Binnenlanflsche Berichten. de reeders en dokwerkers niet spoedig bij gelegd wordt, zeide hij, is het te vreezen, dat het grootste deel van den handel voor Huil voorgoed zal verloren zijn. Juist nu begint het ijs in de Newa en de Oostzee te verdwijnen, en nadert de tijd \oor de jaarlyksche vernieuwing van den handel op de Oostzee. De kaden liggen reeds vol met goed uit de Engeische fabriekssteden, dat op verzending wacht. Zondag werd een groote optocht gehouden van verschillende werk- liedenvereenigingen. Het was niet moeilijk in die menigte de werkstakers te herkennen zoowel hun kleeding als hun gelaat droegen de sporen van groote ontbering. Blijkens de handelsstatistiek over de maand April was de invoer 2% millioen pd. st. en de uitvoer 1 millioen pd. st. minder dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Van f Januari 30 April was de invoer ongeveer 16 miüoen en de uitvoer 5 millioen minder dan in de eerste vier maanden van 1892. OOSTENRIJK. In het Hongaarsche Huis der magnaten stelde Szapary eene resolutie voor, strekkende om het politiek-kerkelijk programma der regeering af te keuren. ZWITSERLAND. Voor het dezen zomer te Zurich te houden internationaal arbeiderscongies zijn reeds voorstellen ontvangen van de algemeene ver- eeniging van arbeidersgenootschappenin Zwit serland, van de Parijsche arbeidsbeurs, van de sociaal-demociatisclie partij in Nederland, van het congres van West-Frankrijk en van het revolutionnaire centi aal comité van Parijs. Het eerstgenoemde lichaam verklaart het paile- mentaire stelsel, dat wetten ten gunste van het kapitaal en ten nadeele van de arbeiders klasse maakt, den oorlog. Het volk moet stre ven naar directe wetgeving en daartoe moet het het recht hebben wetten voor te stellen en er over te stemmen. De West-Fianschen wen- schen den oorlog afgeschaft te zien en een volks stemming van de bewoners der sedert 50 jaar geannexeerde landen over de vraag, tot welken staat ze voortaan zullen belmoren. ITALIË. In de Kamerzitting van gisteren zeide Giolitti, in antwooid op eene vraag van Giuffreda, dat de pieventieve arres taliën op den avond vóór het zilveren bruiloftsfeest en \óor i Mei uitgelokt waren door het ont ploffen van eene bom. Deze at restatien waren ook door de rechterlijke overheden gewettigd. Volgens een bericht uit Rome, zou de paus een nieuwe encyliek in gereedheid brengen, waarin de regeeringen zullen worden ge wezen op het gevaar voor onvermijdelijke, hevige beroeringen, die de steeds zwaarder drukkende militaire lasten, op het volk ge legd, na zich moeten sieepen. De paus zou op nomen. Deze mannen overlegden in het midden van hunne troepen de volgende, noodzakelijke stappen, die zij moesten doen. Plotseling verschenen rijtuigendie door ruiters omringd waren, in de verte en naderden de groep. De deputatio had zich onmiddellijk op weg gegeven, en was, daar zij den rechtsten maar ook gevaarlijksten weg gekozen had ruim drie uren onderweg geweest. Met toornig gefronste wenkbrauwen zag Langiewicz deze hedennaar zijne meening rustverstoorders, nadeten j'toe meer b,j Krakau naderde, hoe meer hij door de menschen lastig gevallen werd. Reeds wilde hij bevel geven niemand toe te laten, toen hij de welbekende gestalte van Seminski het kende. Graaf Giabowski en drie heeren naderden Langiewicz met plechtige gezichten. Met korte woorden werd hij van het voorgevallene te Krakau onderricht en hem de hoogo waaidig- heid aangeboden waarmede men hem tevens gelukwenschte. Op de vraag van Langiewicz, die in weorwil van zijne verbazing toch zijne bezinning niet verloorof men ook eene volmacht bezat van een vredelievende staatkunde aandringen en ten slotte onomwonden aandrirgen op het onderzoek der algemeene ontwapenings- quaestie. Men verzekert ook dat de paus bij zijn laatste onderhoud met den Duitschen keizer hierover heeft gesproken, en dat Oostenrijk, Italië en België in beginsel reeds hun in stemming hebben betuigd met de denkbeel den van den paus, terwijl Rusland voorbehc'd maakte. SPANJE. Naar de Temps uit Madrid verneemt, zal Spanje tot het einde van dit jaar het tarief der minimum-rechten van 1892 toepassen op die landen, die in 1892 eenenmodus vivendi sloten. De infante Antonio en prinses Eulalia zijn gisteren op Cuba aangekomen, waar zij met geestdrift ontvangen werden. A M E RIKA. Omtrent den opstand in de Braziliaansche provincie Rio Grande do Sul ontvangt de Times bericht, dat die veel ernstiger is dan de regeering wil toegeven. De beweging is gericht tegen de grondwet en heeft den steun der betere standen in de provincie. De beste troepen worden door de regeering in de hoofdstad gehouden, daarom gaat het bedwingen der beweging zoo langzaam. SCHIEDAM, 10 Mei 1893. Gisteravond hield de afdeeling Schiedam vau de veieeniging sVolksonderwijs" een ver gadering, die door 27 leden werd bijgewoond. Uit het verslag van den toestand der afdeeling over het afgeloopen jaar bleek, dat de afdeeling thans 165 leden telt en dat het batig slot der rekening een som van f86.49 aanwijst. De heeren M, Horn en S. A. Vernède, die als bestuursleden aan de beurt van aftreding zijn, worden met ongeveer algemeene stem men herkozen. Vervolgen® werd overgegaan tot de behan deling van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering der vereeniging, die op Dinsdag 23 Mei e.k. zal worden gehouden. Door het hoofdbestuur waren drie tweetallen ingediend, ter verkiezing van drie aftredende hoofdbestuurders. De afdeeling Amsterdam I had echter de heeren A. H. Gerhard en H. W. J. A. Schoolt te Amsterdam aanbevolen. De laatste voordiacht werd sterk toegejuicht door den heer J. de Wit, even sterk bestreden door den heer J. van der Hout. Bij stemming werd met groote meerderheid besloten, den te benoemen afgevaardigde der afdeeling vrijheid te laten in het uitbrengen zijner stem bij deze benoemingen. De vergadering kon zich niet vereenigen met de voorstellen van het het comité uit Wai schau, toonde de graaf zijn pas en de zaak was m orde. Langiewicz nam de waardigheid aan, het leger juichte hem toe en den volgenden dag werd er godsdienstoefening gehouden. Het comité uit Warschau vernam eerst uit de proclamaties, dat Polen door de genade van Grabowski een nieuwen dictator gekregen had. Het bericht was echter reeds door de geheele stad verbreid en had een ieder in verrukking gebracht, zoodat de heeren daar voorloopig niets anders konden doen, dan er in berusten. Er heerschte niet alleen in het leger vreugde, omdat Polen weder een hoofd bezat, maar het nieuws verbreidde zich met groote snelheid door het land. Voor graaf Haneke nog in Swierza was aan gekomen en aan de uitnoodiging van zijne nieuwe bekenden, om te komen dineeren, gevolg wilde geven was ook daar reeds het nieuws bekend geworden en had het eene vroolijke opgewondenheid teweeggebracht. De stemming aan het diner was dientengevolge luidruchtig en vroohjk. Champagne en kostbare Hongaarsche wijnen stroomden in overvloed. In den loop van hoofdbestuur om n.l, f 500 te verstrekken aan het schoolfonds. Uit de toelichting bleek, dat dit fonds, opgericht na de wijziging der schoolwet van '78, gebleken is vrij wel on- noodig te zijn Krijgt de afdeeling Schiedam haar zin, dan zal de vereeniging tot bevor dering van het ambachtsonderwijs in Drente uit de kas der vereeniging de f 100 niet ont vangen, die het hoofdbestuur voorstelt, haar te schenken. Nu volgde de behandeling van twee voor stellen van afdeelingen van ongeveer dezelfde strekking. Ze luiden aldus 1. Voorstel van de afdeeling 's-Gravenhage I(Beschrijvingsbrief 1892). De algemeene vergadering spreke de noodzakelijkheid uit van en drage den afdeelingen op, bij hare respectieve gemeentebesturen aan te dringen op het verstrekken van voedsel en schoei sel aan die kinderen, welke zulks verlangen. 2. Voorstel van de afdeeling Amsterdam I: (Beschrijvingsbrief 1892). De algemeene vergadering spreke de wensclielijkheid uit van het, vanwege de gemeentebesturen, verstrekken van voedsel en schoeisel aan die school kinderen, welke zulks Verlangen. Het afdeelïngsbestuur ontraadt de aanne ming dezer voorstellen, en wil, waar in dit opzicht hulp noodig is, aan particulier initia tief overlaten, deze te verstrekken. Beweren de heeren De Wit en Kerdel, dat het par ticulier initiatief te kort schiet, de heer Horn betwist dit. Een interessante uitstap werd bij deze gelegenheid gedaan op het gebied van den in uitzicht gestelden leer plicht, die de ouders zou verplichten tot het doen genieten van onderwijs door hun kinde ren, zonder dat zij de middelen zouden heb ben, dezen welgekleed en gevoed ter school te zenden. Doch leerplicht hangt nog in de lucht, en ten slotte vereenigde de veigadering zich met het praeadvies van het bestuur met 21 tegen 4 stemmen werd besloten tegen de genoemde voorstellen te voteeren. Eenige voorstellen van minder groote beteekenis werden zonder discussie aangenomen. Doch het voorstel van de afdeeling Zwolle lokte een breede discussie uit. Het luidt aldus 1. Voorstel van de afdeeling Zwolle. Het hoofdbestuur wende bij de regee ring pogingen aan om aan den half- slachtigen toestand, waarin 't vak j (vrije en orde-oef,) door 't uitstel der invoering tot 1897 gebracht is, een einde te maken. Het traehte te ver krijgen, dat de regeering, teneinde tot een geleidelijke invoering van vak j te geraken, aan de gemeenten, die op 't punt waren dit vak in te voeren, den dag werd het buis meer en meer met menschen gevuld, in weerwil dat er een menigte naar het leger trokken, om den nieuwen dicta tor geluk te wenschen. Des avonds vereenigden allen zich weder onder het gastvrije dakde dames waren voor het meerendeel m groot toilet ter eere dezer gewichtige gebeurtenis alle lampen straalden van licht en er werd muziek gemaakt en zelfs gedanst. ,In de groote, schitterend verhchle en rijk versierde zaal, in het midden van een gioot aantal toeschouwers bewogen zich met alleen de jongelieden naar de maat van den dansmaar zag men ook grijsaards, wier gezichten door den wijn en de muziek hoog rood gekleurd warenaan dit vermaak deelnemen. Toen Martha von Bordowski, nadat zij in de kamer van een der dames Von Wosinski haastig toilet gemaakt hadin de zaal tradviel haar blik op een ulaan, die met den rug naar haar toegekeerd stonden die nu en dan door de dansende paren aan haren blik onttrokken werd. Zij ging op de estrade, welke de zaal omgaf, en keek rondeene goedgebouwdeelegante gestaltesmal in de heupenbreed in de door 't schenken eener buitengewone subsidie den weg gemakkelijker make, of voorkom e dat deze gemeenten van haar voornemen terugkomen. Betreurde men aan de eene zijde, dat wetten worden gemaakt en niet uitgevoerd, er gingen verschillende stemmeu op, die een verwijde ring uit de wet van de vrije en orde-oefe ningen der gymnastiek niet zouden betreuren het slot was, dat het voorstel-Zwolle slechts 4 stemmen kon verwerven, terwijl 21 er zich tegen verklaarden. Met voorstellen, waarbij de "wensclielijkheid werd uitgesproken van een regeling van het voorbereidend onderwijs bij de wet, en waarbjj beoogd werd, door rapporten de ouders op de hoogte te houden van gedrag, vlijt, vor deringen en schoolverzuim der leeiliugen ging men gaarne mede. Daarentegen gaven de beide volgende voor stellen aanleiding tot breede gedachtenwis- seling. 2. Voorstel van de afdeeling Haarlem De algemeene vergadering spreke de noodzakelijkheid uit, dat het aantal onderwijzers eener school, in verhou ding tot het aantal leerlingen ver meerderd worde. 3. Voorstel van de afdeehng 's-Graven hage I: Het hoofdbestuur van ^Volksonderwijs" doe stappen bij de regeeiing om 't maximum leerlingen in eene klasse met minstens 40 pCt. te verlagen. Hierbij waren vooral de technici aan het woord, uit wier adviezen bleek, dat de classi ficatie der volksscholen, ook hier ter stede, den ideaaltoestand nog laDg niet genaderd is. Met het voorstel-Haarlem ging men mede over dat van 's-Gravenhage liet men den afgevaardigde vrijheid van stemmen. Wenschelijkheid van een betere regeling van de traktementen der onderwijzers, wen schelijkheid, dat den weduwen en weezen van onderwijzers pensioen worde verleend, men ging met de afdeeling Haarlem mede, die te bepleiten. Het laatste punt van bespreking was het voorstel van de afdeeling "s-Gravenhage I 3. Voorstel van de afdeehng 'sGraven- hage I: De algemeene vergadering protesteert tegen de bekende circulaire der Leeu warder schoolautorïteiten en is van oordeel, dat eene ivgeering, die de onderwijzers belemmeren wil in hun grondwettig recht om in vergade ringen vrij hunne meening over de politiek te mogen zeggen, die de onder wijzers ontslaat, omdat deze eene an- dere politieke meening voorstaan en propageeren dan die der l'egeerende schoudersdie door den nauwsluitenden rok voordeelig uitkwam, viel haar dadelijk in het oog, Eene hevige opwelling van jaloezie maakte zich op eens van haar meester, want die ulaan sprak met eene jonge, schoone damewelke hem met schitterende oogen aanzag. Met een tweeden blik bemerkte Martha echter daarna hare vergissinghare oogen werden somber 5 die ulaan daar ginds was niet degene, dien zij zocht. Zij was niet alleen verbaasd, maar hevig verschrikt en in de hoogste mate onaangenaam verrast door Hancke's tegenwoordigheidzij had gedacht Von Garczinski te zien en nu was het graaf Haneke, die zich naar hare meening zeker in het leger of in Goszeza moest bevinden. Haie donkere, scberpgeteekende wenkbrauwen tiokken zich somber to zamen, de toorn ontsierdo hare schoone trekken. Door zijne gebate tegenwoor digheid Was haar niet alleen de gebeele avond, maar ook de ontmoeting met Gatczinski ver gald, en bovendien kwam zij ook nog in eene hoogst pijnlijke verlegenheid. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2