Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Onderwijs. A rm e n z o r g. He c li tz a ken. V i s s c h e rij schap van Sehieland voor het dienstjaar 1893 is het volgende ontleend: Ontvangsten: Batig slot der rekening over 1892 f 15040,83opbrengst van Schielands eigendommen f9315,63; de omslag over de gehoefslaagden f2566,09; de omslag van Schielands penninggeld, a 11.60 per HA, f32117,74; totaal ontvangsten f 58686,78V2. Uitgaven: Bezoldigingen enz.f 15039pos ten van onderhoud enz. van het Gemeen- landshuis f6680, waaronder begiepen is een brandvrij archief, kostende f5400; kosten van alle gewone werken f16950; kosten buitengewone weiken f 1856.28; lenten en aflossingen geldleeningen f 10020;onvoorziene uitgaven f2441,72%; totale ontvangsten f 58686,78%. Nog in dezen zomer, waarschijnlijk in Augustus, zal worden aangevangen met het oprichten van een nieuw gebouw voor het koninklijk Nederlandsch meteorologisch insti tuut Stoompost Charlois. Weder zijn enkele inwo- neis van hier naar de Transvaal vertrok ken, wier familie of vrienden hen daar wachten. Van daar komen vooitduiend goede berichten, zoodat het hun daar goed schijnt te gaan. Amsterdam. Hedenmorgen ongeveer 10 uur brachten de Koninginnen een be zoek aan Ams, waar HH. MM. werden rond geleid door den directeur dr. Iveibeit en een paar bestuursleden. Zij hadden druk werk om alle vragen van de kleine Koningin te beantwoorden, die veel sympathie bleek te gevoelen voor de zebra's. Niet \eimoedetide dat deze mooi geteekende diereu van een zoo ontembaar karakter zijn, gaf zij den wensch te kennen er een te bezitten. Ingelicht omtrent den aard dezer dieren, zeide zij tcch wel kans te zien ze aan zich te doen gewennen. Na een uur in Artis te hebben doorge bracht, reed Koningin VVdhelmina terug naar het paleis en zette de Regentes den tocht voort naar het Burgerziekenhuis. De Regentes zeide dit bezoek aan Bern's stichting met groote liefde te brengen en met veel belang stelling bezichtigde zij dan ook de inrichting, terwijl zij aan eenige zieken aau het ziekbed toesprekende tevens een bloemtuiltje in de hand gaf. Daarna werd een bezoek gebracht aan het St.-Elisabeth-gasthuis. H. M. was zeer ver rast door de fraaie inrichting, ook hier gaf zij bij het bezoeken der ziekenzalen den lijders een bloem in de hand. Na het bezoek aan deze stichting reed H, M, ongeveer 1 uur naar het paleis terug en maakte daarna een rijtoer door de Jodenbreestraat, Uilenbur- gerslraten enz. D e bestuurderen der maatschappij y> Arti et Amicitiae", te Amsterdam, kenden de koninklijke gouden medaille, door H. M, de Koningin-Regentes beschikbaar gesteld, toe aan den heer G. W. Dysselhof, kunst schilder te Amsterdam. De Tijd deelt mede, dat het comité voor het plaatsen van den gedenksteen in den gevel van het woonhuis van wijlen prof. J. A. Alberdingk Thijm, een gedenkboek van deze plechtigheid zal uitgeven, waarin zoowel de feestrede van prof. J. A. de Rijk als de oor konde, welke bij die gelegenheid is getee- kend, zullen worden afgediukt. Ruim twee jaar geleden wei deen inwoner van het Fransclie gehucht Morry (dep. Yonne) schul dig bevonden aan bioedermooid en veroordeeld tot 15 jaar dwangatbeid. Thans, i» echtei, bij een nieuw onderzoek van de zaak, het vonnis een sgeiechtelijke veigissing" gebleken. De onschul dig verooi deelde zal nu zoo spoedig mogelijk in vujheid gesteld r\oiden. In Seivie houden de aardbevingen aan. In sommige steden en tfoSH is met onbelangrijke schade aangebracht. Hiei en daar ontstonden groote aardspleten, waai uit watei kwam gevloeid. Duizenden huizen zijn ingestort of staan ont redderd. Geen schepsel waagt zich in enkele streken onder dak te slapen. Nadere berichten uit velschillende stieken van Ameiika omtient de laatste orkanen spre ken van een 40-tal dooden en honderden ge kwetsten. De stoffelijke schade is onlzaghjk groot. De gelegenheid tot verzending der coirespon- dentie naar Ned. Oost-Indie (met uitzondei mg van Atjeh en Padang) bestaat door middel het stoomschip Zuid-Holland. De laatste bushchting aan het postkantooi te Rotterdam is bepaald op 15 Apnl. des vooi middags ten 9 uie spooitijd. De wijze van veizendirig behoort duidolijk °P het adres vernield te worden. Heden zal te 's-Hertogenbosch een raadsver gadering gehouden worden, over het al of niet behouden van de kweekschool. Deze vergaderingis op verzoek van 5 leden (ami-kweekschooltuannen) belegd. Tot ieeraar in de wiskunde aan het gymna sium te Pretoria (Transvaal) is benoemd de heer H. G. Breijer, phd. nat. doctorandus te Am sterdam. De co lie c te »Mr de algemeene armen te Kra lingen, Dinsdag langs de huizen der ingezetenen gehouden, btacht op de som van f117 84 i. door hpt registratierecht, <3at alleen f343,000 lager is. Hiervoor bestaat de bekende reden, dat velen wachten op de verminderde rech ten op 1° Mei, om hun eigendommen aan de markt te brengen. Ook de hypotheekrech ten zijn f 45,000 minder, de zegelrechten slechts f2500, doch het recht van successie en overgang heeft het deficit in deze rubriek der indirecte belastingen heel wat ingekort, daar dit recht f232.000 meer heeft gegeven. De sedert Januari verminderde heffing van grondbelasting wat den ongebouwden eigen dom betreft, is ook goed merkbaar. Er vloeide f 124,000 minder in de schatkist. Op het hoofd patenten is eveneens f 65,000 minder gestort, maar op het personeel daarentegen f13,000 meer. De rechten op dea iavoer zijn f21,000 gestegen, terwijl ook de accijnzen te zamen f320,000 vooruit zijn. Slechts een hunner is achter met f9000, zijnde de zeep. AI de andeie leverden voordeeliger cijfers, en wel de suiker f73,000, de wijn f 14,000, het gedistilleerd f223,000, het geslacht ruim f18,000. Zout en bieren bleven nagenoeg gelijk. De waarborg en belasting der gouden en zilveren werken is ditmaal ook met circa f3000 gestegen; de posterijen stegen met f20,000 en de rijkstelegrafen r et f 1000, waartegen de domeinen f 43,000 en de loods gelden f4000 derfden. Over het verschenen tijdvak van drie maan den tegenover dat van 1892 is er een vooruit gang van f 168,000,nl. f 25,052,851.06 tegen f 24,884,888.51 i/j. Door den minister van financiën is bepaald, dat bij het in werking treden der wet van 27 September 1892 (Staatsblad no. 226) tot verhooging van den accijns op het gedistil leerd, met ingang van 1 Mei a.s., op den zelfden voet moet gehandeld worden als bij vorige verhoogingen van dien accijns, welke evenmin gepaard gingen met bijbetaling wegens de voorraden. De Staatscourant bevat den tekst der be kendmaking nopens de wederopenstelling der Belgische grens voor den invoer van hoorn vee uit Nederland, zooals die voorkomt in de Belgische Moniteur van 12 dezer ïBij besluit gedagteekend van 8 April 1893, en te rekenen van den 44den derzelfde maand, laat de minister van landbouw, nijveiheid en openbare welken toe, tot nadere beslissing en bij nieuwe afwijking aan zijn besluit van 15 October 1892, den invoer van rundvee herkom stig uit Nederland, onder de volgende voor waarden A. Voor dedieren herkomstig uit de provincie Zeeland. 4o. De invoer zal geschieden op de volgende dagen en uren, langs de tolbureelen en hulp- tolbureelen Se!.-ate (station), des Donderdags; Stroobrugge (Maldegem), des Maandags en des "Woeiisdagsnannddags Watervliet, des Maandags en das Woensdags, van 8 tot 11 uur voormiddag; De Elinge (station), des Woensdags, van 4 tot 5 uur namiddag; De Staak (Assenede), des Woensdags, van 2 tot 4 uur namiddag De Tromp (Steneke), des Woensdags, van 9 tot 11 uur voormiddag; 2o. bij hunne aankomst in gezegde hureelen zullen de dieten onderzocht worden, op kosten der invoeiders (1), door eenen Belgischen veearts, aangesteld door den minister; 3o. de invoerder zal een getuigschrift der Zeeuwsche gemeenU-overheid moeten overleggen, verklarende dat de dieren, waarvan het signale- ment zal opgegeven zijn in het getuigschrift, geboren en gekweekt zijn in Zeeland of er zich bevinden sinds de vijf en veet tig dagen vóorhun- nen invoer in België. Dit getuigschrift, geldig voor acht dagen, zal gelaten worden in handen der tolagenten. B. Voor de dieren herkomstig uit Nederland, elders dan uit de pro vincie Zeeland: 4o. de invoer- zal geschieden op de volgende dagen en uren, langs de hierna vernielde tol bureelen (1) Bij koninklijk besluit van 8 April zijn de rechten van gezondheidsnazicht als volgt vastgesteld voor stieren, ossen en koeien, per kop, 50 centiemen voor veerzen, jonge stieren, jonge ossen en kalvers, per kop 50 centiemen. Santvliet, des Dinsdags en Donderdags voor- middags Esschen (station), iederen dag, van ronsop- tot ondergang Wuestwezel, der Dinsdags en Zaterdagsvoor- middags Achel (station), des Donderdags en Zaterdags- vooi middags Hamont (station), des Woensdagsvoormiddags; Maaseyk, des Maandags en Donderdagsna- middags Lanaken (station), des Woensdagsvoormiddags Yisé (station), des Dinsdagsvoormiddags en des Zaterdagsnamiddags. De invoer is toegelaten op vertoon, door de belanghebbenden, van een geiuigschiitt der ge meente overheid der plaats van waar het vee herkomstig is, waaruit blijkt: A. Dat sedeit ten minste vijfen veertig dagen geen besmettelijke ziekte ondei het vee dezer plaats is vastgesteld geweiden; B. Dut de diet en, waai van de invoer gevraagd wordt, zich in deze gemeente bevinden ten minste sedert vijftien dagen (de kalveren onder de vijftien dagen of geboi en tijdens het vei voer mogen met hunne moeder ingevoeld woiden, zonder eenigen bijzondeien pleegvorm); 3o. bij hunne aankomst in het tolbureel zullen de invoerdeis aan de tolagenten vermeld getuig schrift afleveien, dat geldig is voor acht dagen 4o. de dieien zullen op kusten der invoer ders door eenen Belgischen veearts, aangewezen door den minister, onderzocht woiden. Wanneet de veeatts de dieien gezond bevindt, zal h,j daarvan getuigen in een bewijsstuk, vol gens een gegeven model en veiklaien, dat de dieren gericht mogen woi den naar de plaats hun ner bestemming. Door de zuigen van den veearts zullen de dieren gemeikt worden op het rechter achter deel, bij middel eenar letter V met aniline inkt 5o. dadelijk na de aankomst der dieren op hunne bestemmingsplaats, zal het getuigschrift van gezondheid, waarvan spraak onder littera 4, overhandigd worden aan de gemeente-oveiheid, die gelast is ta waken opdat de aangegevene dieren gedurende ten minste tien dagen gekan- tonneerd of in een stal opgesloten blijven." De minister van huiteniaudsche zaken vestigt de aandacht van belanghebbenden op het groote gewicht eener stiptelijke inacht neming der bepalingen waaronder de invoer van vee thans, in België is toegelaten, ten einde te voorkomen dat in het niet naleven dier voorschriften aanleiding zou kunnen ge vonden worden tot herroeping van bovenbe doeld besluit. De regeering heeft voorgesteld eene ver hooging van de loopende Indische begrooting met bijna 6 ton, tot bestrijding der uitgaven voor de invoering der scheepvaartregeling in Atjeh, verdeeld als volgt: f 100,000 voor uit breiding van het bestuurspersoneelf 475,000 voor de oprichting van versterkingen en ge bouwen. Voor de bouwwerken te Poeloe "Weh en Samalangan, geraamd op f 570,000, zal later eene verhooging voorgesteld worden. Ingevolge het verlangen van de Tweede Kamer, heeft de minister overgelegd de door de hoogleeraren Van Geer en Van Pesch opgemaakte wetenschappelijke balansen om trent de pensioenfondsen, en heeft hij het verschil toegelicht, dat er bestaat tusschen het den staat toekomende saldo dier fondsen, vroeger op f 2,700,000 geraamd, en thans f204,056.8SV3 tninderbedragende. Deminis- ter acht het onraadzaam, de gelden uit de gesloten fondsen te reserveeren, totdat de laatste uitkeeringen zullen geschied zijn, omdat nog gedurende verscheidene tientallen van jaren uitkeeringen zullen moeten plaats hebben. De commissaris der Koningin in Limburg heeft onder de daarbij gestelde voorwaarden aan buitenlanilsche grensbewoners vergun ning verleend, om hun vee ter beploeging, beakkering of bemesting naar Nederland in te voeren. Van 2 tot en met 8 April zijn langs den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg binnen gekomen 73 stoom- en 4 zeilschepen; ver trokken 76 stoom- en 6 zeilschepen. Aan de begrooting van het hoogheemraad- Heden is ten hove diner van 71 couverts in de groote zaal. De maaltijd zal worden opgeluisterd door de muziek van het 7e regiment infanterie. "Door de regeering is eene nieuwe regeling opgemaakt betreffende de grensscheiding tus schen Amsterdam en Nieuwer-Amstel. Bij die regeling zal alleen het landelijk gedeelte van Nieuwer-Amstel op zich zelf blijven. Boorde regeering is reeds het stuk m handen gesteld van het gemeentebestuur van Nieuwer-Amstel. In het Rijksmuseum alhier is geplaatst de verzameling penningen, legpenningen, mun ten, noodmunten, ordeteekenen enz. van wijlen den heer P. H. van Gelder. Deze ver zameling zal, te beginnen met 15 April 1893, op weikdagen (uitgezonderd des Maandags) kosteloos T.OOI- het publiek ter bezichtiging toegankelijk zijn op de uren voor de bezich tiging vau het Rijksmuseum vastgesteld, n.l. van 1 Mei tot 31 Augustus van 105 uur en van 1 September tot 30 April van 10 —4 uur. D e an ond.-rechtbank te Breda heeft den land bouwer G. van Bei gen, te 2undeit, beschuldigd van zware mishandeling, welke den dood ten ge_ volge had, verooi deelj tot 4 '/s jaar gevangenis. 7L AARDINGEN. Gisteren is alhier binnen gekomen 1 schip, met 5 ton visch en 2 ton leng. SCHEVENINGEN. Gisteren kwamen alhier een 20-tal schuiten met versche visch aad, waarvoor de "volgende prijzen werden besteedt tongen kt. 35 a 45 cl', idem gr. 70 a 80 ct., tarbot kl. f 3 a 4. idem gr. 6 <i 8. griet ft a 1.25. banen f2 a 2.25, schol f3.75 a 4. idem gr. 7 a 9, kabeljauw f 1 a 2.25, rug 30 a 50 ct., schar f 2 a 3.25, braad f2 a 2 25, kokaat f 1 a 4.75 bolk f2 a 2.25. NIEUWEDIEP. Gisteien warden alhier door 100 korders 20 tot 70 gioote, 5 tot 30 kleine tongen, 5 tot 20 roggen, 3 tot i5 mandjes kleine schol en 1 tot 3 manden schar, door beugers 80 roggen en door trekkers 4 zalmen, 1 tal geep en 100 tal haring aangevoerd groote tong gold 45 a 40 ct., kleine idem 25 ct., rog 70 a 60 ct, de zalmen f 19 a 16, geep 8 ct. per stuk, ki. schol f2 a 1.35, gr. schar 14.75 per mand en haring f4.25 a 1 per tal.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3