J aft 1893. Vrijdag 26 Mei. N°. 8279. Feu 11 e t o n. BVenenveert gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. KENNISGEVING. B»»eu!«ndsehe B erichten A.A.N" DB GBEN8. 3* e COMA ABONNEMENTSPRDS, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers ƒ1.85. - 2.50. - 0.10. BVBEAC: BOTEHSTBAAT, E 2?. ADVERTENTIEPRIJS: van 1—10 gewone regels met iifbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- O.IO. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen -welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester EN WETHOUDERS VAN SCHIEDAM Gezien het verzoek: lo. van de firma H. J. PLANT Co, om vergunning tot uitbreiding harer hout- iager|| aan de Hoofdstraat a lhicr, wijk G no. 164, kadaster sectie L no. 1495, door plaatsing daarin van een stoomwerktuig van ■20 paardenkracht en ketel met een verwar- mingsoppervlak van 27 M2, ter vervanging van het bestaande stoomwerktuig met ketel 2o. van de ZEEVISSCHERIJ «SCHIEDAM' om vergunning tot het plaatsen van een stoomwerktuig van 2 paardenkracht en ketel met een verwarmingsoppervlak van 4.50 M2, op den open grond achter haar pakhuis aan de Hoofdstraat alhier, wijk G no. 154, kadaster sectie L no. 1453, tot het breken van ijs; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad n95); Doen te weten: dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeentelijn ter visie gelegd; dat op Donderdag den Ssten Junla.s., des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize gele genheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 25sten Mei 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DDK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. BEIGIE. In de Kamerzitting van gisteren heeft de heer De Mérode een wetsvoorstel ingediend, strekkende tot goedkeuring der met Nederland gesloten overeenkomst betreffende Baerle- Hertog en Baerle-Nassau. Het internationaal mijnwerkers-congres heeft gisteren met groote meerderheid het amendement van Caims verworpen, strek kende om de parlementen van de taak te ontheffen om den arbeid in de mijnen van jonge mannen en vrouwen te regelen, maar naar omstandigheden te handelen. Het congres heeft vervolgens het besluit goedgekeurd, dat de duur van den werkdag bij de wet op acht uren moet worden be paald, daaronder begrepen de tijd voor het afdalen in en opstijgen uit de mijnen. Het congres beveelt den mijnwerkers van alle nationaliteit aan, alle wettelijke middelen aan te wenden om tot dat doel te geraken. Deze beide artikelen werden goedgekeurd met de stemmen van 994,000 tegen 100,000 op het congres vertegenwoordigde mijnwer kers. Artikel 3, inhoudende dat in den aanstaan den winter eene algemeene werkstaking zal worden begonnen, wanneer de regeeringen weigeren den achtuurswerkdag bij de wet in te voeren, werd aangenomen met 974,000 tegen 120,000 stemmen, die van de mijn werkers uit Durham en Wales. Art. 4, bepalende dat alle vraagstukken van internationalen aard uitsluitend aan het oordeel van het congres zullen zjjn onder worpen, werd aangenomen bq opstaan en zitten. Met algemeene stemmen heeft het congres het voorstel aangenomen tot het algeheel verbieden van vrouwenarbeid in de mqnen. Ferron, van de uiterste linkerzijde, zal "Vrjjdag den minister van justitie interpellee- ren over de uitzetting van Basly en Lamendin. F n A N E B IJ K. Onder presidium van den heer Jules Dela- fosse heeft zich in de rechterzijde der Kamer eene nieuwe groep gevormd, die van het «Appel au peuple". Het program dezergroep is uiterst eenvoudig: verkiezing van den president der republiek door het algemeen kiesrecht en referendum. Een gestadig plebisciet, zoowel voor de aanwijzing van het hoofd van den staat als voor de bekrachti ging van alle wetten die eenig belang heb ben. Het tegendeel dus van eene parlemen taire regeering. De groep omvat in de eerste plaats de Bonapartisten en. de Boulangisten, maar tracht genooten te vinden in nog wij deren kring. Dat niet alle conservatieven met de vorming van deze groep zijn ingenomen, heeft al dadelijk de heer Edouard Hervé bewezen met een artikel in de Soleil. Aan den ontdekkingsreiziger Maistre werd Dinsdag in het hotel Continental te Parijs een groot feestmaal aangeboden, waaraan werd deelgenomen door een adjudant van den president der republiek, door den heer Etienne, onder-voorzitter der Kamer, verschei dene ontdekkingsreizigers, en leden der aard rijkskundige vereeniging. Prins Arenberg, voorzitter dezer vereeniging, bracht warme hulde aan Maistre, wiens verdiensten voor de uitbreiding van Frankrijks koloniaal ge bied door den heer Etienne in een opgewon den rede werden verheerlijkt. Arton is bij verstek veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeid wegens het plegen van ver duisteringen ten nadeele van de «Soeiété de Dynamite", en tot 5 jaar gevangenisstraf en 400,000 francs boete wegens poging tot omkooping van den senator Sans-Leroy. De Figaro bevat een artikel van Maurice Barrès over de vreemdellngen-quaestieblij kens de statistiek van het Office du Travail zijn er 1,300,000 vreemdelingen in Frankrijk, van wie er slechts 65,000 van hun inkomen leven, met andere woorden, geld in het land brengen. De schrijver wqst er op, dat zulk een toestand gevaar oplevert voor Frankrijk en zegt overtuigd te zyn, dat de regeering ten slotte genoodzaakt zal wezen een belasting te heffen van de vreemde werklieden. DU1TSCHLAND. Naar verzekerd wordt, zal keizer Wilhelm, tijdens het verblijf der Russische keizerlijke familie te Fredensborg, een bezoek van een of twee dagen aan hetDeensche hofbrengen. Thans wordt authentiek bevestigd, dat de commandant van het gardekorps te Berljjn, generaal Von Winterfeldt, de persoon was, die den bewusten brief van prins Albrecht over Bismarck ontving. Uit een ambtelijk onderzoek is gebleken, dat de brief goed en ongeschonden per post uit Blankenburg, de zomerresidentie van den prins, naar Berlijn aan den geadresseerde werd gezonden. Het schijnt dus, dat de indiscretie, waarvan de Vortoarts gebruik maakte, op de eene of andere wijze na de verzending heeft plaats gehad. In de diplomatieke kringen te Berlijn is niets bekend van eene aanstaande terugroe ping van den Franschen gezant Herbette wegens zijne quaestie met burgemeester Baumbach, noch van eene voorgenomen samen komst van den Duitschen keizer met den czaar te Kopenhagen. Roman van JOHANNES VAN DEWALL. 63. De Russen versterkten zich dagelijks aan merkelijk en maakten van de gedwongen werkloosheid van hunnen gevaarlijken tegen stander gebraik. Het oude spel van het verraad werd ook hier weder onder de oogen van Langiewicz gespeeld Mieroslawski ijlde schuim* bekkend van woede naar het leger, met den uitroep«Langiewicz is een verrader Soldaten, weest hem, den verrader, niet gehoor zaam Te Sosnowice, waar weder eenigen tijd halt gehouden werdkwamen twee afgevaardigden uit Warschau. Deze brachten een brief van de synode aldaar aan den nieuwen dictator, waarin zij hem hunne verrassing met zijne benoeming betuigden en hem verwijten deden over zijn eerste optreden. «Wij hadden het niet voor mogelijk gehouden," schreven zij, «dat de over winnaar bi] Swieniokrijz en Staszou zijn roem ook nog door politieke intriges trachtte te verhoogen en zich als een speelbal van menschen liet gebruiken, die eigenlijk met geringschatting op hem nederzien." Men kan hierin' weder duidelijk den ouden partijhaat opmerken, den haat van de Rooden tegen de Aristocraten, die Langiewicz op hun schild geplaatst hadden. «Wij kunnen niets anders aannemen, dan dat er schandelijk misbruik is gemaakt van uwe goedgeloovigheid, en wij zullen u ophelderen in welk opzicht. Slechts wegens deze veronderstelling hebben wij de bekendmaking van uw manifest niet tegenge houden en blijven wij op den weg voortgaan, dien wij nog voor het ontvangen van die berichten bewandeld hebben. Wij hebben niets tegen uwe grondbeginselen en uw persoon in te brengen Daarna waarschuwde men hem weer openlijk voor de witten «In dit oogen- bük heeft de overwinnaar van Swientokrijz en Staszou nog onze volle goedkeuring. De anderen steunen u slechts daarom alleen, omdat zij in u den tegenstander van Mieroslawski* zien. Voor on* zijt gij de vertegenwoordiger van een nieuwen toestand, voir hem slechts een werktuig. Kies! Mochten wij ons in onze verwachtingen be drogen zien, wees dan verzekerd, generaal, dat wij u dan in dezelfde mate als wij u thans onze hulp aanbieden, met alle ons ten dienste staand» middelen zullen bestrijden". Men kan den angst en de brutaliteit der schrijvers gemakkelijk in deze regelen lezen en zich den indruk voorstellendien het op een oprechtendapperen soldaat als Langiewicz maakte. Hij trok zich zeer ontstemd terug. De militaire toestand werd inmiddels steeds ernstiger en vorderde in de eerste plaats de grootste opmerkzaamheid, want men jaagt met schrijven en proclamaties geen honden van de deur. De groote talrijkheid der Russische troepen boezemden den generaal zorg inmoest hij namelijk voor de groote overmacht der Russen wijkendsn was zijn ondergang bijna onver mijdelijk. Men moest hen door kleine schermut selingen zoolang zien op te houden, totdat hij versterkingen ontvangen had. Maar ook hierin werd hij veihinderd zijn voornemen uit te voeren: Polen verwachtte natuurlijk van hem, die als generaal overwinnend was geweest, nu als dictator wonderen. De generaal moest aan den drang dar open bare meening gevolg geven en naderde langzaam den grooten straatweg tusschen Warschau en Krakau. De uitgezette Russische wachtposten weken langzaam voor de opstandelingen terug. In de talrijke voorpostengevechten, die hierdoor plaats haddenhad de nieuwe ritmeester ruimschoots gelegenheid'zijne sporen te ver dienen. Hij leerde den oorlog van zijn bloedigste en verschrikkelijkste zijde kennen, want aan verschooning viel wegens den wederzljdschen haat der troepen niet te denkenhij, die ge wond werd of viel, werd onverbiddelijk gedood. Graaf Hancke zag met een bang voorgevoel de volgende dagen te gemoetdit stelselmatig

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1