A°. J893. Zondag 14 en Maandag 15 Mei. N°. 8271 Eerste Blad KENNISGEVING. JAARMARKT of KERMIS. ev enenve ert gste Jaargang-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Biniienlandscke Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door bet geheele Rijk Afzonderlijke nommers ƒ1.85. - 2.50. - 0.10. BCïtEAr: BOTCU8TKAAT, E 2 7. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant.1.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester EN WET H ouders VAN SCHIEDAM doen te weten: Dat, indien bijzondere omstandigheden dit niet beletten, de Jaarmarkt of Kermis aldaar zal aanvangen op MAANDAG den 8den JULI e.k. dat de loting tot regeling der plaatsen voor hen, die zich overeenkomstig art. 47 der ver ordening van 29 Juli 1881afgekondigd den 18den Augustus d. a. v. binnen den vastgestelden tijd hebben aangemeld en wier toelating door burgemeester en wethouders kan worden vergund, zal geschieden ten overstaan van den daartoe aangewezen ge meente-ambtenaar, in tegenwoordigheid der aanvragers, wanneer die zich daartoe aan melden, aan het kantoor bij de buitensluis aan de Hoofdstraat, op Vrijdag, den 23sten Juni a. des voormiddags ten ÏO ure, of zooveel later op dien dag, als •voor sommige categoriën zal worden noodig geacht dat niet meer dan twee draaimolens, be nevens twee velocïpfede-tentcn of dergelijke inrichtingen op de kermis zullen worden toe gelaten, met bepaling, dat, om aan de loting -te kunnen deelnemen, het marktgeld door eiken aanvrager moet zijn betaald vóór den aanvang der loting, en dat het niet zal •werden teruggegeven, ook dan niet wanneer, ongeacht om welke redenen, van de bij het lot aangewezen plaatsruimte geen gebruik mocht worden gemaakt; dat met opzetten der kramen, spellen, tenten enz. kan worden aangevangen op Woensdag, den28sten Juni e.k., terwijl de plaat sen, na dien tijd alléén worden bewaard voor hen, die het marktgeld vóór of op den SJGsten Juni e.k., uiterlijk des namiddags ten ■wyf ure, ten genoemden kantore zullen hebben voldaan dat de kramen, spellen, tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd uiter lijk op Woensdag, den 12den Juli 1893. Gedaan te Schiedam den 13denMei 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. SCHIEDAM 13 Mei 1893. De verwerping van de militaire ontwerpen door den Duitschen Rijksdag bracht in haar gevolg het doodvonnis van dit lichaam. De Rijksdag is ontbonden en met een zenuw achtige gejaagdheid zijn enkele partijen reeds bezig met het stellen van candidaten voor het nieuwe rijksparlement. De keizer heeft de hoop uitgesproken, dat dit lichaam gun stiger voor de ontwerpen zal gestemd zijn dan het ontbondene; en al mocht dit het geval niet zijn, toch zal hij trachten het leger in dien staat te brengen, waarin het zal behoo- ren te verkeeren, zal de vrede verzekerd zij u. Met' ernst is de tijding van de verwerping der ontwerpen in Oostenrijk en Italië ver nomen, en zeer natuurlijkDuitschland, dat op een gegeven oogenblik te gelijk front moet kunnen maken tegen Frankrijk en Rusland, dat groote monster-kanon in Midden-Europa, zien deze bondgenooten liefst zoo zwaar moge lijk geharnast. Frankrijk heeft bij 't gebeurde weinig van zich laten hooren. 't Zal zich be haaglijk hebben gevoeld *n zich verheugen over zijn eigen voortreffelijke bewapening. Het verstandigst, het meest waar is de be schouwing van het Duitsche blad die Nat ion, dat den parlementairen toestand in een helder licht stelt. De schrijver van die beschouwing meent, dat men zich zeer zou vergissen, indien men de oorzaak van de heillooze ter warring, welke er tegenwoordig heerscht, uitsluitend in het legerontwerp zou gaan zoeken. Oos geheele constitutioneele leven, zooals het zich onder prins Bismarck heeft ontwikkeld, is door en door ongezond, en een in aantocht zijnde botsing op militair gebied zou niet anders zijn dan het uitbreken eener ziekte, die reeds lang in het verborgen heeft geheerscht. En dan wordt vervolgens door den schrij ver de wondeplek in Duitschlands politiek leven helder aangetoond»De wortel van al het kwaad", zegt hij namelijk, jligt in de on macht van het parlement. In een parlement, dat geen rechtstreekschen invloed oefent op de samenstelling der regeering, kan geen gezonde partijvorming zijn. Wenschenreiken altijd verder dan eischenen eischen zyn gewoonlijk bescheidener naarmate men zelf gemakkelijk kan worden geroepen ze te ver wezenlijken. Bij ons kan tegenwoordig ieder parlementslid zich de weelde veroorloven er zijn eigen politieke idealen op na te houden en deze na te streven, omdat er al heel weinig gevaar bestaat, dat de kroon hem voor den eisch zal stellen, eens te toonen, dat die idealen met de thans beschikbare middelen en krachten werkelijk te bereiken zijn. Aan gezien men dus den dwang tot zelfbeperking mist, groepeeren zich dan ook de partijen meer om hetgeen wenschelijk dan om het geen bereikbaar is. Daardoor echter wordt noodzakelijk echter de klove wijder tus- schen de regeering en de partijenen zoo komt het dat men thans ziet hoe de leidende staatsman in politiek opzicht met geen enkele partij overeenstemt, op geen partij zich kan verlaten, en schoon met de beste en onbaatzuchtigste bedoelingen, die men zich denken kan, van de óene scheeve positie vervalt in de andere. Losser wordt door zulke toestanden het party vei band. Erger, het geheele staatkundige leven nadert tot een ontbinding door een hatelijke politiek, die slechts op particuliere belangen het oog gevestigd heeft en door deze wordt beheetscht, een politiek van staathuishoudkundig parti cularisme, die voor de eenheid van het rijk een veel grooter gevaar oplevert, dan in het staatkundig particularisme ooit opgesloten heeft gelegen. En deze ontbinding noemt de schrijver de laatste vrucht \an de staatkuude van Bismarck. Slechts met de meest gewaagde hulpmiddelen der parlementaire diplomatie en door niets ontziende politiek van dwang, kon die staatkunde zich geruimen tijd staande houden, en de poging van Caprivi om in dit spoor voort te gaan, mag als geheel mislukt worden beschouwd. Men komt meer en meer voor deze keuze te staanof een werkelijk invloedrijk parlement óf geen parlement. Het is bekend, dat de reactionnairen liever vandaag dan morgen het algemeene en gelyke stemrecht zouden willen opheffen; dat zij in Duitschlands constitutioneel leven naar den schijn, want het is eigenlijk geen constitutioneel leven ook van een parlement slechts den schijn zouden willen behouden zien. De poging om een eenmaal bestaand algemeen en gelijk stemrecht weder af te schaffen, is nog nooit en nergens ge waagd. Feitelijk zou die afschaffing beteeke- nen terugkeer tot het absolutisme. Of een der gelijke revolutie in het Duitsche rijk moge- 3 ijk zou wezen, kan onbeslist blij ven dat zij een levensgevaarlijke operatie zou zijn, zal niemandontkennen. Doch niet in deze, slechts in de tegenovergestelde richting kan vrucht bare ontwikkeling worden verwacht. De volksvertegenwoordiging moet zich bewust worden van een grootere verantwoordelijk heid, en dat is alleen dan mogelijk, als men haar grootere macht toekent. Een staatsman, die in Duitschland den weg baande voor een dergehj ken ontwikkelingsgang, zou zich jegens het vaderland ten hoogste verdienstelijkmaken. Zoolang dit vraagstuk niet is opgelost, zal er voor ons aan het onvruchtbaar geharrewar, de tegenstrijdigheden en de botsingen geen einde komen". Nu, men kan vooruit reeds berekenen, dat de laatste wensch van dezen schrijver voor- loopig niet zal worden vervuld. De Rijks dag, die komt, zal het evenbeeld zijn van het parlement, dat hij vervangtmisschien zal het er wat socialistisch gekleurd uitzien, -en dat de hooge regeering bereid zal worden bevonden, aan het parlement een invloed toe te kennen, die ook maar eenigszins zou doen denken aan de Engelsche of Nederlandsche volksvertegenwoordiging, is onaanneembaar. Om bij parlementen te blijven, het Fransche heeft zich buitensporig lang met een eigen aardige quaestie beziggehouden; 'tis name lijk deze, of bij de betooging op 1 Mei, toen de afgevaardigde BautI'n in hechtenis is ge nomen, deze dan wel de politie begonnen is klappen uit te deelen. De Bigaro heeft met deze historie onbarmhartig den draak gesto ken. Geheel Frankr c, zegt de redacteur van dit blad, houdt zich met deze gewichtige vraag bezig. De minister Dupuy, men her innert het zich, heeft persoonlijk een onder zoek naar het gebeurde ingesteld, en het einde de zaak is, dat de ministerraad een verzoek ran den procureur ontving om een vervolging te mogen instellen tegen het Kamerlid Baudin wegens mishandeling van politie-agenten op 1 Mei. Dit verzoek zal aan de Kamer worden overgelegd, die er zeker wel een zitting aan wijden zal. Heeft Duitschland zijn Ahhvardt, Frankrijk heeft zijn Baudin, en het Spaansche parlement? Ja, dit heeft het in de afgeloopen week tot een zitting van over de 24 uren gebracht. De Carlisten hopen, en de repu blikeinen zijn druk aan het woelende toe stand is netelig op het Iberische schiereiland SCHIEDAM, 13 Mei 1893. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag den 16n Mei 1893, des namiddags ten kwartier voor 2 ure. Onderwerpen: Ingekomen stukken. Voorstellen van burgemeester en wet houders a. Tot wijziging der gemeente-begrootin gen voor 1892 en 1893. 5. Tot toekenning eener belooning aan eenige gemeente-ambtenaren voor verrichte buitengewone weikzaamheden, als gevolg van de invoerjng der pi. dir. belasting naar het inkomen. Voorstel van d-A commissie voor de pl. be lastingen om de'bemerkingen van het raads lid, den heer Elzevier Dom, op de door haar ingediende ontwerp-verordeningen op het havengeld, om onderzoek en rapport in hare handen te stellen. Beraadslagen over 1. Bezwaarschriften van aangeslagenen over hunnen aanslag in de pl. directe belasting naar het inkomen, dienstjaar 1892/3; met het advies daarop der betrekkelijke commissie van onderzoek. 2. Adres van J. P. Koppenhagen om eer vol ontslag als onderwijzer. 3. Adres van L. Koster c. s. te Pernis om vrijstelling der betaling van haven- en sluis- geld voor de roeibooten waarmede zij alhier visch ter markt brengen. 4. Voorstel van het raadslid, den heer M.C.M. de Groot,om burgemeester en wethou ders op te dragen te trachten eene veihoo- ging te verkrijgen van 't rijkssubsidie voor de H. Burgerschool; alsmede verzoek van datzelfde raadslid, om verlof tot het richten van een tweetal vragen tot burgem. en wet houders, betrekking hebbende op het gym nasium en de inrichtingen van M. onderwijs. 5. Missive van de raadsleden, de heeren Maas c. s., ten geleide van een door hen ont worpen instructie voor de gezondheidscom missie, met het daarop door burg. en weth. uitgebracht rapport. G. Ontwerp-strafverordeningen betrekking hebbende op de openbare reinheid en ge zondheid. En verdere voorstellen en mefledeelingen. Door burgemeester en wethouders is be noemd tot vischwegerD. Krabbendam alhier.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1