Letteren, Kunst en. Wetenschap. Gemengde Berichten. Te Hnnrlem rijn, gelijk men "weet, de Ter- gadenngen der Kamer van koophandel voor het publiek niet toegankelijk. De liberale kiesvereeniging Vooruitgang", aldaar, heeft zich nu tot de Kamer gewend met een ltd res, waarin uit naam der leden wordt aangedrongen op wijziging van het huishoudelijk reglement, dat de openbaarheid der vergaderingen niet toelaat. Als reden van het verzoek voert de ver- eeniging aan dat het groote publiek recht heeft te weten niet alleen wat er besloten wordt, maar de beraadslagingen te kennen, welke tot een besluit hebben geleid, de mo tieven en argumenten, welke VÓor en tegen 2^u aangevoerd, enz. Tot archivaris van Amsterdam is benoemd de heer rnr. \V. P. Veder, adjunct-archivaris. Te Amsterdam is in den ouderdom van 70 jaar overleden de heer F. J. W. H. Schmitz, lid der Provinciale Staten van Noord- Holland, oud-lid van den Amsterdamschen raad, mede-oprichter van de Amsterdamsche omnibus-maatschappij en chef der overbekende firma Wijnand Fockinck. Tegen de colporteurs Kramer en Cornelisse is proces- verbaal opgemaakt wegens het ven ten van het Majesteit-schennende pamflet: >Twee dure poppen in de hoofdstad". (Tel.) Een kuipersknecht te Amsterdam was reeds weken lang niet in de gelegenheid zijn werk wegens ziekte waar te nemen, zoodat de man in benarde omstandigheden ver keerde. Brood was er haast niet meer in huis, en eenige voorwerpen van waarde waren reeds verkocht. Alleen bezat hij nog een twintigste lot in de staatsloterij hierop was zijn hoop gevestigd. Woensdag was er vreug de in huis; de f25.000 was n.l. op zijn ïionl- tner gevallen, zoodat de zieke vooreerst geholpen Is, Het geval met den Belg, die voor een paar dagen in de O.-Z. Armsteeg van een aanzien lijk bedrag werd beroofd, heeft een zeer dramatisch verloop gehad. Het Donderdag bij de Handelskade gevonden lijk was zijn lijk. (A v. d. D.) Dezen nacht hebben te Amsterdam twee jonge mannen de Oranje-vlag op het gebouw der socialisten sCoustantia" geplaatst. Het schijnt, dat het voorbeeld van den milicien, die de roode vlag op de kazerne ïOianje- Nassau" had doen wapperen, hen tot deze contra-beleefdheid had geleid. (Tel.) Den 25n April overleed te Schagen dr. E. Hoekstra, bij zijn vele patiënten in Neder land en zelfs in het buitenland bekend als de wonderdokter - van Schagen. Hij was zoo meldt men ons een zeer excentriek man: boven zijn kamerdeur stond sik haat den duivel en de duivel haat mg". Klopte men bij hem aan om steun voor een in zijn oogen goede zaak, men ging niet met leege handen heen de s Harmoniekapel", waarvan hij beschermheer was, de sZwemvereeniging" en andere instellingen kunnen dat getuigen. De overledene bereikte den leeftijd van 81 jaar. (Haarl. Ct.) De provincie Groningen telde op i Januari i893 137,747 mannen en 141,650 vrouwen. toornigen vergat geheeldat bij na zelf ook bij hen behoorde. >De generaal verzoekt u te komen," sprak nu- de soldaat, die teruggekeerd was. De graaf dankte en reed, terwijl hij zijn oogen uitvor- schend op da groep vestigdelangzaam naar haar toe. Onder het naderkoraen nam hij de verschillende personen nauwkeurig op en ontdekte ook een bekend gedicht. Naast een man roet eene ineengedrongen gestaltewiens soldaten- paletot tot op de booge, met sporen voor ziene laarzen nederning, ontdekte Inj yorst lablonowski. HIJ sprong thans van zijn paard en keek naar iemand om, die het kon vast houden. 'Op den wenk van een oificier ijldeeen ordonnans naderbij en nam hem de teugels af. De generaal, de man in de paletot, kwam hem te gemoet en sloeg den aankomende met zijne sclnandereeenigszins diepliggende oogen uit- vorschend gade. Waardoor heb ik het genoegen, u hier te zien 1" vroeg hij voorkomend. In dit «ogenblik het kende de vorst, die bijziende was, in den ulaan een van degenen, die op Wicelowiec totaal 279 397 zielen. De bevolking dezer pro vincie bedroeg op 1 Januari 1892: i36,594m. en 140,688 vr., en is alzoo in den loop van 1892 toegenomen met: 1153 m. en 962 vr., totaal met 2115 zielen. In Friesland hebben eenige greidboeren, ongeveer vijftig, eene commissie benoemd, welke een onderzoek zal instellen in Amerika naar de boerderijen, landerijen enz. Zjjn de vooruitzichten daar goed, dan zal land wor den aangekocht en gaat men emigreeren. Het plan bestaat om Friesche arbeiders mede te nemen als werkkrachten. De burgemeester van Nieuwolda heeft het verzoek der soeiaal-demoeraten aldaar om in optocht naar de meetingop Zondag 30 April te Winschoten te houden, te mogen trekken, geweigerd. Te Enschede is sprake van een plan tot het leggen eener stoomtram van Almelo BorneHengelo—Enschede naar Gronau. Eene commissie tot mogelijke uitvoering is benoemd. Op 1 Januari 1893 bestond de bevolking der P' ovineie Utrecht uit 113353 mannen en 115,701 vrouwen, totaal 229,054 zielen. De bevolking der provincie bedroeg op 1 Jan. 1892: 112,202 m. en '114.645 vr. en is alzoo in den loop van 1892 toegenomen met 1151 m. en 1056 VI'., totaal met 2207 personen. Op den Terheydenschen weg nabij Breda betaalde men deze week een scharenslijper, voor het slijpen eener schaar, met een mud aardappelen. Een man, wonende te Utrecht, heeft zich bij de politie beklaagd, dat hij en een vriend Woensdagavond te Arasterdam in aan raking zijn gekomen met eenen Hollander en twee Duitschers, Na eenig samenzijn in een café had hij f 700 en zijn vriend f600 verloren, met welk geld de winners er van door zijn gegaan. De trein van Rozcndaal naar Dordrecht werd Donderdagochtend door den noodrem tot stilstand gebracht, toen hij nauwelijks eerstgenoemd station had verlaten, doordat eene dame in een coupé 1 e klasse plotseling krankzinnig werd en een paar ruiten ver brijzelde. Onder geleide van twee conduc teurs werd zij verder naar Dordrecht gebracht. Bij de firma Nijgh Van Ditmar te Rotterdam is verschenen het eerste nummer van Se Eindermode, geïllustreerde gids voor moeders, modistes en huisnaaisters. Dit blad, dat iedere week verschijnt, terwijl bovendien elk tiurnmei knippatronen zal bevatten, is :net smaak bewerkt en zal, te oordeelen naar dit nummer, voor haar voor wie het bestemd is, een welkome gids zijn. Wij bevelen daarom de kennismaking van jJe Kindermode bij onze lezeressen aan. Nijmcgvu. De gemeenteraad heeft be sloten, dat met 1 October e.k. alle publieke huizen moeten gesloten worden. Het houden van zoodanige inrichtingen of zoogenaamde renilez-vous-huizen is na dien datum formeel verboden. ingekwartierd waren. Hij boog zich tot den •generaal en fluisterde hem iets in het oor, waarop deze weder opkeek en een tweeden monsterenden, doch zachteren blik op den over- looper wierp, en hem toen de hand reikte. Graaf Hancke is mijn naam," stamelde deze kleurende. 7>Wees mij hartelijk welkom mijnheer de graaf; zulke mannen als gij kan Polen ge- bruiken." »*tls mijn voornemen, mijn persoon en mijn zwaard ten dienste van Polen te stellen, gene raal," begon de ulaan. jNog eens gij zijt mij hartelijk,] welkom Er zal eene plaats voor u gevonden worden indien uwe eerzucht namelijk niet een al te hooge vlucht neemt viel de generaal hem in de rede. De graaf boog en antwoordde bescheiden maar mannelijk»De eerzucht voert mij niet hierheen, maar de wensch om te strijden. Elke plaats, die gij mij geeft, is mij goed." Thans mengde ook de vorst zich in het ge- Dr. J. van der Vliet, hoogleeraar in de Latijnsche taal en de Bomeinsche archeologie aan de rijks universiteit te Utrecht, had van de firma Teubner eene opdracht gekregen om eenen ouden codex van Apuiejus, te Florence berustende, ten be hoeve van eene nieuwe uitgaaf te onderzoeken. De Nederlandsche regeering beeft van deze ge legenheid gebruik gemaakt om hem ook een onderzoek naar oude Latijnsche codices ie Rome op te dragen. De Rug dr. Halfkine, assistent van Pasteur, die voor eenigen tijd naar Engelsch-Indie gegaan is om proeven te nemen met de inenting van choleragif, heeft te Agra, in het N. van Voor- Indië, ongeveer 400 inentingen gedaan. Een groot aantal personen, die zich zelf tot de be werking hadden aangeboden, hebben verklaard geen onaangename gevolgen bij zich waarge nomen te hebben. De omstandigheden welke de voorbehoedende kracht van het middel moeten aantoonen, zijn echter nog uitgebleven. Ia do omstreken van Tons, Nimes en Tarascon (Frankrijk) is gisteren overvloedig regen gevallen. Te Lyon is de groote zïjdefabriek van den heer Teste, die aan 600 lieden welk gaf, door brand vernield, met eene schade van 2.000,000 frank. Een vreeselijke gebeurtenis heeft te Birming ham in de Loveday-straat plaats gehad. Aldaar stortten een danshuis en zes aangrenzende ge bouwen ineen, met donderend gei aas. Ongeveer een 20 personen mannen, vrouwen en kinderen werden onder de puinhoopen bedolven. Op het geraas snelde een groote menigte naar de plaats des onheiis, waaronder veel wei klieden, die onmiddellijk alle pogingen tot reddmg der slacht offers in het weik stelden. Ook de brandweer en een groot aantal spuitgasten waren ter plaatse aanwezig en veileenden hunne hulp, negen slachtoffers werden van onder het puin te voor schijn gehaald en zwaar gewond naar bet naastbijzijnd ziekenhuis oveigebiacht. Een der ongelukkigen bad zijn schedel gebroken, zoodat aan zijn behoud gewanhoopt wordt. Volgens het jongste bulletin van het Kais. Gesundheitsaml te Bei lijn zijn in de Russische gouvernementen Tainbow in de eerste beriehts- week dezer maand 31 gevallen van cholera met 18 sterfgevallen, en in Orel 39 gevallen met 22 Sterf gevallen voorgekomen. In Oostenrijk-Hongarije kwamen van 129 dezer 7 staifgevallen aan cholera voor, waar van 5 te Slobadka, terwijl in Italië te San Rocco mede een geval van cholera werd waaigenomen. In Frankrijk woedt de cholera op verschil lende plaatsen, vooral in Bretagne, maar daar omtrent ontbreken volledige en betrouwbare opgaven. Met de kogelvrije uniformen van Dowe is het weer uit. Volgens de Geschaftsfreund,een confectie-handelsblad, heef de Duitsche regee ring van de pantser-uniformen afgezien omdat de kosten te hoog zijn niat alleen, doch ook wijl, met geiinge moeite, een kogel te maken is, die zeer gemakkelijk door het weefsel van Dowe heendringt. De grootste lucifersfabriek der wereld is ade Yulcaan", te Tidaholtn, in Zweden. Er werden daar 4500 werklieden, die dagelijks 1,250,000 doozen lucifers afleveren. Voor het gebruik per jaar zijn noodig een millioen kubieke voeten hout, 785.000 ponden papier en 322.000 ponden stijf- sprek met de woorden »lk weet niet, of gij u mijner nog herinnert," en stak den graaf meteen de hand toe. »Zeer goed. doorluchtigheid," antwoordde de graaf. sWanneer hebt gij Wicelowiec verlaten 1" vroeg de vorstdoch eer de graaf nog kon antwoorden, wendde hij zich tot den generaal en sprak»Wij hebben elkander bij den beer Von Bordowsk' op Wicelowiec ontmoet graaf Hancke lag daar in kwartier. Ik was wegens dienstzaken en bijzondere aangelegenheden dik wijls daar m huis. Gij zult mij verplichten generaal," voegde bij er zacht bij, vindien gij n in het bijzonder met de toekomst van dezen heer wilt bemoeien al was het alleen om zijn naam Hancke." De generaaldie van alle voorspraak zeer afkeerig waszag den spreker kalm in bet gelaat en hernam waardignik zal doen, wat billijk is, verlaat u daarop. Daarna keerde hij zich om: »WaligorskiIk verzoek u onzen nieuwen vriend "aan onze kameraden voor te sel, om de doosjes (e plakken. In do fauriek is een machine die in staat is dagelijks een millioen doosje» te maken. Aan d» eene zijde van de ma chine worden de ruwe blokken er in gedaan, om na korten tijd er aan de andere zijde uittekomen als lucifers, netjes verpakt in de doosjes en ge reed om naar alle gewesten der wereld verzonden te worden. Volgens de jongste statistieken be draagt het jaarlijksch verbruik van lucifers bij benadering: voor Rusland 14.423.000 000, Duitschl. 10.250.000.000Engel. 12.235.000.000, Frankr. 41.523.000.000, Italië 8.230.000.000. Men heeft berekend, dat door de verschillende fabrieken in Europa, Azie en Amerika niet min der dan 150 miilaid lucifers per jftar gemaakt worden. De influenza schijnt zich meer van Noord- Europa naar Midden-Europa te vei spreiden. Volgens het officieele bericht van liet Deut sche Kais. Gesundheitsaml neemt de ziekte te Kopenhagen en te Stockholm geregeld af, maar veroorzaakte zij te Keulen 3 steifgevallen, en werden in de laatste berichtsweek in Dussel- doif 40 en in Frankfort aan den Oder 37 gevallen dezer ziekte geconstateerd. Te Parijs neemt de steifte aan influenza toe en stierven daar in de laatste berichtsweek 56 personen aan die ziekte, zoo ook te Londen, waar 47 influenzalijders stierven. In beide steden nam bovendien het aantal sterfgevallen ingevolge acute ziekten der ademhalingsorganen belangrijk toe. In de noordelijke landen is de sterfte zeer gering. Te Pompeji is gedurende de laatste dagen ijverig aan de uitgravingen gewerkt, waarbij een keurig, klein patricisch huis met goed onderhouden muurschilderingen en een vestibule met Korinthische zuilen blootgelegd werd. Een bericht uit Catania meldt, dat de midden krater van de Etna gloeiende lava begint te werpen. Een nieuwe ^vliegmachine" is dezerdagente Harrow, in Middlesex, beproefd, met succes, evenals de meeste andere vliegmachines, waai van wij hoorden gewagen. Het is een voet tuig van 25 voet, met een door stoomkracht bewogen schroef-motor en een paar houten wieken. Eteclrical Review deelt een plan mede ter electrische verlichting van steden door middel van electrische lampen, opgehangen aan ballons. De uitvinder van het ontwerp, de beer Smith, van St. Franr.isco. bezigt eenen ballon van alu minium, aan de beide uiteinden in den vorm van eene sigaar uitloopende, ter breedte van 42 meter en eenemaximummiddellijnvan4Kmeter. Aan dezen ballon zijn 6 booglampen gehangen of bedekt met gloeilampen, voorzien van reflectors, teneinde bet licht naar omlaag te werpen. Van de 46000 bewoners van Samoa (Schippers- eilanden) hebben door den ai beid vooral van het Londensche zendelinggenootschap. 36000 het Christendom aangenomen. De bijbel is in de landtaal vertaald, tal van scholen zijn opgericht,"waarondereen theologische school, die meer dan 100 studenten telt. Er zijn 204 inlandscbe predikanten werFzaam. In de noordelijke districten der Australische kolonie Nieuw-2uid-Wales hebben nu noodlottige overstroomingen groote verwoesting aangericht, evenals onlangs in Queensland. De spoorweggemeenschap tusschen Sydney en en Newcastle is verstoord. Laatstgenoemde stad staat bijna geheel onder water. De Hunter-rivier is 13 meter boven het gewone zomerpeil ge stellen. Ik moet mij verontschuldigengraaf Hancke, mijn tijd is zeer bezet, en het zal een drukke dag worden. Wij zullen later nader ken nis maken." Hij drukte den ulaan de hand en boog, ten teeken, dat hij ontslagen was. Waligorski, een der adjudanten van den generaal, nam graaf Hancke onder den aim en bracht hem in een nabijzijnde tent, terwijl de ordonnans met het paard volgde. Generaal Langiewicz zag hem na. sEene flinke gestalte en een goedopen gezicht," sprak hij tot zijne omgeving. »Wat xou hem bewogen hebben, den dienst van den keizer te verlaten en in onze rijen te treden? Bij ziet er niet naar uit, alsof hij schulden heefthij is zonder inbeelding, en ik zou zeggen, dat hij mij bijzonder goed bevielindien er niet een trek op zijn gelaat lag, die mij veel te denken geeft." (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2