itinnenlaiidsclie Beric1iten» het den kardinaal Ledochowsky geïnspireerd heeft ten aanzien zijner verklaring omtrent de legerwet in Duitschland. SPANJE. Zondag had te Pampeluna een groote volks meeting plaats, als protest tegen de maat regelen van het ministerie dat de laatste privilegiën (fueros)van Navarre heeft afge schaft. De autoriteiten in de districten Estella en Cefala d'Olite moedigen de volksbeweging aan, terwijl de Carlisten zich schijnen gereed te maken om met de opgewondenheid hun voordeel te doen. De republikeinen weren zich in den laatsten tijd geducht. Te Grenada is Zondag een op- roertje uitgebroken, waarbij het portret van den koning werd afgerukt. Een der 3>mani- festanten" werd gekwetst, verscheidene per- soneu zijn in hechtenis genomen. PORTUGAL. De minister van financiën heeft zich be reid verklaard, overeenkomstig den wensch der begrootingscommissie, zijn voorst .4 tot belastingverhooging te wijzigen. Aan de Times wordt uit Lissabon dd. 28 dezer gemeld dat de Portugeesche regeering met de sBiitish Union Steamship Company" een overeenkomst gesloten heeft voor het ondei houden van den 14-daagschen dienst tusschen Lissabon en Lorenzo-Marquez. Maandelijks zullen de schepen alle andere Öostafukaansche havens eenmaal moeten aandoen. De maatschappij zal het uitsluitend vervoer hebben van de brievenmalen, gou- vernements-passagiers en ladingen. B L G A E IJ E. De Sobranje heeft bij derde of laatste lezing met eenparige stemmen het artikel betreffende de wijziging der grondwet aangenomen. De zitting gisteren plechtig gesloten met eene troonrede van den vorst, die met geest drift weid toegejuicht. GRIEKENLAND. De aardbeving te Thebe heeft zeer groote schade veioorzaakt. De schokken blijven aan houden. De geheele bevolking der stad kam peert in het open veld. EGYPTE. De Times meldt uit Kano dat de pers der Arabieren zich weder roertvooral het blad van Abdallah Nedim, die tijdens Arab; opstand verbannen is, maar later gratie kreeg, vaart heftig uit tegen de Europeanen. Riaz Paeha zou willen intervenieeren, maar de overige ministers blijken daarover niet eens gezind. A M E K I K A. De quaestie der bekroningen op de ten toonstelling te Chicago heeft een onverwachte wending genomen. De commissarissen der buitanlandsche afdeelingen besloten onder ling te concurieeren, een eigen jury, onaf hankelijk van de Amerikaansche afdeeling, te benoemen en eigen diploma's uit te reiken. AFRIKA. In vervolg op de verklaring, welke presi dent JCruger dezer dagen gedaan heeft, dat de verlenging van den Natal-spoorweg van Charlestown tot de Transvaal daarvan afhing of Engeland zijne beloften ten aanzien van Swaziland zal houden, werd Zaterdag in eene druk bezochte vergadering te Durban eene motie aangenomen, inhoudende dat het in het algemeen belang van Zuid-Afrika en in het bijzonder van Natal is dat het Swaziland- vraagstuk ten spoedigste worde opgelost, met het oog op de belangen der Transvaal. AUSTRALIË. In eeu conferentie van de eerste ministers der Australische Staten is besloten een plan te ontwerpen voor de instelling van uniforme bankinrichting en tot beperking der uitgifte van bankbiljetten. SCHIEDAM, 30 Mei 1883. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag den 6den Juni as., des avonds te halfnegen. De gewone audiënties van de ministers van financiën en oorlog zullen op Donderdag 1 Juni niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 27 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank 9,849,166.05 en bij de betaalmeesters- 1392,855.05 Te zamen ƒ11,242,021.10 Uit Flims (Zwitserland) verneemt het Dagil. dat de Frissche, aangename tempera tuur in dat schilderachtig gelegen oord onze Koninginnen zeer goeddoet. Tot dusver hield het weder zich uitmuntend; alleen j.l. Woens dag 24 dezer heeft 'ter sterk geregend. De schoone en ruime villa sSylvana", waarin HH. :vm. met TIDr. ge\olg verblijf houden, is gehgen aan den voet van een berg. De appartementen van Hare Majesteiten op de eerste verdieping hebben een allerbekoor lijkst uitzicht op een boschrijk landschap met Flims op den achtergrond. Daarachter strekt zich een dal uit, terwijl ter reehter- en linkerzijde dit fraai natuurtafereel ver hoogd wordt door iotsen en met groen be groeide bergen. In de verte, zoover het oog reikt, verheffen zich sneeuwtoppen. De voor de belastingschuldigen geopende gelegenheid om hun aandeel in de vermogens belasting zonder kosten voor hen per post wissel over te maken, geldt alleen voor be lastingschuldigen, die niet wonen in dezelfde gemeente waar het ontvangkantoor gevestigd is. Nochtans staat het den belastingplichti gen, die wel in dezelfde gemeente wonen, vrij, hunne belasting mede per postwissel over te maken, doch het verschuldigde post- wisselrecht komt dan voor hunne rekening. Hiervoor wordt eveneens van de bijzondere formulieren gebruik gemaakt. Bij de onthulling van Coen's standbeeld te Hoorn zal onze marine op waardige wijze vertegenwoordigd zijn. De minister heeft een eskader van zes schepen aangewezen, om den luister dezer plechtigheid te verhoogen. Het zijn Hr. Ms. monitor Tijger, de stoomkanon- neerboot Udur en de instructie-brikken Castor en Pollux van deze directie, Hr. Ms. brik Vrania en de stoomkanonnserboot Vah\ an de directie "Willemsoord. Alle bodems zullen des avonds worden verlicht. Bij de onthulling zullen saluutschoten worden gelost. De leiding is opgedragen aan den comman dant van de Tijger,dm kap. luit. t/z C. H offman. Aan het 'Ril. wordt thans met volkomen zekerheid" medegedeeld, dat van regeerings- wege niet de minste pressie is geoefend op prof. B H. Pekelharing. De minister Smidt heeft zich op geenerlei wijze met de quaestie bemoeid of haar ter sprake ge bracht. Dat de Delftsche hoogleeraar zich uit het comité der bedenkelijke oproe ping heeft teruggetrokken, is uitsluitend het gevolg van de adviezen zijner staatkundige vrienden, welker gegrondheid hij erkende. Een groot bouwterrein aan de Rijnhaven te Rotterdam is door een Amerikaansch consortium te koop of te huur geviaagd, met het doel daarop groote bergplaatsen in te richten voor katoenzaadolie. Onderhande lingen loopen daarover met het gemeente bestuur. Werden voor eenigejaren de houten dwars- leggers onder de spoorrails vervangen door ijzeren, het gebruik heeft geleerd, dat ze niet zoo doelmatig zijn. Bij vernieuwing van ge deelten der banen weiden door de Holland- sche spoorweg-maatschappij de houten leggers weder gebruikt. Door den sNederlandschen Roomsch-katho- lieken Volksbond" is een manifest uitgegeven, waarin hij zijn doel en streven uiteenzet. Het manifest vangt aan met de verklaring dat de bond het groote gevaar wil bestrijden, hetwelk den werkman bedreigt, en noemt als den drievoudigen vijandhet materialisme, het individualisme en het socialisme. Als het doel van den bond geeft het mani fest aan: den werkman te verheffenin de wereld van den arbeid den vrede terug te brengen; den eerbied voor ieders recht, patroon en werkman, te doen heerschen; de klove te dempen tusschen kapitaal en arbeid. Het programma is gegrond op de encycliek van paus Leo XIII. Zijn doel vril het centraal bestuur van den 3>Ned. R.-k. Volksbond" bereiken door den werkman niet te behandelen als stomp werk tuig, maar als onzen broeder en gelijke voor God; hem het familieleven te doen genieten; zijne krachten niet uit te putten; Zondags rust te verschaffente verzekeren tegen armoede als ziekte, ongeval of ouderdom hem treffen: een loon te doen toekennen, waarvan hij bestaan kan; arbeidsraden en arbeidska mers op te richten. Het manifest waarschuwt tegen de verderfelijke theorieën der sociaal democraten. Door het bestuur der jPrins-Hendrik- stichting" is voor den nieuwen bouw tot dusver ruim f5000 ontvangen. Dit bedrag is echter nog lang niet vol doende tot verwezenlijking der plannen. Het bestuur is zoo schrijft het »nog zoover van het einddoel verwijderd, dat een nieuw beroep op de algemeene belangstelling drin gend noodzakelijk is". Door de Clown is uitgeschreven een >Wan- deltocht voor (Nederlandsche) Amateurs", om het kampioenschap voor Nederland. Uitge loofd zijn de kampioen«prijs en verder eene zilveren, eene bronzen en eene tijdmedaille. Aanmeldingen moeten plaats hebben voor of op Woensdag 31 Mei bij den voorzitter der regelingscommissie, C. A. Dudok de Wit, Keizersgracht 256 te Amsterdam. De wandelweg begint in den Parktuin en strekt zich uit tot Utrecht over Abkoude en terug over Weesp. Op vijf verschillende pun ten wordt de l'jd opgenomen. Als controleurs fungeeren een dertigtal wielrijders. Zaterdagavond zal de uitreiking der be kroningen plaats hebben. Den 19n Juli zal te Amsterdam oen zwem wedstrijd worden aangeboden door den heer L. C. Dudok de Wit, ondersteunend lid van den Nederlandschen zwembond. Inschrijvin gen worden aangenomen tot uiterlijk 12 Juli bij den heer W. E. Bredius, Prinsengracht 923 te Amsterdam. Het programma is thans verschenen. Uitgeloofd zijn 4 gouden, 4 zil- verer en 4 bronzen medailles, alsmede een viertal kunstvoorwerpen. Door de ïVereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer voor Utrecht en Om streken" zullen in de maand Juni op de Zon en Woensdagen aldaar groote nationale Flobert-schietwedstrijden worden gehouden. De wedstrijd is verdeeld in 5 afdeelingen a. Korpswedstrijd, 5. Personeele wedstrijd, c. Eerewedstrijd, d. Donateursbaan, e, Mata dor-wedstrijd. Volgens opgave van Bureau Veritas zijn in de maand April 1893 verongelukt 62 zeilschepen, alsvan Duitschland 6, Amerika 10, Engeland 19, Oostenrijk 1, Frankrijk 3, Italië 3, Noorwegen 14, Portugal 1, Rusland 3, Zweden 1 en Turkije i. In dit getal zijn begrepen 10 schepen, waarvan de berichten ontbreken. In dezelfde maand verongelukten 18 stoom schepen, waaronder 1 vermist, als: van Duitschland 2, Amerika 2, Engeland 5, Chili 1, Spanje 1, Frankrijk 3, Griekenland 1, Japan 1 en Noorwegen 2. J, H., winkelier en slijter met ïvergun- ning" te Charlois, vader van 7 kinderen, is, na de gelden eener erfenis bij den notaris opgenomen te hebben, met zijne vroegere dienstbode, een meisje van ruim twintig jaar, op den loop gegaan. Een 42-jarig gehuwd man te Delft had al een paar jaar gespaard, om eens te kunnen uitgaan. Dezer dagen scheen hij genoeg te hebben hij ging er althans van door met eene 47-jarige vrouw, gehuwd, moeder van 9 kinderen en reeds grootmoeder ook. Aan de politie is verzocht de vluchtelingen weer bij de verlaten vrouw en den verlaten man terug te brengen. Te Leiden viel op een no. van de staats loterij de f 100.000. Een van de winnaars heeft dat voordeeltje met den dood moeten bekoopen, want hij heeft zich in zulk een mate aan misbruik van drank schuldig ge maakt, dat hij in de jenever is gestikt. Zaterdagmiddag werd in de margarine- fabriek van de heeren Hendriks, Brongers en Bos te Groningen, de machinist door de in volle werking zijnde machine opgenomen. Toen zij op het geroep van den ongelukkige werd gestopt, was hij inwendig zoo gekwetst, dat hij eenige oogenblikken later overleed. Kars Postma, een turfdrager te Groningen, verslaafd aan den drank, wonende in een gang in de Tuinstraat, kreeg Zondagmorgen met zijne vrouw eenen hevigen twist, omdat, naar men zegt, zij geen eten wilde gereed maken. In zijne woede greep P. toen een mes en stak dit zijne vrouw in den rug; zij verloor hierbij zooveel bloed, dat de hulp van eenen geneesheer moest worden ingeroepen. De man, die zich intusschen op den zolder had verschanst, werd door de politie te voorschijn gehaald en onder eenen grooten toeloop van nieuwsgierigen naar het bureau overgebiacht, waar proces-verbaal tegen hem werd opge maakt. (P G. Ct.) Te Hengelo had een landbouwer, gaande naar eene bruiloftspartij, het ongeluk van een wagen te vallen en onder de wielen te ge raken. Hij overleed aan de bekomen kwet suren. Eene juffrouw te Utrecht, die reeds twee maal wegens dronkenschap veroordeeld was tot een verblijf van zes maanden in de Ommerschans, wsrd dezer dagen wederom daartoe veroordeeld. Om hieraan te ontkom»"!- nam zij de wijk naar Antwerpen en vertrok, terwijl haar man afwezig was, f 1100 aan bankpapier met zich nemende. De algemeene arbeiders-vereeniging, de timmerlieden- en meubelmakersvakvereeni- ging te Zutfen hebben besloten met een adres van adhaesie te steunen het adres van ver schillende werkliedenverenigingen te Arn hem, om bij de hooge regeering alsnog aan te dringen op een waardiger bel&oning dan de hem nu reeds geschonkene de zilveren reddingsmedaille aan den werkman Van Reenen te Hilversum, die doorzijn bewonde renswaardig menschlievcnde en zelfopofferende daad de voldoening mocht hebben het leven te redden van den twee dagen lang nagenoiig levend begraven mede-arbeider Tilburgs aldaar. De burgemeester van Breda heeft al de eigenaars en het verdere personeel van spellen en kramen op de kermis aldaar door de stads- geneesheeren doen inenten. Uit Breda meldt men Behalve de dolle hond van den heer M., zyn hier nog 3 andere honden gedood, die door dat dier gebeten waren. Drie oppassers van de K. M. academie, mede gebeten, zullen op rijkskosten naar Parijs vertrekken en onder behandeling van Pasteur worden gesteld.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2