A0. 1893. Zondag 21 en Maandag 22 Mei. N°. 8276 Berde Blad. evenenveert: gste Jaargang. IJimienlandsche Berichten Gemengde Berichten. •schijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, IT G K V E ItJ. O I) Letteren, Kunst en Wetenschap. De Vrije Vrouwen" eischen, dat het despo tisch gezag van den huisvader vervangen zal worden door het gemeenschappelijk gezag van den vader en de moeder over de kinderen. Post en Telegraphia. Koloniën. SCUM AnoKKEaESTSl'KiJS, per kwartaal 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke nommers 0.10. Vcjr 50 1' it KA 5,1 a O T K Sfi. T B a .4 V 2 7. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. SCHIEDAM20 Mei 1803. Naar men ons meedeelt, heeft de algemeene maatschappij van borgstellingen, te Antwer pen, die met goedkeuring van de Nederland- sclie regeering voor de staats-, gemeente- ea spoorwegambtenaren voor den voor hun beheer noodigen waarborg zorgt, haren weikkring binnen Nederland uitgebreid tot de beambten en het personeel van particulieren, en ver zekert zij bi individueel^ en collectieve po- bssen alle risico's tegen eene kleine premie. De heer P. J. Raaymakers, directeur der maatschappij, kantoor Prinsengracht 800, te Amsterdam, heeft zich tot dé Nederlandsche regeering gelicht met het aanbod, om voor allerekenplichtige staatsambtenaren in Neder land borg te blijven met een kapitaal van ruim 10 millioen gulden. (N. v. d D.) Een verdienstelijk man. In de Volksstem, te Pretoria (Transvaal) verschijnende, komt een woord voor over een Nederlander, dat wij gaarne overnemen. Van weinigen toch kan zulk een getuigenis worden afpelegd. Het blad schrijft onder dagteekening van 11 April 1893: Het vertrek na volbrachten diensttijd van den heer Verwey, hoofdingenieur der Ned. Z.-A. spoorwegmaatschappij, is een gebeur tenis van grooter beteekenis voor ons land dan het publiek kan vermoeden. Degenen echter, die weten hoe gewichtig de positie van hoofdingenieur van de Dèlagoabaai-lijn geweest en met hoeveel bekwaamheid, goede trouw, eerlijkheid en onverschrokkenheid de heer Verwey zijne betrekking vervuld heeft, zullen gevoelen dat zijn heengaan een verlies is voor de republiekzij zullen tevens erken nen, dat het land dank verschuldigd is aan den man, die voortdurend zonder eigenbaat heeft gehandeld en steeds het oog had op het welzijn van zijn onderneming en van den staat, welks regeering aan hem haar volle vertrouwen had geschonken. Er zijn gedurende de laatste jaren weinig openbare betrekkingen geweest, waarin het najagen van eigen voordeel zoo gemakkelijk te vereenigen ware geweest met de alle- daagsche opvattingen eener gewone plichts betrachting, als in de betrekking die de heer Verwey met zooveel eer bekleed heeft. En om nog een stap verder te gaan or is misschien geen positie geweest, die voor een bek waam man met een rekbaar geweten en speculatieve neigingen zoo gemakkelijke ge- leg 'tiheden aanbood om ten koste van het publiek zich zelf te bevoordeelen, als de positie van hoofdingenieur der Ned. Z.-A. spoorweg maatschappij. Doch de heer Verwey heeft nooit een enkele daad begaan die met te toetsen is aan de allerstrengste beginselen van ambtelijke eerlijkheid en rechtschapen heid hij heeft nooit met zijn geweten be hoeven te transigeeren bij het nemen van groote of kleine maatregelen, bij het vatten van belangrijke of nietige besluiten. Hij heeft nooit het weirijn van dit land trachten vast te koppelen aau het streven naar persoonlijke voordeelen. Want de genegenheid van den heer Verwey voor onze republiek sproot uit een zuivere bron voort en was niet vermengd met zelfzuchtige bedoelingen. De jaren, gedurende welke de heer Verwey hier te lande getoefd heeft, zijnjaren geweest van onophoudelijken strijd en voortdurende inspanning. Er was een tijd toen allen hem aanvielen en alles tegenover hem stond er was haast geen courant die niet de scherpste critiek van zijne daden bevatte. Wat de lieer Verwey deed was verkeerd wat hij naliet was ook verkeerd Langzamerhand heeft de openbare meening zich gewijzigd; men erkent thans de verdiensten van den hoofdingenieur, de deugden van den rnensch. En naast de herinnering die van den heer Verwey hier te lande zal blijven voortbestaan, dat hij een hoogst bekwaam ingenieur was, zal bovendien de overtuiging veld winnen en vasten wortel schieten, dat hij een oprecht en belangloos vriend van onze republiek en een onbetwist baar eerlijk en fatsoenlijk man was. ïOnberaden huwelijken zijn een der oor zaken der slechte toestanden in Friesland en Groningen." Men zou meenen, dat bij deze wetenschap het getal huwelijken zou worden teruggebracht tot een minimum. Toch schijnt dit niet zoo, daar wij in de laatste twee nommers van het Weekblad voor Opsterland niet minder dan 160 aankondigingen van ondertrouw aantroffen. Moge er onder deze 190 geen enkel onberaden voorkomen, al vinden wij onzen wensch zelf wel wat over dreven gunstig gezind. ArnhCt.) Men schrijft uit Haarlem Het schijnt nog lang met genoeg bekend te wezen, dat de bibliotheek van het museum voor kunstnijverheid alhier een a.intal platen en tee- keningen bevat, welke voor een ieder, waar ook hier te lande wonende, kosteloos in bruikleen te vei krijgen zijn. Het reglement zegt daaromtrent, data malle aanvragen ten spoedigste zal worden voldaan. Men heeft slechts op te geven wat men verlangt, benevens naam. bedrijf en woonplaats. Genootschappen op kunstindustrieel gebied kunnen, op aanvrage, plaat wei ken van kunstbe schouwingen voor éen of meer dagen in de bruik leen ontvangen. Alloen de tianspoitkosteu, hoen en terug, komen voor lekening van den aan vrager. De bibliotheek bevat platen en werken over kunstgeschiedenis, mythologie, heialdiek, schil derkunst. beeldhouwkunst, ornecaentale werken. bouwkunst bouwstijlen, kameiinrichtingen, stof fering, meulnleoting, kostumes, textiele kunsten metaalwerken, ij/erweik, bronzen, drijfwerk, goud- en /ilversmulsvveik, ceramiek, glas, porse lein en airdextork, graphische kunsten, boeken en boekbanden, technische kunsten en ambachten, tappinten, inrichtingen van museums, onderwijs en tentoonstellingen, zoodat een ieder, in welk ambt of ambacht ook geplaitst, er iets in kan vinden, waaruit voor hetn leering is te trekken. Bij gelegenheid van de te Amersfoort te houden jaarlijksche algemeene vergadering van de vMaatvch tjipij tot bevordeiing der Toonkunst" zal aldaar op Zaterdag 10 en Zondag 11 Juni een huishoudelijk muziekfeest en kunslenaarscon- ceit gegeven woiden. onder leiding van den heef M. W. Petri, in de zaal nAmicitia". Op het Zatei dagavond-concert zullen uitge voerd watden ïHet groote Lied", gedicht van B. ter Haar Bzn voor sopraan-solo, gemengd koor en oi kust, door Richard Hol (le uitvoering) vijolcunceit van Beotlioven »De Roze", gedicht van Verwey, voor bariton met orkest, van Dan. deLmge;»Lobgesang"symphonie- cantate van Mendelssohn. Solisten zijn de dames A. Reddingius en E. Hol on deheerenj. J Rug mans, A. Spoel en H. Petri (laatstgenoemde als violist). Naar Amsterdam en Utrecht vertrekt dien avond do laatste trein 10.59. Het programma voor het kunstenaarsconcert van Zondagmiddag 11 Juni is nog niet geheel vastgesteld. Rembrandts portret der x>"Vrouw van den Buigemeester Six" heeft dezer dagen op een veiling te Londen 7035-10 sh. of f84.426 opgebiacht. Voor 's meesters portret van Bur gemeester Six" werd op dezelfde veiling 5775 of t 69.300 betaald. De verkooping der kunstverzameling van Spitzer, te Parijs, hooft tot dusver 4.411.180 francs opge bracht. Dinsdag werd er het poisolem van Ber nard Pahvsy en Italiaansch aardewerk vei kocht. Daarbij weid voor oen schotel (Caffagiolo)52,000 fr. beiaaldvoor een anderen 48,000 fr.; voor een kan (Saint Potchalire) 32,000 fr.; vooreen zout vat 20,000 fr., enz. Over de oorzaken van graveel heeft dr. Ga- iippe een hoogst belangwekkend verslag inge diend, dat op de jongste vergadering der Aca démie des Sciences te Parijs is voorgelezen. Acht jaar heeft dr. Galippe het onderwerp bestu deerd en proeven genomen. Alle steenen door hem onderzocht, bevatten een bijzonder soort van microbe, die de chemische decompositie veroorzaakt, welke kalkachtige afscheiding te- wcprrbieilgt. Hij nam de ploef op de som. Hij hoeft in speeksel vijf jaar lang deze micro bon gekweekt, en honderden kleine steentjes werden er in afgescheiden, die volstrekt gelijk waren aan die, welke in het menschelijk lichaam worden gevotmd. De geleerdeu van de academie verklaarden, dat zij het onderzoek van dr. Galippe van de grootste waarde achtten voor de voorkoming en genezing van een zeer pijn lijke ziekte. D e berichten over de influenza zijn nog altijd weinig beviedigend. In Parijs schijnt de ziekte te blijven lieerschen er stierven daar in de berichtsweek 4623 April nog 96 personen aan die ziekte. Ook te Lyon breidde de ziekte zich in April uit ei: blijft zij te New-Yotk, Kopenhagen. Stockholm. Dussel- dorp en Frankfort voorkomen. In Londen neemt zij echter af. Op last van den Duitschen keizer wordt thans nabij het nieuwe paleis te Potsdam in hetpaik van Sanssouci, tegenover den Drakenberg, voor de keizerlijke prinsen een vestingfort gebouwd, overeenkomstig de plannen van een ingenieur der fabriek van Krupp te Essen. Deze kleine vesting, welke zoo groot wordt als een gewone ketk, zal voorzien worden van alle verdedigings middelen der hedendaagsche vesting-bouwkunde als draaibare pantsertorens, grachten, ophaal bruggen enz., terwijl zij ook met Krupp-kanon- nen zal worden bewapend. Nog in dezen zomer zal het nieuwmodische stuk speelgoed gereed komen. Een troepje blinde wielrijders is Dinsdag uit Londen naar Birmingham vertrokken. Het waren leerlingen van het »RoyaI Noitnul College for the Blind", die te Biimirighnru de opening van een blinden-gymnasium gingen bijwonen. Twee ziende gidsen vergezelden hen. Wegens de hevige influenza te Rome zijn alle pelgrimstochten daarheen vootloopig uitgesteld. In den staat New-York is deze eisch ingewil ligd bij besluit van den gouverneur Flower is be paald, dat de gehuwde vrouw voortaan mede voogdes over hare minderjarige kinderen is. Zij heeft dezelfde macht, dezelfde t echten en dezelfde plichten als haar echtgenoot. Na den dood van een der echtgenooten heeft de overblijvende van rechtswege het voogdijschap over de min derjarige kinderen. De staat New-York is nu reeds de zesde in Amerika waar het vaderlijk gezag vervangen is door het ouderlijk gezag. De andere vijf staten zijn Iowa, Kansas, Nebraska, Oregon, Was hington. De gelegenheid tot vt '-zending der correspon dentie naar New-York en Baltimore (via Amster dam) bestaat door middel van het stoomschip Schiedam. De laatste buslichting aan het post kantoor te Rotterdam is bepaald op 24 dezer, des voormiddags ten 435 ure spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op adres vermeld te worden. Do Locomotief bevat een schrijven van Teng- koe Amin over het Atjeh-iapport van professor Snouck Murgronje. Do schrijver gelooft dat de modedoelingen van de Deh-Courant niet heel juist zijn. Volgens zijne informaties bestaat Snouck's rapport uit twee hoofddoelen, in het eerste van welke luj de Atjehsche staatsinrichting, recht-, spraak, zeden en godsdienst beschrijft en met de eischen van het Mohammedanisme vergelijkt. Veel nadruk schijnt in dit gedeelte van bet

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 9