A0. 3893. Zondag 23 en Maandag 24 April. N°. 8257. z Eerste Blad. evenen?eertlgste Jaargang*. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Schiedam 22 April 1893. Voor acht dagen groote ongerustheid in België over hetgeen de eerstvolgende dagen zouden brengenen thans, behalve in een •enkele wyk, alom rust in het sterk bevolkte koninkrijk. Men weet, wat sedert Zaterdag gebeurde. Zondag, alom zooals men dat noemt, betoogingenZondag de aanranding van den burgemeester van Brusselonlusten te Ant werpen, op verscheidene plaatsen dooden en gewonden, de werkstaking overal geprocla meerd. Acht dagen later, en ieder schier is aan zijn werk getogen; het weekloon alleen zal wat schraal zijngekwetsten zijn gestorven, en andere zijn aan de beterhand; de toe- -slandvan den burgemeester is niet ernstiger; de ïust is teruggekeerd. En dat enkel is het gevolg van de aanneming van het voorstel -omtrent het kiesrecht van den afgevaardigde Nyssens, dat zeker het algemeen stemrecht niet geeft, maar dat in elk geval voorloopig ■als het eenig bereikbare ook door de meest vooruitstrevenden dankbaar is aanvaard. Dankbaarmen behoeft de Belgische bladen slechts te lezen, om overal in hun beschou wingen een gevoel van verluchting te ont waren. Zou het wel juist zijn geweest, toen deze week een Belgisch staatsman aan een vei slaggever van Figaro zeide t> Waai lijk, men vat in het buitenland te ernstig op, wat hier gebeurt. Wij Belgen, leven als in een trommel, en daarom kan ons niets ge- beuien, of het maakt een gerucht en bewe ging, geheel buiten verhouding met hetgeen or werkelijk gebeurt". Wij zijn zoo vrij, deze beschouwing zeer optimistisch te noemen. De kaakslag aan den heer Woeste, en de wond, den burgemeester der hoofdstad op klaarlichten dag toegebracht, terwijl hij rustig liep te wandelen, zijn een paar slagen op de groote trom, met kracht aangebracht! De bladen van verschillende richting nemen de zaak geheel anders op. De JStoile zegt, dat de uitslag der stemming over het voorstel Nyssens haar uitmuntend voor komt, en men elkander in het gansche land daarmede gelukwenscht. De werkliedenpartij is tevredengesteld en heeft een politieke ver broedering teweeggebracht, waarbij alle par tijen in het parlement, die werkelijk tot een vergelijk zochten te komen, zich kunnen neder- leggen. Rust en eendracht zullen daardoor in het land terugkeeren. Ook de Jndépendance beaamt dit, al geeft het blad toe, dat niet ieder verkregen heeft, wat hij wenschte. Ze Peuple slaat wat liooger toon aande oplossing van de crisis is het gevolg van de pressie, die op de volksvertegenwoordiging is uitgeoefend door de algemeene werkstaking. En de Héforme, het blad, dat schier eiken koetsier in zijn rustpoozen, op zijn bok ge zeten, leest, de Ztéformezegi, innig verheugd te zijn met den uitslag en meent dat dit de democratische en vreedzame oplossing van de quaestie is, die zjj steeds begeeid heeft. Enkelen, de onverzoenlijken, aanvaarden voor het oogenblik het stelsel Nyssens, maar be schouwen het als voorloopig, en op den duur onvoldoende. Schutterij en politie hebben in de laatste dagen in verschillende plaatsen moeiljjke dagen gehad: doch ze zijn er in geslaagd, bijna zonder hulp van het leger, groote on heilen te voorkomen. Nu de zaken weer op orde, de gemoederen grootendeels gekalmeerd zijn, hebben zij gelijk, die, zooals in Brussel algemeen het geval it, meenen, dat het nu maar goed zou ziju, de zaken blauw blauw te laten, hun de vrijheid te hergeven, die in de afgeloopen woelige dagen achter slot en gren del zijn gebracht, en door het gebeurde zooveel mogelijk in vergetelheid te dompelen, de algemeene stemming zooveel mogelijk te vei beteren. Europa heeft het gebeurde in België met de meeste aandacht gevolgd. Een bezetting van België door een vreemde mogendheid werd zelfs door Fiansche bladen als niet on mogelijk voorgesteldde mogendheid, die zich met deze bezetting zou belasten, was natuurlijk Duitschland, aan welks adres bij deze gelegenheid weer de gewone Fiansche liefelijkheden werden gericht. Visschers in troebel water worden er altijd gevonden; ze kunnen gelukkig hun tuig vooiloopig weer opbergen. Een onzer bladen geeft bij het eindigen der crisis in België de volgende beiangiyke beschouwing: »Wat kan Neder land leeren uit de gebeurtenissen in Belgie Vóór alles dient in het oog gehouden te worden, dat de toestanden, en niet alleen d« toestanden, maar de menschen ginds en hier verschillen. Nedeiland is geen land van industrie, maar van handel in de eerste, van landbouw in de tweede plaats. Er zija overal sociale misstanden en onrechtvaardigheden, waarvoor men het oog niet mag sluiten. Ook hebben wij gezien in onze naaste omgeving dat, waar de landbouw als een industrie gedreven wordt, de arbeider niet ten om echte over exploitatie klaagt. Maar in de groote fabiieken, in de mijnwerken, met een talrijke bevolking, zijn de gevaren, die uit de exploitatie van levende arbeidskrachten voortvloeien, giooter en ernstiger. Waarbij komt, dat de arbeiders bevolking van Belgiëweinig ontwikkeld, hartstochtelijk, gedeeltelijk gedemoraliseerd door allerlei invloeden, gemakkelijker tot daden van geweld is te brengen en overgaat dan ons volk. Wij heeten niet voor niet een flegmatische natie eu ons flegma komt ons soms te pas. Alleen onze kalmte raakt somtijds uit geput en onze geschiedenis bewijst, waartoe de Nederlander in dat geval in staat is. Nu i* het niet zoo ver gekomen. Men kan nog zeggen, dat een groot deel van ons volk tamelijk onverschillig is voor het kies recht. Toch niet zulk een groot deel, dat lang uitstel van de kiesrechtregeling geoor loofd zou zijn. Uit de kalmte, waarmede men aanziet wat in Den Haag gebeurt, spreekt vertrouwen. Dat vertrouwen moet worden gewaardeerd door hen, die geroepen zijn voor de publieke zaak te zorgenhet mag niet worden teleurgesteld. Wij hebben het vooideel, het begin van een proef met een meervoudig kiesrecht in België te kunnen waarnemen. Wij hebben nu reeds gezien, hoe daar stelsels, die aan capaciteit of bezit te grooten iuvloed toeken den, zjjn gewraakt. Het gebeurde in België is zuivere winst voor den Nederlandschen wet gever. Het is een voorbeeld, hoe men de dingen niet moet doen. Een reden om ze hier beter te doen. Binncnlandsche Berichten SCHIEDAM, 22 Aptil 1893. Bij de opening der inschrijvingsbiljetten, voor de geldleening groot f68,000, rentende 3Va ten laste der gemeente, hedennamid- dag door burgemeester en wethouders ge daan, bleek dat er voor een totaal bedrag van f 149,000 was ingeschreven. Toegewezen werd aan de heeren Schorting- huis en Stikker te Winschoten, flO.OOO a 99>/i f10,000 a 99'/» «/o en f23,000 a 999, oa en aan den heer A. Oppenheim te 's-Gravenhage f 10,000 a 99'/» en f15,000 a 99V« 7o Aan de verordening op de pensioenen en wachtgelden van ambtenaren dezer gemeente ontleenen wij het volgende Onder de regeling zijn begrepen alle per sonen, die eene bezoldiging van meer dan f50 uit de gemeentekas genieten, met uit zondering van den burgemeester, de wet houders en ambtenaren die aanspraak op rijkspensioen hebben. Het recht op pensioen ontstaat bij het ver vullen van den 65-jarigen leeftijd of het be komen van ziels- of lichaamsgebreken, die hen voor den dienst ongeschikt maken, en zyn bekomen in en door den dienst, of na eenen diensttijd van 10 jaren. Ontslag wordt verleend bij het ontstaan der ongeschiktheid of het bereiken van den leeftijd van 70jaar. Het recht op pensioen vervalt bij ontslag ingevolge vonnis, plichtverzuim enz.alsmede bi| het niet aanvragen van ontslag voor den 70-jarigen leefti'd. Van deze laatste bepaling kan vijf malen, telkens voor 1 jaar, onthef fing worden verleend. Het pensioen bedraagt voor ieder dienst jaar 1/60 van het traktement (over de laatste 5 jaar gemiddeld genomen), doch als maxi mum 1/2 der bezoldiging en in geen geval meer dan f1200. l'/s pCt. der bezoldiging wordt als bijdrage geheven. Vrijgesteld zijn zij, die minder dan f1000 uit de gemeentekas genieten, terwijl van de tegenwoordige ambtenaren eerst eene bijdrage wordt gevorderd, wanneer hun trak tement 4 Va pCt. of meer wordt verhoogd. Het wachtgeld wordt verleend voor termij nen van 2, -4, 8 of 15 jaar en tot een bedrag van 50 pCt. der bezoldiging van het le jaar en daalt zoo, dat het in het laatste jaar 25, 20 of 15 pCt. bedraagt. Wegens de groote belangstelling, die de echt populaire en met prachtige proeven op geluisterde natuurkundige voordrachten van den heer G. Dahne te Rotterdam en in de voornaamste plaatsen van ons land hebben gewekt en die door vakmannen zoo gunstig zijn beoordeeld, zal achterstaande advertentie aan de Rotterdammers zeker hoogst welkom zijn Wij vestigen er gaarne de aandacht op, om ook onze stadgenoote», die bij het vorige bezoek van den heer Dahne aan Rotterdam zijne voordrachten met hebben bijgewoond, ten sterkste aan te raden, van deze gelegen heid om iets schoons en zeldzaams op natuur kundig gebied te hooren en te aanschouwen toch vooral gebruik te maken. De heldere wijze, waarop de heer Dahne zijne proeven toelicht, en de zekerheid, waar mede die worden genomen, maken een druk bezoek aan zijne voordrachten overwaardig. By den heer L. J. J. Frackers, horloge maker alhier, zijn ten toon gesteld een gulden en een rijksdaalder, waarin zich ter grootte van een stuivertje en een dubbeltje een uur- weik bevindt onder glas. Het geheel is zeer kunstig afgewerkt en moet dienen voor zak- uunveik. In ons nommer van gisteren is gemeld, dat na de opening op 1 Juni van de lijn SchiedamHoek-van-Holland dagelijks door gaande sneltreinen zullen loopen, aansluiting hebbende aan de Great Eastern Railway- booten te Rotterdam, respectievelijk Hoek- van-Holland. Dit laatste is onjuistdie treinen zullen uitsluitend aan den Hoek-van-Holland aansluiting hebben met de genoemde booten. De gewone audiëntie \an den minister van justitie zal Dinsdag 25 April niet plaats hebben. De heer mr. T. J. J. van Uije Pieterse, bij kon. besluit van 2 Februari 1893 no. 28 benoemd tot consul te Ivonstantinopel, is als zoodanig door de Turkscheregeering eikend. Onlangs is door een behoeftig persoon te Nederweerd een lequest gezonden aan H. M. de Koningin-Regentes om ondersteuning tot het bouwen van eene woning. Dezer dagen is bij den burgemeester vanwege Hare Majes teit ingekomen de som \an 20 gulden, om aan dien behoeftige voor het opgegeven doel te worden uitgereikt. Naar het HU. verneemt, zal het voorloo pig verslag over de wetsontwei pen tot wijzi ging der pensioenwetten einde dezer maand bekend worden. De heer B. L. Tijdens, lid der Tweede Kamer, is voornemens bij gelegenheid van zijn interpellatie aan te dringen op staats pensioenfondsen voor werklieden. (Centrum.) Dr. Scliaepman, lid van de Tweede Kamer, is gistel en voor den tijd van een maand op reis gegaan naar het buitenland. Het Vaderland meldt, dat de oud-minis ter mr. R J. graaf Schimmelpeuninck vrij ernstig ongesteld is. .Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rgk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. «GBGAIlt BOTERITHAAT, B 2?. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant.1.10. Iedere gewone regel meer. -0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1