Donderdag 11 Mei. N°. 8269 weede Blad. rt® 1893. ©venenveertig'ste «Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVEItl J. ODÉ. Binnenlandsclie Berichten. I hdmit Abonnehentsvrus, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. it U li BA U: JB O ¥85 KSTKA AT. E Advertentieprijs: van tiO gewone regels met inbegrip van eenc Courant1.10. Iedere gewone regel meer0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. SCHIEDAM10 Mei 1803. Prof. P. van Geer onderwerpt in de Vragen des tij ds ook de tweede editie van de be drijfsbelasting aan critiek. Hij handhaaft zijne bezwaren tegen het hooger belasten van de inkomsten uit vermogen dan van die uit arbeid, onder opmerking, dat men nog geen verdediger van kapitalisten behoeft genoemd te worden, wanneer men tegen die ongelijk heid van di uk opkomt. Om den gang der nieuwe belastingvoor stellen te doen zien, geeft prof. v. G. eene tabel, waarop drie taiieven zijn opgesteld en berekend. Tarief A heeft betrekking op de inkomsten uit kapitaal volgens de ver mogensbelasting, tarief B op de inkomsten uit arbeid alleen volgens het gewijzigde wetsontwerp, tarief C op een inkomen, dat voor de eene helft als opbrengst van kapi taal, voor de andere als opbrengst var. arbeid is te beschouwen. sAfgezien van ongelijke draagkracht der inkomsten uit kapitaal en arbeid, kan de eerste indruk van de tabel niet ongunstig zijn. Een zware druk kan althans tarief 6 niet genoemd worden bij geen enkele vroeger voorgestelde of inge voerde inkomstenbelasting is de druk zoo matig. Zeer laag beginnend, is de percentage 1,40 by het gemiddeld inkomen van f 2000 en bereikt zy eerst het cijfer van 2 procent bij een inkomen van f9500.Tarief C blijft, zooals behoort, tusschen de tarieven A en B ngeslotenmaar hierbij houdt de regelmaat ook op. 3>De reeksen klimmen op en convergeeren, de eerste tot de grens 5, de tweede tot de gi ens 3.20, de derde tot de grens 4.40. De gang van elk tarief is vry regelmatig. Ooch mot het onderling verband is dit niet het ge val. Om dit goed in te zien, moet men wel bedenken, dat tarief C betrekking heeft op twee belastingen op twee gelijke deelen van het inkomen, waarvoor twee verschillende belastingbiljetten worden uitgereikt. Op het eene staat de belasting voor het inkomen uit vermogen, op het andere die voor het inko men uit arbeid. De volgorde doet er niets toe nu eens kan het eene, dan het andere het eerst komen, maar zij moeten uit dezelfde beurs betaald worden. Heeft een burger f 1200 inkomen, waarvan f 600 als vracht van kapi taal en f600 als opbrengst van arbeid, dan vindt hij op het eene belastingbiljet f 6.25 en ophetanderef8, dus meer,niettegenstaande hy van den minister de toezegging, heeft, dat de belasting op den arbeid lager zal zyn dan die op vermogen. Maar heeft hij f1600inkomen, waar van f800 doorarbeid, dan vindt hij op heteerste biljet fl 2.50 en bij het tweede f 12, dus minder. ^Stijgt later zijn inkomen tot f 14,400, waarvan f7200 door vermogen en f7200 doorarbeid, dan wijst het eerste biljet een belastingbedrag aan van f212,50 en het tweede een \an f214,40, dus moet hij nu weer meer voor de helft van zijn inkomen uit vermogen betalen. Stijgt eindelijk zijn inkomen tot f44,800, waarvan f22,400 door vermogen en f 22,400 door arbeid, dan betaalt hij voor de eerste helft f957,50 en voor de tweede f710,40, dus nu weer aanzienlijk minder voor de helft uit arbeid dan voor de helft uit vermogen. En zoo blijft de verhouding, hoe hoog het inkomen ook stijgen moge. Kan men nu nog beweren, dat zulk eene regeling aan behoor lijke eischen voldoet Wat kan en niet kan. Ouder dit opschrift bepleit de Standaard het loslaten van den eisch van het huismauskiesrecht. Van meer dan éenen kant, zegt het blad, dringt men de Kamerclub, om, als het zoover is, huismanskiesrecht bij amendement in de wet te schnjven. Ooch dat is onmogelijk onder de vigueur van onze grondwet, die het stelsel huldigt niet van gezinshoofdenmaar van indi- vidueele mannelijke personen. De Stand, zet dit in den breede uiteen. Zijn er derhalve, die het doen voorkomen alsof dit blad toen Tak's kies wet verscheen, heusch in de meening verkeerde alsof nu dit ontwerp het huismanskiesrecht bracht, welnu, dezulken toonen geen fijnen neus te hebben. Ware het voorstel Lohman in '87, mits dan in gewijzigde redactie, doorgegaan, dan had de mogelijkheid bestaan om er zeer na aan te komen. Doch nu dit verworpen werd, zou geen min., al ware hij Keuchenius geweest, onder deze grondwet het hebben vermocht. »Dit moet men dus ganschelijk uit zijn gedachte zetten". Maar het program van actie drong er toch, ook onder de vigueur van deze kieswet, op aan, zal men zeggen. Zekert Maar dat was om het zuivere denkbeeld onder ons volk voort te planten en om aan het principieel uitgesto tene de laclo toch zooveel mogelijk nabij te komen. Een program van actie is geen minis terieel program. 45n aan een partij, in het eerste stadium van de bewuste ontwikkeling harer histo rische beginselen, voegt nederiger positie. Er is nog in geen vijftig jaar aan te denken, en de anti-rev. partij moet zich dus óf geheel uit de regeeringswereld terugtrekken óf tevreden zijn met, bij wijze van compromis, nu en dan iets van van hare beginselen in het legislatieve brouwsel te mengen. En die hoop was niet ij del. Immers, de uit wendige teekenen van een gezinshoofd zijn dat hij woont en dat litj zich zelf en zyn gezin onderhoudt. Dat laatste kenmerk was door Tak inderdaad opgenomen, »0ok al bleef het defect in zijn negatieve omschrijving". En het eerste het op 2ich zelf wonen, kan er, krachtens de oeco- nomie van het ontwerp, worden ingedragen. Had de Eamerclub het aanstonds zoo begre pen, er zou veel te winnen geweest zijnïiets, dat we ons thans niet meer durven belooven". »Du eenige hoop, die nu blijft, is, dat de anti- ïev. paitij in en buiten de Kamer, in het tweede stadium dol discussie, als de Ment v. Antw. er zijn zal, haar eenheid zal herwonnen hebben, en toonen zal te beseffon, wat goede tactiek, vorr de volvoering van haar looping, van elke politieke paitij, die niet door eigen scünldhaar invloed vei speelt, eischt". Van den sueltiein, die 's avonds 5 u. 38 m vau Amsterdam naar Enkhuizen vertrekt, liep Maandagavond een wagen le en 2e klasse warm. By het verlaten van het station Hoorn, zag men dat er rook sloeg onderuit den wagen, doch men kon geen sein meer geven tot stoppen. Onmiddellijk weid geseind naar het station Westwoud om den trein te laten stoppen. By het binnenkomen van dit station sloeg de vlam reeds onder den wagen door, zoodat men de passagiers moest laten uit stappen. Na den wagen uit den trein ver wijderd te hebben, kon de reis voortgezet worden. Door het een en ander kwam de trein bijna 15 m. te laat te Enkhuizen binnen. Naar wy vernemen, is vrouw Alikot, die onlangs bij den plaats gehad hebbenden brand aan de Gelderschekade te Amsterdam met haar jongste kindje van het dak harer woning is ge sprongen, thans zooverre hersteld, dat de ge- neesheeren geen bezwaar hebben gemaakt dat haar het ongeval, hare audere drie kinderen overkomen, ter kennis is gebracht. In verband met de vele gebeurtenissen, die in de laatste dagen in de O.Z. Armsteeg te Amsterdam plaats grepen, ziju thans voor de belde ingangen dier steeg 2 agenten van politie geplaatst, die de personen, welke de steeg wenschen binnen te gaan, tegen moge lijk gevaar, waaraan zij zich blootstellen, waarschuwer. Te Amsterdam zijn volgens het N. v. d. D. aaugehouden twee leden, behoorende tot een dier firma's ïdie zaken doen in alles", een bedrijf waarvoor de eigenlijke naam nog niet gevonden is, maar aan welks vertegenwoor digers de spraakmakende gemeente dien van aflessclientiekkers" toekent. Het is defiima Dumont, waarvan het hoofd eigenlijk Boulbouille heet. Deze zoogenaamde Dumont woont in de Govert-Flinckstraat en houdt er aan de Prinsengracht een pakhuis op na. Hij en zijn reiziger' zyn in hechtenis genomen. Zij hadden uit Luik een waggon met 10,000 kilo zink laten aankomen en deze lading doen verdwijnen zonder dat er eenige betaling op volgde. Beiden zijn ter beschikking van dejustitie gesteld. Men zal zich het op 8 Oct. j.l. te Hilversum plaats gehad hebbende* ongeluk herinneren, waarbij A. Tdburgs in een put van 40 voet diep bedolven werd door instorting, en daar uit met eigen levensgevaar gered werd door C. van Reenen. Deze heldendaad werd door de hooge regeering beloond met het schen ken aan C. -fan Reenen van de zilveren red dingsmedaille. Thans heeft zich naar het U. D. meldt te Atnhem een comité uil \ei schillende werkliedenvereenigingen gevormd, met het doel, pogingen in het werk te stellen om aan deze daad van moed en zelfopoffering eene blijvende herinnering te verbinden, en van de hooge regeering alsnog te verkrijgen dat C. van Reenen benoemd worde tot Broe der van den Nedeilandschen Leeuw. «Tevens doet het comité een beroep op alle werklieden in Nederland om stoffelïjken en zedelij ken steun, teneinde dezen held van de sympathie der Nederlandsche werklieden een tastbaar blijk te geven. Zy wil trachten deze daad te vereeuwigen, b.v. door het doen vervaar digen van een portret in olieverf en dit aan het rijksmuseum ten geschenke aan te bieden, of wel zoodanig stoffely kb lijk aan Van Reenen zelf te schenken. In een adres aan de Koningin-Regentes wordt voor Van Reenen de benoeming tot broeder van den Ned. Leeuw gevraagd en in een adres aan de Tweede Kamer de toeken ning van neen nationaal stoffelijk huldeblijk". Gedurende het jaar 1892 zijn uit de pro vincie Friesland 1284 personen als landver huizers naar Noord-A merika vertrokken. De meesten waren uit Üarradeel, 185; daarop volgden Het Bildt met 130, "West-Dongera- deel met 104, enz. Alleen uit Ameland, Bols- ward en Schiermonnikoog vertrok niemand. Van de vertrokkenen waren 549 hoofden van huisgezinnen of vrijgezellenzij werden vergezeld door 182 vrouwen, 552 kinderen en 1 dienstbode. Van de 549 zijn opgegeven 8 als welgesteld, 364 als mingegoed en 177 als behoeftig. In de vorige week zijn alleen uit Termunten en omstreken ruim 70 personen naar Noord- Amerika vertrokken. Jammer is het voor deze streken, dat het over het algemeen de beste arbeidskrachten zijn, die in de nieuwe wereld hun geluk gaan beproeven. De Friesche propaganda-commissie der Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterkeu drank heeft het plan opgevat, op den tweeden Pinksterdag te Franeker eene ver gadering in de open lucht te houden, om hare beginselen meer bekend te maken en tot medestrijden op te wekken. De bevolkiDg der provincie Cverijsel be droeg op 1 Januari 1893154.028 mannen, 148.480 vrouwen, totaal 302508. De bevolking is sedert 1 Jan. 1892 toege-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5