I A0.1893. Donderdag 25 Me N°. 8278. "1 j I evenenveert: gste Jaargang'. -> Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. ÜITGEVEE: J. ODÉ. Bnitenlandsche Berichten. B I O I E. Op het mijnwerkers-congres te Brussel hebben in eene afdeelingszitting Fransche en Belgische werklieden de wenschelijkheidder invoering van een arbeidsdag van acht uren besproken, door al de regeeringen tn te voeren bi: de wet en de vaststelling van eenen datum voor eene algemeene werkstaking in geval van weigering. In de openbare vergadering heeft een Engelsch gedelegeerde die vaststelling van regeeringswege bestreden. Schroderbeweerde, dat in Duitschland regeering en politie een onbarmhartigen oorlog tegen de werklieden voeren wanneer zij strijden voor lotsverbete ring. Spreker bestreed het toenemend militairisme. De Fransche gedelegeerden Basly en Lamen- din, die het congres bijwonen, werden gister morgen door de veiligheidspolitie ontboden. Men denkt dat dit in verband staat met op hitsing tegen de Belgische mijnwerkers in Pas-de-Calais. Het gevolg van hun verschijnen voor de politie is geweest dat Basly en Lamendin bevel hebben ontvangen voor middernacht het land te verlaten. Hector Denis, professor aan de hoogeschool, en Cavrot, Belgisch gedelegeerde, hebben zich naar den minister van justitie begeven, teneinde ntrekking te verkrijgen van het arrest van uitwijzing van Basly en Lamendin. De minister van justitie heeft besloten, het arrest tot uitwijzing van Basly en Lamendin te handhaven. Daarop zjjn beiden gisteravond uit Brussel vertrokken. In het congres stelde de Duitsche afge vaardigde Schroder voor, de werkzaamheden te Brussel voort te zetten. Hij protesteerde tegen de handeling der Belgische regeering en deed op de Fransche gedelegeerden een beroep tot het mede voortzetten der werk zaamheden. Bij het hervatten der zittingen van het congres brachten de Duitsche, Oostenrijksche, Engelsche en Belgische gedelegeerden eene motie uit, uitdrukkende den wensch om de Fransche afgevaardigden te zien voortgaan met hen te zitten. Deze motie werd bij acclamatie aangenomen, en tengevolge daar van verklaarden de Fransche gedelegeerden dat zij te Brussel zouden blijven om tot den arbeid van het congres mee te werken. Op een congres van Belgische vrijdenkers te Herstal is een motie aangenomen, luidend, dat de vrouw gelijke rechten heeft als de man en dat de vrijdenkers met kracht alle pogingen van de vrouw, om met den man te worden gelijkgesteld, zullen steunen. OD1I8GILAO. De JReichsanzeiger verklaart, dat de ge ruchten van een rijksmonopolie op gedistil leerd, alsook van eene verhooging van be lastingen op gedistilleerd en tabak ongegrond zijn. Naar aanleiding van het door de sociaal democratische Vorwcirts openbaargemaakte schrijven van prins Albert van Pruisen aan generaal Von "Wïnterfeldbetreffende de wen- schelijkheid eener verzoening tusschen den keizer en vorst Bismarck, deelt het weekblad die Zukunftihsms mede dat het comité voor het standbeeld van keizer Wilhelm I te Gorlitz reeds lang te voren gedacht had aan de mogelijkheid eener ontmoeting van den keizer met Von Bismarck en beiden daarom had uitgenoodigd tot bijwoning der onthulling, maar dat de oud-kanselier, gelijk trouwens te voorzien was, daarvoor vriendelijk bedankt heeft. De begrafenis van vorst Georg van Waldeck had gisteren te Arolsen onder groote deel neming van het gansche land plaats. Na de godsdienstoefening in de stadskei k, aan welke de koning van Wurtemberg, de groothertog van Luxemburg en de afgezanten der Duit sche vorstenhoven deelnamen, volgde het overbrengen van het lijk naar den grafkelder te Bhoden. Eindelijk is gisteren het verkiezingsmani fest van de centrumpartij verschenen, waar uit blijkt hoe moeilijk de formuleering van het document aan het tegenwoordige partij bestuur gevallen is. Het uitvoerigst en in de eerste plaats behandelt het manifest het leger- ontwerp, en eindigt hier met de verklaring, dat de tot dusver door het centrum gekozen houding gevolgd werd met het oog op het groote gewicht van het onderwerp, opdat het Duitsche volk zelf daarover beslisse. Ver zet tegen het ontwerp-Caprivi zoowel als tegen het voorstel van Huene zal shet vcld- teeken van het centrum in den verkiezings strijd" zijn. Het manifest verklaart verder, dat de Eulturkampfnog niet geëindigd is, en dat een venottingsproces onder den dek mantel van vriendschap noodlottiger ware dan het zonder bedenking weder hervatten van dien strijd. Wegens het goedkeuren der handelstracten met Öostenrijk-Hongarije en Italié verontschuldigt het manifest zich met de beweiing, dat dit geschiedde omdat daar door de beschermende rechten tot een zekere hoogte ten minste voor twaalf jaren beklon ken werden. Ook belooft het centrum bij latere handelstractaten zeer bijzonder over landbouw en nijverheid zijne beschermende hand te zullen uitstrekken. De Oostafrikaansche berichtgever van het Berliner Eageblatt ontving tijdingen welke de vroegere berichten omtrent Emin Pacha's dood niet bevestigen. Waarschijnlijk is Emin naar de Stanley-vallen aan den Kongo onder weg. In hofkringen te Berlijn verzekert men dat prinses Feodora van Sleeswjjk-Holstein, zuster der keizerin, zich eerstdaags zal ver loven met den Itahaanschen kroonprins. De politie te Hamburg heeft eene vervol ging ingesteld tegen eenige journalisten, die het bericht verspreid hadden dat daar ver scheidene gevallen van cholera waren voorge- koa*»». ENGELAND. Lord Salisbury is gisternamiddag te Belfast aangekomen. Hij werd door den burgemeester en andere overheidspersonen ontvangen, die hem adressen aanboden, ter beantwoording, waarvan hij eene korte toespraak hield. Het station en de straten zijn versierd ter eere van Salisbury's bezoek, hetwelk algemeen eene groote geestdrift verwekt. De tijdingen uit Huil luiden ongunstig de politie moest gisteren gewapenderhand eenige samenscholingen uiteendrijven. Vele dokwerkers blijken geen genoegen te nemen met het vergelijk, in zooverre de werkgevers alleen verplicht zouden zijn de afgedankte weiklieden terug te nemen naarmate er plaatsen openvallen. ITALIË. De ministerieele crisis blijft in hetzelfde stadium veikeeren. De koning heeft verschei dene politieke persoonlijkheden geraadpleegd, doch nog geen besluit genomen. Zanardelli vr t verklaard hebben, de verantwoordelijk heid van het piemierschap niet op zich te willen nemen volgens de Italia zou ook de heer Giolitti niet voornemens zijn, de regee ring weder te aanvaarden. Toch blijftmen het waarschijnlijk achten dat het aftredende Kabinet, maar gewijzigd, weder bet bewind in handen zal nemen. Hoewel de rechterzijde alle pogingen in het werk stelt om het bewind in handen te krij gen, bestaat geen kans, dat ze in haar streven zal slagenmen blijft de meening toegedaan, dat Giolitti zal blijven volharden bij zijn weigeren om een nieuw Kabinet te vormen en eerst op het laatste oogenblik, ter voor koming van een optreden der rechterzijde, gehoor zal geven aan den aandrang van koning Humbert. In de Kamer heeft Brin gisteren bij de behandeling van de begrooting van buiten- landsche zaken eene verklaring afgelegd be treffende Zanzibar en de koloniale aange legenheden. De bekende Imbriani is te Sora tot afge vaardigde gekozen. Zijn tegenstander Lefebvre bleeft slechts 10 stemmen in de minderheid. Er schijnen echter verscheidene protesten tegen de geldigheid dezer verkiezing ingediend te zullen worden. Te Palermo is het eeste congres der so cialistische werklieden op Sicilië gehouden. Zestig groepen van arbeiders waren vertegen woordigd. Een motie werd aangenomen, die den wensch uitsprak, dat de sociale revolutie spoedig uitbarste. PORTUGAL. De Ttmeg verneemt uit Lissabon dat aan de Cortes is voorgelegd het ontwei p van een tienjarig handelsverdrag tusschen Spanje en Portugal, hetwelk o. m. bepaalt dat de con- tracteerende partijen beide verplicht zullen zijn geene voordeelige overeenkomsten met andere mogendheden te sluiten; alleen be houdt Portugal zich voor, bijzondere voor deelige schikkingen met Brazilië te treffen, welke Spanje nooit van Portugal zal kunnen eischen. Het verdrag heeft ook betiekking op de Balearen, de Canarische eilanden, Madeira en de Azoren. A M B K I K A. De Chineesche gezant te Washington heeft officieel medegedeeld, dat zijne regeering geen maatregelen van weerwraak zal nemen, ook niet indien de wet tot wering van Chineesche landverhuizers ten uitvoer wordt gelegd. Te Chicago heerscht groote opgewonden heid over de quaestie van het al of niet ge opend zijn der tentoonstelling op Zondag, waarover naar men weet de nationale com missie n den loop der week eene beslissing heeft genomen. De advocaat-generaal der Vereenigde Staten heeft als zijne meening doen kennen dat de regeering tusschen beiden moet komen indien de commissie werkelijk tot opening op Zondag mocht overgaan, daar de geheele medewerking van den staat af hankelijk was gesteld van de vooi waarde dat zij zou gesloten blijven. Het aantal bezoe kers is toegenomen tot gemiddeld 33,(XX) daags. De staat van den geldehjken toestand op 1 Mei heeft aangetoond eene ontvangst van 19,026,186 dollars en een overschot van 1,206,764 dollars, waarvan 174,091 hr con tanten. Binnenlandse]!e Berichten. SCHIEDAM, 24 Mcl 1893. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 20 dezer bedroeg: bij de Nedevlandsche Bank 9,848,298.50V» en bij de betaalmeesters- 1,425,168.15k Te zamen 11,273,466.66 De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op 26 dezer niet plaats hebben. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië, van 21 Mei, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 136,156 pikols. Den ln Juni, den dag der opening van den nieuwen handelsweg tusschen Engeland en den Hoek-van-Holland, zal de Great Eastern Ttailway Company eene stoomboot naar den Hoek laten loopen. Vele Engelsche handelaren en fabrikanten, benevens vertegenwoordigers der pers, zjjn uitgenoodigd aan den tocht r'ï&têW Gouym. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nonaniers. 1*85. 2.50. - 0.10. BtiBEAV: BOTERlTKAAf, E 2 7. ADVERTENTIEPRIJS: ran 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer..- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. .V-I LLi i' 1«

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1