A0. 189a N°. 8255. KENNISGEVING. Feuilleton. Vrijdag 21 April. Zevenenveert gste Jaargang. -A.ZVN" DE GBBN8. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BnitenlaiidscUe Berichten. B je L a i E. ÜOUIIIIIT. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal XYaneo per post, door het geheele Rgk Afzonderlijke nommers. 1.85. 2.50. - 0.10. BVRBAVt BOTBRITRAAT, E 2 9. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van «ene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. DE Burgemeester VAN Schiedam Vestigt, op uitnoodiging van den beer Com missaris der Koningin in deze Provincie, de aandacht van belanghebbenden bij de scheepvaart, op het volgende bericht «Volgens mededeeling van den Inspecteur over «het Loodswezen in bet 4de en 5de District, »dd. 12 April j.t., zullen van 1 Mei tot 3 Juni «a.e. in het Volkerak. ter hoogte van het fort *de Ruytcr, buiten bet betonde vaarwater, «torpedo-oefeningen gehouden worden. «Het terrein, dat geheel voor de scheepvaart »is gesloten, zal aangeduid worden door 1 of2 «witte tonnen, gelegd bezuiden de witte spitse »ton No. 1 met bol, (nieuwe betonning) van het tHellcgat". Schiedam. 20 April 1893. Se Eurgemcetter voornoemd, VAN DIJK VAN MA.TENËSSË. De Senaat zal "Vrijdag vergaderen om het door de Kamer aangenomen voorstel-Nyssens te onderzoeken, en dan Dinsdag den 25n bijeenkomen voor de beraadslagingen over -dat voorstel. In alle kringen te Brussel is men van oordeel, dat het politiek gehandeld zou zijn spons te halen over al wat is voorgevallen ■en alle gevangenen voor staatkundige delicten weder vrij te laten, hetgeen tot het herstel der orde zou bijdragen. De Brusselsclie correspondent der N. S. Ot. .schrijft van gisteren De stad heeft haar gewone aanzien her kregen. Hier en daar kan men alleen nog eenige beschadigingen opmerken, welke nog Jiiet zijn weggenomen. Verder herinnert niets aan de ernstige gebeurtenissen welke wij pas achter den rug hebben, De werk staking is geëindigd. Nochtans hebben vele werklieden den arbeid nog niet hervat, dewijl zij zonder twijfel wenschen uit te rusten van de vermoeienissen der laatste dagen. De artillerie der burgerwacht is voor hedenavond nog wederom opgeroepen. De gezondheids toestand van den burgemeester laat nog te wenschen. Het bulletin der geneesheeren van hedenochtend constateert dat de toestand der wond bevredigend is, maar er heeft zich eenige koorts geopenbaard, welke gepaard gaat met slapeloosheid. Eene volkomen rust van den geest is noodig. De advocaat Picard wordt nog altoos gevangengehouden; hij heeft eenen brief gericht aan den voorzitter van het bureau voor kostelooze consultatiën om hem te verzoeken hem ambtshalve eenen verdediger toe te voegen. Men zegt dat de luitenant-kolonel der burgerwacht Van Molen beek zal worden ontslagen, dewijl hg gewei gerd heeft den generaal te gehoorzamen. De avond is zonder eenig voorval voorbij gegaan. De werklieden zijn wel bijeenge komen in het Tolkshvis en in de Cygneom te handelen over de gebeurtenissen, maar het ging er zeer kalm toe. Sommigen gaven hun leedwezen te kennen over het besluit van den algemeenen raad der werklieden tot hervatting van den atbeid doch allen onder werpen zich hieraan om der wille van de partij-discipline. De Brusselsclie federatie heeft hedennamid- dag besloten een manifest uit te vaardigen, dat morgenochtend aangeplakt zal worden en waarin de hervatting van den arbeid zal worden aanbevolen, doch waarin tevens ge zegd zal worden, dat de strijd moet worden voortgezet om volledige gelijkheid van staat kundige rechten te verkrijgen. De burgergarde was tegen 6 uur bijeenge roepen en is ten 7 ure afgedankt. De politie en gendarmerie zijn ten 10 ure afgedankt. Op verschillende punten der stad bleven eenige posten bezet, hoewel er geen wanorde lijkheden voorvielen. Uit Bergen in Henegouwen wordt gemeld dat de werkstaking in de Borinage nog eenige dagen zal voortduren, tengevolge van de ver bittering over het neerschieten van werk stakers te Bergen. De begrafems dezer slacht offers zal waarschijnlijk nog aanleiding geven tot eenige botsingen, maar Maandag zullen toch alle mijnwerkers in de Borinage het werk hebben hervat. De ridders van den arbeid te Charleroi hebben besloten de wei kstaking te eindigen. Er zullen optochten worden gehouden en be toogingen plaats vinden, om uitdrukking te geven aan het gevoel van vreugde over het door de Kamer genomen besluit. Morgen zal het werk algemeen hervat zijn. De te Brussel gevangengenomen advocaat Picard, een 57-jarig man, is, behalve volks menner, een ïechtskundige van beteekenis, een beroemd pleiter (o. a. in de zaken 't Kint en Peltzei) en een talentvol literator. Hij gaf verscheidene weiken en brochures uit, en was meer dan eens candidaat voor de Kamer en den Senaat, schoon zonder succes. Het Journal des Débats bevat een hoofd artikel van den heer Hurteau over het voor stel-Nyssens. Het invloedrijkeFranscheorgaan acht de stemrecht-quaestie daarmede nog wel niet opgelost, maar het transactioneele voor stel van den Belgischen afgevaardigde toch »de reddingsplank" in de tegenwoordige crisis, en in elk geval een merkwaardige proefneming. F B A N K B IJ K. Door den raad van orde der Pargsclie balie zijn de advocaten Albert Grévy en Léon Re nault, betrokken hij de zaak der cheques vaa Thierry, drie maanden geschorst wegens deel name aan een syndicaat van financiers. Volgens het interview van een redacteur van Figaro met den anarchist Francis, zott de eigenlijke dader van de dynamiet-ontplof- fing in het restaurant-Véry niemand anders zijn dan Hamonod, de werkman die van de ontploffing het slachtoffer werd. Volgens Francis heeft hij zich denkeljjk vergist bij de berekening hoelang de lont van het toestel zou branden. In de zitting van het internationale scheids gerecht voor het Behriogzee-geschil hield de Amerikaansche advocaat Carter een uitvoerig pleidooi, waarin hij zich vooral beriep op de Russische ukazen, maar o. a. ook beweerde dat Canada's oppositie de oorzaak is geweest dat er geschil tusschen Groot-Brittannié en de Vereenigde Staten niet kon worden bijgelegd. Een 1800 Belgen, te Roubaix gevestigd, hebben Dinsdag cenebijeenkomst gehouden, waarin met eenparige stemmen eene motie is aangenomen, strekkende om gezamenlijk het weik te verlaten en zich te vereenigen met de Belgische broeders, voor het geval dat in België een revolutie mocht uitbarsten. De socialisten te Rijs3el willen een groote manifestatie organiseeren, om hunne tevre denheid te kennen te geven over het Dinsdag door de Belgische Kamer genomen besluit ten aanzien van het kiesrecht. Volgens het Petit Journal is in de stad Roman van JOHANNES VAN DEWALL. 53. 't Was heden de achtste Maart. De eerste morgenschemering verÜchtte flauw den winter- aehtigen hemelkoude windvlagen ruischten -door de donkere bosscben en bogen de zware ■en ruwe toppen der pijn- en denneboomen ter neder. Daar, waar de weg een uitzicht verleende, zag men de smalle, kopergele streepen. die den hemel van de harde scheidden en de spoedige •opkomst der zon aankondigden. Nu en dan liep een vos dwars over den weg, dook wantrouwend in het vochtige gras neder en snelde op eens weder pijnsnel in het donkere boscb. Zijn ■scherp oor had gedruisch vernemen, en instinct matig verborg hij zich. Langs den eenzamen weg kwam thans een rijtuig, met dampende paarden bespannen, aan rijden de koetsier op den bok spoorde door roepen en zweepslagen de vermoeide dieren altijd weer opnieuw tot grooteren spoed aan. In den eenen hoek van het half gesloten rijtuig lag graaf Hanckehij was doodsbleek en in een zwaren reispels gehuld, terwijl Martha, die door den nacbtehjken tocht ontstemd was. haar hoofd tegen hem aan liet leunen en met bare banden de zijne omvat hield haar haar lag in verwarde lokken om haar voorhoofd en bare zwarte oogen brandden. Zij waren midden in den nacht van "Wiecelo- wiec vertrokken en hadden een grooten omweg gemaakt, om over de giens te komen. De deserteur staarde sprakeloos naar buiten, terwijl de verleidster hem met vorhefde blikken aan zag hare lippen fluisterden «Ik ben de uwe. geliefde de uwe voor eeuwig!" De keizerlijke ulaan had aan de smeekingen van het scboone meisje niot langer weerstand kunnen biedeneer en plicht had hij onder hare warme kussen vergeten hij was voort vluchtig. Het vurige Poolsche meisje bad zijno laatste bedenkingen onder tranen en liefkozingen over wonnen, en anderen hadrlen haar daarbij naar hun beste vermogen geholpen. De graaf vermoedde m het minst nietdat dit stelselmatigmet koelbloedig overleg ge schied was men had hem ten eerste van zijne kameraden vervreemddaarna den lichtzinnige met zoete woordjes, blikken en beloften verblind, totdat de karakterlooze begon te aarzelen, eer en plicht vergat, en Martha hem den genade- stoot gaf. «Keer als een held terug en ik zal uwe vrouw worden had zij tot hem gezegd en hem dit met ontelbare kussen en heilige eeden bezworen. De zoete belooning. die graaf Hancke in de verte toelachte, had den ulaan bedwelmd. Hij,de keizerlijke officierdie als zoodanig niet de minste sympathie voor de zaak van de Polen gevoelde, hij liet zich aanwerven, en werd tot dezen prijs een eerloos man. Na eene woordenwisseling met den luitenant Von Parschnerdie hem veiwijtingen deed omdat hij als een keizerlijk officier te vertrou welijk met de graven Grabowski en Garcztnski omging na een feest, waarop veel champagne gedronken wetd en dat op de kamer van graaf Xaverij gehouden werd nadat hij daarna met Martha alleen was geweest, die hem aan zijne belofte herinnerdeen na vele heetc kussen en beloften was de zwakke jongeling overwonnen. Twee uren later deed Peter met zijn ondoor- grondelijken grijnslach hem uitgeleide en bracht hem heimelijk door eene achterdeur naar bui ten. HIJ beulde dan koffer op het rijtuig, waarin Martha reeds zat en den graaf afwachtte. Een vdaley" (voorwaarts) weei klonk en het rijtuig reed weg Jn den donkeren nacht en in oostelijke richting. Martha zotgde er voor, dat de mis leide niet weder tot bezinning kwam en onder drukte door hare liefkozingen de stem van zijn geweten. Zij reden bij Kosnjce om den linker vleugel van het Russische leger, voeren de "Weiclisel over en trokken langs eenzame wegen, waai' rij niemand ontmoetten dan de dieren des velds, het vijandelijke land in. De koetsier, die ben reed. was in deze streek bekend de paarden, die van een edel Poosch ras waren, trokken het lichte rijtuig den geheelen nacht over de slechte, stukgereden wegen. Thans daagde de morgen. Ver kon het doel hunner reis niet meer vet wijderd zija, want zij reden nu Ungti nrr

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1