Andoor! aai onze Corresptatei. Letteren, Kunst en Wetenschap. "Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Koloniën. Onderwijs. Armenzorg. Zuiderzee was voor hem nog een blauw ideaal en daarom vond hij het beter om de woeste gronden in ons land te ontginnen en daardoor aan de overtollige bevolking der steden arbeid te verschaffen. "Wat vooral als middel tegen de werkloos heid door den heer Obermeijer werd aanbe volen, was emigratie met daarmee gepaard gaande kolonisatie. Aan het debat werd o. a. deelgenomen door de heeren Passtoors, Kater en den voor zitter, mr. A. C. Wertheim, die protest aan- teelrnde tegen de woorden van den heer Kater, dat in de hoogere standen het ilaat- rnaar-waaien"-systeem heerschte, Niet alleen de arbeider was volgens den heer Wertheim ontwaakt, maar allen ontwaakten, hetgeen ten gevolge had een algemeen bewustzijn van solidariteit. Toch waarschuwde voor het streven naar een blauw ideaal. Laten wij, zeide hij, het bereikbare trachten te verwer ven, door niet te streven naar het onbereik bare. Laten wij ons ten minste niet werkloos betoonen tegenover de kwalen der maat schappij, dan zal eindelijk de geneesheer ook wel gevonden worden. t In de Dinsdagavond gehouden vergadering der kies vereenig ing >De Unie", afdeeling van dan bond voor algemeen kies- en stemrecht, werd bo sloten eene meeting te organiseeren in 7sko arbeiderswoningen. Ten tweede zal asDe Unie" zich aansluiten bij het comité, uit verschillende werkliedenvereenigingenbe staande, ter verkrijging eener aibeidsbeurs. Ten derde verklaarde de vereenigingte willen samenwerken met het comité Pekelharing- Van den Bergh, wat betreft het financieel steunen der veroordeelden en hunne gezinnen, wegens de troebelen in het noorden, terwijl in het algemeen geijverd zal worden voor de verkrijging eener betere rechtspraak. Maandag 15 dezer zal alhier een gedachten- wisseling worden gehouden over het sociaal program, zooals dat onlangs werd voorgesteld in de vergadering van den provincialen bond van ^Patrimonium" in Friesland. Daaraan wordt deelgenomen door Patrimoniums ver- bondsbestuur en commissie van advies, het bestuur van den provincialen bond van afdee- lingen van ^Patrimonium" in Friesland en 1 zijn commissie van advies en het bureau van het sociaal congres (uit het centraal comité van anti-revolutionnaire kiesvereenigingen). Het doel is, na te gaan of het voorgestelde "Friesche sociaal program wel strookt met de belangen van s Patrimonium" en van de anti- revolutionnaire partij in het algemeen. Be Standaard was o. a. met het Friesche program maar heel matig ingenomen. Klundert. hi deze gemeente zal op 17 dezer een groot volksfeest gegeven worden, ter herinnering aan het voor die gemeente zoo "beteekenisvolle jaar 1793. De burgerij heeft zich, na de verschijning van het werkje: aEen kijkje te Klundert in den zoogenaamden Franschen tijd", opgewekt gevoeld tot feest vieren. Eene vergelijking tusschen 1893 en 1793 kan Klunderts ingezetenen niet wel anders stemmen dan tot dankbaarheid en vreugde. Toen de rampen des oorlogs, thans de Zegeningen des vredestoen onderdruk king, thans vrijheid. Het feest zal zijn een volksfeest in den vollen zin des woords; de programma's ver melden harddraverijen, vliegerwedstrijd, op tocht en allerlei meer of minder bekende volksspelen. Een muziekkorps uit Rotterdam zal de feestelijkheid opluisteren. Alles wordt bekostigd uit vrijwillige bijdragen van de burgerijde gemeentekas kan onaangesproken bljjven, dank zij de milde bijdragen van par ticulieren. 's-Hertogenboscli. Het comité tot het verkrijgen van concessie voor de kortste verbinding van de eilanden Schouwen en Duiveland met den vasten wal, gevestigd te Zierikseo, heeft zich tot de Staten dezer pro vincie gewend om een subsidie uit de provin ciale kas van f 25,000 in de kosten van aan leg van eene stoomtram Brouwershaven— ZierikseeZijpe SteenbergenRozendaal. Het comité wijst in zijn adres ophetgroote belang, dat voor het westelijkgedeelte dezer provincie in het totstandkomen der ver binding is gelegen. Een der bladen had bericht, dat, na de eerstvolgende rondreis, het »Amsteidamsch a-Capella-koor" uit elkaar zou gaan. Aan het RU. wordt thans gemeld, dat van ont binding van het koor geen sprake is. Behalve de concertreis in het laatst dezer maand door het noorden des lands, waarbij acht steden zullen bezocht worden, liggen nog meer zulke reizen in het vooruitzicht voor het aanst. zomerseizoen. Ook is het zoo goed als zeker, dat het koor zich in het najaar opnieuw zal laten hooren te Berlijn en in eenige groote plaatsen van Ooslemijk, waartoe reeds zeer aannemelijke aanbiedingen zijn ontvangen. De heer J. E. Goedhart, kunsthandelaar en expert in oude schilderijen, heeft voor eenigen tijd hier te lande een nog onbekend portretje van Rembrandt ontdekt. Het is wederom een portretje van den meester zelf, maar uit zijn eerste periode en vermoedelijk geschilderd omstreeks 1629 of'30. Het paneeltje is bij zonder goed bewaard en de uitvoering meester lijk, ofschoon het nog niet die rijpheid en gloed bezit van stukken uit later tijd. De tegenwoordige eigenaar heeft het een kunst bewerking doen ondergaan, waardoor het zijn oorspronkelijke frischheid en den ook hier merkbaren Rembrandtieken gloed heeft terug gekregen, een zoogenaamde regeneratie dus, waarbij de verf alleen wordt ontdaan van het stof der eeuwen, zonder dat aan de verf/cII schade wordt gedaan. In elk geval is elke twijfel omtrent de echtheid van dit schilderij uitgesloten. De bekende etser prof. C. L. Dake heeft naar dit stuk een ets vervaardigd. Ingezonden medcdeellngen, betreffende zaken van particulier Itandels- cn nijverheidsbelang. 20 Cent *p e e f'c gel. Gedurende dit jaargetijde zijn de lijders aan rheumatiek, heupjicht, nierziekte, pijnen in den rug en waterzucht talrijk, en natuur lijk zeer verlangend om de beste middelen tegen deze kwalen te vinden. Hebben zij Sequah's Prairie flower beproefd I De gene zingen door dit middel verkregen, wanneer 't gebruikt wordt in verband met Sequah- olie, zijn zoo treffend, dat zij algemeene be langstelling verwekt hebben. Het geneest eveneens slechte spijsvertering, galachtigheid en hardlij'vigbeid. De gezondheid moet niet verwaarloosd worden. j>Eenzorgelooze schild wacht maakt het den waakzamen vijand ge makkelijk", en ziekte zoekt altijd naar een nieuw terrein. Uitsluitend verkrijgbaar bij D. MALTHA Gzn., Drogist, Hoogstraat 343, Schiedam. Prijs 1,25 Old. per flacon. Hedenochtend is to Hull weder een brand uitgebroken, die zes stapelplaatsen van de sHum- ber Engeneering Company" beeft vernield, ge legen nabij de plek van de vorige brandstichting. Te Parijs, in de bekende njwielenfabriek van den heer Clément, hebben alle 300 werklieden den arbeid neergelegd. De heer Clément had reeds meermalen bespeut d, dat verschillende voorwerpen uit de fabiielc werden ontvreemd; eindelijk liet hij een ondeizoek instellen, met het gevolg dat 18 werklieden in hechtenis ge nomen zijn. Ofschoon het ceisoneel moest er kennen dat de patroon met groote toegevend heid te werk is gegaan, hebben zij zich toch door eenige heethoofden laten verleiden, de fabriek te verlaten. De regen, die de laatste dagen in Frankrijk is gevallen en waarnaar zoo reikhalzend werd uitgezien, is helaas gepaard gegaan met een verlaging van temperatuur, die op hare beurt weer groote schade hoeft berokkend aan den landbouw. Op Vele plaatsen is de oogst, die door de langdurige droogte zoozeer geleden had, geheel te gronde gegaan door de nachtvorsten. Te St. Etienne bijv. vroor het zoo hard, dat des moigens de vijvers met een laag ijs bedekt waren, tengevolge waarvan de tarwe en de wijn stokken bevroren zijn. De rechtbank te Kiel heeft een arts, dr. F., tot 3 jaar gevangenis veroordeeld, omdat hij door onachtzaamheid den dood van een kraam vrouw veroorzaakt had. Te Weeners stond Zaterdag de thei mometer op 3° vorst en er viel sneeuw, <hs> den ge'neelen morgen bleef liggen, m Oost-Gaiieie waion de velden met een dikke laag sneeuw ovei.iekt. Ook uit Eisenach en Chommtz, uit Pontarher, uit Spanje enz. komen klachten ovei vorst en sneeuw. Te Santa-Eulaha-de-Galleso, bij Saragossa, heeft een verschiikkehjk onheil plants gehad. De geestelijken der dorpen Muiillo en Santa- Eulalia hadtien een sooit van godsdienstig feest georganiseerd, teneinde den Hemel regen af te smeekenreeds gedurende twee maanden toch werd deze streek van Spanje bezocht door eene hardnekkige droogte. De geloovigen zouden processie-gewijze een door het geheele land be kend en vereerd beeld dor Heilige Maagd gaan opzoeken. Dit beeld bevindt zich in de doips- keik van Concilio, dat van Sunta-EulaÜa is gescheiden door een zeer diepe livier, de Galteso. Donderdag 4 dezer V ochtends vioeg vei tiok een gedeelte der processie uit Santa-Eulalia, groo- tendeels samengesteld uit vrouwen enkindeien, aangezien de mannen door veldarbeid verhindetd waren er aan deel te nemen. Daar de stoet te groot was om in eens te woiden ovei gezet, werden eeist de kinderen overgebracht, het geen zonder ongelukken geschiedde. Hierna zouden de 45 overgebleven vrouwen woiden overgezet. Men stapte in de pont, en hoewol deze slechts uit kwalijk verhonden planken bestond, het het zich toch aanzien, dat men den oever ongedeerd zou bereiken. Het mocht even wel niet zoo zijn midden in de rivier begon het vaartuig te kraken de planken raakten uit de voegen en de pont zonk in de diepte. Een vreesehjk tooneel volgde. De kreten der ongelukkigen vermengden zich met het angst- geschrei der kinderen aan den oever. Enkele vrouwen die er in geslaagd waren zich aan rond drijvende planken van het vaartuig vast te klem men, bereikten den wal of werden, dank zij spoedig opgedaagde hulp, gered. Achttien vrou wen Verloren evenwel het leven bij deze ramp. Tot nog toe zijn slechts 14 lijken gevischt. 's-GRAVEWIIAGE, 12 Mei. Vorst George Victor van Waldeck-Pyrmont, vader van de Koningin-Regentes, is gisteren te Mariënbad overleden. 's-GRAVESIHAGK. Heden is het Nederl. landbouw-comité geïnstalleerd door den minister Lely, met betuiging van het vei trouwen in den arbeid van het comité voor de regeering. De voorzitter, mr. Sickesz, wees op het gewicht der taak en hoopte dat het comité werkzaam zou zijn ter opbeuring van den landbouw tot heil van het vaderland. Tot secretaris is gekozen mr. A. Ferf, te Heerenveen. De gelegenh eid to t verren ding der corréspon dentie naar Ned. Oost-Indie (met uitzondering van Atjeh en Padang) bestaat Jooi anddel van het stoomschip Bromo. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 13 dezer, des voormiddags ten 7.30 ure spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Do postpakketten, bestemd voor Noorwegen, moeten in het vervolg van twee douaneverkla ringen vergezeld zijn. Postpakketten, bestemd voor Malta, welke tijdelijk niet ter veizending langs den weg van Frankrijk en verder ree hts tre ek s per Fran- sche pakketboot werden toegelaten, kunnen thans weder langs dien weg verzonden woiden. Postpakketten en monsters van koopwaar, be stemd voor Portugal, en postpakketten be stemd voor Tanger (Marokko) kunnen weder langs den weg van Frankrijk worden verzonden. Het telegrammen-taiief voor Curapao via Keywest ad f9.13 wordt f720; dat voor Venezuela Via KeywestJamaica ad f 10.38 wordt f7.43 per woord, met ingang van 10 dezer. De aardappehji in do Tielerivaard, welke de laatste weken niet meer konden opbrengen dan 60 a 70 cents per hectoliter, zijn thans weder JU prijs gestegen tot f 1.25 Men spreekt er van als zouden er geheele p.u tijen tegen dien prijs naar Duitschiand worden uitgevoerd. Batavia, 11 April. Het was >n den moigen van 11 April zeer vol te Tandjong Pnok, toen de aartshertog Franz Ferdinand daar aankwam en te halfelf in het salorn ijtuig \an den gouverneur-generaal naar J>Wellevieden" reed. De consul van Oos- tenrijk-Honganje mr. D. Fock, en de adjudant van den landvoogd overste Nepveu v/aien aan boord van de Kaïsorm Elisabeth gegaan, om den aartshei tog te begroeten, tei wijt de assistent resident hem te Tandjong P,iok wachtte, waar voor het station een eeiepoort was opgericht en piekemers geschaard stonden. De chef dei- exploitatie van de Westeilijnen baron Van Lijn den biacht den trein daai Batavia, de chef der exploitatie Van de N.-I. spoorwegmaatschappij de heer Collaid deed dit tot Weltevreden"; voor aan de locomotieven had men vlaggetjes gedaan. De aartshertog was evenals da hee- ïen die met hem kwamen, onder welke nog een prins is, in een fantasiepak gestoken. Aan het station t Weltevreden" heette de gou verneur-generaal zijn gast welkom; °°k de resident en de overste De Moulin, die hem ee" durende zijn verblijf is toegevoegd, waren daar. De resident bracht den aartshertog naar de dépendance van het »H61el des Indes", vanwaar deze een half uur later naar den landvoogd r08lj. De aartshertog zal in den namiddag om 4 uur aan de Toeara Bahroe krokodillen gaan jagen. De resident van Amboina seinde onder dag- teekening van 2 April »Algemeene politieke toestand bevredigend rust en orde zijn op de Aroe-eilanden hersteld. Gezondheidstoestand bevredigend. Bij de Dinsdag te 's-Gravenhage gehouden akte examens lager onderwijs zijn geslaagd de heeren W. Smoor en S. Hartog, beiden te Schiedamook is eerstgenoemde geslaagd bij het examen in vrije en or te-oefeningen. Aan de rijks-universiteit te Leiden is geslaagd voor het arts-examen eeiste gedeelte de heer A. E. Lechner. Aan de rijks-univeisite.t te Leiden is het doctoraal-examen in de Nederlandsche letteren afgelegd door mejuffrouw J. A, Nijland. Door wijlen mej. M. C. Smeets, te Nijmegen, is gelegateerd aan het R.-k. Canisius-ziekenhuis, staande onder bet beheer van het R.-k. armbe stuur aldaar, eene som van f8000 onder den last van eene tijdelijke uitkeering.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3