A°. 89 Vrijdag 5 Mei. N°. 8265. KENNISGEVING. evenenveertigste Jaargang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: T ODÉ. Buitenlandsche Berichten. 1.10. - 0.10. 8CHIEDAMSGHE ABCSNEMEtiTSPltlJSger kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk. Afzonderlijke nommers 1®. 250. 0.10. BCUEAKJ: B O TK It STRAAT, E S 7. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant Iedere gewone regel meer. DniEMAALgeplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester SN wet h ouders TAN Schiedam, Gezien het verzoek 1 o. van de DIRECTIE van den STOOM- KORENMOLEN iDE DRAAK" om vergun ning tot uitbreiding van dien molen, staande aan de N'oordvest alhier» wijk F no. 359, kadaster sectie A nrs. 972 en 998, door plaatsing daarin van een stoomwerktuig van hoogstens 180 ind. paardenkracht en ketel met een verwarmend oppervlak van 62 M1, ter vervanging van het bestaande stoom werktuig met ketel 2o. van A. VAN "WOERKOM om vergun ning tot oprichting van een broodbak kerij m het pand aan den Oostsingel alhier, wijk A no. 1694, kadaster sectie I no. 863. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad n". 95); Doen te weten: dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd; dat op Donderdag den lSden Mei a.s., des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize gele- gjerJieid zal worden gegeven, om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 4den Mei 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris VERNÈDE D U I T S C II L A N 1). Gisteren is bij den Rijksdag het amende ment van baron Von Huene c, s. op het regee- ringsontwerp tot legerhervormiiig ingediend. Daarbij wordt voorgesteld eene blijvende vermindering der legersterkte op voet van vrede met 13,800 man, daaronder begrepen 1095 onderofficieren. Voorts met het oog op het tekort aan onderofficieren, niet-oproeping van 11,(XX) minderen gedurende het eerste jaar, welk cijfer op zyn vroegst na vijfjaar geheel ophoudt; en eindelijk gedurende het eerste jaar, door uitbreiding van het aantal toekenningen van onbepaald verlof, vermin dering der effectieve sterkte met nog5000 man. Op die wijze bedraagt de gezamenlijke ver mindering gedurende het eerste jaar 29,800 man, het aantal recruten voortdurend 6500 en tijdelijk 11,000 minder, terwijl de vermin dering der kosten voortdurend 9 millioen mark en bovendien gedurende het eerste jaar ■4 millioen en de volgende jaren naar even redigheid der toenemende sterkte minder zal bedragen. De Rijksdag ving gisteren aan met de tweede lezing \an het legerontwerp. De heer Grober verdedigde het rapport der commissie. De rijkskanselier Von Caprivi hield daarna een rede. Hij bedankte de conservatieven dat zy zich aan de zijde der regeering hebben geschaard, waar het Duitschlands eer, be staan en toekomst geldt. Onrustigebeweging links.) De verbonden regeeringen zeide Caprivi zullen alle middelen, welke de grondwet te harer beschikking stelt, aanwen den om het doel te bereiken BravoVer werping van het voorstel zou den polilieken toestand slechter maken. Ook Von Bismarcks sedert eeuwen eenig diplomatiek genie achtte legerverslerking onontbeerlijk. De vraag kon achterwege blijven of het leger tegenwoordig, uit een strategisch en offensief oogpunt be schouwd, ook maar voldoende is om tegen Frankrijk alleen op te treden. Het lot van aangrenzende landen in geval van oorlog kan ons niet onverschillig zy'n. De natie wil Elzas-Lotharingen beschermen (bijvalsbetuigingen). Op den dag der mobili satie is eene gevulde patroontasch meer waard dan een gevulde portemonnaie. Ver werping tan het voorstel zou in het buiten land den indruk maken van zwakte. Namens het rijk en de Pruisische regee ring verklaar ik het amendement-Von Huene aannemelijkik verzoek u dringend, ons te helpen datgene tot verwezenlijking te bren gen, wat voor het behoud van den Europee- sclien vrede, en de veiligheid, de eer en de toekomst van Duitschland noodig is (leven dige bijval)." De heer Von Huene zegt dat nog slechts een klein gedeelte zijner partijgenooten zy'n voorstel behoeft te steunen om dit te doen aannemen. Eensgezindheid zonder kracht baat niets (teekenen van goedkeuring). Ver werping van het voorstel voert ons met open oogen tot een conflict, en ik hoop daarom dat alsnog eene meerderheid zich met mijn amendement zal vereenigen (bijval). Vrijheer Von Manteuffel stelt verdaging der behandeling voor, waartoe besloten wordt. Heden voortzetting. Naar gemeld wordt, heeft in de Dinsdag gehouden clubvergadering van het Centrum Ballestrem verklaard het voorzitterschap neder te leggen. Dit besluit wordt in verband ge bracht met de Dinsdag plaats gehad hebbende afstemming door het Centrum van het trans- actie-voorstel van Von Huene. De keizer en de keizerin zijn gisteravond aan het. Wildparkstation te Potsdam aange komen. Volgens de National Zeitg. zal de regee ring afzien van eene verhooging der belasting op bier en brandewijn, en de kosten der legerversterking van 1 October 1893 tot 1 April 1894 dekken door verhooging der matri- culaire bijdragen F R A N E U IJ K. In de couloirs der Kamer maakte de eindstemming naar aanleiding der interpel- latie-Dumay zeer veel indruk. De leden der uiterste linkerzijde en vele radicalen ver klaarden, door de stroeve houding der regee ring beleedigd te zijn, en met haar te zullen breken. Deze stemming is te merkwaai diger, wijl het Kabinet-Dnpuy voor radicaal door ging. Het centrum en de rechterzijde stem den echter voor de regeering en de radicalen lieten haar in den steek, zoodat het zwaarte punt der regeerings-meerdeiheid verplaatst schijnt. De vier adjunct-maires van Mai'seille zijn door den prefect van Bouches-du-Rhöne ge schorst, wegens openbare deelneming aan de 1-Mei-demonstratie. B L G I E. De Senaat^ heeft besloten, in overweging te nemen het wetsvoorstel-De Coninck, tot verscherping van de strafbepalingen tegen het duel. ENGELAND. In het Lagerhuis had de discussie plaats over de wet om den arbeidsdag in de mijnen op 8 uren te bepalen en de patroons met 2 pd. st. boete te treffen voor elke ovei treding. Thomas drong aan op verwerping. Gladstone verklaarde dat deze wet geen partij-quaestie mocht zynde regeering als zoodanig kon niet tusschen beide komen, maar de meerder heid der ministers zou voor de tweede lezing stemmen wijl de groote meerdeiheid der mijnwerkers deze wet verlangde. Hij aanvaardde het beginsel en zou de twee de lezing goedkeuren, maar de wet moest wor den veranderd in dien zin, dat in die plaatsen waar de meerderheid der mijnwerkers tegen de wet was, ze met zou worden toegepast. Ook moest de boete niet uitsluitend den patroon treffen. De bill is ten slotte aangenomen met 278 stemmen tegen 201. In de Guildhall had gisternamiddag, onder voorzitterschap van den lord mayor, eene groote meeting tegen het Homerule- ontwerp plaats. Zy werd bijgewoond door vertegenwoordigers van commercieele en industrieele firma's. De zaal was stampvol. De meeste leden der effectenbeurs, ten getale van 1200, trokken in optocht naar de Guild hall, de Engelsche vlag voerende en iRule Britannia" zingende. Gedurende de meeting bewaakten zy de toegangen der Guildhall tegen de Gladstonianen, die plan moeten heb ben gehad op eene tegen-demonstratie. Ook Chamberlain en verscheidene andere parlementsleden van de unionistische party woonden de meeting bij. Chamberlain hield eene rede, waarin de argumenten voorkwa men, die hij reeds vroeger tegen het regee- ringsontwerp had bijgebracht. Hij schetste onder anderen de noodlottige gevolgen, die het ontwerp ook voor Ierland zelf zou hebben. De vergadering heeft met eenparige stem men eene resolutie aangenomen, waarby Homerule voor Ierland veroordeeld werd. Er heerschte veel geestdrift in de zaal. Aan de Times wordt gemeld dat de Engel- schen ouder Williams en Smith slaags geweest zijn met de Oevoema-eilanders in Oeganda, die verschillende vergrijpen hadden gepleegd. De eerstgenoemde rapporteert dat drie eilanden zich onderwierpen, nadat hunne bewoneis met de hulp van Maxim-geschut geslagen waren. In Oeganda is het overigens rustig. De verloving van den hertog van York met prinses Maria van Teek is officieel aangekon digd. De werkstaking der dokwerkers te Hull is van zeer nadeeügen invloed geweest op den handel. Het aantal aangekomen stoomschepen uit buitenlandsche havens is gedurende de af- geloopen maand vermindei d met 37'/s pCt., dat der kustvaaituigen ging terug van 245 tot 100de uitklaringen daalden eveneens met een aanzienlijk bedrag, alleen de uitvoer van steenkolen verminderde van 23,881 ton in April 1892 tot 2547 in de afgeloopen maand. Wat de werklieden daardoor aan loon verbeurd hebben valt nog niet onder cijfers te brengen en evenmin wat de klein handel door de werkstaking heeft geleden. OOSTENRIJK. De keizer is gistermiddag te Buda-Pest aan gekomen en ontvangen door talrijke afge vaardigden van alle partijen, bisschoppenen gemeenteraadsleden; de ontvangst van de zijde der bevolking was enthusiastisch. In den Boheemschen Landdag heeft de gouverneur, naar aanleiding der onlusten te Kolin, verklaard dat aldaar geen ritueele moord is gepleegd, maar een zelfmoord. De gouverneur gaf verder zijne afkeuring te kennen over de anti-semitische beweging die de overheid moet tegengaan. NOORTVEGEN. Het nieuwe ministerie is reeds tot stand gekomen, de portefeuilles zijn aldus verdeeld: Emïl Stang, minister-presidentThorne, bin- nenlandsche zakenFuru, financiën; Bang, onderwijsHagerup, justitieOllsen, oorlog; Nielsen, openbare werken. In de Storthing verklaarde Stang dat hy een ministerie heeft gevormd om den koning niet zonder verantwoordelijke raadslieden te laten en om aan het volk gelegenheid te geven by de verkiezingen zy'n verlangen ken baar te maken. Het ministerie beoogt Noor wegens welzijn en de ontwikkeling van zijne nyverheid. Binnen de grenzen van de Unie zal tea opzichte van de quaestie betreffende

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1