A0. 1893. Woensdag 3 Mei. N°. 8263 Eerste Blad. e ©neiiYeertigste Jaargang*. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Biiitenlandsche Berichten. coura ABONNEMEt.TSPKi.fS, per kwartaal Franco per post, door bet geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. -- 2.50. - 0.10. UUE AU* BOTEttSTKAAT, B a 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. DRIEMAALgeplaatst wordt tegen TWEElljfattekend. Bij dit nummer worden nan onze geabonneerdcn in de stad gratis ver zonden Zomerdiensten van liet Post kantoor, den flollandsclten IJzeren- Spoorweg, den locaalspoorweg Schie damlloeli-van-Holland en de Stoom tram van liler op Rotterdam. DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft Zaterdag het wetsont werp betreffende de aanvullingsreserve in tweede lezing zonder beraadslaging aange nomen evenzoo het aanvullingskrediet voor de tentoonstelling van Chicago, het gezant schap te Washington en het gezantschaps gebouw te Madrid in derde lezing, en het tweede aanvulhngskrediet van 6'/s millioen maik voor de leveiingen in natura ten ge volge der gestegen graanprijzen, in eerste en tweede lezing. De ondeihandelingen tusschen de regee ring en een deel der vrijzinnigen zoowel als ■van het centrum over het legerontwei'p heb ben eindelijk tot eene gewenschte uitkomst geleid. Baron Huene zal een voorstel indie nen, dat den eisch der regeering voor het fierste jaar met 30.000 man vermindert. De regeering heeft daarmee vrede. Voor dit voor stel is eene meerderheid mplenum verzekeid, daar een deel van de vrijzinnigen en van het centrum er voor zullen stemmen. De regee ring haalt dus, zij het ook met een j aar ver traging, haar gansche ontwerp er door. Met algemeene stemmen besliste de Rijks- dags-commissie in zake Ahlwardt, dat de stukken, door dezen bij haar overgelegd, niets bevatten tot staving der hoogst ernstige .beschuldigingen, door hem tegen verschillen de menschen ingebracht. Zelfs Ahlwardt's geestverwant in de commissie, de anti-semiet Pickenbach, moest 's mans volslagen onbe trouwbaarheid erkennen. Heden komt de zaak voor den Rijksdag. Jn het verslag der commissie zal Ahlwardt worden gesommeerd alsnu zijne onware beschuldigingen in te trekken, die hij, het zq terloops gezegd, in volksvergaderingen, waar men hem geweldig toejuicht, nog maar .steedsvolhoudt. Te Berlijn werden gisteren in verschei dene lokalen vergaderingen gehouden, waarin sociaal-democratische sprekers het woord voerden over den achturigen arbeidsdag. Na Afloop daarvan hielden ongeveer 400 man een optocht door de straten. Tot dusver hebben geen wanordelijkheden plaats gehad. .j, Ook uit de overige deelen des rijks wor den tot dusver geenerlei buitengewone voor- vallen gemeld. F K A N K R IJ K. Met 171 tegen 5 stemmen heeft de Kamer Zaterdag bij tweede lezing een voorstel aan genomen van den heer De Villebois-Mareuil, behelzende dat alle personen die operatien aan de beurs doen, van Fransche nationali teit zullen moeten zijn, en zullen moeten voldaan hebben aan den dienstplicht» Te Parijs kwamen gisteren Baudin en Vaillant voor de gesloten arbeidsbeurs. Bau din sprak de menigte toe, die hem toejuichte en riep: Leve de Commune] De agenten joegen de menigte uiteen. Baudin en een journalist, die mede manifes teerde, werden gearresteerd. De mamfestee- renden trachtten hen te vei lossen, maar zij werden niettemin naar de kazerne vervoerd. Te 5 uur duurden de manifestaties op de Place de la République en voor de arbeids beurs steeds vooit. Er hadden herhaaldelijk kleine schermutselingen plaats tusschen de politie en het publiek, maar het aantal mani festanten, omstreeks 400 personen sterk, groeide niet aan. Aan delegatien die en corps in de Kamer wilden woiden toegelaten, werd de toegang geweigerd. Haar werd voorgesteld elk oen persoon aan te wijzen, die dan gezamenlijk zouden worden toegelaten. Maar dit wilden zij niet en onder protest verwijderden zij zich van het gebouw der Kamer. Uit geheel Frankrijk valt geen enkele on geregeldheid te melden. In de telegrammen uit de departementen wordt gezegd dat de werklieden genoeg beginnen te krijgen van de 1-Mei-betooging. B I G I E. Te Brussel heeft zich gisteravond te 6 uur aan den boulevard Anspach een stoet van socialisten gevormd, bestaande uit ongeveer 5000 personen met tal van roode vlaggen en vaandels en met muziek. Zonder incidenten trok de stoet door de voornaamste straten der stad en begaf zich vervolgens naar de voorstad Molenbeek, waar eene volksverga dering zou plaats hebben. In gansch België is het kalm. EMGEIiAHD. Het Lagerhuis heeft gisteren bij de eerste lezing de bill op het gelijkmaken van de plaat selijke belastingen te Londen aangenomen. Dilke vestigde de aandacht van het Huis op de staatkunde in Egypte gevolgdhij wenscht dat men, als de tijd daar zal zijn, gevolg zal geven aan de verklaringen, door verschillende .ministeries gedaan, betreffende het. bestuur van Egypte. De motis-Dilke is zonder stemming ver worpen. In den loop der beraadslaging ver klaarde Gladstone dat de permanente bezet ting van Egypte zou indruïsehen tegen de eischen der eerlijkheid ten opzichte van Turkije en Eui'opaEngeland zou echter het recht hebben te trachten eene conferentie ter behandeling van het Egyptische viaag- stuk te beleggen. Het parlement evenwel moet de handen der regeeting niet binden door eene verklaring welke zou vooruitloopen op de gevolgen, welke de gebeurtenissen zullen hebben, die in Januari hebben plaats gehad. Het is noodig dat er eenige tijd vooibijga, voordat de gewone toestand kan beschouwd worden hersteld te zijn. Er is alle reden om te gelooven, dat de eerste minister en de khedive de zaken en den toe stand juist en met gezonde oogen gaan be schouwen, en dat zij Engeland zullen helpen in het vervullen van zijnen plicht. Te Londen is het gistel en rustig gebleven. De zoogenaamde nam! Idag-betooging in Hydepark beperkte zich tot het bijeenkomen van ongeveer achthonderd vreemde anar chisten en jodener waren niet meer dan honderd Engelsclien bij. De manifestanten droegen roode sjerpen en roode vlaggen en verkochten anarchistische en socialistische bladen, De Vrijheid, De Revolutionair e. a., ook bladen in het Russisch en in het Hebreeuwsch. Onder hen die het woord voer den was Louise Michel, die van de laatste ongeregeldheden in België gewaagde en op wekte buitenlandsche broeders in den strijd tot omverwerping van het kapitaal te steunen. In de piovincien hebben slechts gedeelte lijke werkstakingen plaats, te weten te Brighton en Northampton van de timmer lieden en metselaars en te Dundee van de fabrieksarbeiders, teiwijl te Londen de werk lieden der Victoria-dokken het werk staak ten. De 1-Mei-betooging is uitgesteld tot a.s. Zondag, als wanneer eene monster-meeting zal worden gehouden in Hydepark. Ondanks het Zondag door de dokwerkers genomen besluit tot eene algemeene werk staking, zijn bijna al de Londensche sjouwers Maandagochtend aan het weik gegaan, uit gezonderd de kolendragers. Eene groote menigte van werkloozen en ook werkstakers stond bij den ingang der dokken bijeen, en verweet den aanvoerders der arbeiders op heiligen toon, dat zy hen in den steek ge laten hadden. NOORWEGEN. De minister van staat Stang, hoofd der conservatieve partij, is nu door den koning belast met de vorming van een ministerie, en deze heeft die taak aanvaard. Genoemd worden de heer Hotzfeld als minister te Stockholm, professor Hagerup voor justitie, de heer Bonnevie of de predi kant Knubsen voor onderwijs, en nog eenige andere namen. B U S L A N D. Naar uit Odessa aan de Daily News ge meld wordt, heeft het buitengewoon strenge weder in het binnenland groote verwoesting aangebracht onder de gewassen, zoodat de graanprijzen stijgende zijn. Door velen wordt gevreesd dat er een veel erger hongersnood zal komen dan in 1891. De boeren verkoopen op groote schaal hun vee. Het heet dat de regeertng reeds weder de noodzakelijkheid overweegt om den graanuitvoer te verbieden, OOSTENRIJK. "Weenen had gisteren haar gewone aan zien alleen trokken enkele troepen werk lieden door de straten. ZWITSERLAND. Te Bern trok gisteren een stoet van 1200 personen met 25 vlaggen, waaronder dene roode, en voorts met een opgeplakt papier, waarop het woord sdynamiet" te lezen stond, de straten door. De socialistische volksverte genwoordiger Silbermann hield eene lede ten gunste van den achturigen werkdag. De orde werd niet gestoord. ITALIK Te Rome was het gisteren rustigde meeste werklieden waren aan den arbeid. Op. de twaalf meetings welke hebben plaats gehad is geen incident voorgevallen. In de hooge leringen van het Vaticaan verklaart men al wat de dagbladen verteld hebben over de gevolgen van het bezoek van keizer Wilhelm aan den paus voor volstrekt onjuist. In de algemeenerichting der politiek zal niets veranderd worden; integendeel zijn de beleefdheid en de eerbied waarmede de paus en de kardinaal Rampolla zijn behan deld, het beste bewijs dat de Heilige Stoel gelijk had met flinkheid op te treden bij de aanvallen, tegen zijne staatkunde gericht. De Weener Pol. Corr. constateert dat het bezoek van keizer Wilhelm aan den paus een gunstigen indruk heeft gemaakt. De ïtaliaansche en Duitsche souvereinen zijn Zondag van Napels naar Rome terug gekeerd, na een rijtoer langs de prachtige golf en eene wapenschouwing tot besluit Van het verblijf te Napels verdienen nog vermelding eene gala-voorstelling in deu San- Carlo-schouwburg (waar Lohengrin gegeven werd) en een uitstapje naar Ponipeji, waar ter eere van het hoog bezoek, gelijk dat daar gebruikelijk is, het een en ander werd ont graven. Bij uitstek vredelievend moet de keizer te Rome bij verschillende gelegenheden zich hebben uitgelaten. Wi willen den vrede en zullen dien handhaven 1" moet zyn woord zijn geweest. Gistermiddag zija de vorstelijke personen te Spezzia aangekomen en door een talrijke menigte toegejuicht. Na het arsenaal te heb ben bezichtigd, begaven zij zich naar den keizerlijken trein, waar een hartelijk afscheid tusschen de vorstelijke personen plaats had. Het keizerpaar vet trok te halfzeven onder de toejuichingen van het publiek, waarna koning Bmberto naar Rome terugkeerde.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1