lïinnenlandscïie Berichten. geven en de voorwaarden, hem door de op standelingen gesteld, aangenomen. Een bericht uit Panama Zegt, dat na het aftreden van doctor Saeazas de voorloopige regeering naar Managua ging en de leiding der staatszaken zonder eenigen tegenstand of ordeverstoring overnam. Hoewel de commissie voor de bekroningen van de tentoonstelling te Chicago besloot, niet toe te geven aan het verlangen der buitenlandsche exposanten, verklaarde de voorzitter der commissie ten slotte, dat het reglement toestaat twee of meer personen tot beoordeelaars van de tentoongestelde voor werpen te benoemen. stond aan den anderen kant en wreef zich de verkleumde handen. sLeg het er met te heet op," sprak Löbel Pincus en zijne kleine oogen schitterden, »want het is een edel dier en het zou jammer zijn het te branden." ïWees maar gerustHebt gij dien mooien wagen van daar ginds medegebracht?" vroeg de smid sluw, legde het ijzer op, doch liet het onmiddellijk weer vallenrichtte zich op en luisterde. Desgelijks deden ook de anderen, aWaarachtig zij schietenriep de be weeglijke Reb en Moutei de haastig den zandheuvel achter het huis op, legde de hand aan het oor en luisterde. Ook de smid en zijne vrouw, gevolgd door hunnen zoon en Wolf, den hond, ijlden daarheen. Hen kon van hier over de donkere toppen der demieboornen ver voor zich uit zien. Na eenigen tij'd vernamen zij nog eens het knallen van enkele schotendaarna werd het stilslechts de opgeschrikte kraaien krijsekten Bij art. 2 bestreden de commissie van rap. porteurs en de minister sterk de amende- menten-Vrolik tot een gewijzigde redactie. Deze amendementen werden ingetrokken. Voorts bestreed de minister nadrukkelijk het amendement-Dobbelman, om te doen ver vallen parag! aaf 2 (verhooging als men niet in de vermogensbelasting is aangeslagen). Een voorstel-Dobbelman tot verdaging van het debat tot bij art. 9 werd verworpen met 55 tegen 28 stemmen. Na discussie werd het amendement-Dob belman verworpen met 62 tegen 21 stemmen. Hierna is het debat over art. 3 aangevangen. Morgen voortzetting na de andere wets ontwerpen. SCHIEDAM, 2 Juni 1893. en vervulden de lucht met hun onaangenaam geschreeuw. s'tls maar eene kleinigheid," sprak Reb nu, sen niet de moeite waard." Hij maakte een genngschattend gebaar, sloeg zijn overjas over elkaar en klouterde den heuvel weder af. ï'tls niets," zeide hij tot zijn ouden vader, die bij de paarden gebleven was; »wat zou het kunnen zijn er is tegenwoordig toch nie mand aan de grens." Ook de smid en Agnes, zijne bleeke vrouw, stegen van den heuvel af en hervatten hun werk. Het ijzer was echter nauwelijks opgenageld, toen het levendig in het bosch werdtwee vermoeide ruiters in een stukgetrokken mon teering en op afgematte paarden kwamen den weg op met alle teekenen van groote vermoeid heid en droegen de sporen van een harden strijd. Jeremias wierp aanstonds zijn werktuig weg, en onder den uitroep van «Heilige Maria" kwam de vrouw haastig naderbij, wees op de celona voor in inklaring van alcohol is opengesteld. Blijkens een opgave in de Staatscourant bestond de bevolking van Zuid-Holland op 1 Januari j.l. uit 482.539 m. en 519.605 vr., totaal 1.002.144, tegen 987341 op 1 Jan. 1892. De bevolking der gemeenten boven 10000 inwoners op genoemd tijdstip was Rotterdam 222.233; 's-Gravenhage 169.828Leiden 44.198Dordrecht 34125 Delft 30 398 Schiedam 25.280 Gouda 20 231 Kralingen 19349; Vlaardingen 13529; Gorinchem 11.596Charlois 10 987Sliedrecht 10.242. Tot lid der Provinciale Staten van Gelder land is te Geldermalsen gekozen de heer P, H. den Ouden (lib.), met 894 stemmen. De heer H. H. G. van Everdingen (lib.) verkreeg 361 stemmen. De Berlijnscbe correspondent der N. S. Ct. schrijft van gisteren Aan den Pruisischen minister van land bouw is eene door vele landbouwers onder- teekende petitie gericht om opheffing van het verbod van invoer van rundvee uit Nederland. Het verzoek is hierop gegrond, dat de vee fokkers hier te lande nergens beter fokvee bekomen dan in Nederland. Gevaar is met het openstellen der grenzen niet verbonden, daar de noordelijke provinciën van Nederland Groningen, Friesland en Drente waar uit het fokvee voornamelijk getrokken wordt, reeds sedert het begin van dit jaar geheel vrij van veeziekte zijn, en de Nederlandsche regeering zeker ook wel bereid zal worden bevonden om deze drie provinciën door een militair cordon van de andere provinciën af te sluiten. In de kringen der belanghebbeuden heeft men te meer hoop dat de minister aan den uitgedrukten wenseh zal gevolg geven, omdat kort geleden ten aanzien van Denemarken de grens zelfs voor weide-vee is opengesteld geworden. De opening van de spoorlijn Maassluis Hoek-van-Holland heeft gistermorgen zonder eenige ofücieele plechtigheid plaats gehad. Van alle gebouwen op het stations-emplace ment alsook van hetschroefstoornschip Chelms ford,dat des ochtends te halfzes was aange komen en aan den steiger gemeerd lag, wap perden de Hollandsche en Engelsche vlaggen. Met den eersten trein uit Maassluis arri veerde o. a. te Hoek-van-Holland de heer Van Hasselt, administrateur der H. IJ. S. M. Verder waren bij de opening der lijn voor het internationaal verkeer tegenwoordig de heeren Nierstrasz, chef van het vervoer, J. A. Roesingh van Itterson, chef van het machi ne departement, de provinciale inspecteur en de controleur van de belastingen in Zuid-Holland, te Rotterdam, alsmede de heer F. Gooday, chef van dienst voor het verkeer met het beido ruiters en wenkte deze, toen zij het wit- roode vaandel bemerkte, met beide handen. De vluchtelingen twee zeer jonge mannen stuurden dientengevolge hunne ademlooze dieren naar de smederij, waar deze snuivende en met schuim bedekt bleven staan. sWaar zijn wij hier, landslieden?" vroeg een van henterwijl hij de scbako van het hoofd nam. »Gij zijt in veiligheid," antwoordde de voor barige Reb. sGij zijt op het gebied van Kra- kau gij hebtnaar ik zieeen sterken rit gemaakt." «Ik bid u, geef ons een slok water en een stuk brood," verzocht de andere ruiter. De vrouw die er met groote medelijdend schitterende oogen bijstondwilde haastig in huis gaan, maar Reb hield haar tegen. Blijf hier, vrouw Majewska, laat mij," riep bijen sprong daarna behendig op zijnen wagen. Spoedig kwam hij terug, van een flesch en van levensmiddelen voorzienging naar de ruiters toe en sprak vasteland Tan de »Great Eastern Railway Company". Met 1 dezer is voor het Nederlandseh- Engelsch reizigers- en bagageverkeer via Harwich in werking getreden een nieuw tarief. De couponboekjes voor reizen volgens dit tarief van Londen naar Amsterdam, Den Haag en Scheveningen afgegeven, zijn op de lijnen RotterdamDen Haag en Den HaagAmsterdam, respectievelijk Den Haag Scheveningen, facultatief geldig via S. S. en via H. S. M.en evenzoo zijn de coupon boekjes, afgegeven van Londen naar Amster dam via Den HaagGouda, ook geldig op het parcours Den HaagAmsterdam H. S. M. Als standplaatsen voor de inspecteurs der rijksveldwacht zijn aangewezen: "s-Hertogen- bosch, Arnhem, Zwolle, 's-Gravenhage, Mid delburg, Amsterdam, Utrecht, Leeuwarden en Groningen. Naar het Zeidsch DU. verneemt, is tot resi dent van Tapanoeli benoemd de assistent resident P. J. Kooreman, van Painan. Bij de politie te Delft is gedeponeerd een valsche rijksdaalder, met het jaartal 1858. Het muntstuk is vervaardigd van rood koper en daarna verzilverd. Weer is er in de Amsterdamsche roof- buurt iemand beioofd van al het geld dat hij bij zich had. Ditmaal Was het slachtoffer een Engelsch zeekapitein, die zich in een huis in die beruchte steeg had laten binnen lokken en dien men daar bestal voor een bedrag van ongeveer dertig gulden in Hol- andsch en Engelsch geld. Een 'onderzoek, door de politie ingesteld, leidde tot niets. Weder zijn een paar flesschentrekkers te Amsterdam in hechtenis genomen, zekere Jan de Vries en zijn broeder. Eerstgenoemde liet zich onder den naam van G. Rigberts uit Amsterdam met den spooitrein goederen toezenden voor eene denkbeeldige zuivel fabriek en nam die te Hilversum in ontvang, waarop hij ze onmiddellijk met de stoomtram aan zijn broeder te Amsterdam zond. Woensdagavond vertoonde zich te Amster dam een regenboog lang na zonsondergang. Omstreeks halfelf was hij in het noor Jwesten als een wijde lichte boog juist eve-' tegen den donkeren hemel te onderscheiden. De regenboog was ditmaal wegens den stand der zon kleiner dan een halve cirkel. (N. B. Ct.} Een knechtje van den landbouwer Metz te Nieuw-Buinen wilde gaarne een horloge heb ben. Zijne ouders hadden het daarvoor echter te armoedig. Ook zijn loon liet het niet toe. Geen anderen uitweg wetende, besloot hij H. M. de Koningin er om een te vragen. Dezer dagen schreef hij in alle stilte eenen brief, en Vrijdag j.l. overhandigde de burge meester van Borger, mr. Dibbits, hem een prachtig uurwerk. ïHier, mijne heeren, stijgt af, eet en drinkt op uw gemak, want hier hebt gij niets te vreezen." Hij schonk in en de ruiters dron ken met de gretigheid van mannen die het versmachten nabij zijn, den sterken, slechten brandewijn. ïHebt gij een ontmoeting gehad Gij hebt zeker een verren tocht gemaakt 2" vroeg Reb daarna en kon zijne nieuwsgierigheid nauwelijks bedwingen. »Wij zijn den geheelen dag als wilde dieren vervolgd I" sReeds sedert -wekenvoegde de tweede er bij. De ruiters stegen nu met moeite af. In dit «ogenblik galoppeerde een derde ruiter naderbij, die zijn signaal-fluitje te voorschijn haalde en daarmede een langaangehouden gillend gefluit liet hooren. Deze was ouder en had een mager, beenig gelaat, waarin de donkere oogen levendig - schitteren. Rij hield midden op den weg stil 1 en keek uitvorschend naar alle zijden rond. 4 Wordt vervolgd,) 3,. «TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 1 Juni. Bij den aanvang der vergadering van heden schetste de voorzitter, naar aanleiding van het bij de Kamer ontvangen bericht van het overlijden van den vice-president van den Raad vanState, het groote verlies door Koning in en volk geleden in Van Reenen, aan wiens nagedachtenis hij hulde bracht. De president vereerde Van Reenen als een warm vaderlan der, toegankelijk en hulpvaardig voor ieder, in hooge mate het onbepaald vertrouwen verdienend en genietend van alle partijen, en wiens voornaamste karaktertrekken waren burgerdeugd en toewijding aan de algemeene zaak. De Kamer besloot aan de familie een brief van rouwbeklag te zenden. Daarna werd de orde van deu dag hernomen. Woensdag komen de afdeelingen bijeen tot on- derzoeko. a. van de suppletoirs begrooting voor binnenlandsche zaken en van de suikerwet. Aan de lijst van werkzaamheden zal nog worden toegevoegd de verkorting tan den termijn van afkondiging van besluursmaatre- gelen, omdat men bij het weer verschijnen der cholera de regeering de bevoegdheid wenscht toe te kennen spoedig te handelen. In den aanvang van zijne beantwoording der sprekers over art. 1 der bedrijfsbelasting sloot de minister van financiën zich namens de regeering aan bij de hulde, aan jhr. Van Reenen, wiens diensten aan land en staat hij dankbaar erkende, gebracht. Na discussie over de amendementen kwam het tot stemming over art. 1. Het voorstel-Van Karnebeek om coöpera tieve vereetiigingen. die enkel aan haar leden verkoopen, niet te belasten, werd verworpen met 81 stemmen tegen 1, die van den heer Van Karnebeekdat van de heeren Kerdijk, Veegens en Levy om ze te belasten naarde winst vei kregen uit den verkoop aan niet- leden, werd afgestemd met 76 tegen 6 stem- -men. Gehandhaafd is de belasting a. der ver tegenwoordigers van buitenlandsche verzeke ringmaatschappijen van buitenslands ge- vestigden, die hier te lande langer dan drie maanden een bedrijf uitoefenen, en van buitenlandsche magazijnen, die aan particu lieren hier te lande goederen verkoopen (Bon Maiché, Louvre enz.), alle welke de heer Hintzen wenschte vrij te steilen, tenzij de sub b. genoemde vertegenwoordigd waren door gevestigde inrichtingen. Art. 1 werd zonder stemming onveranderd aangenomen. Het hedenmorgen alhier binnengekomen Engelsche stoomschip JZathleen, kapitein Thompson, bracht aan 8 schipbreukelingen van het op 24 Mei j.l. in de Finsche golf ver ongelukte Nederlandsche barkschip Meemse, die op verzoek van den Hollandschen consul te Reval waren aan boord genomen om naar Nedeiland te worden teruggebracht. Door tusschenkofflst van den waterschout alhier is hun reisgeld naar hun bestemmingsplaats Amsterdam verstrekt. Namens HH, MM. de Koningin en de Regentes is gisteren door den adjudant van H. M., den heer Van der Bosch, aan de familiebetrekkingen van den overleden vice- president van den Raad van State hartelijke deelneming betuigd met het overlijden van den heer Van Reenen. »H. M. beschouwt", zeide het telegram o. a. sden dood eens vaders als een persoonlijk verlies; H. M. zal zich steeds blij ven her inneren de groote diensten door den over ledene den lande bewezen in verschillende hooge ambten." HH. MM, de Koninginnen bezochten Dins dag 11. per extia trein de beroemde grot van Pfnffers en de warme bronnen van het Ragatzer-water. De gezondheid van Hare Majesteiten is uitstekend. Het weder blijft, behoudens enkele regenbuien, gunstig. Bij kon. besl. zijn, met ingang van 1 Juni, opnieuw benoemd tot leden van het college voor de zeevisscherijen, de heeren P. F. baron van Heerdt, M. Dirkzwager Gz., A. Hoogen- raad en H. Kikkert. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaaldlo. dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Beverwijk zal plaats hebben op 20 dezer2o. dat de herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 4 Juli. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens mededeeling -van Hr. Ms. gezant te Madrid, ook het douane-kantoor Port-Bou aan den spoorweg van Perpignan naar Bar-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2