e A°. 1893. Woensdag 24 Mei. N°. 8277. Aan on%e Abonnês. KENNISGEVING. evenenveert:gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Biiitenlaiidsche Berichten Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post. door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. 2.50. 0.10. BUttEACJ I30T2SÏS. AfftiAT, B 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel Meer. O.IO. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Ingevolge de toezegging van onzen uitgever stelt hij thans de gelegenheid open, het vijfde deel van MARIaITT'8 Romans en Novellen voor den geiingeil prijs van Vijftig' Cents, voor abonnés binnen de stad, en .Zestig* Oentss buiten de stad in eigendom te krijgen. is zoowel wat aangaat inhoud, als illustra ties en uitvoering, waard om in ruimen kring te worden verspreid. Hij meent zich dus overtuigd te mogen houdendat onze abonnés de gelegenheid op prijs zullen stellen, die hij hun thans weder aanbiedt. Voor verdere bijzonderheden omtrent dezen aangeboden roman verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Het inteekenbiljet was bij bet nummer van Zaterdag: 1.1. gevoegd. DE Burgemeester VAN Schiedam Brengt op verzoek van den heer Minister van Financien onder de aandacht van belang hebbenden het k.k. besluit van den lsten Mei 1893, no. 79. dat met 1 Juni in werking tieedt, waarbij bepaald is do. dat aan den HOEK-VAN-HOLLAND onder de gemeente 's-Gravenzanda wordt gevestigd een kantoor van in- en uiTklaring van sche pen, die langs den NIEUWEN WATERWEG binnenkomen en uitgaan; 2°. dat voor de schepen, die aldaar niet aan leggen en wier gozagvoeiders zich gedragen naar de voorschriften van den Minister van Financiën, als kantoren van in-en uitklaring worden aangewezen MAASSLUIS, VLAAR- DINGEN, SCHIEDAM en ROTTERDAM 3°. dat de HOEK-VAN-HOLLAND voornoemd mede wordt aangewezen als hchtmgsplaats 4°. dat de HOEK-VAN-HOLLAND wordt aan gewezen voor de lossing van goederen, in gevoerd ter zee, en van goedeien, ingevoerd met spoortreinen op den voet van het k.k. besluit van 26 Maart 1872 staatsblad no'. 19) gewijzigd bij dat van 12 Maart 1876 {staatsblad no. 53); 5°. dat voor de vischschepen, die ter vischvangst uitgaan of daarvan terugkomen, als laatste wacht bij het uitgaan en als eerste wacht bij het binnenkomen ook worden aangewezen de gemeenten MAASSLUIS, VLAARDÏ NGEN, ÏnIEUWESLUIS (gemeente HEENVLIET) PERNIS en MIDBELUARNIS. Schiedam 23 Mei 1893. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. JDUITSCHLAND. De zaak B aum b ach-H erbette schijnt nog een naspel te zullen hebben. Gelijk de Heichsanseiger meldt, heeft Herbette zich DVOOr korten tijd" naar Parijs begeven. Het vermoeden ligt voor de hand, dat Herbette nog alleen om zijne brieven van terugroe ping in te leveren naar Berlijn terugkeeren zal. De Germania verneemt, dat reeds voor maanden begonnen is met de uitwerking van een wetsvoorstel op de invoering van een ruwe-spiritus- of brandewijnmonopolie, sinds de voorgenomen verhooging van den accijns op brandewyn bij de conservatieven en bran ders geringe instemming gevonden had. Aan gezien het woord monopolie ons te onaange naam is, zou men het een wetsontwerp op de invoering van eenen accijns op brande wijn" noemen. Het is nu zeker, dat de oud-kanselier Von Bismarrk bij de aanstaande Rijksdagverkie zingen zich geen mandaat zal laten welgevallen. Omtrent het gevaar voor cholera in dit jaar heeft prof. Virchow in de jongste ver gadering der Berlijnsche geneeskundige ver- eeniging eene geruststellende mededeeling gedaan. Het Berlijnsch comité voor het inter nationaal geneeskundig congres, hetwelk dit jaar te Rome zal worden gehouden, had van de plaatselijke commissie te Rome aanvraag ontvangen, of er dit jaar voor JDuitschland eene cholera-epidemie te verwachten zou zijn en daarom het congres uitgesteld zou moeten worden. Hierop heeft het Berlijnsche comité eenstemmig de meening uitgesproken, dat eene nieuwe clioleia-epidemie inditjaar niet als waarschijnlijk is te beschouwen. F K A N K B IJ K. President Carnot is zoogoed als hersteld en heeft Zaterdag den ministei raad voorge zeten. De minister van financiën heelt hem een besluit tot heffing der belasting op beurs- operatien ter teekening voorgelegd. De Kamer heeft Zaterdag na eene lange en levendige beraadslaging over het gevraagde vei lof tot vervolging van Baudin, het voorstel der commissie, dat de machtiging verleend worde, met 276 tot 194stemmen aangenomen. In den loop van het debat gewaagde Baudry d'Asson van Cornelius Herz. De mi nister Dupuy merkte toen op, dat het niet Baudry d'Asson was, die over die zaak spreken mocht. Baudry d'Asson verlangde daarop, dat de minister openlijk zijne verontschuldi ging zoude maken, en hij voegde er aan toe, dat de minister een lasteraar en een leuge naar was, indien hij zijne woorden niet terug trok. De minister rechtvaardigde toen zijne woorden en daarmede was het incident afge- loopen. Men verzekert, dat Baudry d'Asson aan Dupuy zijne getuigen zal zenden. Tot senator van het departement der Somrae is de republikein Bernot gekozen. Charles de Lesseps, die aan een maagkwaal lijdt, is uit de Conciergerie naar het hospi taal Saint-Louis overgebracht. In naam van het Kabinet verklaarde de heer "Vlette, minister van openbare werken, te Saint Marcellin dat de Kamer de begroo ting voor 1894 moet aannemen. De regee ring is bang voor niemand en zal zich niet laten aanvallen. zs zal alleen hen als repu blikeinen beschouwen, die vast besloten zijn te strijden voor de republiek, in weerwil van de grootste gevaren. De tegenwoordige re- «al de verkiezingen leiden en heeft het volste vertrouwen in den goeden uitslag. Zy zal nochtans alle overdrijving van krachts ontwikkeling daarbij tegengaan. BELGIË. In het Volkshuis te Brussel is gisteren het internationaal congres van mijnwerkers ge opend. Pickard, lid van het Lagerhuis en Engelsch gedelegeerde, w voorzitter. Schroder van Dortmund vertegenwoordigt Duitsche groepen. Peter Cinger is de eenige Oosten- rijksche gedelegeerde. Er zijn 38 Engelsche gedelegeerden, van wie 6 leden van het Lagerhuis, en 15 Fransche gedelegeerden ten congresse tegenwoordig. ENG EL AND. Zondagnamiddag had te Londen in het Hydepark eene groote betooging plaats ten gunste van Homerule, als antwoord op die, welke onlangs in de Albert Hall gehouden werd Zij werd bijgewoond door ongeveer 15,000 peisonen, meerendeels uit de kleine burgery. De lagere volksklasse was schaarsch vertegenwoordigd. De stoet trok van de Tbameskade met groene vaandels en muziek naar het park, waar dertien estraden waren opgericht, van welke lersche afgevaardigden, leden van den graafschapsraad, aanvoerders der werkmanspartij en anderen toespraken hielden. Er wei d eene resolutie aangenomen, luidens welke al de aanwezigen zich verbonden om Gladstone j zijn werk te helpen en een einde te maken aan het conflict tusschen het volk van Engeland en van Ierland. Tevens werd de obstructie van conservatieve zijde gelaakt, en verklaard, dat, ingeval het Hoogerhuis dit voorbeeld mocht volgen men met voldoening eene botsing tusschen het Huis der gemeenten en het Huis der lords begroeten zou. Alles liep in volmaakte orde af. Ofschoon de dokwerkers te Huil het ver gelijk heeten te hebben aangenomen, hebben er voortdurend wanordelijkheden aldaarplaats. Verscheidene niet-leden van den dokwei kers- bond werden aangevallen en mishandeld, terwijl de matrozen- en stokershond luide over de schikking klaagt als eene verraad pleging. De bestaande gisting noopte de plaat selijke overheid, de politiemacht van buitenaf voorloopig nog te Huil te houden. Ook be waken dragonders weder de dokken. Een zware steen is met kracht geworpen tegen den trein, waarmede Gladstone van Londen naar Chester reisde. Een ruit van de aangrenzende coupé werd verbrijzeld, en eene daarin zich bevindende dame bijna getroffen. Uit Rangoon wordt aan de Times gemeld, dat blijkens daar ontvangen bericht uit Bang kok, de Franschen voornemens zijn die stad te blokkeeren, hetgeen groote ongerustheid wekt onder het Chineesche deel der bevolking, dat met opstand dieigt. De Bntsche inwoners hebben aan hunne regeering verzocht een ooilogsschip te hunner bescherming te zenden. De Standard verneemt uit Bangkok, dat de Franschen in de Mekong-vallei eene lang zame vooruitschuiving hunner strijdkrachten langs de beide rivieroevers schijnen te be werkstelligen, totdat zy het tijdstip gekomen achten Bangkok te overrompelen. De Siamee- zen blyken niet,van plan de Fianschen te laten begaan. Zij zenden haastïghjkkrijgsbe- hoelten naar de Mekongvallei en richten een nieuw rivierfort op naby Bangkok, welks defensiewerken de koning persoonlijk inspec teert. Paleistwisten verzwakken echter het gezag des konings. De prinsen liggen met elkaar oveihoop, en de Siameezen schijnen ons onbekwaam, om aan eene ciisis het noofd te bieden zonder hulp. Engelands interventie alleen zou redding kunnen brengen. De Standard verzekert dat aan een der Britsche bataljons in Egypte bevel is gezon den zich voor de terugreis in te schepen. OOSTENK IJK. Uit Buda-Pest wordt gemeld dat de ont hulling van het monument der in 1849 ge vallen Honveds zonder buitengewone voor vallen, maar met geestdriftige eljen's voor Hongarije's koning afgeloopen is. Zeventien afgevaardigden, aanhangers van Eotvos, zijn uit de onafhankelijke partij uit getreden. De onafhankelijke partij heeft Gurth tot haren voorzitter gekozen. Zij besloot in de tot dusver aangenomen houding te volharden, zoodat de motie van Eotvos niet is aangeno men om ten krachtigste op te treden tegen de dreigende reactie. R S L A N D. De keizerlijke familie, begeleid door de vloot der Zwarte zee, is Zaterdag te Sebasto- pol aangekomen. Zondag had de vloot-revue plaats. De wet, waarbij de lijfstraffen voor tot ballingschap veroordeelde vrouwen worden opgeheven, is Vrijdag afgekondigd. S B A N J E. De handelsverdragen met Nederland, Zweden en Noorwegen, Zwitserland, Oostenrijk, Italië en Duitschland zullen aan de Cortes worden overgelegd vdor Juli, maar eerst in de tweede helft van het zittingsjaar, dus tegen den win ter, door de Kamer gesanctionneerd kunnen worden. De Kamer heeft Zaterdag met 122 tegen 37 stemmen het amendement der conserva tieven op de koninklijke boodschap verwor pen. De vrienden van Castelar stemden met het ministerie.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1