A°. 1893. Zaterdag 22 April. N°. 8256. evenenveertigste Jaargang- Bultenlanflsche BericILten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. AbonnementSPKiJS, per kwartaal. Franco per post, door het geheele Rijk. Afzonderlijke liommers 1-85. 2.50. .- 0.10. BCBEAIli BOf EKSÏKAAT, E 2Ï. Advertentieprijs: van i10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. O.IO. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DU1TSCHLAJI». Bijna alle ochtendbladen begroeten met spot en hoon Ahhvardt's voorstel, dat eigen lijk geen voorstel, alleen den Rijksdag aan gaande, meer is, maar eene interpellatie van de regeering, en dus parlementair geheel anders behandeld moet worden. Men gaat schier vermoeden dat Ahlvvardt het weder met zijne oude tactiek van slepend houden bepioeft, om zoo het overleggen zijner pa piertjes tot eene mogelijke ontbinding van den Rijksdag te kunnen uitstellen, en ■dan, b\j de nieuwe verkiezingen, domme en nieuwsgierige kiezers te vangen met te zeg gen, dat hij nog geheimen weet, tot welker onthulling men hem bepaald weer vei kiezen moet. De sociaal-democraten hebben gewei feld Ahlwardt's voorstel te onderteekenen, bijaldien het te verward is. De VossiscTie Zeitung meent, dat Ahlwardt misschien ■wildeman speelt. (Zoo wordt gezegd van eenen misdadiger, die zich voor het gerecht krankzinnig houdt, om zijn straf te ontgaan.) De Bei lijnsche correspondent der AI. -B. Gt. schrijft van gisteren: De in omloop gebrachte geruchten volgens welke Bismarck ziek zou zijn, vinden hierin bunnen grond, dat in den laatsten tijd herhaaldelijk wat meer last heeft gehad van üijne oude, pijnlijke, aandoening van sommige bloedvaten. Men spreekt van een langzaam beginnende verkalking der bloedaderen, doch vooi alsnog is er geen reden voor ongerustheid. Te mvlden van den strijd in den boezem •der Centrumpartij over eene intrekking van de wet bij welke de Jezuïeten verbannen zijn, in verband met de aanneming van het legervoorstel in den zin der regeering, is men verrast door het uittreden van graaf Paul von Hoensbroech uit de orde der Jezuïe ten. Gelijk vroeger reeds gemeld werd, speelde Hoensbroech, een broeder var) het lid \an het Centrum in het Huis van afgevaardigden, -eene groote rol in de Jezuïeten-orde. Zijn broeder sprak het gisteren nog tegen dat zijn uittreden geschiedde op grond dat de Jezuïeten-orde de nationaliteit en de vader landsliefde vernietigde. Heden echter is het bekend geworden dat binnenkort in de Traussische Jahrlücherccn opstel zal verschij nen, waarin de gewezen Jezuïet Hoensbioech uitvoerig »eer zal bewijzen aan de waarheid", ■en uiteen zal zetten hoe het Jezuietisme tot op zekere hoogte niet alleen onderdrukt, maar ook verstikt de zelfstandigheid van Jtaiakter, de individualiteit van den persoon, alsmede het rechtmatige nationaliteitsgevoel en patriotisme". Aangezien graaf Paul von Hoensbroech sedert dertien jaar een der voornaamste vertegenwoordigers der Jezuïeten-orde was, kan men nagaan, m 't welke spanning overal bet opstel verbeid wordt. Als een staaltje van de diepe minachting welke Ahlwardt zich zeiven op den hals heeft gehaald, diene dat de voorzitter van den Rijksdag, Von Levetzow, een zeer conserva tief maar bezadigd man, heden het volgende tot Ahlwardt sprak: sDaar gij alles wat u tot dusver over zaken met mij behandeld hebt, onjuist hebt teruggegeven, zal ik voort aan met u alleen nog in bijzijn van de twee griffiers, als getuigen, spreken"'. Dit is wel de ergste zedelijke tiap, dien Ahlwardt nog ontvangen heeft. Het zilveren bruiloftsgeschenk van het keizerpaar dat thans te Rome is, bestaat uit een massief zilveren beeld, voorstellende Italië: een vrouwelijke figuur, in een breed geplooi- den mantel gehuld en met een ster op het hoofd, in het midden waarvan een diamant van groote waarde flonkert. Het beeld is het werk van den beroemden Berlijnschen beeld houwer Begas, den ontwerper van het mauso leum voor keizer Wilhelm in de grafkapel te Charlottenburg. F R A N K R IJ K. Het nieuwe ontwerp tot heffing van eene belasting van beuis-operatien schrijft voor, dat tot het zich geregeld bezighouden met beurszaken de Fransche nationaliteit vereischt wordt. Voor den stille^ vennoot is deze be paling niet van toepassing. De belasting zal bedragen Vio per mille, voor de helft te vol doen door kooper en verkooper. Men vreest dat er tusschen de Kamer en den Senaat geen vergelijk zal kunnen wor den getroffen in zake de belasting op de beursopeiatien -vóór den 30n a.s., waarom men voorziet dat er weder eene kredietwet ■voor éene maand zal moeten worden gemaakt. Het debuut van het nieuwe ministerie in de eigenlijk legislatieve quaestien schijnt niet gelukkig te zullen zijn. De Temps bevat een blijkbaar geïnspireerd artikel over de pogingen, door den minister van financiën in het werk gesteld om de Kamer en den Senaat te ver zoenen in zake de beursbelasting. De minister heeft een aantal documenten verzameld die z. i, een schikking mogelijk maken, doch hij zal deze eenvoudig aan de commissie over leggen en met haar beraadslagen, zoodat de regeering zich onthoudt van het doen van een nieuw voorstel. De nieuwe wet op de beurs- operatien, zooals de minister van financiën zich die voorstelt, zou een uitsluitend fiscaal karakter dragenlater zouden de beginsel- quaestien, bijv. de vrije uitoefening der operatiën, bij een afzonderlijke wet vastgesteld kunnen worden. In zoover zijn de denkbeelden van het ministerie dus een tegemoetkoming aan den Senaat. De pers, die deze inlichtingen overneemt, toont zich over het geheel ten zeerste ge belgd. Men besluit er uit, dat de regeering de Kamer aan den Senaat ondergeschikt wil maken. U L G I E. De advocaat Picard te Brussel is gisteren op vrije voeten gesteld. Een telegram, bij de administratie van den Kongostaat te Brussel ontvangen, beves tigt den dood van kapitein Van Kerkhoven. Deze is den lOn Augustus bij ongeluk ge dood, tengevolge van het afgaan van een ge weer dat een bediende, achter hem gaande, in de hand hield, en waarvan de trekker aan een tak bleef haken. Dejuiste plaats van het onheil wordt niet gemeld. Hetzelfde telegram maakt melding van een nieuwe, belangrijke overwinning, den 9n Januari op de Aiabische opstandelingen be vochten door luitenant Bhams. Deze heeft zijn hoofdkwartier den 19n Januari kunnen opslaan te Njangwé, het brandpunt [van den opstand. LUXEMBURG. De groothertog is in zijn hotel te Munchen uitgegleden en heeft een rib gebroken. Zijn toestand is niet ernstig. ENGELAND. In liet Heerenhuis heeft lord Herschell de lezing aangevraagd van een wetsvoorstel strekkende om de overdracht van grond eigendommen goedkooper en sneller te doen plaats hebben. Het ontwerp is in tweede lezing aangenomen. In het Lageihuis heeft sir Edward Grey gisteren medegedeeld dat de aartsbisschop van de Klim genoopt is geworden te Jeru- zalem te blijven in afwachting van zijne aan neming vau de Russische nationaliteit, waar tegen de Porte zich verzet. Artikel 62 van het tractaat van Bellijn is ten deze niet toe te passenen de Engelsche regeering is niet "voornemens het initiatief te nemen tot het richten van een vertoog over deze zaak aan de Porte. Mc Eagan heeft 15 petitiën met 30 hand- teekeningen bij de Kamer ingeleverd, ten gunste van het Homerule-ontwerp, en 1863 petities, met 500,000 onderteekeningen tegen dat ontwerp. Gladstone verklaarde dat het bericht der Truthvolgens hetwelk een aantal zijner col lega's in het Kabinet met hem van meening zouden verschillen over het vraagstuk der uitsluiting van de Iersche afgevaardigden uit het Parlement, in zoodanige mate zelfs dat men eerder het Kabinet zou laten uiteenspat ten dan op dit punt toegeven bijaldien de uitsluiting aangenomen werd, voor hem mi slagen nieuw was en niet in overeenstemming met wat hij aangaande de opvattingen zijner collega's vernomen heeft. Gladstone kondigde aan dat hij morgen de schorsing zal verzoeken van het leglement van orde voor de avond zitting, teneinde de beraadslagingen over het Homerule-ontwerp ten einde te kunnen bren gen. Sir William Harcourt zal Maandag de be grooting indienen. De beweging in het protestantsche Ulster, uitgelokt dooi Gladstone's homerule-ontwerp, neemt een steeds ernstiger kaïakter aan. Vast besloten zijn de mannen van het noorden, zich nimmer aan den dwang van een afzondeilijk lersch Parlement te onderwerpen, en mocht dit ooittot stand komen, dan zullen zij daaiop ant- wooi den met een stap, die zeker tot een bur- gei oorlog zal leiden. Een vast plan is n.l. reeds opgesteld om Ulster tot een zelfstandig deel des rijks te verklaien, beheerd door een groote Coventie te Belfast, welke alleen liet ryks- Parlement boven zich zal ei kennen. Beleden dier Coventie zullen worden verkozen door het algemeen stemiecht. Reeds nu wil men de kiezerslijsten daarvoor opmaken, niet langs ad- ministiatieven weg, maar door vrijwillige in schrijving van alle meeiderjarigemannelijke ingezetenen, onveischillig \an welk geloof, op dat allen eendrachtig voor het belang hunner provincie kunnen optreden en elk besluit der Coventie op den steun der gansche bevolking kunne lekenen. Zoodra homerule voor Ierland is aangenomen, zal dit rader werfcjworden in beweging gebracht en lang vóór een lersch Pailement te Dublin zal zetelen, zal het graaf schap Ulster een krachtige volksvei tegen woor- diging bezitten, welke, op alle gebeurlijkheden voorbereid, voor zijne belangen zal waken. Het is dan ook geen wonder, dat men, met dit vooruitzicht, aan de regeering het plan toeschrijft het leische homeiule-ontwerp met op Ulster van toepassing te verklaien. HOORWEGEN. Naar men verneemt, is de regeering voor nemens den koning een nieuw voorstel be treffende het consulaatwezen aan te bieden, Dit voorstel zou in overweging worden ge nomen in de aanstaande zitting van den Raad van State, welke waarschijnlijk aanstaanden Zaterdag of Zondag zal gehouden worden. De Koning ontving Woensdag den Staats raad Steen ten gehooie. De ochtendbladen achten eene crisis waar schijnlijk. Het Morgenhladet gelooft dat het ministerie zijn outslag zal indienen en dat de koning den voorzitter van het Storthing, den heer Nielsen, de vorming van een nieuw Kabinet zal opdragen. Authentieke berichten zijn echter niet te melden. RUSLAND. De officieele berichten omtrent de cholera melden, dat van 13 tot 27 Maart in de provincie Podolie 460 ziekte- en 120 sterf gevallen en in de provincie Oefza 113 ziekte en 35 steifgevallen vooikwamen. Te Nisjni Novgoiod, Kazan, Orel, Toula, Samara, Char - kow, Don en Tobolsk was de epidemie in dat tijdsverloop onbeduidend. 1TAJUIE. De hertog van York is gisterochtend te

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1