Rechtzaken. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Onderwij s. Armenzorg. V i s s c h e rij. bundel, bijeenverzameld door den 2n luite nant Clockener Brousson, wordt uitgegeven door den militairen bond Voor Koningin en Vaderland", te Amsterdam gevestigd. Hij bevat drie en twintig verschillende liederen, bekende nationale, alsHet Vlaggelied, Piet Hein, Koppelstok, enz. en soldatenmopjes als: zijn gezworen Kameraden, Komt Vrien denschaar, enz., variaties van de bekende woorden en ernstige meer verheven krijgs mansliederen. De boekjes, die er frisch en keurig uitzien, voldoen aan eene behoefte in het leger, eene behoefte aan liederen, zooals de Duitsche matroos en soldaat ze zingt, en daarom wenscht de verzamelaar ze in de handen van al onze ^gewapende zonen". Drie commissarissen van de staahvaterbron te Haarlem zijn op reis gegaan om eenige badplaatsen te bezoeken. ZÜ zullen een bezoek brengen aan Spa, Kassei en Remagen. Dit staat in verband met plannen tot het over brengen van het staal water naar hetFrede- rikspark en het aldaar bouwen van eeno geneesinrichting, zooals in het oorspronkelijk plan lag. Hoorn. De j> Vereeniging voor Volks vermaken" alhier zal Maandag 29 Mei, des avonds, in het park, eene soiree musicale geven, waarbij (onder verlichting met Drum- monds-kalklicht) de volgende tableaux-vivants zullen worden gegeven, 4e Tafereel: Zitting van den Raad van Indie op 30 December 1648, den dag, waarop Coen en da Raden besluiten zich tegen den vereenigden aanval van Bantam en de Engelschen tot het uiterste te verdedigen. 2e TafereelEinde van het gevecht tusschen de Hollanders en de Javanen, 30 Mei 1619, waarbij Jacatia weid ingenomen en verwoest. 3e TafereelEerste openbare godsdienstoefe ning te Batavia, 3 Januari 4621. 4e TafereelHet paleis van den vorst van Ban tam. De voist zit op een kussen, omringd door zijne vrouwen en rijkbgrooten. (Apotheose) 5e Tafereel: Jan Pz. Coen, vei kleed als kon- stabebmaat, teneinde de aandacht der Engelschen te ontgaan, maakt zich in den breeden scheeps raad als Gouvei neur-Generaal van Nedeilandsch Indié bekend en neemt het bevel over de vloot over. 6e Tafereel Aankomst van Jan Pz. Coen, voor de tweede maal Gouveineur-Geneiaa! van Ned. Indié. den 27n September 1627, te Batavia. Hij wordt hier voorgesteld vergezeld van zijne gemalin, Eva Ment. 7e Tafeieel: Coens sterfbed, 20 Sept. 1629. Coen op het ziekbed uitgestielst, omringd door zijne vionw, doctor Bontius, da raden Vlack, Van Raemsburch, Van Diemen en den predikant Heur- nins, wien hij den naam van zijn opvolger als Guuveineur-Geneiaal heeft ingefluisterd. 8e TafereelCoen en zijne tijdgenooten (Apotheose). Er zal dien avond in het park tuin verlich ting en tuinvuurwerk zijn. Den volgenden avond (Dinsdag 30 Mei) wordt 's avonds 9 uur een geïllumineerde gon delvaart gehouden in de binnenhaven, waar dan om 10 uur een groot vuurwerk wordt pan gehakt te worden. Hij beval den terug tocht. De Russen drongen niet al te driftig voor waarts, zoodat de terugtocht in goede orde plaats hadslechts de proviandwagens werden over vallen en de menschen en paarden gevankelijk weggevoerd. Het eskadron van den graaf had van den overste Czapti bevel gekregen om vooruit te rijden en den weg vrij te maken daar er bericht gekomen was dat zich daar Kozakken vertoond hadden. Spoedig ontdekte de graaf, dat verscheidene dezer gebaarde mannen in de verte eenige wagens aanvielen, dat zij den aanvoerder nederstaken en de wagens wilden wegvoeren. De dappere schaar met graufHancke aan het hoofd stormde als een wervelwind op de Kozakken los en wierp dezen terug. Bij de vervolgingdie door de dichtheid van het bosch 2eer moeilijk was, hadden zij bijna de gevangenen ingehaald, toen op eens infanterie- troepen de Kozakken te hulp kwamen en de ulanen door hun vuur noodzaakten halt te houden. De graaf zag nuhoe de Kozakken den ontstoken, vervaardigd door den heer A. Gall, te Rotterdam. Amsterdam. In de Woensdag gehouden gemeenteraadszitting is het nieuwesPensioen- reglement voor gemeente-ambtenaren" vastge steld. Alle ambtenaren en vaste werklieden der gemeente benevens hunne weduwen en kinde ren zijn in de nieuwe regeling begrepen. Tegen een geringe storting hunnerzijds en eenjaarlijk- Kche bijdrage van de gemeente van f90,000, worden aan genoemde ambtenaren en werk lieden en hunne nabestaanden voortaan vrij goede pensioenen verzekerd, indien zij zeventig jaar oud zijn of op 65-jarigen leeftijd de ge meente dertig achtereenvolgende jaren ge diend hebben. De weduwen van onderwijzers op dezen zelf is de rijkspensioenwet van toepassing zullen, zoolang de rijkswet zich ook haar lot niet aantrekt, van gemeentewege pensioen ontvangen. Omtrent een bepaling in het reglement ontstond een vrij levendige discussie, In art. 21 wordt n.l. bepaald, dat indien een ge- pensionneerde tot gevangenisstraf wordt ver oordeeld. het pensioen gedurende dien tijd wordt ingetrokken, en bovendien dat B. en*W., indien een gepensionneerde een slecht levens gedrag leidt, de uitkeering kunnen doen op houden. Hiertegen verzetten zich de hh. Muller en enkele andere leden. Zij meenden dat een een maal verkregen recht door latere daden niet kan te niet gedaan worden en dat daaren boven de gemeente niet op deze wijze mag ingrijpen in de huisgezinnen. Aangevoerd werd ook, dat gevangenisstraf het gevolg kan zijn van een politiek misdrijf en dat het con- stateeren van een jslechtlevensgedrag" uiterst moeilijk zal zijn. De heer Muller stelde nog een amendement voor. om in elk geval den maatregel eelst toe te passen bij een veroor deeling tot drie of meer jaren gevangenis straf, doch hij en zijn medestanders ver mochten den raad niet te overtuigen. Het artikel werd aangenomen, alleen met deze verandering dat de intrekking van het pensioen beginnen zal op het oogenblik dat de gepensionneerde de gevangenis betreedt en dat niet B. en W. maar de raad het sslechte levensgedrag" zal te beoordeelen hebben. Over het voorstel tot het stichten van een nieuwe H. B. S. met 5-j. cursus staakten de stemmen, zoodat in een volgende zitting moet worden overgestemd. In den loop der maand Juli zal te Brussel vanwege de vereeniging tot bevordering der hygvène eene tentoonstelling van gegiste dranken worden gehouden, tot welke alle fabrikanten worden uitgenoodigd, "Wier pro ducten in alle opzichten zuiver en 3>vrij van alle vervalsching zijn". Zwitserschen majoor ruw aangrepen en weg voerden, zonder iets tot zijne redding te kunnen doen; hij moest hem aan zijn lot overlaten. Bij het begin van het gevecht was de majoor in radeloozen angst gevlucht en had een schuil plaats op een wagen gevonden. Weldra waren de Kozakken daar gekomen en hadden hem gevangengenomenniets bleef er van hem achterdan het beroemde, roode notitieboekje dat hem in zijn overhaaste vlucht ontvallen was en dat later door de ulanen gevonden werd. Dit boekje maakte op deze wijze de reis van zijn bezitter naar Siberië niet mede en leverde tevens het voldoendste bewijsdat de majoor zich zijn hoogen titel zelf gegeven had; in werkelijkheid was hij een eenvoudig burgerman uit de nabijheid van Bazelwiens vrouw in Baden-Baden woonde. Misschien werd hij door de zucht naar avonturen of speculaties aange spoord, zijn vaderland te verlaten en had hij daardoor zich zelf zijn ongeluk te wijten. Hij heeft .waarschijnlijk zijn vaderland nimmer e wedergezien. De Novoje Vremya deelt mede, dat in de om streken van het dorp IbrahimOgly, nabij Sa- markand, turkooisvelden ontdekt zijn. Dergelijke velden waren tot nu toe slechts te Ninepour en te Khodient, dus op twee plaatsen in Middel- Azié, ontdekt. Volgens de Londensche Daily News zijn bij den aanleg der tentoonsteliings-gebouwen te Chicago meer dan 1000 werklieden omgekomen. De geheime politie der tentoonstelling te Chicago ontdekte Zondag een komplot 0111 de horloges en juweelen te stelen, die in de Zwitsersche afdeeling zijn ten toon gesteld. De dieven hadden onder de planken dezer afdeeling een platform gemaakten daarop staande, waren zij begonnen de planken te door boren. Indien zij geslaagd waren, zouden zij een buit van vier millloen dollars hebben kunnen meenemen. Er hebben geen arrestaties plaats gehad. Opgave der brieven, verzonden uit Rotterdam, over de eerste helft der maand Mei, geadres seerd geweest aan onbekenden welke op schrif telijke aanvrage door de afzenders of geadres seerden aan het postkantoor te Rotterdam kunnen gereclameerd worden. Verzonden geweest aan M. W. Reiner, Schiedam. De toespraak aan de studenten in de rechtsge leerde faculteit te Leiden, op 19 Hei j.l. door prof. Van Boneval Faure aan de nagedachtenis van zijnen ambtgenoot Buys gewijd, ss thans m druk verschenen, onder den titeliJohan Theodoor Buys met zijne leerlingen herdacht". Ter vervanging van den heer R. S. Tjaden Modderman, hoogleeraar aan de universiteit te Groningen, is, naar men aan de Zw. Cl. mededeelt, de leerstoel voor de scheikunde aangeboden aan prof. S. Hoogewerff van de polytechnische school te Delft, die echter nog geen bepaald besluit heeft genomen. Zij die zich aan het examen voor de akte van hootdomierwijzer of hoofdonderwijzeres. waarvan het schriftelijk gedeelte 27 Juni e.k. zal plaats hebben, terwijl het mondeling onder zoek op 17 Juli d.a.v. zal aanvangen wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór 11 Juni a k. aanmelden, bij den voorzitter der commissie, voor welke zij verlangen te verschijnen, met over legging van a geboorte-akte b. getuigschrift van zedelijk gedrag; c. reeds verkregen akte en toelatingen d. bewijs van tweejarige werk zaamheid aan eene of meer scholen. De voorzitter der commissie te 's-Gravenhage is de heer J. C. Fabius, te Delft. Op wenschen ten aanzien van het tijdstip van het mondeling onderzoek zal door den voor zitter der commissi» te 's-Gravenhage slechts dan kunnen gelet worden, als hem bij de aan melding daarvan is gebleken. De rijkskweekschool te 's-Hertogenboschblijft. Met 11 tegen 9 stemmen heeft de gemeenteraad besloten tot den bouw van een gebouw, tot een maximum van kosten van f150.000. De» Vereeniging voorchristelijk Volksonderwijs in Nederland" behandelde in hare te Rotterdam BIJ het eersteernstige gevecht hadden vele jonkers, welke den generaal steeds lastig vielen, hem verlaten doch het had tevens vele men- schenlevens gekost. De verwachte hulp bleef uit, want de landelijke bevolking bleef, evenals voorheen, afkeerig van den opstand. Waarschijnlijk zou Langiewicz thans zijn oorspronkelijk plan, zijn leger in kleine af- deelingen te splitsen, uitgevoerd hebben, maar de Russen lieten er hem geen tijd voor; ook was er verraad in het spel. Frankowski reed op zijn mager paard bij dag en nacht als een booze geest tusschen beide legers heen en weer. (Later beroofde hij de bank van Lidz van veertien duizend roebels werd daarvoor gevangengenomen en den zeven tienden Juni te Lubhn opgehangen.) De nauwelijks benoemde dictator, de hoop van Polen, werd met zijn kleine, dappere schaar, die door verscheidene gevechten zeer gedund was, op den negentienden Maart op Galltcisch grondgebied teruggeworpen. De dictatuur van Mieroslawski had twaalf, gehouden algeraeene vergadering ook een vraag punt betreflende de vrije examens, waarvan inleider was de heer H. J. Emous van Amster dam, die zijn betoog samentrok in de volgende motie: »De 40e algemeene vergadering der rereent- ging van christelijke onderwijzers en onderwij. zeressen in Nederland, overwegende: dat de grondslag en het beginsel der opvoeding in de christelijke school geheel verschillend zijn van die der neutrale staatsschool; dat dïensvol- gens ook de opleiding der onderwijzers en het examen als proef op de opleiding verschillen moeten dat buiten tegenspraak het neutrale overheids- program bij de opleiding van de neutrale school past, en dat het examen volgens dat program de prin- cipieele ontwikkeling van ons lager onderwijs tegenhoudt, spreekt als bare overtuiging uit, dat een vrij examen noodzakelijk is voor den inwendigen welstand der christelijke school". Elke alinea van de motie des inleiders werd breedvoerig besproken, waarna de motie ten slotte werd aangenomen, nadat het woord sStaatsschool" was geschrapt. Aangenomen werd ook een voorstel van het hoofdbestuur, luidende: »De verg., overwegende het gebrek aan chr. onderwijzers, waarin xuet zoo spoedig zal wor den voorzien, geeft in overweging aan de verschil lende schoolbesturen, om, zoover zij bij de ver zijn aangesloten, zich tot de regeering te wen den met het verzoek, dat uitstel verleend worde van de uitvoering der wet op het L. O., betref fende het gevorderd aantal onderwijzers, en wel tot 1897"." ln de Donderdag gehouden vergadering van christelijk nationaal schoolonderwijs is de volgende motie aangenomen De vergadering van christelijk nationaal school onderwijs, dankbaar dat bij de herziening in 1889 het beginsel van rechtsgelijkheid van de bijzondere school met de openbare is uitgesproken, blijft zich stellen tegen het beginsel onzer school wetten en verklaart, dat zij niets minder wensebt, dan de vrije school voor de geheele natie unaniem aangenomen te zien. De Martha-stichting te Alfen a/d Rijn, ontving van J. M. f 1000. Deze som was noodig voor 't aanschaffen van pakjes, petten en hoeden voor de jongens en meisjes. Het jaarfeest zal plaats hebben op 2 Aug. a.s. Aan de Ned.-herv. diaconie te Yelp is door wijlen H. R. Castendijk, echtgenoote van mr. E. A. de Roo van Westmaas en Group, vermaakt een legaat groot f4000. Het gerechtshof te Leeuw arden leeft Bartele de Leeuw, oud 32 jaar, molenaar te Akkrum, die in den nacht van 20 op 21 Januarij.l. zijn broeder Atze met een dolkmes twee steken in de zijde heeft toegebracht, wegens zware mis handeling, veroordeeld tot 2 jaar gevangenis. De rechtbank te Heerenveen had hem ver oordeeld tot 3 jaar gevangenis. MAASSLUIS. Donderdag waren de prijzen voor zoutevisch f39.50 a 43,leng f28.75 a 29.'koolviscb f20.a 24.kibbeling f 45. die van Langiewicz veertien dagen geduurd; beiden begonnen met proclamaties en eindigden - met vluchtenmaai" de overwinnaar van Stiozou had waarlijk een beter lot verdiend De opstandelingen overschreden vermoeid en- in eene gedrukte stemming de grens weder en werden tot bij de grenspalen door de kogels der Russen vervolgd. Langiewicz bedankte, om aan de tweedracht geen voedsel te geven, en verliet in gezelschap van een adjudant en juffrouw Pustowojtow zijne troepen, met bet voornemen, langs een omweg naar Sandomir terug te trek ken maar de gezindheid der Oostenrijksche overheden was inmiddels omgeslagenmen nam hem gevangen en sloot hem te Krakau in een kelder op. Een gedeelte zijner troepen werd eveneens gevangengenomen of verstrooid eeni- gen gelukte het, de Oostenrijkers te ontwijken, i bet Russisch leger om te trekken, en den grond van het Congres-Polen weder te bereiken, waar zij den oorlog op eigen hand voortzetten. Wordt vervolgd.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6