A". 1893. Vrijdag 2 Juni. KENNISGEVING. N°. 8284. Z eyeneaveertigete Jaargang1. Verschijnt dag el ks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Bnitenlandsche Berichten. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk. Afzonderlijke nommers 1.85. 2.50. 0.10. BVKEAtJ: BOTEKSTKAAT, E 2?. ADVERTENTIEPRIJS: van 1i0 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER EN Wethouders vak Schiedam; Gezien het verzoek: do. van de firma "V00RWALDT& GOUD SMIT Sz., om vergunning tot oprichting eener zeepzieder(j, in het pand aan de Groenelaan alhier, wijk G no. 96, kadaster sectie L no. 1368; 2o. van H. DE KONING, om vergunning tot oprichting van een her 8 t el plaats van koper-, zink- en follkwerk, in het pand aan de Westvest alhier, wijk B no. 28, kadaster sectie C no. 488; 3o. van de firma J. M. VAN DER SCHALK Co., om vergunning tot uitbreiding harer bierbrouwerij, aan de Westvest alhier, •wijk B no. 38, kadaster sectie L no 455, door plaatsing daarin van een stoomketel van 81 MJ verwarmingsoppervlak, ter ver vanging van den bestaanden stoomketel van kleiner afmeting: Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad n°. 95); Doen te weten: dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd; dat op Donderdag den lSdenJunia.s., des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize gele genheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schiiftelijktoe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den lsten Juni 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. SCHIEDAM1 Juni 1893. Eindelijk heeft dan de opening plaats ge had van den spoorweg van Maassluis naar Hoek-van-Holland, nu het ongeveer twee jaren geleden is, sedert het gedeelte van dien spoorweg SchiedamMaassluis voor het ver keer werd opengesteld. Door de opening van deze geheele lijn loopt voortaan de kortste weg tusschen Engeland en ons land over dit traject, 's Avonds te acht uur van Londen vertrekkende, is men 's morgens te «es uur aan den Hoek-van-Holland, vóór negen te lam; 's middags twee uur te Keulen en 's avonds elfinir te Berlijn. Met de nieuwe snelvarende boot Chelmsfor&Nordt langs deze lijn van Londen naar Rotterdam vier uren bekort; met de overige Harwichbooten twee uren, en vier, zelfs twee uren, ze beteekeneu wat in onze dagen! Zoo is dan ten laatste het groote spoorweg net in ons land door de opening van deze lijn, men mag zeggen, \oltooid. Hier en daar zullen af en toe nog wel enkele mazen wor den aangebracht, maar hierdoor zullen slechts plaatselijke belangen worden gebaat. De inter nationale veikeerswegenzijn nu zoodanig, dat ons land daarop ten minste met voldoening het oog kan vestigen. Bij gelegenheden als deze slaat men het geschied boek nog wel eens op; en dit doende met het oog op het hoofdstuk t> Geschiedenis van den aanleg van spoorwegen in ons vader land", komt men tot de overtuiging, dat de Nederlanders op dit punt niet tot de opti misten kunnen gerekend worden. De eerste spoorweglijn werd den 15n September 1830 geopend en liep tusschen Liveipool en Man chester. Engeland, België, Frankrijk, Pruisen en andere landen zagen aanstonds het groote belang van dit vervoermiddel inweldra waren daar tal van spoorwegen aangelegd. In Nederland dacht men er anders over. Men had hier immers als in geen ander land uit stekende waterwegen, die een veel gemakke lijker, veiliger en goedkooper vervoer toe lieten, en de drassige grond veroorzaakte elders veel min de gevoelde bezwaren tegen het leggen en berijden der ijzeren spoorbanen. De plannen van Koning "Willem I, voortui rend als altijd, waar het gold, de stoffelijke wel vaart te bevorderen, ondervonden dan ook in den beginne een krachtigen tegenstand, die den ondernemenden vorst evenwel niet af schrikte. Men staat verbaasd, als men de denkbeelden van dien tijd nog eens weer nagaat. In 1834 werd een geldleening uitge schreven tot aanleg van een spoorweg Am sterdamAmersfoortKeulen. Willem I ging voor met een aanzienlijke inschrijving, maar de leening mislukte, men vertrouwde de zaak niet. Toch rustte Willem I niet. In Februari 1836 werd door hem een com missie benoemd voor den aanleg van spoor wegen, welke de lijn AmsterdamArnhem voorstelde met latere voortzetting tot Keulen. Daarop stelde de Koning bij wetsontwerp van 26 Februari 1838 een geldleening voor van 24 nullioen gulden, ter bestrijding der kosten van de droogmaking van het Haarlemmermeer en van den aanleg van een spoorweg Amster dam—Utrecht—Arnhem, met een zijtak van Utrecht naar Rotterdam. Hoe de opinie omtrent den aanleg van spoorwegen was, blijkt uit het feit, dat op twee na, alle stemmen in de Tweede Kamer zich tegen dit ontwerp verklaardende twee voorstemmers waren de minister, die het ontwerp verdedigde, en de burgemeester van Arnhem. Nog gaf "Willem I zijn plannen niet op. Een koninklijk besluit van 20 April 1838 bepaalde, dat de ijzeien spoorweg naar Arnhem onder het bestuur van het departement van binnenlandsche zaken zou worden aangelegd, en dat daarvoor een geldleening zou worden uitgeschreven van negen millioen gulden onder koninklijke rentegaiantie van 4Va procent. Na veel tobben werd uit deze plannen einde lijk de Nederlandsche Rijnspoorwegmaat schappij geboren. Voordat echter de eerste lijn van den Rijn spoorweg geopend werd, was reeds door particulier initiatief geheel uit eigen krachten de eerste spoorweg in ons land in het leven geroepen. Den ln December 1835 werd namelijk de concessie aangevraagd voor een spoorweg, aanvankelijk van Amsterdam naar Haarlem. De commissie, door Willem I indertijd be noemd om de zaak der spoorwegen te onder zoeken, bracht in April 1836 rapport uit over deze aanvraag, en gaf als haar ineening te kennen, dat daardoor in geene levendige lehoefteaal worden voorziendaar er tusschen Amsterdam en Rotterdam eene goede ver binding te water bestond, en de Kamers van koophandel te Amsterdam en Rotterdam lieten zich eveneens afkeurend uit. De concessie werd echter verleend den ln Juni 1836, en bij koninklijk besluit van 22 Juni 1840 werd vergunning gegeven tot de verlenging tot Rotterdam, doch aanvankelijk tot Den Haag. Doch genoeg om den geest des tijds te proeven. Bekend is verder, dat enkele lijnen later door particuliere maatschappijen zijn aangelegd, doch dat door de wet van 18 Augustus 1860 de aanleg van staatsspoor wegen werd bepaald, en dat dit net in 1872 ter beschikking van het publiek wei d gesteld. hi den loop van 1875 vlagde men te Vlaardingen en te Maassluis, want een wets ontwerp was bekrachtigd, dat de aanleg be paalde o. a. van de lijn, die hedenmorgen werd geopend, de lijn SchiedamHoek-van- Holland. 't Getuigt alweer niet van groot optimisme, dat kolossale tijdsverloop tusschen besluit en uitvoering: 18 jaren! En toen aan de uit voering begonnen werdwat hebben die bakens vervelend lang aangewezen, waar de weg zou komen; en toen de baan eenmaal lag, wat heeft ze een tijd noodig gehad om te beklinken! Eindelijk, 'tis nu circa twee jaar, dat ze voor een gedeelte werd geopend; maar bij den aanleg scheen men slechts op locaal verkeer te hebben gerekend, niet op sneltreinen; immers nu dtze een deel van den treinenloop innemen, zijn eenige bochten methet oog hierop moeten gewijzigd worden 11 Bij uitstekende waterwegen bezit Neder land thans een even uitstekend spoorwegnet. De pessimist, die in 1877 den Rotterdamschen Waterweg reeds voor onbruikbaar durfde ver klaren, is gelogenstraft. Naast den voortref- felijken Waterweg loopt de spooibaan. Mogen beide de Maasstreek ten zegen zijn! U U 1 T S C II L A N 1). De Kamer van afgevaardigden heeft giste ren het kies wetontwerp definitief aangenomen naar de redactie van het Heerenhuis, en evenzoo het wetsontwerp lot het overdragen van directe staatsbelastingen aan de gemeen ten. In derde lezing werd ook het ontwerp aangenomen omtrent de subsidieering van den bouw van volksscholen. De volgende zit ting wordt waarschijnlijk eerst in het einde van Juni gehouden. Het wordt opgemerkt, dat ditmaal door alle partijen, de socialisten alleen uitgezon derd, bijzonder veelcandidaten voorde Rijks dagverkiezing worden gesteld, die behooren tot den landbouwenden stand, met name in Silezie en Westfalen. Vooral ook in Beieren draagt de strijd een agrarisch en, onder leiding van den volks menner dr. Sigl, redacteur van het Mtinchener Vaterland, die, hoewel zich noemend aarts katholiek", te gelijk het Centrum en de »Prui- sische leger wet" bestrijdt, een allerheftigst karakter. Te Coblenz heeft men graaf Bruhl candi- daat gesteld als secht katholiek en tevens voorstander der legerwet". Ook Krupp, de kanonnen-koning, is candi- daat. Nu het tiouwens voornamelijk over de legerwet loopt, behoort die er noodzakelijk bij. P R A N K E IJ K. De begrootings-commissie koos Burdeau tot voorzitter, Rouvier had bedankt. Bij gelegenheid van een hem vanwege het dagblad Les Dèhats aangeboden feestmaal, heeft de heet Lóón Say eene toespraak ge houden, waarin hij verklaarde dat de republiek de tot haar bekeerden (les rallies) moet opnemen, en dat de schoolwet en de legerwet goed te keuren zijn, mits zij niet op tyran- nieke wijze worden toegepast. De spreker bestreed het socialisme en drong op inkrim ping der staatsuitgaven aan. Hij besloot met de woordenhet programma der liberalen is en zal altijd blijven: verdediging der vrij- heid van de burgers. B E L 6 I E. De rechterzijde der Kamer heeft gister ochtend in hare partij vergadering besloten voor het voorstel der regeering omtrent art. 48 der grondwet te stemmen, hetwelk de mogelijkheid insluit der invoering van even redige vei kiezingen. Teneinde deze hervor ming te kunnen toepassen, zou dus het mi nisterie nog slechts eene gewone meerder heid in de Kamer behoeven te hebben. E N U I i 1 D. Het Lagerhuis heeft gisteren een door den heer Goldsworthy voorgesteld amendement op art. 3 van het home-rule-ontwerp, strek kende om het ambt van onderkoning van ■Uf' AïVn,. v-vl-W", 1» ri V*ia!

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1