N°. 8260. KENNISGEVING. A0. IS93. Vr dag 28 April. evenenveertigste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal. Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. 2.50. .0.10. BHüEAU: KOTKK8TKAAT, B S7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10, Iedere gewone regel meer. 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal bjrekend. Burgemeester EN WETHOUDERS VAN SCHIEDAM, Gezien de 2de alinea van art. 228 der wet van Jen 29sten Juni 1851 (staatsblad no. 85), regelende de samenstelling, inrichting en bevoegdheid der gemeentebesturen Gelet op de bepalinger der wet van den Ssten November 1815 (staatsblad no. 51); Doen te weten: Dat alle schuldvorderingen ten laste dezer gemeente, het dienstjaar 1892 betreffende, voor den eersten Juli aanstaande moeten 2ijn ingediend, daar zij, die voor dien dag met zijn ingekomen, zullen gehouden worden oor verjaard. Wordende verder, wien zulks mocht aangaan, bij dezen dringend mfgenoodigd, ter bevordering eener ge regelde administratie, alle voidermgen zoo spoedig mogelijk en met op het einde van den vorenstaanden termijn in te leveren. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 27sten April 5803. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DDK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. B E L G 1 Er De Senaat ving Dinsdag aan met het debat over het nieuwe artikel 47 der grondwet. De beraadslagingen werden ingeleid met een rede van den minister-president, die de hou ding, door de regeering in de Kamer aan genomen, trachtte te rechtvaardigen. Naar aanleiding van de pressie, door het Kabinet ten opzichte van het voorstel-Nyssens ge oefend, deed de heer Beernaert opmerken dat het denkbeeld van het meervoudig stemrecht leeds gevonden wordt in zijn brief t.vc de voorzitters der Kamers, van 31 December 1892, en dat hy later op dit denkbeeld is teruggekomen. De heer Beernaert verklaarde, na aan het voorstel-Nyssens den verschuldigden lof te hebben toegezwaaid, voor de toekomst het •oog te hebben op een vertegenwoordiger der verschillende belangen, ten opzichte der samenstelling van den Senaat en de provin ciale en gemeentelijke vertegenwoordiging. Verscheidene-sprekers voerden na den mi nister het woord. De discussie wordt voort- •gezet. Volgens een bericht uit Washington zal de internationale muntconferentie wel degel c weder bijeenkomen te Brussel, en wel den 30n Mei. De heer Cannon zal weder behooren tot •de Amerikaansche afgevaardigden. In de Borinage duurt, hoewel niet algemeen meer, de werkstaking voort. Er is te Bergen eene vergadering van patroons en werklieden gehouden, maar daar is men het over de loonen-quaestie niet kunnen eens worden. De algemeene raad der werkliedenpartij heeft alle werklieden uitgenoodigd op 1 Mei as. te manifesteeren ten gunste van den acht-uurs-werkdag en eene amnestie voor hen, die wegens deelneming aan de jongste ongeregeldheden werden veroordeeld. F K A N K n IJ K. In de Kamerzitting van gisteren deelde Argilies mede, naar aanleiding an het Dins dag in den Senaat gevoerde debat, af te zien van zijne interpellatie over de invrijheidstel ling van Turpin. Deroulède drong erbij den minister op aan, dat deze generaal Ladvocat volledig in het gelijk zou stellen. De minis ter bevestigde daarop, dat de eetbaarheid van den generaal boven alle bedenking staat en onaantastbaar is. Dusdoende nam dit voor val een einde. In den Senaat is de algemeene discussie over de begrooting gesloten. De minister van openbare werken drong er op aan, de kredie ten door de Kamer aangenomen, er weder op te brengen. De Senaat heeft met 144 tegen 109 stemmen de gelden, door den minister Viette aangevraagd en door de Kamer toegestaan, voor de regeling van het beheer over de spoorwegen, \erworpen. De Senaat heeft art. 1 der instructie, waarover hy met de Kamer in geschil veikeert, aangenomen. Ook heeft de Senaat het wetsontwerp op de beursoperaties aangenomen en besloten dat de herziening der belasting op de dran ken, van de begiooting voor 1893 losgemaakt worden. Basly en Lamendin hebben een beroep gedaan op de mijnwerkeis in het departe ment sduNord". Den Senaat beschuldigende alle sociale hervormingen tegen te houden, eischen z de samenroeping eener joconsti- tuante", welke den Senaat af te schaffen hebbe. Zij noodigen de mijnwei kers uit den ln Mei niet te werken en te manifesteeren. Het bestuur van den mynwerkersbond van het departement Loire heeft besloten den in Mei eene afvaardiging naar de prefectuur te zendeu om den arbeidsdag van 8 uur en pensioen na 25 jaar arbeid te eischen. Den 22n Mei zal de bond op het internationaal congres te Brussel vertegenwoordigd worden. Het gezamenlijk aantal der weiklieden, die in de verschillende inrichtingen te Nan tes het werk gestaakt hebbenbedraagt 1500. De werkstakers houden zich kalm. In het departement Pas de Calais zul len 35.000 mijnwerkers den ln Mei vieren. Men verwacht, dat alles kalm zal afloopen. Onder voorbehoud wordt van een telegram uit Tanger, van Spaansche herkomst, melding gemaakt, naar luid waarvan de Spaansche vertegenwoordiger van de Spaansche Transat lantische maatschappij, op het oogenblik dat hij scheep ging, van den Franschen zaakge lastigde te Marokko eenen stokslag gekregen heeft. D DIISCIILAO. Na zija terugkeer uit Italië wordt de keizer spoedig weder te Kiel verwacht, waar hy dan langer dan voorheen zal vertoeven. Op hun terugreis zullen de keizer en de keizerin een paar dagen te Karlsiuhe ver toeven. De algemeene rapporteui der commissie voor het legerontwerp uit den Rijksdag, de heer Gruber, heeft zijn ïapport bij de com missie ingediend, welke het zonder eenige wijziging heeft goedgekeurd, met dankbetui- aan den samensteller voor diens nauw gezet en volledig werk. Opmerkelijk is het zeker dat de Koln. Ztg., welke destijds het ontwerp kon mededeelen nog voor dit aan den Rijksdag bekend wa*, thans ook in slaat is den hoofdinhoud van het rappoi t openbaar te maken. De tweede lezing van het ontwerp in den Ryksdag is thans bepaald op 2 Mei a.s. Het Huis van afgevaardigden heeft be sloten tot verhooging der jaarwedden van de onderwijzers by het lager onderwijs en tot bespoediging van denhouw van nieuwe scholen. Volgens het Berliner Tagellatt is een luitenant, in dienst bij de dynamietfabriek ie Anhalt, by zijne terugkomst van een reis gevangengenomen. Hij wordt beschuldigd van hst verraden van het legergeheimen. De sociaal-democratisclj Vorwarts be schuldigt dr. Schumann, die een aanzienlijke betrekking bij de prefectuur van politie te Berlijn bekleedtder regeering vijandige berichten aan buitenlandsche bladen te zenden. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft gisteren bij tweede lezing het ontwirp tot aanvulling van de wet op de inschrijving van kiezers voor het Par lement, met algemeene stemmen aangenomen. Dinsdagavond hebben te Belfast weer her haaldelijk botsingen plaats gehad. Meermalen moest de politie een uitval doen, waarbij vele personen gewond werden. Te middernacht was de stad rustig. Er worden twee nieuwe regimenten ver wacht. De overheid te Huil heeft bericht ontvan gen van eene samenzwering, welke ten doel had een trein met vrije werklieden te doen springen. De toeleg is verydeld, evenals een andere om de in de haven opgeslagen koop waren in brand te steken. NOORWEGEN. De voorzitter van het Storthing, Nielsen, die bereids voor eenige dagen de opdracht tot vorming van een nieuw Kabinet gewei gerd, doch later eenïgen bedenktijd gevraagd had, moet nu voorgoed de opdiacht afge wezen hebben. OOSTENRIJK. De Hongaarsche minister van binnenland- sche zaken'heeft in de Kamer onder toejui chingen een wetsvoorstel tot instelling van registers voor den burgerlijken stand ter tafel gelegd. Met toejuichingen is ook een wetsvoorstel tot inschryving van Israëlieten op de registers van den burgerlijken stand. door den minister van eeredienst ingediend, begroet. ZWITSERLAND. Van socialistische zijde zijn handteekenin- gen verzameld op een voorstel om in de grondwet het recht op arbeid op te nemen. Het vereischte aantal handteekeningen 50,000, is verkregen, zoodat van het recht van initiatief kan worden gebruik gemaakt en het voorstel verder in behandeling kan komen. ITALIË. Dinsdag was het een der schitterendste feestdagen, zoo niet de schitterendste. In de tuinen \an de viila Borghese had een groot tournooi vau ruiters plaats, waaraan 300 personen uit de hoogste aristocratie des lands in luisterrijk historisch kostuum deelnamen. Het fournooi werd gehouden in vier afdeelin- gen. In de eerste vei scheen onder anderen de hertog van Aoste, Umberto met de Witte Hand, den stichter van het Huis van Savooie, voorstellende; in de tweede de hertog der Abruzzen en Amadeus de Vieedzame, later paus onder den naam van Felix Vin de derde de graaf van Turyn, als Victor Ama deus II, eerste koning van Sardiniëin de vierde de prins van Napels, als Amadeus VI, stichter van de Annunziata-orde, in een schitterend kostuum wit en goud. Het geheele hof met al de hooge gasten en verdere genoodigden was bij het tournooi tegenwoordig. De Duitsche keizer, in de uniform der garde, volgde het schouwspel met alle aandacht en vond er blijkbaar veel behagen in. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, baron Mai shall, werd Dinsdag door den paus in bijzonder gehoor ontvangen. Het bezoek van den minister duurde een half uur. Kardinaal Rampolla, die nog steeds ziek is, kon baron Marshall niet ontvangen. De Duitsche keizer heeft zich te Rome populair gemaakt door een paar kleine atten ties, waarvoor het volk steeds gevoelig is. Hij zond bijv. een krans naar bet grafder helden van Dogali en een adjudant naar den burge meester van Rome, om dezen namens hem geluk te wenschen op den hei inneringsdag der stichting van Italië's hoofdstadterwijl hij het slot van zjn toost aan het groote feest maal ten paleize in het Itaiiaansch uitsprak. De keizer en de keizerin legden Dinsdag talrijke bezoeken af. De keizer ontving een deputatie uit de Duitsche kolonie. Gisteren maakten de keizer en de keizerin een uitstapje naar Albano. De koning en de koningin hebben een nationale tentoonstelling geopend in de Ther men van Hiocletianus. Volgens inlichtingen uit goede bron heeft het onderhoud met den paus geloopen over het socialisme en algemeene onderwerpen. De paus heeft, vioeger gepolst, verzekerd.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1