteland waren den opstand zoo vijandig gezinddat Oostenrijk later de bewaking van de giens gerust aan hen kon overlaten. In het oosten vochten de op standelingen met een moed en volhardingdie hun zeer tot eer verstrektenen de weinige troepen uit het groothei togdom, die het gelukte, de grens te overschrijdenvormden aan de Russische grenzen een steike macht tei be scherming van hunne overige landslieden. De troep van Taczanowskieen vooimahg officier in de garde artillerie, is een sprekend voorbeeld voor deze beweringdeze hield maan den lang onder de moeilijkste omstandigheden stand. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2