Tit vnorlnnpigp candidaten voor de Tweede Kamer in liet district Beverwijk zijn door de liberale kiesvereeniging te Houtrijk en olanen gesteld de heeren: F. W. C. H. baron van Tuyll van Serooskerken te Velzen, H. F. Bult man te Haarlemmermeer en K. Czn. de Boer te Assendelft. Men schrijft uit Rotterdam aan De Tel. Den 04n Mei aanstaande zal de Internatio nale Commissie voor de Rijnvaart opnieuw, ditmaal te Mannheim, bijeenkomen. Een der qpaestiën, welke te behandelen is, betreft Rotteidam, daar de Duitsche overheid aan- meiking maakt op de heffing van zekere liggelden voor Rijnschepen. Sedert namelijk de Great Eastern Cy. haar ptoces gewon nen heeft ter zake van het betalen voor het lossen barer booten, heeft de overheid aldaar den grooten zee-stoombooten voorgeschreven, als zij op stroom lossen, vastgerneerd te zijn aan boeien, waarvoor belasting moet worden betaald. De Rijnschepen, welke de lading overnemen, moeten desgelijks betalen, als gebruik makende van dezelfde boeien. Daar tegen maken de Duitschers bezwaar. Een ander punt van verschil betreft de onder houdskosten der havenwerken, welke hooger zijn dan de rente van het daaraan bestede kapitaal. Teneinde aan het personeel zooveel mogelijk vrij te geven, tijdens het a.s. Pinksterfeest, is door de exploitatie-maatschappij besloten, op den tweeden Pinksterdag een groot aantal goederentreinen niet te doen loopen. Naar de Ilaarl. Ct. verneemt, is tusschen de regeering, de directie der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen en commis saris der op te i ichten locaalspoorweg-maat- schappij Krimpenerwaard eene ontwerp-over- eenkomst opgemaakt omtrent den door den ingenieur A. J. Krieger te Amersfoort ont worpen locaalspoorwegvan Schoonhoven naar Gouda, waardoor, naar men zich vleit, de totstandkoming dier lijn moeilijk meer zal kunnen mislukken. Het koninklijk instituut van ingenieurs zal zich doen vertegenwoordigen op het ditjaar te Londen saamgeroepen congres betreffende zeewerken. Onze landgenoot de heerJ. Meijjes JWzn., die voor vier jaar als gouvernements-inge- nieur naar Chili ging, is, naar De Ing. meldt, na afloop van zijn contract met de regeering, benoemd tot directeur der gemeen tewerken te Valparaiso, de voornaamste havenstad van Chili. Op 1 Januari 1891 waren in de verschil lende krankzinnigengestichten hier te lande aanwezig 6219 krankzinnigen, waarvan 3022 mannen en 3197 vrouwen. In het jaar 1890 bedroeg dat aantal 6054, namelijk 2953 mannen en 3101 vrouwen. Aangaande de slachtoffers van de ramp ten huize van den heer J. P. Longayroux te Rotterdam wordt gemeld, dat de dienstbode overleden is; de toestand van den jongsten zoon is nog bedenkelijk, doch de oudste is redelijk wel. De ouders zijn door schrik en ovenspanning ziek. Het gerucht, dat in de kazerne der grena diers en jagers in den laatsten tijd geschriften van opruiende strekking zouden zijn verspreid en aangeplakt, is onjuist. De heer W. J. Rademaker, te Scheveningen, behaalde ;.l. Zondag te Parijs den eersten rjjs in den internationalen wielerwedstrijd van 5 kilometer. De schutter P. de Zeeuw, van de schutterij te Gouda, is door de schuttersraad,* wegens verzet, veroordeeld tot wegzending uit de schutterij en eene boete van f 150 voor ieder jaar van zijn nog te vervullen diensttijd. Te Reewijk doen zich weder gevallen van influenza voor, waarvan eenige met doodelïjken afloop. Uit éen huisgezin in den Platteweg stierven vader, moeder en schoonzoon. De milicien, die onlangs de roode vlag bevestigd heeft aan den vlaggestok boven de kazerne zOranje Nassau" te Amsterdam, zal voor den krijgsraad terechtstaan en is daarvoor naar Haarlem overgebracht. Amsterdammer De veehouder De H. te Nieuwer-Amstel is het slachtoffer geworden van de praktijken van een oplichter. Een Duitscher, die voorgaf van De H. een paard te willen koopen, wist van hem f300 los te krijgen tegen borgstel ling van papieren van waarde. Toen de ge waande paardenkoopman zich uit de voeten had gemaakt, kwam De H. tot de ontdekking, dat de hem in pand gegeven papieren hoe genaamd geen waarde hadden. Het gemeentebestuur van Edam laat in ruime mate veisch drinkwater per tram en per schuit uit Amsterdam aanvoeren, nu na langdurige droogte de bakken ledig zijn. En voor Edam èu voor Volendara wordt kak aangevoerd. Als eene zeldzaamheid wordt ons mede gedeeld, dat in eene plattelandsgemeente in het hartje van Nooid-Hollandde burgemees ter dier gemeente tevens het ambt vervult van voorzanger bij de Ned.-herv. gemeente. (jy.v. d. D.) Te Groningen zal voor den eersten keer eene groote protest-meeting gehouden worden tegen de kermis. Deze vergadering zal tijdens de kermis op 15 Mei worden gehouden. Als sprekers zullen optreden de heeren Brum- melkamp, Montijn en Vliegenthart, allen predikanten aldaar. Mr. P. J. Troelstra heeft den officier van justitie te Winschoten in kennis gesteld met het feit, dat hij op het perron van het station te Hoogezand op Maandag j.l. is mishandeld door den huzaar I. E. de Vr., die hem eenen slag in het aangezicht bad gegeven, er bij voegende ben jij Troelstra Laaghartigen hebben te Winschoten regen bakken onbruikbaar gemaakt, door daarin petroleum te werpen. Jammer genoeg, dat de politie de daders nog niet heeft kunnen vinden. Meer dan 100 personen uit den Oosthoek van Groningen bij de Eems zijn als landver huizers naar Amerika vertrokken. De feestelijke opening van den spoorweg Sauwert-Roodeschool is thans definitief be paald op 1 Juli a.s. Eene meeting ten gunste van sde afschaf fing van het privaatbezit" zal in Augustus a.s. te Oranjewoud bij Heerenveen plaats hebben. De meeting zal niet provinciaal maar nationaal zijn. Extra treinen uit alle provinciën zullen worden aangevraagd. De atdeeling 3>Heeren veen" van den sociaal-demoeratischen bond is belast met het stellen der tenten, tribunes enz. op het terrein. De stoomboot Burgmeestervan Eeemrira, kapitein L. van Egmond, ontmoette op hare reis van Deventer naar Amsterdam op Dins dag 9 dezer op de Zuiderzee een in zinkenden staat verkeerend visschersbootje, waarin zich drie jongelingen van 16. 17 en 19 jaar be vonden. Na flink optreden van den kapitein gelukte het met eenige moeite de schip breukelingen behouden in den Ketel te bren gen en hen van een anders wissen dood te redden. De loge j>St. Lodewijk", te Nijmegen, heeft een gift van f I KX) toegezegd voor den bouw van een protestantsch ziekenhuis aldaar, bq gelegenheid der herdenking van den dag, waarop zij voor 50 jaar weder werd gecon stitueerd, na eenige jaren niet te hebbeu gewerkt. Men schrijft uit Arnhem aan de Amster dammer: Ongeveer eene maand geleden is in de soc.-dem. afdeeling het voorstel ingediend, om den heer v. Emmenes, houder van het café j>Voorwaarts" te Arnhem, leider der soc.-dem. partij aldaar, van zijn lidmaatschap van den bond vervallen te verklaren. Dank zq den steun van het centraal bestuur werd gemeld voorstel nog met 48 tegen 30 stem men verworpen, maar met het prestige van den in ongenade is het hier voorgoed uit. Bovendien is het voorrecht om als café-houder op te treden hem reeds ontnomen en woont hij nu als een gewoon particulier in de Paul- straat alhier. Men meldt ons uit Middelburg Na het wegbrengen van familie naar den tram huiswaarts keerende, werden gister avond laat twee personen, B. (machinist op de Zeeuwsche spoorboot) en diens vader, plotseling door twee sujetten aangerand. Een hevige worsteling volgde, waarbij de jonge man een diepe messnede over het vooi hoofd en een over den pols ontving. Hedenmorgen werd deze een zeer op passend man naar het gasthuis vervoerd hij verkeerde nog steeds in bewusteloozen toestand. De daders twee jeugdige boosdoeners zijn hedennacht te hunnen huize gear resteerd. Volgens een nader bericht van onzen cor respondent is het ongelukkige slachtoffer der aanranding heden in het ziekenhuis overleden. (Avon dp.) Maandagnacht werd te Sluis een man op straat gevonden, badende in zijn bloed. Bij nader onderzoek bleek, dat hij zwaargewond was aan het hoofd. De wonden zijn door messteken toegebracht. Spoedig werd genees kundige hulp verleend en de gewonde naar het gasthuis vervoerd. Men is de daders reeds op het spoor. Botterdam. Aan het congres van katho lieke vakvereenigingen op 15 en 16 Mei alhier te houden, zullen 60 vakvereenigingen deel nemen. Met het oog op de vastgestelde orde is thans de tijd tot aanmelding gesloten. Terwijl van mannen van elke richting, die belangstellen in de hedendaagsche maatschap pelijke vraagstukken, veel aanvragen inkomen tot bij woning van het congres, waaraan door het bestuur bereidwillig wordt voldaan, zullen de rijks-inspecteurs van den arbeid eveneens van hunne belangstelling door hunne tegen woordigheid doen blijken. Als sprekers voor i de algemeene vergaderingen zijn ingeschre ven dr. Schaepman, de heer Helleputte, volksvertegenwoordiger en professor Te Leu ven, mr. Ruys van Beerenbroek, de heer Van "Winkel, president der Nederlandsche Werkliedenvereenigingen te Brussel, alsmede eenige werklieden. Voor niet-deelnemers is de toegang voor de avondvergaderingen op 50 cent gesteld, terwijl de plechtige opening, welke in tegen woordigheid van den bisschop van Haarlem 's Maandagsmorgens ten 11 ure zal geschie den, voor niet-deelnemers voor f 1 toeganke lijk is gesteld. De openingsvergadering alsmede de alge meene vergaderingen zullen worden gepre sideerd door den heer W. C. J. Passtoors, uit Amsterdam. Ofschoon dr. Cuijpers door on gesteldheid verhinderd is te spreken, zal deze toch het congres bijwonen. Maassluis. Door de afdeeling Maassluis van het Nederl. werkl. verbond »Patrimo- riium" is aan den gemeenteraad een adres ingediend houdende verzoek in de bestekken een minimum loon op te nemende ge meentewerken onder de ingezetenen uit te- besteden den aannemer van gemeentewerken de verplichting op te leggen zijn werklieden die aan deze werken arbeiden, te verzekeren tegen ongelukkenen om de werklieden in dienst der gemeente te verzekeren tegen invaliditeit en ongelukken. 's-Gravenliage. Baron Van Hardenbroek is heden naar Buckeburg vertrokken om H. M. de Koningin-Regentes te vertegenwoor digen bij de begrafenis van den vorst van Lippe - S chaum burg Schoonhoven. Naar wij vernemen, is tusschen de regeering, de directie der maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen en commissarissen der op te richten locaal- spoorweg-maatschappij Krimpenerwaard eene ontwerp-overeenkomst opgemaakt omtrent den door den ingenieur A. J. Krieger te Amersfoort ontworpen locaalspoorweg van Schoonhoven naar Gouda, waardoor, naar men zich vleit, de totstandkoming dier lijn moeilijk meer zal kunnen mislukken. {Ilaarl. Ct. Amsterdam. In een Dinsdagavond in riOdeon" gehouden vergadering van de katho lieke kiesvereeniging »Recht en Plicht", sprak de heer J. B. van Dqk over: sUit breiding van het kiesrecht". Het betoog van den spreker strekte om aan te toonen, dat met het beginsel, waar van de wet van minister Tak uitgaat, een katholiek zich zeer goed kan vereenigen. Om dit betoog nader toe te lichten, wees spr. er op, dat het beginsel der volksheer schappij nietis een uitvloeisel van den revolutie geest, maar dat het bij oude volken gehul- j digd werd en ook door sommige pausen in bescherming is genomen. Aan de hand der geschiedenis betoogde spr., dat deelneming van het volk aan de regeering volstrekt geen modern begrip is en dat de vroegere staatsinstellingen demo- cratisch waren in den goeden zin van het woord. De stedelijke keuren b.v. uit de 12e en 13e eeuw gingen alle uil van het denk beeld gelijkheid en deelneming van alle i poorters aan benoemingen en regelingen. Op grond van deze historische beschouwin- j gen meende spr., dat men als goed katholiek zich kan vereenigen met de kiesrecht-ont- ;l werpen en eveneens als lid van de vereeni- ging »Recht en Plicht", omdat haar statuten niet in strijd zijn met de voorgestelde uit breiding. In een vrij druk bezochte vergadering van 4 Burgerplicht" alhier, tot wier bijwoning ook "q eenige werklieden waren uitgenoodigd, sprak Dinsdagavond de heer A. P. Obermeijer, voor- zitter van de afdeeling x> Armenzorg" en der V» vereeniging »Tot Heil des Volks", over de A toenemende werkloosheid en welke middelen kunnen worden aangewend, om deze te be- 7! perken. Spreker wilde o. a. van den acht-uren-dag j: niets weten, evenmin van de bepaling van een minimumloon. De producten zouden zeer in prijs stijgen, en dan zou de eene hand ver- Z hezen, wat de andere won. -Van kunstmatige werkverschaffing was hij. evenmin een vriend; wel wilde hij, dat aam de werklieden goede en goedkoope woningen werden verschaft. De droogmaking van de- j i V*

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2