A°. 1893. Zaterdag 3 Juni. N°. 8285. KENNISGEVING. Feuilleton. t evenenveertig-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandsclie Berichten. A-AJST DE GORjENg CDURA1T. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Kijk Afzonderlijke nommers 1.35. .2.50. -0.10. UITGEVER: J. ODÉ. KU1KEAU: BOTER1TRAAT, E 2 7. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant 1.10. Iedere gewone regel meer. -0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester EN WETHOUDERS •van Schiedam; Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni ■1875 (Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden de navolgende vergunningen zijn ver leend: lo. aan. A. VAN "WOERKOM en zijne rechtverkrijgenden, tot oprichting van eenJ broodbakkerij in het pand aan den Oost- singel alhier, wijk A no. 1694, kadaster sectie I no. 863; 2o. aan de DIRECTIE van den STOOM- KORENMOLEN iDE DRAAK" en hare rechtverkrijgenden, tot uitbreiding van dien molen, staande aan de BToordvest alhier, wijk F no. 359, kadaster sectie A nrs. 972 on 998, door plaatsing daarin van een stoom werktuig van hoogstens 180 ind. paarden kracht en ketel met een verwarmend opper vlak van 62 M4, ter vervanging van het bestaande stoomwerktuig met ketel. Schiedam, den Isten Juni 1893. Burgemeester eu Wethouders voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNËDE. 1) D 1 1 9 C I U O. De griif van Turijn kwam gisteren te 5 uur te Berlijn aan en werd door den keizer met een schitterend gevolg ontvangen. De keizer kuste den graaf twee malen en de talrijke menigte juichte den graaf warm toe. De keizer reed hierop met zijn gast in een open rijtuig, onder escorte van kurassiers, naar het paleis. Naar het heet, is de regeering thans voor nemens de kosten van het leger-ontwerp te dekken door eene belasting der inkomens boven 10,000 mark. Graaf Herbert von Bismarck, die zich te Schónhausen candidaat heeft gesteld voor den Rijksdag, heeft in eene vergadering van kiezers zijn program uiteengezet. ïlij ver klaarde de noodzakelijkheid van legerverster- king in te zien, maar was van oordeel dat de aarzeling der regeering en haar voortdu rend zich zelve tegenspreken het overigens slecht ineengezet legerontwerp hebben ten val gebracht. Zonder de jammerlijke handels verdragen, welke het rijk in den laatsten tijd gesloten heeft, zou overigens legerver- sterking te bereiken zijn zonder nieuwe be lastingen te scheppen, welke den landbouw zouden ten gronde richten. Graaf Herbert besloot met zich een aanhanger te verklaren van den landbouwersbond en een beslist tegen stander van de vrijzinnigen der groep-Richter, welke in den grond repubiikeinsche neigin gen bezit. FKAMKKDK. De Kamer hervatte gisteren de discussie over het ontwerp tot wijziging der kiesdistric ten. Een amendement van Jaures om het aan tal verkiesbaren te beperken, werd door Dupuy bestreden en verworpen met 292 tegen 208 stemmen. Artikel 4 werd op voorstel van Dupuy verworpen met 263 tegen206stemmen. Het ontwerp in zijn geheel werd aangenomen. Antonin Dubost is tot rapporteur-generaal der begrotingscommissie verkozen. Door den gezant van Nicaragua is een telegram van Woensdag openbaargemaakt, waarin wordt gemeld dat de vrede gesloten is. BEIOIE. De Kamer heeft met 101 tegen 21 stem men art. 48 der grondwet aangenomen. Het luidtDe samenstelling van het kiezers korps wordt in elk arrondissement door de wet bepaald. De stemming heeft plaats in de gemeenten. De Kamer verklaarde zich gisteren, bij de discussie over de herziening der grondwet, met 98 tegen 34 stemmen voor verplichte stemming, behoudens door de wet te bepalen uitzondering. ENGELAND. In het Lagerhuis zeide de heer Grey giste ren, dat de regeering geen tijding had van Portal sedert zijne komst te Uganda. Zij weet dus niets nopens de berichten, die heden door de dagbladen zijn openbaargemaakt. Ter zake van de triple-alliantie is geen be lofte gedaan, die aan de Kamer onbekend is. Met betrekking tot het gebruik der mari tieme en militaire krachten van Engeland is de toestand zoodanig, als in de zitting van het Huis van 4 Juni 1891 door de vorige regeering werd aangetoond. De regeering heeft het niet wenschelijk geoordeeld aan Frankrijk ophelderingen te vragen omtrent het gebeurde op Mekong, en tot heden heeft Frankrijk die ophelderingen niet aangeboden. Beti ekkelij k het bericht van het (Berliner Tageblatt verneemt Reuter, dat het hoogst onwaarschijnlijk is dat Portal het Britsch protectoraat in Uganda proclameerdedaar Portal in Uganda slechts speciaal commissaris is om over den toestand aldaar verslag te geven. Volgens eene overeenkomst tussehen de Engelsche regeering en de Oostafrikaan- sche maatschappij zou deze laatste op het einde van Maart Uganda ontruimen, als wan neer Portal ongetwijfeld de Engelsche vlag heeft geheschea ten teeken dat het land onder Engelschen invloed was gekomen. Tot heden is er omtrent deze zaak geen telegram by het ministerie van buitenlandsche zaken ont vangen. Uit Ennis in Ierland wordt gemeld, dat op den zaakwaarnemer Moloney, beheerder van het eigendom Kilsonan bij Fulla in het graaf schap Clare, van beide kanten van den weg geweerschoten werden gelost, toen hij de huren ging ontvangen. Hij werd ernstig gekwetst. Er zijn zeven personen in hechtenis geno men, maar de schuldigen zijn niet bekend. Townsend, die een dreigbrief aan Gladstone zond, is vrijgesproken, op grond dat hij krank zinnig is. Hij zal in een krankzinnigengesticht worden opgesloten. ITALIË. In den Senaat verdedigde de minister van financiën gisteren liet ontwerp betreffende de burgerlijke en militaire pensioenen. Hij zeide, dat dit ontwerp eene sterke reserve zou in het leven roepen. Sedert 1 Januari is het depot der spaarkas met 4 millioen ver meerderd. De financieele toestand is sedert 1889 belangrijk verbeterd. Het tekort is tot 15 millioen gedaald. PORTUGAL. De inkomende rechten brachten in Mei 487 conto's reis meer op dan in Mei 1892. S E B T 1 E. De definitieve uitslag der verkiezingen is, dat gekozen zijn 119 radicalen, 11 progres sisten, 1 liberaal; er zijn drie herstemmingen. De radicalen kregen 170.000, de progressisten 23.000 stemmen. De oud-minister Garachine is driemaal gekozen. AMERIKA. Volgens een telegram uit Managua in Nïeaiagua is de omwenteling volkomen ge slaagd. President Sacazas heeft zich overge- Roman van JOHANNES VAN DEWALL. 65. Tot deze laatsten behoorde graaf Hancke met toet overschot van zijn eskadronongeveer vijfhonderd ruiters. Zijne ster was spoedig ge daald, doch zijn moed niet, en had deze hem niet aangespoord, dan zou hij uit vertwijfeling genoodzaakt zijn geweestalzoo te handelen want nadat hij alle bruggen achter zich afge broken. had, moest hij wel strijden de voormalige keizerlijke adjudant zou als Oostenrijksch ge vangene een te beklagenswaardige rol hebben ge speeld. Hoe zou hij als zoodanig zijne bruid ooit onder de oogen hebben durven komen Hoewel de graaf in deza weinige dagen genoeg gezien had om hem den oorlog voor altijd te doen schuwen, stortte hij zich met zijn kleine schaar opnieuw in het gevecht met het voornemen, zich bij de kleine legeraf- deelingen aan te sluiten, die zich in het oosten onder de majoors Rucki, Krisinski en Jantowski oefenden. Ook de gevreesde generaal Rochebrun wilde den strijd voortzettenna de verwijdering van Langiewicz ging hij naar de reeds dikwijls be schreven jonkers en zeide hundat hij hen indien zij geen bloodaards warenopnieuw tegen den vijand zou aanvoerenl doch niemand antwoordde hem. sWelnu mijne heeren. dan zijt gij allen lafaards adieu Met deze woorden keerde hij tot zijne eigene troepen terug en ontbond ze. Graaf Hancke bereikte na een vermoeienden marsch de Russische grens bij Baranowwaar hij twee dagen op eene boerderij uitrustte. Hij maakte van dezen tijd gebruik om aan de zijnen en voor alles aan Martha te schrijven. Hij meldde de geliefde zijn noodlotdeelde haar zijn voornemen mede en verzocht haar dringend, hem op de eene of andere wijze bericht van haar te zenden. Hij had tot nu toe nog niets van haar en de zijnen gehoord, maar door dit heen en weer trekken konden de blieven hem ook niet bereiken. Graaf Hancke biak op den morgen van den derden dag goed uitgerust en van bekwame ■wegwijzers voorzien op. om langs de grenzen eerst Rachow en daarna de landstreek van Chelm te bereiken. Het noodlot beschikte echter anders over hemhij stiet reeds te Saan op groote vijandelijke troepen en moest door de bosschen naar Opatow uitwijken. Hij wachtte hier, op een landgoed verborgen, drie dagen, om den aftocht van die troepen af te wachten. Ten laatste werd hij ongeduldig omdat de troepen zich niet loerden, brak op, werd overvallen, vervolgd en in zuidwestelijke richting teruggeworpen. Het gelukte hemwel is waar, zich door een afmattenden tocht van zijne vervolgers te bevrijden, maar hij dwaalde nu doelloos door 'de bosschen rond. Hij moest noodzakelijk nog eens een besluit nemener bleef hem slechts overj om te trachten een groote schaar om zich te verzamelenof te beproeven een, der afdeelingen in het westen van Polen te bereiken. Hij nam, door booze voorgevoelens verontrust^ door gewetenswroegingen gefolterd en nog altijd zonder berichten van de zijnenterwijl hij bovendien lichamelijk en zedelijk uitgeput was, den tocht naar het westen aan. Voor de armoedige smederij in het bosch die halverwege tussehen Krakau en Wicelowiec lag, hield een wagen, met twee paaiden be spannen, stil. Jeremias Majewski kwam juist met een rood gloeiend hoefijzer tussehen de tang uit de werk plaats, doopte dit in een emmer met water en naderde het gezadelde paard, welks eene pootjuist door een jong, krachtig mensch met rood haar en in een glimmende overjas gekleed opgebeurd werd. Een oude jood met een cylmdeihoed op

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1