hoogd met I penny per pond sterling, waardoor •let tekort zelfs veranderd zal worden in een overschot van 176,000 p. st. De regeering stelt voor, de belasting op de voordracht van bui- tenlandsche en koloniale waarden aan toon der af te schaffendoch zij zal op de aan neming van dit laatste voorstel niet sterk aandringen, als het blijkt dat het groot ver zet vindt Naar aanleiding van de jongste volksbe wegingen heeft de heer Asquith gisteren in het Lagerhuis verklaard dat de verantwoor delijkheid voor dergelijke betreurenswaardige gebeurtenissen komt ten laste van degenen die eene taal bezigen, geschikt om het volk tot daden van geweld op te hitsen. De politie zal alle mogelijke maatregelen nemen om eene herhaling der bedroevende voorvallen te voorkomen. Sir "William Harcourt heeft in den loop van den avond in het Lagerhuis medege deeld, dat hij nog vergeten had te vermelden dat hij voorstelt de vrijstelling op te heffen welke tegenwoordig de handelaren in buiten- landsch wild genieten van de belasting, waaraan de Engelsche wildhandelaren wèl onderworpen zijn. Nadat het voorstel om het invoerrecht op thee te handhaven, alsmede dat betrekking hebbende op de zegelrechten, aangenomen was, werden de beraadslagingen over de staatsbegrooting verdaagd tot Don derdag. Zatermiddag is in de Albert Hall" te Londen eene groote betooging gehouden tegen Home Rule. Zeshonderd afgevaardigden waren bepaaldelijk uit Ulster gezonden, en even zoovele uit andere deelen van Ierland. Twaalfduizend personen deden aan de samen komst mede. Er heerschte groote geestdrift. De hertog van Abercorn zat voor. Talijjk waren leden van Hooger- en Lagerhuis ver tegenwoordigd. De Britsche vlag werd met onstuimige toejuichingen begroet; de volks liederen en vaderlandlievende gezangen werden aangeheven. Ten slotte is eene motie, •waarin Home Rule veroordeeld werd, met geestdrift aangenomen. De afgevaardigden van Ulster verlieten gisterochtend Londen, om Lord Salisbury een bezoek te brengen te Hatfield, waar zi j door zijne Lordschap in de groote zaal van dit historische slot ontvangen werden. By eene groote betooging van werklieden- vereenigingen, Zondag in het Victoria-park te Londen gehouden, werd een resolutie aange nomen, sttekkende om de werkstakenden te Huil te ondersteunen. De redenaars ver klaarden dat het denkbeeld eener algemeene werkstaking volstrekt nog niet was opgegeven. De regeering heeft zich vereenigd met de besluiten der sanitaire conventie te Dresden. Te Huil zijn gisteren verschillende oproer- tjes door de politie onderdrukt. Eene groote houtwerf en een hotel zjjn door de werksta kers in brand gestoken. De schade wordt op 250.000 pd st. geschat. Een werktuig, gelijkende op een helsche machine, is gisteren in de Windrmllstreet te Londen gevondeu. Een vreemdeling en diens vrouw, die in die buurt woonden, zijn spoor loos verdwenen. S O O E Tf E 6 E Het Kabinet heeft Zaterdag zijn ontslag ingediend, daar de koning weigert de in zake het consulaat-vraagstuk gedane voorstellen goed te keuren. Het Storthing heeft gisteren met 63 tegen 51 stemmen besloten, zijne zittingen voor- loopig te verdagen. B U L G A B IJ E. Uit Sofia wordt aan de 3b»y?sgemeld, dat de sultan bereid is vorst Ferdinand te ont vangen, wanneer deze te Konstantïnopel komt. T V B K IJ E. De Parte heeft 500 pd. schadevergoeding toegestaan aan het Arnerikaansch college te Marsivan. B© sultan zal den patriarch Azarian naar Sofia zenden om vorst- Ferdinand geluk te wenschen. Het tusscben Italië en de Porte gerezen ge schil is niet, zooals eerst gemeld werd, te wijten aan de beleediging der vrouw van een lid van het Italiaansehe gezantschap door Muzelmannen, maar aan de gevangenneming van een Italiaan, die den Mohammedaan- schen godsdienst belasterd heeft, AMEBIKA. Luidens eene ofScieele depêche uit Peters burg heeft de czaarhet trsctaat van uitlevering met de Vereenigde Staten geteekend. Aan de New-YorkHerald wordt uit Panama geseind, dat de omwenteling in Honduras geëindigd zou zijn. 24 aanvoerders der op standelingen zijn te Santa Anna gevangen genomen en gefusilleerd. Ia de nabijheid van Cedas zjjn de oproerlingen geslagen met verlies van een honderdtal aan dooden en gewondenhun aanvoerder, Bonilla, heeft de wijk genomen naar Nicaragua. De New- York Herald verneemt uit Val paraiso, dat het Kabinet voltallig is door de benoeming van Alexandra Vial tot minister van financiën. Uit Washington wordt berichtdat de goudvoorraad in de schatkist weer tot het nor male cijfer van honderd millioen dollars is aangevuld. AFBIEA. Naar verzekerd wordt, zijn de gouverneur der Kaapkolonie, de heer Loch, en de presi dent van de Transvaal, Paul Kruger, het op de bekende bijeenkomst te Colesberg in zake Swaziland eens gewoiden over eene regeling, die de Transvaal bevredigt en ook voor Engeland zeer aannemelijk is. Uit Johannesburg wordt, dd. 23 dezer, aan de Standard gemeld: Een beambte bij de maatschappij sLangelaagte", bij de electrische machines werkzaam, is gevangengenomen, verdacht de maatschappij voor 100,000 pd. st. te hebben bestolen, door het opgeven van valsche uitkomsten van zijn onderzoek van de grondstoffen. De goudopbrengst is dan ook sedert zijn aanhouding blijkbaar ver meerderd. Binnenlandsche Berichten. SCHIEDAM, 25 April 1893. De directie der Hollandsche ijzeren-spoor- weg-maatsebappij heeft gunstig beschikt op hot adres van de Kamer van koophandel en fabrieken alhier om de gelegenheid voor in woners van Rotterdam om de koopmansbeurs alhier te bezoeken ook in den zomerdienst te behouden, zoodat de z.g. beurstrein van Rotterdam naar Schiedam niet vervalt, of schoon daartoe het plan bij de directie bestond. De vice-admiraal Ten Bosch, vertegen woordiger van het Nederlandsche hof bij de huwelijksfeesten van het Italiaansch» o- ningspaar, is door den koning van Itsr ?- noemd tot Grootkruis der Orde van M.t dius en Lazarus. De minister van financiën maakt bekend dat hef saldo van 's rijks schatkist op 22 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank 3,303534.16 en bij de betaalmeesters- 1,373,306.93 Te zamen 4,676,841.09 De gewone audiëntie van den minister tan oorlog zal Donderdag niet plaats hebben. "Van Nederlandsche zijde wordt aan hef te Berlijn saamgeroepen ingenieurs-congres, be halve door den inspecteur van den waterstaat Leemans, ook deelgenomen door den hoofd ingenieur van den waterstaat G. Schnebbelie. De Maasbode verneemt dat de .heer J. P. Th. van Nunen, die nog steeds in het Bópital Wallon te Leiden, waar hjj eene operatie heeft ondergaan, verblijft, voortdurend in beterschap .toeneemt. De heer Tijdens, lid der Tweede Kamer, is try ernstig ongesteld. Prof. J. T. Buys gevoelt zich zeer zwak. Direct levensgevaar is er echter niet. De Nederlandsche gist- en spiritusfabriek te Delft zal over 1892 een dividend uitkeeren van 8 percent. Vrjjdag, na het bezoek aan de Kemperheide, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der rijdende artillerie, begaven de Koning innen zich naar Arnhem, waar HH. MM. te ongeveer 2 uur aankwamen, door een groote menigte toegejuicht. Bij den commissaris der Koningin nam H. M. eenigen tijd rast en gebruikten de Koninginnen later een maaltijd in intiemen kring. Des avonds om 8 uur verschenen HH. MM. in de manege der rijdende artillerie, die met veel smaak versierd en rijk verlicht was. Er waren een 800 tal geaoodigden. Aan de regeling ontbrak letterlijk niets. Te ruim halflien verlieten HH. MM. het gebouw, om zich, voldaan over het geziene, naar het station te begeven. Een onafzien bare volksmenigte juichte Haar toe. Van veler woningen wapperde de vlag, terwijl in onder scheidene straten gasilluminatie was ont stoken. Zaterdag werd het feest der rijdende artil lerie voortgezet, en wel op de Kemperheide, ruim anderhalf uur van Arnhem verwijderd. Er heerschte een onbeschrijfelijke drukte. De revue en de manoeuvres op de heide slaagden uitstekend. Het defileeren in galop leverde een prachtig schouwspel op, evenals de frontmanoeuvre aan het slot. De vossenjacht werd meegemaakt door een 50-tal officieren en vele heeren in rooden rok. Van den waterval by het Klarenbeeksche bosch volgde men de Monnikkensteeg naar Valkenhuizen. Tot Teriet werd de jacht voortgezet. De onderofficieren bezochten dien dag met hunne oud-collega's in rijtuigen Rozendaal, Bronbeek en te Arnhem de Spaanscha verza meling in de Alva-zaal van de heeren Gebr. Hesselink. Zondagavond van 5 tot 7 uur werd het rijkundig feest in de manege herhaald voor een zoo talrijk publiek als er plaats was. Het rijden in kostuum en trouwens alle nommers hadden ook nu weder een verbazend succes. Het eeuwfeest zal nog lang in veler geheugenis blijven. De Koningin-Regentes vereerde het koips officieren voor hun bibliotheek eene bijzonder fraaie pendule in een roodmarmeren zuil, die gekroond wordt door het bekende beeld in brons ïLe Vainqueur". H. M. schonk verder f300 voor de onderofficieren en manschappen. Te Stolwijk is de 83-jarige M. Amersfoort, wed. T. van Dam, achter hare woning ver dronken gevonden; zij woonde samen met haren 90-jarigen broeder, den aldaar laatst overgebleven Metalen-Kruisdrager, die reeds langen tyd ongesteld is, en nu ook zijn huisgenoote en verpleegster op zoo noodlottige wijze heeft verloren. De dader van den diefstal te Apeldoorn heeft volledig bekend en zijne medeplichtige, die ook gevat is, aangegeven. Deze echter heeft veel van het gestolene verborgen, maai- wil niet opgeven waar dit geschied is. In een koffiehuis op den Dam te Amster dam is aangehouden een kleermaker, wonende in de Nieuwstraat aldaar, als verdacht van medeplichtigheid aan den diefstal van horloges te Apeldoorn. I In de Oraafschap-jBoikomi de adverten tie voor, dat, te beginnen met iMeia.s.— zeker wegens de verhooging van den accjjns op het gedistilleerd de sBorrel" te Silvolde niet 5, maar 6 centen zal kosten. De advertentie is onderteekend namens de gezamenlyke vergunninghouders. ,Te Breda is ,een militair aan de pokziekte overleden, terwijl nog zes soldaten zijn aan getast. Ook buiten de kazerne zyn eenigen door die ziekte aangetast, doch over het alge meen heeft de ziekte geen kwaadaardig karakter. Tlaardfngen. De heer Th. de Rot zal as. Zaterdag in de zaal n Harmonie" alhier, voor de werklieden optreden, met het doel hier eene afdeeling te stichten van het Alge meen Nederlandsch Werkliedenverbond". 's-Gravenhage. Mr. R. J. graaf Schim- irtelpennink van Nyenhuis is gisteren alhier overleden. Sedert zijne terugkomst in de vorige week uit Amsterdam was hij lijdende geweest. Zijn overlijden zal in vele kringen met leed wezen worden vernomen. Graaf Schimmel- penninck toch werd om zijne persoonlijke hoedanigheden door velen in verschillende kriogsn hooggeacht, en zijn minzaamheid en bereidwilligheid om inde hoogebetrekkingen/ welke hij bekleedde, anderen van dienst te zijn, waren algemeen bekend. In de staatkunde heeft hij een niet on belangrijke rol gespeeld. Sedert 1857 tot 1891 maakte hij deel uit van de vertegen woordiging, als lid van de Tweede Kamer, met twee tusschenpoozen, de eerste wegens zijne benoeming tot minister van financiën in het ministerie-Van Zuylen—Heemskerk, van 1866 tot 1868, de tweede maal in 1886 tengevolge van een ommekeer in de gemoe deren der Haagsche kiezers, die hij van 1873 tot 1886 vertegenwoordigde, na eerst voor het hoofdkiesdistrict Leiden zitting te hebben gehad. In de Kamer heeft de heer Schimmelpen - ninck de oud-conservatieve politiek voorge staan, totdat hij door verouderde partijver houdingen zich bij de anti-liberale partijen in de Kamer aansloot. Zijne redevoeringen kenmerkten zich door een bijzondere zacht zinnigheid, wars van alle persoonlijkheid, en naar zijne adviezen, welke hij, vooral ia latere jaren, slechts zelden meer uitsprak, wei d met aandacht geluisterd. Behalve als staatsman heeft graaf Schim- melpenninck in de hofwereld eene hooge plaats ingenomen. Onder wijlen Koning Willem III was hij een der invloedrijkste i mannen aan het hof, en het vertrouwen dat a zijn Vorst hem schonk, werd door de tegen woordige Vorstin ten volle bestendigd, daar^V hij, na vroeger verschillende hofcharges te hebben bekleed, thans nog was opperkamer-,*^ heer en waarnemend grootmeester van het 2 huis der Koningin-Regentes. Herhaalde malen heeft hij ook in het buitenland zijn souve- reinen vertegenwoordigd. Van den hoogen raad van adel was de overledene voorzitter. YHssingen, H. M. de Koningin van Enge- Jand zal van Florence via Luxemburg Vlissingen naar Engeland teragkeeten en op 28 dezer des morgens per extra trein hier"* aankomen via Brussel—-Rozendaal. Breda. Zaterdag had het gieten plaats van het standbeeld van J. Pz. Coen, in de j metaalgieterij der firma C. J. Marijnen alhier, 4 de eenige in ons land, waar tegenwoordig standbeelden gegoten worden. Het werd bijgewoond door tal van autori- 'j< teiten en belangstellenden, zoomede door twee V afgevaardigden der Goen-commissie, de heeren 5 A. C. Wertheim en dr. Aghina. Het werk werd onder leiding van den directeur Jacobsen uitgevoerd. 1' r - -■T

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2