Binnenlandsche Berichten. nog bi; komende tabakshandel in banden van den staat; de vervaardiging van lucifers een staatsfabricatiezoo zal er nog wel meer te bedenken zijn. Toch ontbreekt het ook niet aan voorstanders van de regeeringsont- werpen. Eenige bankinstellingen hebben zich ten minste vereenigd, de regeering in den aan staanden verkiezingsstrijd te steunen en dus financieel te steunen. Ook is het niet zonder beteekenis, dat kardinaal Ledochowski, een Pool van afkomst en thans met de Duitsche regeering verzoend, goedgekeurd heeft, dat de Polen voor de legerwet hebben gestemd. Dat belooft wat voor het vervolg. Elke stem voor zal groote waarde hebben, dat is vooruit te berekenen. Frankrijk bewijst op het oogenblik hulde aan een verdienstelijk bevelhebber; 'tis Dodds, die als kolonel naar Afrika vertrok, om tegen den koning \an Dahomey te stryden, en die zijn zaken zoo goed deed, dat hij als generaal terugkwam. Te Marseille stapte hij aan wal en werd hij als overwinnaar begroet. Thans is hij te Parijs, en hij is er, mis schien zonder het zelfte willen, een man van beteekenisDe regeering schijnt hem waarschijnlijk zonder geldige ïedenen, te duchten. De geest van Boulanger is opge doemd, en men verbeeldt zich dat Dodds de man is, die Boulangers mantel om de schou ders zal werpen. We herhalen, de generaal zelf heeft niets gedaan, om dit vermoeden te rechtvaardigen. Dit belet niet, dat er in navolging van sÜoulangismo", een nieuw woord sDoddisme" is gesmeed. Zelfs het zwarte paard, door Boulauger. bereden, werd 't dier is misschien reeds lang dood aan de vergetelheid onttrokken. Men gaf dezer dagen Wagners Walkure" te Parijs. In deze opera verschijnt een paard op hettooneel, jGrane" ;Jaan Wagners viouw schreef men uit Pariys, welke kleur dit dier, volgens Wagnejs opvatting, moest hebben. Antwoord van mevrouw Wagner is geweest: »zwart". En dit is voldoende geweest om het paard bij de voorstelling geheel weg te laten. Omdat generaal Boulanger op een zwart paard heeft gereden, mag er geen zwart paard op een Fransch tooneel ver schijnen., Echt naïef! SCHIEDAM, 20 Mol 1S!)3. Daar er twijfel bestond of dr. Schaepman wel in de gelegenheid zou zijn Maandag 22 dezer zijn aangekondigde lezing voor de St.- Willibrordus-Stichting alhier te houden, heeft bet bestuur dier stichting hem verzocht te willen berichten of de lezing op den bepaalden tyd zou kunnen plaats hebben. Voornoemd bestuur heeft daarop heden van dr. Schaep man per telegraaf een bevestigend antwoord ontvaugen. Johannes Rebers, de oudste onzer stadge- nooten, is gisteren alhier in den ouderdom van 97 jaar en 2 maanden overleden. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een molenaarsknecht, diej.l. Maandag, bij het ven oer van een partij mout van eene mouterij \oor den molen, zich daarvan een gedeelte had toegeëigend, en aan een bran dersknecht had ten geschenke gegeven. Hedenmorgen is de stoomtram, bij het om rijden van den hoek der Koemarkt, gereden tegen een ladder, die geplaatst was tegen hetkoffiehuis van Blom, waardoorvanonderen een stuk van die ladder werd afgereden. Een timmermansknecht, die op de ladder stond, bleef er op en bekwam geen letselalleen ging het bovengedeelte van de ladder door een ruit. De aankomst der tram was door bellen aangekondigd. In een van warme vereering tintelend woord schrijft prof. Van der vlugt in de Leidenaar over prof Buys: i- Hij was nederig door en door. Hij zocht zichzetven nooit, noch sprak hij van zicbzelven. Hij was enkelen alles, velen veel. Hij had, door ongenadigen arbeid, uit het puin van een boven zijn hoofd ingestort huis zich zelf omhoog gewerkt tot den rang van een gevierd leeraar, een vraagbaak in zijn weten schap, een machtig voorlichter der openbare meening. Maar hij wilde het niet hooren zeg gen wie erop zinspeelde, sloot hij den mond. Hem bleef op zijn glorievolle loopbaan teleur stelling, krasse tegenspraak, miskenning zelfs, en tegen het eind een smartelijk ziekbed niet bespaard. Maar hij zweeg er over; wan neer een vriend een wrevelig woord van zijn verguizers zeide, sprak hij hun smalen soms nog goed; en als hij bijna twee uur lang gesteund had onderhet opereermes, vroeg hij nog den geneesheeren vergeving, dat hjj zoo lang beslag legde op hun tyd. Hij was patri ciër in merg en been, fier als zijn vaderen, die op het kussen zaten in de groote dagen van ons gemeenebest, maar mild, welwillend en bescheiden tot vrouwelijke zachtheid toe. Hij was vergrijsd in wettenkennis, doorkneed in fyne dialectiek. Maar hij genoot van bloe men en van boomen, en kon een kind met kinderen zijn. Hij was in tal van opzichten de eerste, het vrijwillig erkende hoofd van zijn faculteit. Maar zoo onbeholpen kon een examen niet zijn uitgevallen, of hij vond licht punten te prijzen, zoo gewoon konden zijn atnbtgenooten een student niet vinden, of hij roemde den knappen kop, de stalen vlijt, voor het minst den sbraven vent". ...Is bij dan nuvanons heengegaan voor goed, wèl ons dat zij de troost in onze groote srnart datwij levenslang den 7egen mogen behouden, dien deze man met zijn kinderziel gebracht heeft aan zoovelen als hem naderden, door wat hij deed, ja daar door mede, maar bovenal door wat hy was!" Ons bericht van gisteren, datjhr. Hartsen voor de candidatuur, hem van katholieke zijde in het district Beverwijk aangeboden, definitief zou bedankt hebben, blijkt onjuist te zijn. Waarheid is dat jhr. Hartsen, ontstemd over voorbarige mededeeling aan gaande door hem afgelegde verklaringen, den voorzitter der (oude) centralekiesvereeniging had bericht, dat hij van de candidatuur af zag. Het is echter mogen gelukken, jhr. Hartsen op dit besluit te doen terugkomen, zoodat het thans vaststaat, dat jhr. Hartsen de candidaat zal zijn van die katholieke kie zers, voor welke de heer Borretin dezen niet de gewenschte man is. (Tijd.) De liberale kiesvereeniging te Waddinxveen heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer in het district Gouda den heer Ph. van der Breggen, aldaar, gesteld. De liberale kiesvereeniging te Krimpen a/d Lek heeft tot candidaat gesteld den heer Van Hattum te Sliedrecht. De permanente commissie tot verkrijging van een binnenduinskanaal van Hoek-van- flolland naar Scheveningen, met spoorweg verbinding, heeft zich als volgt geconstitueerd H. A. van de Bovaart, voorzitter, M. de Mos Jzn., secietaris, J. den Bulk Wzn,, A. de Jong, P. de Mos Pzn., A. de Niet, W. Verheij» De uitvoering van het plan zal f 5.000.000 kosten. Komt de binnenhaven aan de oost zijde van het ververschingskanaa!, dan zou het nog f 1.000.000 meer vereischen. Naar de Tijd mededeelt, worden pogingen aangewend om te Amsterdam een aantal geldschieters bijeen te krijgen, om, met het oog op den naderenden winter, een fabriek op te richten ter vervaardiging van zoodanige militaire en particuliere benoodigdheden, die uitsluitend den handenarbeid vragen, terwijl het gebruik van machines zich tot het strikt noodzakelijke zou bepalen. Het aantal landverhuizers dat te Rotterdam in de laatste dagen aankomt voor Amerika 'is zóo groot, dat in het nieuwgebouwde hotel van de N. A. S. M. aan de Wilhelminakade plaats te kort komt om hen te herbergen» Teneinde daarin te voorzien, is een houten gebouw in gebruik genomen tegenover dat hotel geplaatst, en waarin des nachts een 300 personen onder dak gebiacht kunnen worden. (W. E. Ct.) Het stoomschip Maasdam, van de Ned. Amerik. stoomvaart-maatschappij", vertrok hedenochtend vroeg van Rotterdam met volle lading en met 120 kajuits- en 856 dei de-klasse-passagiers naar Nevv-York. Het stoomschip, dat 71 decimeter diep ging, was te 6 u. 25 m. voormiddag van den 2önMei door den Nieuwen Waterweg wel in zee. JN. E. Ct.) In het Westland woidt door vele boeren en tuinders geklaagd over het brakke water in de vaarten, een gevolg van het inlaten van Maaswater* door den Nieuwen Waterweg, welke zich een kwartier uur gaans stroom- waarts van de oude bevindt. Het nieuwe kanaalplan ScheveningenHoek-van-Holland, wordt dan ook algemeen met weinig in stemming begroet, wij volgens dit plan de Westlandsche wateren in directe verbinding met het nieuwe kanaal zouden komen, waar door het water in deze streek geheel brak zou worden, wat groote schade zou veroor zaken. Mr. P. J. Troelstra, redacteur van Se Nieuwe Tijd, heeft thans zijne woonplaats van Leeuwarden naar Amsterdam overge bracht. Het genoemde sociaal-democratische blad schijnt daar dus te moeten concurreeren tegen 22echt voor Allen. Als verdacht van diefstal van een bankbil jet van f 1000 ten nadeele van haren patroon, wonende Nieuwe Heerengracht te Amster dam, is in bewaring gebracht eene 23-jarige dienstbode. Te Echten (Friesland), is, zooals wij reeds meldden, de veehouder H. Koopmans door den bliksem gedood. Omtrent dit noodlottig geval meldt men nader het volgende: De heer Koopmans was in de weide met het melken der koeienhet begon erg te onweeren, waarom hij besloot in huis te gaan. In de huiskamer vond hij zijne vrouw, 6 kinderen en de naaister, die allen onder den indruk van het hevige on- weder verkeerden. Hij zette zich naast zijne vrouw neder, zijn 7-jarig zoontje ging naast hem staan, met de rechterhand op vaders knie. Plotseling zag men in de kamer een hel licht, waarop de vrouw uitriep ïo man 1" Koopmans bleef als een lijk op den stoel zitten hij was aan het hoofd door den blik sem getroffen. Niemand anders kreeg eenig letsel. In de kamer werd nog eene glasruit ver brijzeld, terwijl van den muur eenige plateei- steentjes werden afgerukt. Daar door den burgemeester van Franeker de vereischte vergunning is gegeven, zal door de Friesehe propaganda-elub van de vereeni- ging tot afschaffing van steiken drank, onder de leus ïSluit Schiedam", voorgenomen mee ting in de open lucht aldaar op Pinkster maandag te 2 uur worden gehouden in het Sternsche Slotland (Sjückelan). Sprekers zijn A. J. Schreuder, van Amsterdam, mej. G. C. Stellingwerf-Jentink, van Leeuwarden, enK. Harts, van Midlum. Te Oosterzee, gemeente Lemmer, werd een man, die te midden van zijn gezin (vrouw en 6 kinderen) voor het open raam zat, door den bliksem getroffen en gedood. Te Wapserveen zijn Dinsdagmorgen, door het spelen \an kinderen met lucifers, de bosschen aan het oosteinde van die streek in brand geraakt. De brand nam een zoo drei gend aanzien aan, dat de menschen in de nabijheid hunne woningen moesten ontrui men. Met vereenigde krachten slaagde men er eindelijk in den brand meester te worden, maar niet voordat f2000 aan waarde was verlorengegaan. Een eigenaar heeft f 1000 schade geleden. Ook het Nijensleekerveld staat al sinds den Goeden Vrijdag in brand. Bij de ongekende droogte is éen vonk voldoende een belangrijke schade aan te richten. De burgemeester van Vledder heeft dan ook het rooken in bosschen, venen en op heidevelden by publicatie ver boden. Uit Utrecht schrijft men aan het N. v. d. Z>. »De gevangenneming van den directeur en van den boekhouder der bank van leening heeft hier groote sensatie verwekt, vooral nu moet gebleken z'yn, dat van de ruim 30,000 panden niet minder dan ruim 20,000 ontbra ken, zoodat vermoedelijk een kapitaal van meer dan f100,000 verduisterd is". De struisvogel, die voor acht dagen te 's-Graveland ontsnapte en zich eenige dagen in het Baarnsche Bosch ophield, werd daarna in den Eempolder onder Bunschoten gezien. De eigenaar, de heer Blauw, heeft verzocht niet op het dier te schieten, maar het zoo mogelijk levend te vangen, iets wat zeer zeker gemakkelijker gezegd dan gedaan is. Twee boeren, die Woensdag den vogel in den polder zagen, zijn aan den haal gegaan, niet wetende met welk »monster" zij te doen hadden. Een vrouw te Laren vond, tot haar niet geringe verbazing, een ei van dezen struis, wat des te meer verbazing moet wekken, daar het rondwandelende exemplaar een mannetje is. (Vad.) Een zware donderbui, als daar in jaren niet was voorgekomen, woedde 2 uren achter een te Nuuspeet en vernielde tal van boomen; er viel zooveel regen, dat by onderscheidene landbouwers de stallen geheel onder water hepen en het vee tot aan den buik in 't water stond. Gisterochtend is een wegwerker der staats spoor door een trein der Holiandsclie spoor wegmaatschappij" tusschen Nijmegen en Kleef overreden en kort daarna aan de gevolgen zijner kwetsuren overleden. Te Den Dungen (Noord-Brabant) is over leden de wed. Schakenraad, in den ouderdom van 101 jaar en 9 maanden. Ylaardingen. De harddraverij-vereeni- ging ïDe Eendracht" alhier heeft besloten haar 10-jarig bestaan op 21 Juni e.k. te ge denken door des voormiddags te houden eene harddraverij voor paarden, die nimmer een prijs gewonnen hebben, en des namiddags eene hardrennerij voor hitten; gevolgd door volksfeerten, opgeluisterd door muziek \an de muziekvereeniging sConcordia". Dolft. In eene vergadering van den raad van bestuur der Polytechnische school, Don derdagavond gehouden, is piof. dr. G. J. Legebeke, sedert 1882 hoogleeraar in de hoogere wiskunde en mechanica aan die school, plotseling overleden tengevolge van een ver nieuwden aanval van hartlijden. Sedert 1 Februari 1,1. was hij verplicht zijne lessen te staken en had hij te Leiden eene ernstige operatie ondergaanhoewel sedert dien zijn toestand als zorgelijk werd beschouwd, was door niemand zijner vrienden een dergelyk vei loop voorzien. De heer Legebeke was den ln April 1847 op het eiland Schokland geboren. Hij was president van de staatscommissie tot het ontwerpen van wettelijke bepalingen omtrent levensverzekering en begrafenisfondsen, en adviseur van tal van rijks-, provinciale en gemeente-administrntiën voor het opmaken van tarieven voor pensioenen en uitkeering by overlijden. Hij bezat een zeldzaam gemak ia het behandelen van zaken, een onvermoeiden weiklust. Bij zijne leerlingen was hij alge meen bemind, en in zijne woonplaats genoot hij de algemeene achting. Eenige jaren geleden werden zijne ver diensten gehuldigd door zijne benoeming tot ridder in de orde van den Nedei landschen Leeuw. De colleges der Polytechnische schooi zijn gesloten tot en met Dinsdag, op welken dag de o verledene te Ro tterdam zal worden begraven, 's-Gravenhage Gisteravond hadden eenige Oranjevrienden, mannen uit het volk, eene vergadering belegd, teneinde te overleg gen op welke wijze te verwezenlijken hun denkbeeld om wijlen den Koning een blijvend aandenken, hem waardig, te vereeren. Er waren een dertigtal personen verschenen, die allen de presentielijst teekenden. Een der heeren van het voorloopig comité, die als voorzitter optrad, zeide in een inlei dend woord, dat het comité zich had gevormd om den eersten stoot te geven aan het plan om een standbeeld op te richten ter eere van Koning "Willem III en daardoor te toonen dat het volk zijne mannen eert. Het slot der vergadering was, dal de voor zitter aan de aanwezigen in overweging gaf om over het plan, zooals hij dit had ont vouwd, nog eens na te denken, en dan over eenige weken in eene grootere vergaderzaal met het comité, inmiddels aangevuld met nog eenige aanhangers, nader te trachten het denkbeeld te verwezenlijken en zich den steun van invloedrijke personen te verzekeren. De vergadering keurde dit goed. 's-Gfravenzande. De gemeenteraad heeft met algemeene stemmen afwijzend beschikt op de aangevraagde subsidie voor den aanleg van een tramlijn van ons station naar Hoek- van-Holland, Amsterdam. Donderdag is alhier op de Heerengracht eene inrichting geopend tot verpleging van zieken, door de vereeniging voor gereformeei de ziekenverpleging. Dit gebouw, waarin vroeger deblindeniniichting thans in de Plantage gevestigd was, is door den heer W. Hovy belangeloos aan de vereeniging afgestaan. Het gebouw is doelmatig ingericht. Als directrice treedt op mevr. de wed. J. J. EsserHovyals ge- neesheer-directeur de heer dr. P. N, de Vries Jr. De inwijding droeg een godsdienstig karakter, geheel in den geest van de ver eeniging die dit liefdewerk aanvaardt.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2