N°. 8259. A". f893, Donderdag 27 April. KENNISGEVING. Z e?eneny©ertigste Jaargang-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER— ODÉ. Bnitcnlaiidsche Berichten. De secretaris der schatkist, "Vort Maltzahn, zeidé dat Ahlwardt gisteren zijne beweringen ten aanzien van hei invalt denfonds ingetrok ken heeft, en de commissie zou omtrent de overige beweringen evenzeer aantoonen dat zij ongegrond zijn. (Bijval.) CHIEDiS GOURA Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. jFhinco per post door het geheele Kijk 2.50. Afzonderlijke nornmers- 0.10. BtlllKAC: KOTEttSTllAAT, E 2 7. Advertentieprijs: vail 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel moer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Oproeping In activiteit van inlllcfcn. verlofgangers der lichtingen van *890 en 1891. DÉ Burgemeester VAN SCHIEDAM, Gelet op de circulaire van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland van den Uden April j.l., A, No. 1118 (2de Afd.); Brengt bij dezen ter kennis van de belanghebbenden: -lo, dat de railicien-verlofgiingers van de lichtingen van 1890 en 1891, behoorande tot de navol gende kirpsen, dit jaar onder de wapenen wor den geroepen gedurende den tijd hieronder aangegeven, Lichting 1890. Begiment Grenadiers en Jagers, van 28 Juli tot 30 Augustus, iste Regiment In fan- -terie van H Augustus tot 14 September, 2de idem, ,3e idem, 4de idem, 5de idem, 6de idem, 7de idem, 8ste idem, van, 11 Augustus tot 14 September. Lichting 1891. 1ste Regiment Huzaren, 2de idem, van 16 Augustus tot 19 September. Lichting f890. 1ste Regiment Veld-Artillerie, lste, 3de on 5de batterij, van 28 Juni totl Augustus, 2de, 4de en 6de batterij, van 21 Augustus tot 23 Septem ber, lste, 3de en 5de batterij, van 15 Juli tot 18 Augustus, 2de, 4de en 6de batterij, van 19 Augus tus tot 22 September. 2e Regiment Veld-ArtiUerie le treincoinpagnie (met uitzondering van hen die van het wapen der cavalerie daarbij -zijn overgeplaatst) van 15 Juni tot 19 Juli. 2de treinsompagnie (als voren) van 20 Juli tot 23 Augustus, lste, 3de en 5de batte rij, van 13 Juli tot 1(5 Augustus. 3de Regiment Veld- Artillerie. 2de, 4de en 6de batterij, van 21 Augus tas tot 23 September. Korps Rijdende Artillerie van 9 Augustus tot 13 September. Korps Pontonniers var) 14 Juli tot 17 Augustus. Lichting 1890. Korps Torpedisten, lste peloton, lste compagnie 'plaats tan opkomst fort de Ruijter), van 2 Mei tot 5 Juni, 2de peloton, 2de compagnie {plaats van opkomst den Helder), van 6 Juni tot 10 Augustus, 2de. peloton,lste compagnie (plaats van opkomst Hellevoetsltiis), van 18 Juli tot 21 Augustus, lste peloton, 2de compagnie (plaats van opfcemsJ'fort aan den Hoek-van-Holiand), van 23 Augustus tot 26 .September. Lichting 1891. lste Regiment Vesting-Artillerie, 5de, 6de, 7de, 8ste en 9de compagnie, van 2 Juni tot 6 Juli, iste, 2de, 3de, 4de en 10de compagnie, van 8 September tot 12 October, 2de Regiment idem, lste, 3de, 5de. 8ste en 9de compagnie, van 23 Mei tot 2G Juni, 2de, 4de, 6de, 7de en 40de compagnie, (van 17 Augustus tot 20 September, 3de Regiment idem, 6de, 7de. 8ste, 9de en 10de compagnie, van 4 Augustus tot 7 September, lste, 2de. 3de, 4de en 5de compagnie, van 25 Augustus tot 28 September, 4de Regnnent idem, 9de en 10de compagnie, van 8 Juni tot 12 Jol! 2de en 4de compagnie,' van 6 juli tot 9 Augustus, lste en 5de compagnie, van 20 Juli tot 23 Augustus, 7de en 8ste compagnie, van 14 Augustus tot 16 September, 3de en 6de compagnie, van 18 September tot 20 October. Korps Pantser fort-Artillerie,. lste compagnie, van 6 Juli tot 9 Augustus, 2de compagnie van 22 Juni tot 26 Juli, 3de compagnie van 25 Mei tot 28 Juni. Dichting" 1890. Korps Genietroepen (uitgezonderd de Vesting-teiegrafisten die hebben voldaan aan het bepaalde ih den eersten volzin van art. 6 van het Koninklijk Besluit van 29 Februari 1884, no. 18), - van 19 Juli tot 22 Augustus. Lichting 1891. (uitgezonderd als voren) Koips Genietroepen, van 24 Mei tot 27 Juni, (de vesting- telegrafisten voren gemeld) Korps Genietroepen van 3 Augustus tot 12 Augustus, Lichting 1890. lste Compagnie Hospitaalsoldaten, 2de en 3de idem, van 11 Augustus tot 14 September. .2o. dat de erlofgangers, voor wie de opkomst op ccncn Maandag is gesteld, indien zij gevestigd zijn in gemeenten, vanwaar zij niet in éen dag hun garnizoen, kunnen bereiken, niettemin -.rizich "eerst op den dag voor de opkomst bepaald, ■-'■ op marsch behoeven te begeven en den volgen- P ("den dag, zbb vroegtijdig mogelijk, bij het korps'- ..'■.■.•I a--zullen moeten aankomen. - Wordende de betrokken verlofgangers Verwittigd, dat zij ziet; voorzien tan aide voorwerpen van Meeding en uitrvstiiuf door ben bij hun vertrek met groot terlof medegenomen, alsmede van verlofpas ea zakboekje, op het bepaalde tijdstip bij hunne korpsen mouten bevindendat zij zich echter vooraf ter gemeente-secretarie moeten vervoegen, zoowel tot het afteekenen van hun verlofpas als tot het ontvan gen van de passagebiljetten en daggelden voor zoo ver zij daarop aanspraak hebbendat de verlofganger, die in gebreke blij ft op den bepaalden dag ouder de wapenen te komen, bij zijne latere opkomst zooveel langer in dienst wordt gehouden en hij, die aan de oproeping niet voldoet, als deserteur zal worden behan deld dat hij, wegens ziekte ofgebrekeAan de oproe ping niet kan voldoen, daarvan moet doen blijken door eene ter gemeente-secretarie over te leggen geneeskundige verklaring, zullende zoodanig verlof ganger voorts verplicht zijn, zich na zijn herstel onmiddellijk bij zijn koips te vervoegen. En dat na deze openbare kennisgeving ieder mili cien hierin betrokken, geacht wordt van zijne ver plichting kennis te dragen, waardoor hij gehouden is, zonder verdere oproeping, aan de voorschreven opkomst te voldoen, en derhalve later geene on wetendheid ten deze za! kunnen voorwenden. SCHIEDAM, den 25sten April 1893. Se Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. DUITS C II .LAX D. In den Rijksdag kwam gisteren Ahlwardts voorstel, tot benoeming eerier bijzondere com missie teneinde de door hem overgelegde bescheiden te onderzoeken, aan de orde. Ahlwardt erkende, onder herhaald geroep, dat hij geen stukken bezit welke betrekking hebben op het rijks-invalidenfonds, maar hij beweerde met degelijke bewijzen te kannen staven dat Bleichröder en Hausemann, in medewerking met de toenmaligen directeur der Disconto-Gesellschaft, den tegenwoordlgen minister van financiën Miquel, het Duitsche volk voor bonderden millioenen mark bena deeld hebben, alsmede dat Miquel toen voor eigen rekening zaken heeft gedaan. Dr. Miquel verklaarde dat, gold het slechts den persoon van Ahlwardt, hij niet zou ant woorden. Daar echter aan Ahlwardt de eer te beurt gevallen was vertegenwoordiger te zijn der Duitsche natie, moest hij wel in het belang der openbare moraal diens onware be weringen ten stelligste logenstraffen. (Bravo!) Hij zou afwachten of deze Cato ook buiten den Rijksdag den moed zou hebben hetzelfde te beweren; dan zou hq spoedig den heer Joachim Gehlsen volgen. De Pruisische mi- nifter-van financiën gaf vervolgens eene uit voerige uiteenzetting der zaak van de Ru- meensche Spoorwegen; hij toonde aan dat de Disconto- Qesellsahaftsn Bleichröder er geld bij verloren, maar' het bedreigde Duitsche kapitaal werd door het ingrijpen dér bankiers huizen gered. (Hoort!) Bennigsen verklaarde, onder luide toejui chingen, dat zijn lidmaatschap van het comité voor den spoorweg Hannovar-Altenbèken hem nooit eenig voordeel heeft opgeleverd. Richter toonde aan, dat Ahlwardt zelfs het stenographisch verslag vervalschtheeft voorge lezen. Zijne gisteren in den Rijksdag gehou den rede had hij Maandag reeds voor 20 Bfennige intree gehouden (Bijval on gelach.) De commissie moest nu rnet dezen mensch maar voorgoed afrekenen en hem de over tuiging verschaffen van den moreelen afkeer, die den Bqksdag tegenover hem beziel t.(Bijval.) Na zeer heftige en onstuimige debatten heeft de Rijksdag het voorstel van Ahlwardt tot het benoemen der door hem bedoelde commissie aangenomen. F K A S K R IJ K. De Kamer werd gisteren te 2 u. 25 m. her opend met een groot getal leden. De inter pellatie-Argélies over de zaak-Turpin Is tot heden uitgesteld. In den Senaat kwam de interpellatie-Mag- nier gisteren aan de orde over de gratie, aan Turpin verleend. Magnier vroeg volledig licht in het belang van Frankrijk en het leger. De regeering moet iets doen tegen de betreu renswaardige uitwerking, die de beschuldi- gingen van Turpin gehad hebben. De minister van justitie antwoordde, dat de gratie van Turpin een maatregel van, goedertierenheid was, die niets afdoet tot het vonnis. De minister van oorlog verdedigde zjjn personeel, dat met Turpin nooit onge oorloofde betrekkingen gehad heeft, en be streed de beschuldigingen, tegen de bureaux van zqn ministerie ingebracht. Freycinet wilde het recht van gratie voor Turpin niet betwisten. Hij dankte den minis ter van oorlog voor diens gladde verdediging van zijn personeel. Een historisch feit is de aankoop der ontdekkingen van Turpin, die 250,000 fr. ontving in tien maanden. Freyci net voegde er bij, dat Turpin éeniglijk ver oordeeld werd wegens zijn boek over het meliniet. Turpin bewees aan de wetenschap diensten, en dit rechtvaardigt zijne begena diging. Doch de onberaden stapppen zijner vrienden zullen haar doen betreuren. Men moet een einde maken aan de legende, die van Turpin eene soort van veroordeelde om redenen van Staat maakt. Na levendige toe juichingen, liep het incident hiermede af. Nu de herstemmingen voor den Parijschen gemeenteraad hebben plaats gehad, kan wor den gemeld dat de nieuwe raad zal bestaan uit; 33 radicalen, 17 socialisten, 16 repu blikeinen, 12 leden der rechterzijde en 2 revisionisten. Uit Kotonou is bericht ontvangen, dat generaal Dodds van daar vertrokken is per Thibet in gezelschap van verscheidene hoofd- officieren. Volgens een telegram, uit Singapore aan de Timet verzonden, is het geschil tusschen Frankrijk en Siam, naar aanleiding der be- zettiug van Stung-Treng door de Fransche troepen, zoo ernstig, dat het uitbreken der vqandelijkheden wordt gevreesd. De Siamee- sche regeering zal echter, naar de Berlijnsche correspondent van de Standard verneemt, trachten, een scheidsrechterlijke uitspraak te verkrijgen. De politie heeft een lijst opgemaakt van de te Parys vertoevende anarchisten. Dezen zullen tot na den in Mei streng nagegaan worden, terwijl zij, die zich aan overtredingen schuldig gemaakt hebben, voorloopig in de gevangenis gebracht zullen worden. Dergelijke maatregelen worden ook op andere plaatsen genomen. EJGEL1KD. In het Lagerhuis deelde de onder-secreta ris Busten gisteren mede, dat de conferentie tusschen den gouverneur der Kaapkolonie, sir Henry Loch, en den president der Trans vaal, Paul Kruger, niet zonder gevolg is gebleven, maar volgens bericht vau eerst genoemde in zooverre geslaagd is, dat eene bevredigende en nuttige bespreking is gevoerd. Een volledig verslag is onderweg, zoodat de regeering hoopt weldra de stukken omtrent de gansche aangelegenheid te kunnen inede- deelen. De heer Asquith verklaarde dat de plaatse lijke overheid te Huil gelooft dal de brand aldaar aan brandstichting is te wijten, en dat zq heeft gevraagd om versterking, die haar toegezonden is, terwql de troepen blijven zullen totdat zij niet langer tot handhaving der rust en tot bescherming van personen en eigendommen noodig zijn. Uit Belfast waar Zaterdag- en Zondag avond in de Katholieken-wijk ergerlijke wan ordelijkheden waren gepleegd door een bende Orangisten ontving de heer Morley tele- graplliscli bericht, dat de rust sedert Maandag avond halfelf hersteld was en dat de toe stand zich thans gunstig het aanzien. Het ontwerp tot verbetering der wet be treffende de aansprakelijkheid van werkgevers tegenover hunne arbeiders in geval van ongelukken werd bq tweede lezing met alge- meene stemmen aangenomen. De lord-mayor ontving gisteren een depu tatie van 200 Ulster afgevaardigden, die ver klaarde, dat de bevolking het Iersche Par lement niet zou erkennen. Men zou een commissie benoemen om te beramen, wat er te doen zou zqn als Home- Rule wet werd. Alle mannen, boven 16 jaar, werden reeds ingeschreven. Men trachtte de lieden te kalmeeren, maar als de burger oorlog uitbrak, was het de schuld van Gl&d- stone. De lord-mayor ontving hen vriendelijk, maar verklaarde, dat de bestrijding slechts met wettelqke middelen plaat mocht hebben; nooit zou men zyn toevlucht mogen nemen tot geweld. Binnen weinige dagen zal te Londen een

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1