A° 1893. Zondag 16 en Maandag 17 April N°. 8252. z Eerste Blad enenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Binnenlandsclie Berichten. OiUUANT. Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. Franco per post, door het geheels Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers0.10. BVKEAF: BOTKHITKAAT, B 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. Dit nummer bestaat uit óf 4e bladen. Schiedam 15 April 1893. Een hachje 1 Zoo zou men geneigd zijn den jongen Alexander, koning van Servië, te noemen, die in den nacht van Dondei dag op Vrijdag een staatsgreep heeft uitgehaald, die klinkt als een klok. Na den afstand van zijn dooi tuchtigen vader, was de jongen onder een regentschap van enkele personen, op den troon verheven, en hij is thans ruim zestien en een halfjaar. Welnu, in den bewusten nacht dan heeft hij zich zelf meerderjarig veildaard, de regenten niet slechts ontslagen, maar ook in hechtenis doen nemen, en door de troepen den eed van trouw doen afleggen. Tevens is ook de bij dergelijke gelegenheden gebruikelijke proclamatie verschenen, en ten overvloede wordt er nog gemeld, dat alles rustig in zijn werk gegaan is. Hebben we hier met een vroegrijp jongmensch, misschien ■wel met een genie te doen Hoogstwaar schijnlijk, -* liever zeer bepaald met een werktuig, _n wel met een werktuig m de handen der Russische diplomatie. Reeds sedert geruimen tijd heersehte er tusschen de verschillende partijen in Servië een ver bazende spanning. De radicalen in de Kamer maakten door een werkstaking allen wetgevenden arbeid onmogelijk. Al had men de Kamer ontbon den, de toestand zou daardoor niet veranderd zijn, en de Russische gezant stak het vol strekt niet onder stoelen en banken, dat hij -den radicalen volkomen gelijk gaf Men zal dus denjongen Alexanderbewerkthebben, omzich van de regenten te ontdoen, en een ministerie in radicalen zin samen te stellenen alzoo is geschied. Rusland alzoo aan de propaganda .voor de radicale ideeën. Men kan er op aan, dat Rusland in Servië de teugels van het bewind krachtig zal voeren. Hoe de Bulgaar- sche buren de tijding wel zullen opnemen? Hun vorst is voor het oogenblik afwezig; hij bevindt zich thans in Italië, waar eerlang zijn huwelijk zal worden voltrokken. Dat rijn voornaamste minister Stamboeloff door den keizer van Oostenrijk in audiëntie is ontvan gen, zal in Rusland zeker diepen indrukmaken. Rusland zou zoo gaarne ook in Bulgarije het heft in handen hebben; maar de Bulgaren houden zich nu sedert ongeveer zeven jaren, nadat hun eerste vorst verdreven was, ferm ook is het hun niet onbekend, dal de groote mogendheden van Europa, Rusland uitge zonderd, niets tegen de erkenning van vorst Ferdinand van Saksen-Coburg zouden hebben, en dat de vormelijke erkenning alleen ter wille van Rusland wordt nagelaten, en Rus land wacht zich om dezelfde reden feitelijk in het vorstendom op te treden. Door het gebeurde in Servië wordt, hoe men de zaken ook bezie, de toestand in het Oosten weer meer ingewikkeld! En ware nu alleen het Oosten op dit oogenblik maar in staat van gisting, in het Westen deden zich in den loop der week bedenkelijke verschijnselen voor, in een land, als Bulgarije door een Saksen-Coburg bestuurd, in België. Men heeft in den laatsten tijd geen courant in handen kunnen nemen, of over het kies recht in Belgie kon men er het een en ander in lezen. Nu zijn er deze week na langdurige beraadslagingen allerlei voorstellen, en daar mede de meest ver reikende, verworpen, en stond het te vreezen, dat uitstel van deze gewichtige aangelegenheid het einde van de historie zou zijn. Doch zoo ver is het niet gekomen. De heer De Kerkhove, die een voorstel tot uitstel der discussien over de zaak in quaestie had gedaan, heeft zjjn voor stel ingetrokken. Daarom kan nu o. a. da aandacht gevestigd worden op een voorstel van den afgevaardigde, dat een me^rtoudig stemrecht bedoelt, volgens verschillende be wijzen van welstand. Dit voorstel is zelfs door den heer Janson, een der meest vooruit strevende radicalen, gunstig ontvangen, wel een bewijs, dat ook deze bekwame afgevaar digde voor het tegenwoordige de onmogelijk heid van algemeen stemrecht inziet. Intus- schen, wat een verstandig man begrijpt, valt niet zoo dadelijk onder het bereik van de groote menigte. Ze was, vooral te Brussel, kunstmatig opgezweept door de voorspiegeling van algemeen kiesrecht, van de beraadsla gingen in de Kamer heeft ze waarschijnlijk niets begrepenhaar is echter duidelijk ge maakt, dat ze haar geliefd algemeen stem recht niet krijgt. De voornaamste leider Volders heeft het vuur aangeblazen, de vlam is uitgeslagen, de ongeregeldheden zjjn uitge barsten. Brussel moet in deze laatste dagen een helder beeld te aanschouwen geven van wat het in de Augustusdagen van 1830 was. Natuurlijk moesten de groote spiegelruiten het ontgelden en op de Groote Markt moet het gis teren veel vaneenformeeloproerhebben gehad. Met steenen luciferspotten werden de gendar mes begroet. Dez§n zijn daarop een wij nhuis bin nengedrongen, waaruit genoemde projectielen werden geworpen er heeft bloed gestroomd, er zijn verscheidene zwaar gewonden. De leiders Volders en Van de Velde hebben het zelfs gewaagd, zich naar den burgemeester Buis te begeven, met het verzoek, dat hij het verbod zou intrekken, waarbij samen scholingen in het Volkshuis, de vergaderplaats der socialisten, werden verboden. Doch de heer Karei Buis heeft den heeren kort en goed te verstaan gegeven, dat van intrek king van dit bevel geen sprake kon zijtl, en dat hÜ, met alle hem ten dienste staande middelen het gezag zou handhaven. Woensdag ontving de heer Woeste, af gevaardigde, van een socialist een vuistslag in het gezichtmen schroomt niet, te zingen van een papieren koningmen doet weer galmen den kreet»laat ons Leopold den kop afwringen", en eindelijk men decre teert de algemeene werkstaking. In Hene gouwen, het voorname mijndistrict, waar de arbeiders het inderdaad slecht hebben, is de werkstaking algemeen, en neemt de toestand het karakter aan van den opstand. Te Gent hebben ïeeds duizenden het weik gestaakt., elders worden banicaden opgeworpen. Natuurlijk zal het uiterste worden beproefd om de orde te herstellen maar de groote fout is geweest het op de lange baan schuiven van de oplossing vati een vraag stuk, dat nu eenmaal de hoofden van het volk vervulde. De geest van uitstel, die reeds zooveel kwaad heeft gebrouwen, mag zich in een gewichtige overwinning verheugen, en wat nu m België gebeurt, mag alom tot een waarschuwing strekken. Dat alom de ernst der tijden gevoeld wordt, en de hoofden der meest ontwikkelden vervult, blijkt uit een artikel van professor Quack in de Gids. Dit belangrijk artikel bevat enkele uitdrukkingen, die te meer indruk moeten maken, daar ze zijn neerge- schieven door eenman, als staathuishoudkun dige zoo vermaard, door professor Quack. Hij gebruikt onder anderen de uitdrukking »de mannen van den buidel", en zegt verder: Weten enkel onze staatsheden zich aan den knellenden handgieep der plutocratie te ontworstelende bezittende klassen zeiven toonen zich inert en werken lijdelijk tegen". En over de groote vraagstukken, die hij ons te lande aan de orde zyn, het kiesrecht en de algemeene dienstplicht, spreekt de hoog leeraar een scherp oordeel uit. De conscrip tie noemt hij onzedelijk en het kiesrecht is volgens den schrij ver geen vergif, dat op een goudschaaltje door den apotheker moet ge wo gen worden, eer hij het als geneesmiddel stempelt. En in een fraai gebouwden zin wordteen oor deel geveld over de conservatief geworden libe ralen, die de schouders.ophalen over wie in de ziel van het volk een edeler hartstocht durven werpen. Jhr. Rochussen heeft dit artikel van professor Buys in het Dagblad vcm Zuid-Holland een grievende verdacht making genoemd, en is daarover alweder in het Vaderland terechtgezet. We zouden ons vergissen, als nog niet meer pennen over dit artikel in beweging komen. Reeds zijn door den heer Rochussen de heeren professor Buys enDe Beaufort, als mede-redacteuren van de Gids opgeroepen, om hun oordeel over des profes sors woorden uit te spreken. Voorzeker, als professor Quack schrijft, dat hij gelooft: de toekomst is aan het idealisme, dan wordt het standpunt duidelijk, waarvan hij hij zijn beschouwingen is uitgegaan. Professor Buys zou zyn mede-redacteur deze woorden niet naschrijven maar hi zal hem begrepen heb ben, en dat is met velen, ook met den heer Rochussen, niet het geval geweest. Jammer evenwel, dat met zulk een artikel een wapen in de handen gegeven wordt van velen, met wier denkbeelden de hoogleeraar Quack het wel allerminst eens zal zijn. SCHIEDAM, 15 April 1893. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag den 18n April 1893, des namiddags ten kwartier voor 2 ure. Te behandelen onderwerpen: Ingekomen stukken. Benoeming van 4o. Een lid in de commissie van voor lichting, bedoeld in art. 19 der verordening op de heffing eener pi. dir. belasting naar het inkomen. 2o. Een onderwijzeres 3e klasse aan de openb. school met uitgebreid leerplan voor meisjes. Voortzetting der behandeling van de oiit- werp-verordenïng regelende de pensioenen en wachtgelden van de ambtenaren der ge meente. Rapport der commissie om den raad te dienen van advies en eventueel voorstellen te doen omtrent maatregelen tot vermindering van de kosten van het gemeentelijk hooger en middelbaar onderwijs; met de naar aan leiding van dat rapport ingekomen stukken. Voorstel van burgem. en wethouders om tijdelijk te voorzien in de overbevolking aan de 2e openbare kostelooze school. Voorstel van de raadsleden de heeren Maas c. s. tot wijziging van het beschrijvings biljet der plaatselijke directe belasting naar het inkomen. Bezwaarschriften van aangeslagenen over hunnen aanslag in bovengenoemde belasting; en advies daarop van de betrekkelijke com missie van onderzoek. Missive van de Ged. Staten met bemerkin gen op de hun toegezonden verordening rege lende het gebruik en de bescherming van gemeentegrond en gemeente-eigendommen en voorstel te dier zake van de comm. voor de pl. strafverordeningen. Voorstel van burgemeester en wethouders tot vaststelling van een reglement voor de wegers van visclimet ontwerp-reglement en daarbij behoorendememorie van toelichting. Ontwerp-reglement „voor de kolenmeters- wegers. Ontwerp-strafverordeningenbetrekking hebbende op de openbare reinheid en ge zondheid. En verdere voorstellen en mededeelingen.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1