A0. 1893, Woensdag 10 Mei. N°. 8268. Eerste Blad. Zevenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J ODÉ. Bnitenlandsche Berichten. DUITSCIILAND. De Rijksdag heeft Zaterdag (zooals wy reeds met een enkel woord in ons vorig nr. hebben medegedeeld) de legerwet ver worpen en is reeds ontbonden. Be persoonlijke invloed des keizers heeft niet genoeg gewicht in de schaal gelegd om de meerderheid te brengen tot het nemen van eene beslissing in strijd met hare overtuiging. Nog tot het laatste oogenblik waren onder handelingen over een vergelijk gevoerden zelfs toen dê zitting reeds een aanvang geno men had, werden nog allerlei nieuwe pogin gen gedaan om eene bevredigende oplossing te vinden. Middelerwijl gaven verschillende sprekers van de tiibune hunne reeds op de ontbinding van den Rijksdag berekende redevoeringen ten beste, totdat eindelijk eenige leden van het centrum de sluiting der be raadslagingen voorstelden. Het Huis nam voetstoots dit voorstel aan, zoodat de hoofde lijke fatemming te kwart voor drieën begon. Eerst werd het oorspronkelijke voorstel der regeering met groote meerderheid verworpen {alleen de conservatieven stemden er vóoi), en daarna volgde de stemming over het bemid delend voorstel-Von Huene. Daar het grootste gedeelte der centrumpartij hardnekkig op verwerping bleef staan, trokken zich op het laatste oogenblik ook een aantal tot een vergelijk gezinde Duitsch-vnjzinnigen teiug, zooals Rickert en Hanel, en met de verras send groote meerderheid van 48 stemmen werd het voorstel verworpen. Toen deze uitslag bekend werd, riepen ter likerzijde eenige weinige ledenbravo Zes leden der Duitsch-vrijzinnige partij stem den voor de regeering, terwijl Baumbach, de eerste burgemeester van Dantzig, die in den laatsten tijd herhaaldelijk 's keizers gunstbetoon heeft genoten, niet ter vergade ring verschenen was. Ook ontbiaken er eenige Elzassers, terwijl een der afgevaardigden van daar zich by de stemming onthield. Deze was de eenige die dit deed, want van de 394 leden die de Rijksdag telt, waren er 373 opgekomen. Zoodra de voorzitter, Levetzow, op grond der officieel vastgestelde stemmencijfeis, ver klaren konnartikel 1 van liet legervoorstel is met 210 tegen 162 stemmen en 1 ont houding" verworpen, stond Caprivi op en las met kalme stem het keizerlijk besluit tot ontbinding van den Ryksdag voor, waarb de nieuwe verkiezingen tevens worden be paald op den LSn .tuni. Voor het vergelijk siemden aaneengesloten Duitsch-conservatieven, vrije conservatieven, nationaal-liberalen en Polen- De anti-semieten waren verdeeld 3 voor, onder hen Ahlwardt, en 3 tegen. Van de Elzassers ontbraken big de stemming 7. onder wie de twee nationaal- liberale Elzassers Petri en North, 4 Eizassers, Gerber, Long, Simonis en Winterer, waren tegenwoordig en stemden tegen de Elzasser Ruhland onthield zich van stemming. Van het centrum stemden 12 afgevaardigden voor, onder dezen 9 graven en baronnen, meest uit Silezie, in het geheel maar 3 centrums leden uit Zuid-Duitschland. Van de viijzin- nigen stemden 6 voor; majoor Hinze, de directeur der Duitsche bank dr. Siemens, de bekende oude parlementsman en publicist Alexander MeijerBroemelMaager en Schroeder. De groote meeiderheid, waarmede zelfs het consilieerend voorstel-Von Huene werd ver worpen, heeft allerwegen de verwachting over troffen. De verwerping achtte men zeker en aan het denkbeeld eener onmiddellijke ont binding van den Rijksdag had men zich te Berlijn reeds vertrouwd gemaakt, zoodat dit nieuws geen indruk meer maakte. Het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft het ontwerp tot verbetering der trak tementen van de onderwijzers op scholen voor lager onderwijs by tweede lezing ver- woipen. Ofschoon de minister Van onder wijs veiklaarde, de verantwoordelijkheid voor zijn bestuur niet langer te kunnen dragen, wanneer hy met in staat werd gesteld om in erkende bezwaren te voorzien, hield de meerderheid, bestaande tut de conservatieven en clericalen, vast aan haar besluit om geene gelden voor het schoolwezen toe te staan zoolang er geene schoolwet is. In het Huis van afgevaardigden werden de aanvulling s-belastingontwerpen definitief in hoofdelijke stemming aangenomen met 215 tegen 25. Het Centrum en de Polen, ongeveer 80 leden, namen aan de stemming geen deel. De vroegere Duitsch-vrijzinnige party heeft zich in twee groepen gesplitst, van welke de eene (die van Richter) den naam »Frei- sinnige "Volkspartei", de andere (die der sezes- sionisten) den naam van nFreisinnige Ver- einigung" zal dragen. ENGELAND.' Te Dublin heeft Zondagavond eene dyna- miet-ontploffing plaats gehad nabij het paleis van justitie. De slag werd in de gansche stad gehoord. Een groot aantal ruiten zyngebroken, terwijl een diep gat in de straat werd ge slagen. Nadere bijzonderheden ontbreken vooralsnog. De nationalisten en radicalen hebben be denkingen ingebracht tegen dat gedeelte van het Home-rule-ontwerp, waarbij het getal der Iersche afgevaardigden te "Westminster wordt verminderd tot 80 en hun stemrecht beperkt wordt. Naar aanleiding daarvan moet, volgens de Times, het ministerie besloten hebben het aantal Iersche leden op 103 te handhaven, met stemrecht ten aanzien van alle behan delde onderwerpen. In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis zeide Morley het te be tremen niets te kunnen toevoegen aan de mededee- lingen der dagbladen betreffende de ontplof fing te Dublin. Alle maatregelen zijn geno men om den dader te vinden. By de beraadslaging over de artikelen van het Home-rule-ontwerp stelt Chamberlain voor de beraadslaging over artikel 1 te ver dagen. Dit voorstel wordt door Gladstone bestreden en met 270 tegen 213 stemmen verworpen. Darling stelt een amendement voor luidende dat de suprematie van het keizerlijk parlement onder geen enkel opzicht aangetast, begrensd of gewijzigd worde; die suprematie strekke zich uit over alle locale zoowel als keizerlijke zaken en over allo per sonen in Groot-Brittannie en Ierland. Met 285 tegen 233 stemmen is het voorstel- Darling vei worpen. De regeeiing had de be raadslaging gesloten. Hierbij had eene zeer levendige scène plaats. Churchill vroeg ver daging, om te protesteeren tegen de eigen machtige handelwyze der regeering. Hij hield eene uiterst kiasse redevoering, maar zijn voorstel werd met 307 tegen 265 stemmen verworpen. Ook Balfour vroeg verdaging. Zijne motie wordt verworpen met 305 tegen 257 stemmen. Daar het echter na midder nacht was, hield de beraadslaging vanzelf op oieieenkomstig het reglement. Zondagmiddag had in Hyde-Park een dub bele betooging plaats ten gunste van den aeht-uur-werkdag. De optocht, die zich op de Theemskade vormde en zich van daar naar het park begaf, was samengesteld uit wei kliedem ereenigingen met vaandels en muziek aan het hoofd. Er waren slechts twee roode vlaggen. De betoogers rangschikten zich om 24 karren, die tot tribunes dienden. Onder de sprekers waren verscheidene parlementsleden, hoofden der socialisten en werklieden. Ook voerden eenige vreemdelingen het woord, onder anderen Stepniak, Louisa Kaitsky (een Oostenrijksche) en dr. Aveling. Een besluit ten gunste van den acht-uur- werkdag werd bij acclamatie aangenomen. Het getal der betoogers was ongeveer 60.000. Er was een talrijke politiemacht aan wezig, maar alles liep in volmaakte orde af. Te Noithampton werd de Mei-betooging bijgewoond door ongeveer 10,000 personen, waaronder 150 metselaars, die het werk gestaakt hebben. De betoogers liepen door de verschillende straten der stad. Er hadden geen wanordelijkheden plaats. Zondag had te Glasgow de Mei-viering plaats onder deelneming van ongeveer 20,000 personen. Er waren 4 tribunes opgeslagen, vanwaar redevoeringen gehouden werden, die een anarchistisch of socialistisch karakter hadden. Verschillende moties ten gunste van de beginselen van vrijheid eu broederschap en van den acht-uur-werkdag werden aange nomen. Onder de wooidvoerders waien ver schillende Franschen en Duitschers. Er heerschte volmaakte orde. De werkstakers te Huil zetten hunne ge weldenarijen voort De politie verydelde weder eene brandstichting en ook het doen ont sporen van eenen trein. De botsingen op straat duren voort. Voor de vrije arbeiders te Huil zyn3000 bedden besteld; zij moeten in het vervolg minstens voor een maand zich verbinden. Volgens het rapport aan het Lagerhuis zijn er ingekomen 3100 verzoekschriften met 970,263 handteekeningen tegen en 21 petitien met 34 onderteekeningen voor Glad stone's Home-rule-voorstel. De eerste vertegenwoordiger der Veree- nigde Staten met den rang van ambassa deur, de heer Eustis, overhandigde zijn ge loofsbrieven aan president Camot. Het hoofd van het uitvoerend bewind der Amerikaan- sche republiek, zeide hij, wenscht dat de vriendschappelijke verhoudingen die sinds lang tusschen beide regeeringen bestaan, niet alleen gehandhaafd blijven, maar zelfs versterkt worden. In zijn antwoord gewaagde president Car- not van de historische banden, waardoor beide landen verbonden zijn, en van de gelijk heid in democratische instellingen. Tevens drukte de president zijn beste wenschenuit voor het succes der wereldtentoonstelling te Chicago. De Kamer heeft Zaterdag de wet aange nomen,- waai bij gewijzigd worden de bepa lingen van de Code Otvil betreffende de ver klaring ter verkrijging of ter afwijzing van het Fransche burgerschap. B E L G I E. De Moniteurbc\ ia het besluit, waarbij luite nant-generaal Brassine benoemd wordt tot minister van oorlog, in de plaats van generaal Pontus. Het internationaal werkliedencongres der mijnwerkers is bijeengeroepen door den En- gelschen werkman-afgevaardigde Picard en zal gehouden worden te Brussel op 22 Mei en volgende dagen. NOORWEGEN. De Storthing heeft Zaterdag de motie van vertrouwen voor het vroegere, liberale mini sterie-Steen met 64 tegen 50 stemmen aan genomen, en de motie van wantrouwen tegen het nieuwe, conservatieve ministerie-Stang met 63 tegen 51 stemmen. De Storthing nam gisteren met 63 tegen 50 stemmen het voorstel aan om den minister van staat, Steen, als nationaal huldeblijk een jaarlyksch bikomen van zes duizend kronen te verleenen. ITALIË. hi de Kamer verklaarde de mmister van SfHIEDAMSCHE Uil# Abonnementsphijs, per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Eyk 2.50. Afzonderlijke nommers.0.10. BDllEAll: BOTKRlTilA.IT. B 2 7. Advertentieprijs: vau 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer.0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. F K A N K B IJ K.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1