A°J 1893. Vrijdag 19 Mei. N°. 8274. KENNISGEVING. KENNISGEVING^ Zevenenveertigste Jaargang. Buitenlandsche Berichten. o u 11 s c h n D. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Kleinhandel fn sterken drank. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, Staatsblad n°118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een ver zoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, van J. H. C. VAN WAART voor het huis aan de Hoog straat, E no. 313. Schiedam, den J6den Mei 1893. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester EN WETHOUDERS VAN SCHIEDAM; Gezien het verzoek van C. KLEIN, om ver gunning tot oprichting eener kofllebran- rij. in het pand aan den Buitenhavenweg •alhier, wijk B no. 52d, kadaster sectie L no. 195. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den lsten Junius., des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize gele genheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtener dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 18den Mei 1893. Burgemeester en Wethouderswornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris VERNÊDE. Ofschoon de echtheid van den onlangs door het socialistische blad Vorwdrts openbaar- gemaakten brief van den prins-regent Albrecht van B runs wijk betwijfeld werd, vestigt zich van lieverlede de overtuiging dat hij toch echt is. Men vermoedt dat hij aan generaal Von "Wioterfeld, commandant van het Berlijnsche garde-korps, gewezen adjudant van prins Albrecht, is gericht. Hier en daar wordt zelfs beweerd dat de prins-regent nog scherper de noodzakelijkheid eener verzoening tusschen Bismarck en den keizer heeft aangetoond, •en dat het aan de Vorwdrts in handen ge speelde afschrift eene verwaterde kopie van het oorspronkelijke schrijven is. Volgens de Leipziger Nachrichten zou eertijds de prins regent eens tot den keizer gezegd hebben: t> Wat zal de wereld en het nageslacht wel van u zeggen, wanneer Bismarck sterft zon der dat gij u met hem verzoend hebt?" Volgens eene lezing van vrijzinnige zijde zou de publicatie hebben plaats gehad tot dwars booming van de hoog-conservatieve intiiges welke den val van Caprivi beoogden. Volgens eene andere lezing daarentegen zou men zoo snel mogelijk de verwaterde uitgave bezorgd hebben, om te voorkomen dat de veel scher per luidende oorspronkelijke brief woordelijk bekend wierd. Over de werkelijke beweeg redenen rust nog een sluier. Hoofdzakelijk is men er nieuwsgierig naar, door wien en waarom nu juist het sociaal-democratische partijblad voor deze publicatie uitgekozen werd. Ook het Centrumlid graaf Hoensbroech heeft eene candidatuur voor den nieuwen Rijksdag geweigerd. Het bestuur der nationaal-Hberale partij in het 19e kiesdistrict van Hannover heeft tot dusver nog geen antwoord ontvangen op zijne vraag of vorst Bismarck zich opnieuw wenscht candidaat te stellen voor dat district. Tusschen de twee gescheiden deeleu der vrijzinnige partij is de broedertwist reeds uitgebioken Eugen Richter stelt zich candi daat tegen majoor Hintze in dieus eigen kies district en de Voïkszeitung noemt een mani fest, hetwelk de hoogst aanzienlijke vroegere pavtijgenooten, professor Mommsen, baron Von Bussen en anderen ten gunste van het com promis over het militaire ontwerp zullen uit vaardigen, reeds bij voorbaat overtollige Makulatur(scheurpapier)".Dehoofdredacteur der Volkszeitung is de vroegere afgevaardig de Vollrath. Gisteren is door de rechtbank te Berlijn een der eerste anti-semitische schreeuwers, de koopman Karl Paascb, tot l1/*jaar gevan genis veroordeeld, wegens laster. In ver scheidene, meerendeels in beslag genomen brochures had hij de ambtenaren van het departement van buitenlandsche zaken, den minister van justitie, den rijkskanselier en anderen beschuldigd, dat zij zich doorde joden lieten betalen. FRANK1I IJ E. President Carnot blijft in beterschap toe nemen. De heer Deloncle zal een voorstel indienen waarbij de regeering wordt uitgenoodigd telken jare een rapport in te dienen over den toe stand der instellingen in Egypte en de ont wikkeling van den Franschen invloed daar te lande. bi de Kamerzitting -van Dinsdag hield De Mahy zijn interpellatie over Madagascar. Hij verweet de regeering zwakheid, maar geloofde niet, dat een militaire expeditie noodig was. Hij verlangde, dat de Engelsche invloed zou bestreden worden en gispte de concessiên, welke aan de Engelschen waren gedaan Het was noodig, dat men op Mada gascar wete, dat zij, die met Frankrijk mede gaan, niet aan hun lot worden overgelaten. De quaestie van Madagascar is een quaestie van ondergeschikt belang, die in niet de minste beti ekking staat met de Egyptische quaestie. De minister van buitenlandsche zaken Develle, antwoordde, dat Frankrijk alle aan leiding tot eene botsing met de regeering der Hovas vermijdt, maar zij wil haar stelling op Madagascar handhavenwij zijn er nu eenmaal, en wij blijven er, zeide de minister. Wij zullen op fort Dauphin een resident vestigen en Fransche rechtbanken instellen. Wat de concessiên betreft, door de regeering der Hovas aan de vreemdelingen gedaan, de meeste dezer concessiên zijn slechts in naam, en niet erkend door de Fransche regeering. Frankrijk zal geen enkele gelegenheid laten voorbijgaan om zijn rechtérn uit te oefenen. Eigenlijk gezegd bestaat er volstrekt geen verschil over Madagascar tusschen Engeland en Frankrijk, en de quaestie kan niet met de Egyptische quaestie in verband worden gebracht. De jongste woorden van Gladstone hebben veel opzien gebaard in Frankrijk, dat het recht heeft, belang te blijven stellen in de Egyptische aangelegenheden. Het kan nooit bij de Engelsche regeering opkomen te breken met alle herinneringen aan het aandeel, dat Frankrijk in de Egyptische quaestie heeft gehad. Hiermede was de interpellatie nfgeloopen. Het bericht, dat de Fransche gezant te Berlijn, Herbette, met een lid van den Rijks dag een onderhoud zou gehad hebben over Frankrijks betrekkingen tot het buitenland, is ongegrond. De Fransche gezant heeft met niemand een gesprek van dien aard gevoerd. Tijdens de familie van den Franschen con sul te Tripoli een rijtoer deed, werd zij door inboorlingen uitgejouwd en met steenen ge worpen. Een politie-beambte van het consu laat greep een der belhamels, maar een Turkscb officier stelde hem weer in vrijheid. De consul heeft voldoening geèischt. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft gisteren art. 2 van het honae-rule-ontwerp aangenomen met 287 tegen 225 stemmen. In eene gisteren te Huil gehouden geheime zitting van den reedersbond heeft de burge meester een schrijven voorgelezen van Benn Tillet, inhoudende dat de werkstakers de door den bond gestelde voorwaarden aannemen. Een commissie uit de reeders zou heden met eene commissie uit de werkstakers de bijzonderheden regelen. OOSTENRIJK* De Hongaarsche regeering diende gisteren, onder luide toejuichingen, bij de Kamer een wet in betreflende de vrije uitoefening der eerediensten. De Kamer heeft de leden der delegatie gekozen. hi den Boheemschen Landdag stelden de jong-Czechen gisteren voor, het ontwerp tot op richting van eene Kreits-rechtbank te Punte- nau van de dagorde af te voeren, omdat daarin slechts eene poging kan woiden gezien om verdeeldheid in het land te zaaien. De j>Lan- deshauptmann" verzette zich hiertegen, waar op een onbeschrijfelijk tumult ontstond; de jong-Czechen verscheurden de stenographische aanteekeriingen en vielen op Funck aan, die het rapport der commissie vooi las. De Duit- sche leden sprongen op ter bescherming van Funck. Er werden allerlei scheldwoorden en kreten uitgeschreeuwd, zoodat de »Landes- hauptmann" de zitting moest sluiten. Alleen de jong-Czechen bleven in de zaal in de heftigste gemoedsbeweging. ITALIË. De Senaat heeft gisteren het ontwerp van wet, maatregelen voorstellende betreffende de burgerlijke en militaire pensioenen, in be handeling genomen. De gemeenteraad van Rome heeft een half millioen lire ter beschikking gesteld voorde in 1895 te houden nationale tentoonstelling. De paus heeft den nuntius te Munchen, mgr. Agliardi, tot nuntius te Weenen be noemd, ter vervanging van Galimberti. PORTUGAL. Aan de Times wordt uit Lissabon gemeld z Onder de nieuwe belastingen is er eene van 12 pCt. op de dividenden of anderejaarlijk- sclie voordeelen van de vreemde banken die hare zaken in Portugal drijven. GRIEKENLAND. In politieke kringen gelooft men dat de regeering in de onmiddellijke eischen der schatkist zal kunnen voorzien, wat het Kabi net in staat stellen zou zijn financieel pro gramma tot uitvoering te brengen, hetwelk omvat het tabaksmonopolie en inkrimping der uitgaven tot het uiterste. Beuters Office verneemt dat de Grieksche consul-generaal te Londen, Jonides, naar Athene zou vertrekken om financieele voor stellen over te brengen, waarmede eene rege ling "wordt beoogd, welke de financiën op bevredigende grondslagen herstellen zou. P E R Z I E. De Times verneemt uit Teheran dat de toe stand te Schiraz onveranderd blijft. De volks menigte bedreigde den Britschen agent. AMERIKA. Uit New-York wordt gemeld, dat het hooggerechtshof der Vereenigde Staten heeft uitgemaakt, dat de nieuwe wet betreffende de Chineezen ten volle grondwettig is, zoodat de regeering de meeste ingezeten Chineezen moet verdrijven, als zijnde zq niet op het Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers ƒ1.85. - 2.50. - 0.10. BCIIJBAU: B OTE K 8 T KA AT, B 2*. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. iedere gewone regel meer. 0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1