Binneiilandsclie Berichten,, S P A K J E. Volgens de Impartial is het aanbieden aan de Kamer van een leenings-ontwerp uitgesteld tot de naj aars zitting. Volgens een officieel telegram van Cuba zyn twee gewapende benden opstandelingen op het eiland verschenen, brand stichtende op de suikerplantages en verscheidene her bergen plunderende. Er zijn troepen tegen hen afgezonden. De ministerraad heeft een krediet van 500,000 pesetas toegestaanteneinde den opstand op Cuba te onderdrukken. Te Madrid heeft gisteren eene \olksbijeen- komst plaats gehad, die rustig is afgeloopen. POEIÜftil. Be werklieden-betoogingen hebben gisteren in het geheele land stil en rustig plaats gehad. B U L G A B IJ E. De verkiezingen voor de Sobranje, welke beslissen moet over de wijziging der grondwet, hebben in de volmaaktste orde plaats gehad. De ministers en de meeste gouvernemen- terle candidaten zijn te Sofia en in de pro vinciën gekozen, AMEBIE A. De hertog van Yeragua en zijn gevolg zijn Zaterdag te Chicago aangekomen. Hij is schitterend ontvangen. De troepen geleidden hem naar het hotel, waar hij het bezoek ontving van den burgemeester en de wet houders, die hem het eereburgerschap der stad aanboden met zilveren sleutels, liggende in eene prachtige kist. Ook Cleveland en de leden van het parlement zijn aangekomen en met geestdrift ontvangen. Gisteren had te Chicago de inwijding der tentoonstelling door Cleveland onder de grootste geestdrift plaats. Het weder was onaangenaam; de lucht bewolktmaar toch waren de tentoonstellingsterreinen overvol met duizenden menschen. Tijdens den gang ■van Cleveland en de ministers, met den her tog en de heitogin van Yeragua, werden al deze peisonen levendig toegejuicht, vooral de hertogin, wier rijtuig vol bloemen was, haar door de toeschouwers toegeworpen. Nadat de muziek nationale liederen had doen hooren, nadat er een gebed gedaan was en eene ode aan Cleveland was opgezegd, werd de openingsrede uitgesproken, waarin o. a de vertegenwoordigers van vreemde mogendheden welkom werden geheeten en "waarin, in de tegenwoordigheid der afgezan ten van de oude wereld, nadruk werd gelegd op de groote dingen, doordenjongen morgen tot stand gebracht. Om twaalf uur drukte Cleveland op den knop, die onmiddellijk alle werktuigen in de werktuigengaanderij in werking bracht, evenals alle fonteinen. De artillerie loste salvo- schoten, de klokken luidden een groot koor zong Handel's jHallelujah". Een telegram uit San Juan del Sur (in (Nicaragua) behelst dat er eene revolutionnaire beweging tegen den president der republiek is ontstaan. Uit Granada en Masaya worden schermutselingen gemeld. Naar uit Rio de Janeiro aan de New-York Herald gemeld wordt, is het tusschen de regeeringstrcepen en de opstandelingen in den staat Rio Giande do Sul tot een gevecht gel.oinen in de nabijheid van San Luis. Beide paitijen hadden ongeveer400 dooden. De uitslag bleef onbeslist. Ook in andere staten vreest men opstand. AFBIKA. De zitting van den Volksraad is gisteren te Bloemfontein geopend met eene rede van den president, waarin wordt aangedrongen op het eindigen van de tegenwoordige tolunie en het bijeenroepen van eene conferentie der vertegenwoordigers van de Zuidafrikaan- sehe staten, tot het sluiten van eene unie tusschen al die staten. Aan de Times wordt uit Kaapstad gemeld dat, tengevolge van oneenigheden in het Kabinet, het ontslag van den heer Rhodes wordt beschouwd als ophanden. Het is bijna zeker, dat hij zal uitgenoodigd worden om het nieuwe ministerie samen te stellen. Officieels Berichten. Bij kon. besluit is benoemd tot directeur- generaal der posterijen en telegraphie de heer J. P. Havelaar, oud-minister van waterstaat, handel en nijverheid; is de referendaris big het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid M. G. de Bloeme verbonden aan het hoofdbestuurder postenijen en telegraphie, en zijn hem opge- diagen de functien van administrateur het hoofdbestuur; en zijn voorts benoemd: tot inspecteur der posterijen voor de pro vincie Zuid-Holland de heer J. J. Doffegnies, thans inspecteur der posterijen, werkzaam bij het hoofdbestuur, van welke betrekking hij eervol wordt ontheven; tot hoofdinspecteur der posterijen, met ingang van 1 Mei 1893, de heer B. J. Her- weijer, thans directeur van het postkantoor te Amsterdam, uit welke betrekking hem gelijktijdig eervol ontslag wordt verleend. Bij kon. besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Makknm G. C. Franken, thans klerk der posterijen van de 1ste klasse (te Schiedam). SCHIEDAM, 2 Mei 1893. Vergadering van den gemeenteraad heden- namiddag ten kwartier voor twee ure. Tegenwoordig waren 19 leden, afwezig de heeren Visser en Bergsma, eerstgenoemde met kennisgeving. Na goedkeuimg van de notulen der vergade ring van 18 April, kwamen de volgende stuk ken in, die reeds overeenkomstig het bepaalde bij art. 10, 2e lid van het reglement van orde, voor de leden hadden ter visie gelegen van burgemeester en wethouders, aanbeveling ter benoeming van een lid der commissie van voorlichting, bedoeld in art. 19 der verorde ning opde heffing van eene plaatselijke directe belasting naar het inkomen, voor het dienst jaar 1893/4, in de plaats van den heer W. F. Tak, die zijne benoeming niet heeft aange nomen op deze aanbeveling zyn geplaatst de heeien J. LechnerC Sz. en A. van Buijsen; de benoeming zal straks aan de orde worden gesteldidem, suppletoir kohier der plaatse lijke diiecte belasting naar liet inkomen, dienst 1892/3, tot een bedrag van f 144,67; de behandeling hiervan zal straks geschie den van de commissie belast met het onder zoeken delbezwaarschriften van aangeslagenen over hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1892/3, hare rapporten no. 2 en 3de behandeling van deze rappoiten zal straks,gelijktijdig met. de bezwaarschriften waarop ze betrekking hebben, aan de orde worden gesteldbemer kingen van het raadslid den heer TE. Elzevier Dom, op de door de commissie voorde plaat selijke belastingen ingediende ontwerp-ver- ordeningen op de heffing en invordering van havengeld, met daarbij behoorende memorie van toelichting en ontwerp-gewyzigde ver ordeningen, op vooistel van burgemeester en wethoudeis werd besloten deze ter visie te leggen en ze gedrukt aan de leden rond te deelenvoorstel van het raadslid den heer M. C. M. de Groot, om burgemeester en wet houders op te dragen te trachten eene ver hooging van hetrijkssubsidie voor de hoogere burgerschool te verkrijgen tevens het verzoek bevattende om verlof tot het richten van twee "vragen tot burgemeester en wethouders, daar dit voorstel, buiten den voorsteller, door twee leden wordt ondersteund, ,7.s.\ het nader aan de orde worden gesteld adres van de kerkeraden der Ned.-hervormde eü evang.-Luthersche gemeenten alhier om af- schaffing van de kermis, of, zoo hiertegen voor 'toogenblik bezwaren mochten rijzen, dan op den Zondag vóór en n& de kermis dagen niets toe te laten van wat met de kermis in verband staat; met het oog op den naderenden termijn waarop de aanvragen om eene plaats op de kermis moeten zijn inge diend, werd op voorstel van burgemeester en wethouders besloten dit adres nog heden aan de orde te stellenadres van A. "W. Schippers te Ylaardingen, daarbij, als execu teur-testamentair ever de nalatenschap van wglen de wed. L. de Groot, afschryvingver- zoekende van de plaatselyke directe belasting naar het inkomen, dienstjaar 1892/3, voor dat gedeelte hetwelk na den dood van ge noemde overledene van het dienstjaar nog over was, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering; adressen van J. H. den Boer, W. J. Bosch, G.J. Buekeis, J. A. Collignon, L, van Eijk, D. Hamerslag, J. P. Hendriks, J. Hijman, A. Kalkman, C. Kerdel, L. Kerkhof, W. van der Klink, W. van der Knaap, W. van derMeulen, H. Mid dendorp, G. van der Most, J. Pinster, G. L. Renstnan, J. A. \an Velzen en J. Waltman om ontheffing of vermindering van hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen voor het dienstjaar 1892/3; de behandeling hiervan werd aangehouden, en de adressen, voor zoover noodig, in han den gesteld van de daartoe aangewezen raads commissie. De later ingekomen stukken bedoeld biy art. 10, 2e lid van het reglement van orde, zijnadres van de kerkeraden der gerefor meerde kerk alhier om afschaffing van de kermis; zal om dezelfde reden als het reeds ingekomen adres te dier zake, straks worden behandeldverzoek van den heer J. Lech- ner C.Sz. om niet in aanmerking te komen bij de benoeming van een lid der commissie van voorlicht.ng bedoeld in art. 19 der ver ordening op de heffing der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, waarvoor hij door burgemeester en wethouders aanbe volen is, aangenomen voor kennisgeving; adres van de firma Ant. Jurgens te Os om afstand in eigendom van het perceel gemeentegrond, gelegen aan den Buitenhaven weg alhier, tusschen de pakhuizen nPadang en Sumatra" en den stoomkorenmolen ide Cycloop", groot circa 15000 centiare, tegen den prijs van f30,000.met het voornemen op dien grond eene fabriek met aanhoorighe- den te bouwen, besloten werd dit adres nog heden te behandelen; adressen van G. Bexter- man, A. van den Bos, L. Bosman, W. van Ewjjk, C. A. van Gogh, J. Haitel, A. H. Juffermans, H. P. van Katwijk, P. M. J. A. Lagerweij, J. H. Lohstroh, W. van Meenen, J. Meure, J. F. Mohring, H. F. Rekweg, A. H. Ris Hz., W. Ritman, F. Schilpeioort, J. van Soest, Joh. Stahlie, J.Stolk, A. de Vogel Lz., H. Westerman en A. Zeeuw, om ontheffing of vermindering van aanslag in de plaatse lijke directe belasting naar het inkomen voor het dienstjaar 1892/3, ook de behandeling van deze bezwaarschriften werd aangehouden, en ze inmiddels, \oor zoover noodig, in han den gesteld der daarvoor benoemde raads commissie Alsnu tot behandeling der voor heden aan de orde gestelde onderwerpen overgaande, werd tot lid. der commissie van voorlichting, bedoeld in art. 19 der verordening op de heffing eener plaatselijke directe belasting naar het inkomen, voor het dienstjaar 1893/4, benoemd de heer A. van Buijsen. Het suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienstjaar 1892/3, tot een bedrag van f 144.67, werd aldus vast gesteld en zal ter goedkeuring worden inge zonden aan de Gedeputeerde Staten dezer provincie; de adressen van J. Suttorp Pz. c. s. en van de wed. E. C. Papenhuijzen geb. Reeser, houdende bezwaren tegen de voorge nomen verhooging van het Broersveldpad en A fr.,*» T.b® 'fi Ikï'ty*" CiS 1- t/AA i.rv rapport daarop der commissie van fabricage. Werd besloten, overeenkomstig het advies der commissie van fabricage, op der adres santen verzoek afwijzend te beschikken. Burgemeester en wethouders stelden voor aan de firma Ant. Jurgens te Os in eigendom af te staan het perceel open gemeentegrond gelegen aan den Buitenhavenweg, hier- voren genoemd, ter grootte van ongeveer 15,000 centiaren voor den prij s van f 30,000, onder bepaling dat de grenslijn van dien grond langs den openbaren weg aan de Buitenhaven, 16 meter uit den voorkant van den kaaimuur aldaar zal moeten zijn. Op verzoek van den heer Tak, dat vol doende weid ondersteund, deed hierop de voorzitter de deuren sluiten. Na heropening der deuren stelde de heer Van Erjpecum voor de behandeling van hel voorstel van burgemeester en wethouders tot afstand in eigendom van gemeentegrond aan de firma Jurgens te Os, aan te houden tot eene buitengewone vergadeiing, te beleggen den 9n Mei a.S., welk vooistel echter niet voldoende werd ondersteund om een onder wei p van beraadslaging te kunnen uitmaken, Hierop werd door den heer Van Harwegen denBreems een amendement ingediend, strek kende om aan het voorstel van burgemeester en wethouders de bepaling toe te voegen, dat requestrant voor ultimo December 1895 zal moeten hebben voldaan aan het voor nemen, vermeld in de laatste alinea van diens adres, om op den aangevraagden grond te stichten eene fabriek met aanhoorigheden, dat, indien genoemde tijd mocht verstreken zijD, zonder dat aan die voorwaarde is voldaan, requestrant aan de gemeente, zonder vorm van proces, zal hebben te betalen eene boete van f 10,000; on einöclqkdat de gemeente tot 15 Mei a.s. aan hare offerte verbonden zal zijn. Dit amendement, dat ondersteund werd door de heeren Brillenburg en Schuurman, en het aldus gewijzigd voorstel van burge meester eil wethouders, werden vervolgens met algemeene stemmen aangenomen. Nu kwamen in behandeling de adressen van: lo. de kerkeraden der Ned.-hervormde- en evang.-Luth. gemeenten alhier2o. de kerkeraden der gereformeerde kerk alhier; en 3o, het bestuur der afdeeling Schiedam van het Ned. werkliedenverbond sPatrimo- nium", pres. M, Woensdregt, secr. R. Jansen, allen de afschaffing der kermis verzoekende het eerste tevens het verzoek bevattende, zoo hiertegen voor 'toogenblikbezwaren mochten rijzen, dan op den Zondag vóór en na de kermisdagen niets toe te laten van wat met de kermis in verband staat. Door burgemees ter en wethouders werd voorgesteld op deze adressen afwijzend te beschikken, welk voor stel met 14 stemmen tegen 5 werd aange nomen. Tegen stemden de heeren Tak, Van Erpecum, De Groot, Maas en Hoogendam. Aan M. G. Lagerweij werd op zijn verzoek afschrijving verleend van plaatselijke directe belasting over 1893, tot een bedrag van f 10.53l/s, voor de panden aan de Yischmarkt, die met 15 April j.l. in andere handen zijn overgegaan. Overeenkomstig het advies van de com missie van voorlichtingwerd aan 66 adressanten vermindering van hunnen aanslag in de inkomstenbelasting verleend, en daar entegen afwijzend beschikt op de bezwaar schriften van W. "Wuisman, J. J. Zoetmulder, J. Pennings, Q. Rovers Jr., J. J. de Munnik, H. J. W. van 't Huil en W. F. Kemper, over hunnen aanslag in diezelfde belasting. Ten slotte werd nog door buigemeester en wethouders medegedeeld, dat op 21 April voor den Hoogen Raad de pleidooien hebben plaats gehad in het cassatie-proces contra de stea- rine-kaarsenfabriek n Apollo" alhier, en dat het openbaar ministerie den 5n Mei a.s. con clusie zal nemen. Vervolgens, dat, blijkens be richt van het polderbestuur van Oud-Mathe- - 1'" Cs jffii,. „i "C

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2