deel te nemen. Na het gebruik van een diner, Jdöor de maatschappij aan al hare genoodigden aangeboden, keert de stoomboot nog denzelf den avond naar Harwich terug. bi den geregelden dienst -zal van dien dag af door nieuwgebouwde stoombooten worden voorzien. Gemeen overleg. De 5 driestar" in de Middetb. Ct. (mr. Van Houten), schoon hoogelijk prijzend in minister Pierson de groote mate van objectiviteit tegenover eigen werk heeft, na de critiek, Pierson zelf geen middel tot verbetering ge vonden, men kan zich haast het zoeken be sparen vraagt toch naar de keerzijde der medaille. »Welke houding heeft een aldus tot gemeen overleg geneigd minister aan te nemen tegenover een deel der Kamer, dat niet in dezelfde mate onbevooroordeeld is Vf Bedoeld wordt de houding des ministers tegenover de agrariërs, die den landbouw willen vrijstellen van de bedrijfsbelasting. De minister heeft, gelijk bekend is, aan hunne bezwaren toegegeven, door in zijn ontwerp als regel aan te nemen, dat het landbouw bedrijf boven de pacht ofpachtwaarde 4 pCt. van de in de vermogensbelasting getroffen waarde van het bedrijfskapitaal oplevert. In dezen vorm geefthet voorstel geen ongeoorloofd privilegie en is de vorm niet aanstootelijk. 'Mr. v. Houten vraagt echter of die fictie aannemelijk is? Wie de vraag bevestigend beantwoordt, bewijst echter tevens dat zij on- noodig is. De onbemiddelde pachter heeft reeds vrijstelling van f649. De viijstelling zal ten goede komen aan de gegoeden. Mochten onze agrariërs" aldus zegt hg salvorens van deze bepaling eene voor waarde voor hunne medewerking te maken, nog eens goed overwegen, hoe weinig mate rieel oordeel er voor hulpbehoevenden in de klasse, die zij willen bevoorrechten, uit dit voorstel voortvloeit, en hoe groot daarentegen het zedelijk nadeel is, dat daaruit moet voort vloeien in deelen des lands, waar een meer of minder bemiddelde klasse van eigengeërfde landbouwers of pachters feitelijk zal worden onttrokken aan eene belasting, die de win kelier en handwerksman, de predikant en de ambtenaar bij gelijke geldelijke omstan digheden moeten betalen. Zoo ten aanzien der eerstgenoemden nog kan worden beweerd, dat zij tevreden kunnen zijn, daar zij van patent bevrijd worden, de belasting dient om het patentrecht af te schaffen en langs billij ken weg een equivalent te vinden, niet om in gewijzigden vorm patentrecht te behouden. En tegenover predikant, ambtenaar enz. ver valt 'Ook dpze schijngrond." Gedeputeerde Staten hebben de verkiezing voor een lid der Provinciale Staten in het district Leiden, ter vervanging van wijlen tor. J. T. Buys, bepaald op Dinsdag 13Juni; de herstemming, zoo noodi'g, op Dinsdag 27 Juni De centrale liberale kiësvereeniging in het district Gouda heeft tot candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer den heer A. Lans, te Kapelle a/d Usel. Deze heeft echter verklaard de candidatuur niet te kunnen aanvaarden. Tot candidaat voor de Prov. Staten (vaca- ture-Jordens) is door de liberale kiesver- eeniging te Haarlemmermeer gesteld jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogeianden, burgemeester van Haarlem. De centrale R,-k. kiesvet'eeniging te Bever wijk heeft tot candidaat voor de Prov. Staten in het district Haarlem gesteld den heer J. "W. A. Beijnes, te Haarlem. Gistermorgen werd het stoffelijk overschot van prof. dr. G. J, Legebeke, in leven hoog leeraar aan de Polytechnische school te Delft, grafwaarts gebracht. Drie volgkoetsen verge zelden den lijkwagen tot aan de grens van Rotterdam, waarna aan de Heul 12 volgkoet sen, waarin professoren uit andere gemeenten, autoriteiten en belangstellenden, zich aan sloten. Het studentenkorps uit Delft, 144 man sterk, kwam per spoor aan het centraal station aan en begaf zich onmiddellijk naar den doodenakker te Crooswijk, waar de lijk stoet te halftwaalf aankwam. Bij de groeve voerden het woord de heeren prof. Henket, De Bordes, voorzitter velden senaat, mr. Goeman Borgesïus, A. J. Eipp, bestuurder van de kiesvereeniging ïBurgcr- plicht" te Delft, en prof. Zeeman. Nader wordt het volgende gemeld: De heer Cornelis Bok, in Den Haag, heeft een plan ontworpen en in model gebracht van een spoorweg, waarlangs de Scheveningsche visschersvaartuigen van en naar den Hoek- van-Holland worden vervoeid. Daar de gelegen heid voor eene haven, waarin 25 schepen kunnen liggen, welke de ontwerper door stoomkracht op lange, 6 meter breedeijzeren wagens wil doen trekken, elk met 12 assen en 24 wielen en op 4 rails loopende. Zes van zulke met de schepen beladen wagens worden dan door een locomotief langs het strand en terug vervoerd. Te Scheveningen komen havens voor 180 vaartuigen. De kosten zijn op 8 ton geraamd en de spoorlijn, die tot IJmuiden kan worden ver lengd, kan ook dienst doen voor de kustver dediging. Thans betalen de Scheveningsche reederijen ongeveer f30,000 'sjaars voor het ophalen en aflaten der vloot. Gedurende de Pinksterdagen liepen niet minder dan een 60-tal extra treinen op de lijn AmsterdamDen Haag en RotterdamDen Haag van de Hollandsche spoorwegmaat schappij Bovendien was het aantal waggons in de gewone treinen vermeerderd. hr het jaar 1892 was de sterfte in de 12 grootste gemeenten des lands op 1000 inwo ners als volgt: Giomngen 186, Leeuwaiden 19.6, Den Haag 21.9, Amsterdam 21.88, Haarlem 22.5, Dordrecht 242, Leiden 24 9, Rotterdam 25.5, Arnhem 25.9, Utrecht 26, 's-Bosch 30.04, Maastricht 31.6. Er stierven aan d cholera nostras" 44 per sonen, als: te Amsterdam 13, Arnhem 3, Dordrecht 8, Den Haag 2, Groningen 1, Haarlem 1, 's-Bosch 1, Leiden 1, Maastricht 6, Rotterdam 5, Utrecht 5aan cholera asiatica" 83 peisonen, als te Amsterdam 10, 's-Gravenhage 5, Groningen 4, Haarlem 2, 's-Bosch 3, Leeuwarden 2, Rotterdam 22, Utrecht 35. Van iemand te St.-Petersburg die onbe kend wenscht te blijven, is voor de geteis- terden bij den brand van 13 April te brie- zenveen 11000 ontvangen. Omtrent het uitbreken van de pokken in het gezin van den bakker V. te Hillesluis wordt het volgende gemeld Korten tijd geleden is een knecht, afkom stig uit Breda, bij V. in dienst getreden. Nu hebben zich in den laatsten tijd te Breda eenige gevallen van pokken voorgedaan. Zeer waar schijnlijk is het dus, dat de knecht de besmet ting naar hier heeft overgebracht. Vijfleden van liet gezin zijn thans aangetast, waardoor het bedrijf natuurlijk stilstaat. Door de Rot- terdamsche autoriteiten zijn strenge maat regelen genomen om het verbreiden van de gevreesde ziekte tegen te gaan. De Haagsche politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen eenen sociaal-democraat, die in de bijeenkomst ter behandeling van het plan tot oprichting van een standbeeld voor Koning Willem III beleedigende woor den zou gesproken hebben. Een jeugdige vrouw, eerst onlangs inden echt getreden, is Maandag, op weg van Leiden naar Oegstgeest om hare aldaar woonachtige ouders te bezoeken, op noodlottige wijze te water geraakt en gistermorgen levenloos uit eene sloot onder de genoemde gemeente opgehaald. Gedurende de beide Pinksterdagen ver voerde de Amsterdamsche omnibus-maat schappij 188,000 personen, waarvan 78,000 op Zondag en 110,000 op Maandag. De Gooi- sche stoomtram vervoerde Zondag en Maandag 5700 reizigers, de H. H. S. M. naar Haar lem 5600 personen, de Havenstoombootdicnst de beide dagen 22,700 reizigers, terwijl de Noordhollandsche stoomtrammaatschapprj op haar lijn naar Edam 2700 personen 'en op haar lijn naar Sloterdijk 1700 personen ver voerde. Te Amsterdam is de influenza weder sterk heerschende en de geneesheeren hebben handen vol werk. Ditmaal echter is de ziekte van onschuldigen aard. Van de politie- en brandweer-korpsen zijn verscheidene manschappen aangetast. De aanrandingen in de O.Z. Armsteeg te Amsterdam houden maar niet op. Een 24- jarige man heeft aangifte gedaan, dat hem is ontstolen een gouden horlogeketting; twee werklieden, die in licht beschonken toestand verkeerden, werd een zilveren horloge en ring ontvreemd, terwijl een glazenwasschei* aan gifte heeft gedaan, dat hij in dezelfde steeg aangerand is; hij mist een zilveren horloge met gouden ketting. (Ilbl.) Naar het Binnengasthuis te Amsterdam is vervoerd een werkman die op het spoorweg terrein bij de Czaar-Peterstraat door eene machine was overreden, waardoor zijn eene been geheel, en het andere bijna geheel is afgereden. Volgens verklaring van vijf mede werklieden is door den machinist geen waar schuwing steeken met de stoomfluit gegeven. Het onderzoek wordt voortgezet en bij proces verbaal geconstateerd. (HM.) De van het landgoed van den heer Blaauw, te 's-Graveland, weggeloopen struisvogel is in het bosch bij sHeidepark", aan den Soest- dijker straatweg te Hilversum, levend gevan gen en weer naar hare gewone verblijfplaats teruggebracht. Het dier werd in eene met gaas afgesloten ruimte gedreven, waarna het gelukte de pooten te binden. Te Enkhuizen is Zondagmiddag bij een zwaar onweder de bliksem geslagen in den Zuidertoren. De cijfers van 6 tot 12 opeen der wqzerborden zijn onzichtbaar geworden, doch overigens werd geen schade aangericht. De toren is voorzien van een bliksem afleider. Te Lutjebroek (N.-H.) is Vrijdagmiddag de bliksem geslagen in den toren van de katho lieke kerk aldaar, zonder noemenswaardige schade te veroorzaken. Onder begunstiging van het heerlijkste weder is Maandag te Winschoten een histo rische optocht gehouden, waarbij de voor naamste personen uit den tachtigjarigen oorlog werden voorgesteld. Ofschoon vooraf geruch ten liepen van een plan tot verstoring der feestvreugde door de sociaal-democraten, liep alles in de beste orde af. Een groote menigte was, vooral des avonds, toen de optocht bij fakkellicht werd gehouden, samengestroomd. Zondag had te Finsterwold vanwege de ver schillende sociaal-democratische vereenigingen eene vergadering plaats in het hotel »Hom- mes'1. Hls spreker trad op Bd, van Rotter dam. Tegen dien spreker werd door de aan wezige politie proces-verbaal opgemaakt wegens beleediging van hoofden van bevriende staten. Te Tolbert (Gr.) is Pinkster-Zondag door de afd. van den sociaal-democratischen bond op eene weide eene meeting gehouden, welke door drie- a vierhonderd personen werd bijge woond. De heeren Tj. S tienstra, uit Harlingen, E. J. Urban en J. H. Schaper, uit Groningen, bespraken de gewone onderwerpen, en daarna werd een optocht met muziek door het dorp gehouden, welke zonderrustverstoring afliep. Te Schipbork (D.) is Zaterdagavond de ruim 80-jarige B. Krans in het open veld door den bliksem gedood. Te Olecaten, aan den weg van Zwolle naar Kampen, is Zondagmiddag de bliksem ge slagen in eene arbeiderswoning, zoodat het huis in een oogenblik lichtelaaie stond. De geheele inboedel is door de vlammen ver nield. Noch het huis noch de inboedel was tegen brandschade verzekerd. Op Pinkster-Maandag r Al een 77-jarig man van Renswoude naar Ede per driewieler. Na daar een kennis te hebben bezocht, ging hij op dezelfde wijze terug. Waarschijnlijk doordat twee kinderen met vuur speelden, brandde te Epe de boer derij ïde Brake" geheel tot den grond af. Huis en inboedel waren verzekerd. Te Wageningen is Maandagavond een rei ziger overreden, die op de tram van de Oos- ter-stoomtrammaatschappij wilde stappen. De dood volgde onmiddellijk. Te Grave is een d6-jarige jongen bij het zwemmen in de Maas verdronken. De postbode van Orthen op Hintham, zekere M., te 's-Hertogenbosch woonachtig, is Maan dag j.l. in verzekerde bewaring genomen als verdacht van verduistering van gelden. Te Echt (L.) heeft de gemeenteraad met algemeene stemmen besloten eene subsidie van f 10,000 te verleenen voor de spourweg- lyn EchtWeerdEindhoven. hi een der bladen kondigt een huisvader aldus de geboorte van een jeugdigen wereld burger aan ^Hedenmorgen om halftwaalf schonk mijn vrouw mij een kop koffie en om halféen een Hinken zoon". Delft. De gemeenteraad heeft vastge steld de voorwaarden, waarop aan de sNed. Bell-Telephoon-Maatschappij" of de firma Rib- bink, Van Bork Co. concessie zal worden verleend voor den aanleg en de exploitatie eener telephooninrichting. De abonnements prijs zal f 35 per jaar bedragen. Amsterdam. De hertog van Chartres en zijne dochter, prinses Marguerite van Orleans, zijn Vrijdagavond alhier aangekomen en na men hun intrek in sBrack's Doelen-Hotel". Zaterdag maakten zij een wandeling door de stad en bezochten het rijksmuseum en Artie. hi de eerstvolgende dagen zal de hertog met zijne dochter een tochtje maken op de Zuiderzee. Na het vertrek uit Amsterdam zullen zij een uitstapje doen naar de noorde lijke provinciën, in het bijzonder naar Fries land. Hoorn. Ter big woning der feestelijke onthulling van Coens standbeeld alhier op den 30n Mei a.s. zijn vele autoriteiten uit- genoodigd. Tegen halfelf vertrekken zij per extra trein uit Amsterdam. Vanwege de gemeente aan het station te Hoorn ontvangen, begeeft men zich per rijtuig naar het stadhuis, waar het gemeentebestuur en de militaire commandanten de genoodigden verwelkomen. Daarna begeeft men zich naar het feestterrein, waar de stafmuziek van het 7e regiment zich zal doen liooren. Na de feestrede van dr. Schaepman ver eenigen de genoodigden zich aan een déjeuner in de raadszaal. Met de raadsleden zal het aantal gasten dan 46 zijn. Van een paar ter reede liggende oorlogsschepen zullen na de i

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2