1 A0. 1893. Woensdag 7 Juni. N°. 8287, Eer si e Blad. POLITIE. ©eenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVEB: J. ODÉ. Aan het commissariaat zijn als op ■straat gevonden aangebracht of aangegeven: een rood oorbelletje, een oorbelletje met een blauw steentje, een bruin lederen sigarenkoker, 3 el grasllnnen, een vergald armbandje, een bont schort, een paarlemoeren lucifersdoosje met een gouden plaatje waarop letters, een rozenkrans met kruis, een knipmes, een griffeldoos» een atlas en een lel, een fantatslcbrocheen een blauwbonte bok. OKZE STAD. Ofschoon niemand zal durven beweren, dat het uiterlijk voorkomen eener stad en hare welvaart steeds gelijken of ongeveer gelijken tred houden, ja Schiedam zelfs het onooglijkst aanzien had, toen hare welvaart het grootst was, valt het toch niet te ont kennen, dat het gunstig uiterlijk eener plaats zijdelings niet geheel zonder invloed is op haar stoffelijk welzijn. Een mooie poffertjes kraam trekt op de kermis meer bezoekers dan een leelijke, al is er geen onderscheid in de consumptie te bespeuren. Menschen, die door hun ambt of bedrijf niet aan een bepaalde plaats gebonden zijn, mogen veelal de schoonste streken tot woon plaats kiezen indien zij door familie- of vriendenbanden nauw verbonden zjjn aan eene minder schoone omgeving, zullen ze veelal deze laatste verkiezen, zoo zij het schoonheids gevoel niet al te veel geweld "aandoet. Er is van Schiedam geen Arnhem of Haailem te maken, dit-weten we wel, maar dat Schiedam er veel beter kon en kan uit- -zien dan op dit oogenblik, zal zeker ook wel niemand tegenspreken. Een stad van 25000 •zielen met een tal van ongeplaveide straten -en nog aardig wat stinkslooten, is een.be- -spotting der 19de eeuw en trekt niet alleen niet licht vreemdelingen, maar schrikt hen dikwijls af, niettegenstaande zq hen om haar ■voor scheepvaarten industrie gunstige ligging ■zeer aantrekt. Om haar bijzonder gunstige ligging heeft Schiedam een toekomst, dit staat bij ons vast; doch ook meenen wij, dat die toekomst kan verhaast of vertraagd worden, al naar mate meer of minder snel aan Schiedam haar afschrikwekkend aanzien zooveel moge lijk ontnomen worde. Geloof vrij, dat de buitenwereld heel wat gunstiger over Schiedam zou denken, wanneer men van uit het spoor Schiedam van de zijde van de Plantage of van de Warande dan, zooals nu, van de Konijnenbuurt zag. Gelukkig achten wij daarom het verschijn sel, dat onze gemeenteraad zich met kracht aan de opruiming gezet heeft van veel wat Schiedam noodeloos ontsiert. Werd vuor een paar jaar nog door een raadslid heel schamper in den raad gewaagd van het dwaze raadsbesluit om Broersveld c. a. te dempen, tot groot genoegen van duizenden Schiedammers is dit sdwaze" raadsbesluit uitgevoerd, en al kunnen we nog slechts ge deeltelijk zien, wat er van dat alles worden zal, we verheugen er ons van ganscher harte in, dat de binnenstad, na zooveel jaren in lompen te zijn gehuld, eens in een splinter nieuw nieuwmodisch pakje gestoken wordt. Evenzeer verblijden we ons over de kolossale verbetering, die we aan den Rotterdamschen dijk waarom doopt men die straat niet Matheuesser straat? bespeuren. We hopen, dat onze gemeenteraad krachtig op den ingeslagen weg zal voortgaan en be hoeven hem zeker geen vingerwijzingen te geven, wat er al zoo nog te doen overblijft Slootje, Singelsloot, Gorzen en particuliere straten, ze schreeuwen te hard om voor ziening, dan dat wij het nog noodig zouden achten er op aan te dringen. Och, gemeenteraaddoe, wat uw hand vindt om te doen, en doe het haastig. Bnitenlandsche Berichten. DUITSCÜLAN1). Naar thans gemeld wordt, zal de keizer, met het oog op den binnenlandschen toestand, niet alleen voor dit jaar van zijne reis naar het hooge Noorden afzien, maar ook zijn plan opgeven om aan den grooten zeilwedstrijd te Cowes deel te nemen. De huwelijksvol trekking van den hertog van York zal hij evenwel bijwonen. De graaf van Turin is, na afloop der wapenschouwing op het Tempelhofer veld, benoemd tot officier a la suite van het regi ment kurassiers der keizerlijke garde. Van de Beiersche leden van den vorigen Rijksdag hebben tot dusver reeds 19, onder wie 16 clericalen, besloten geen mandaat voor den nieuwen aan te nemen. De socialisten hebben voor de verkiezingen tot nog toe in 380 kiesdistricten (in het geheel zijn er 397) hunne candidaten gesteld. Voor vele dezer candidaturen bestaat natuur lijk volstrekt geen kans op succes en dienen slechts om later te kunnen roemen op een groot aantal socialistische stemmen die in geheel Duilschland zijn uitgebracht. De socia listische aanvoerders vinden nu eenmaal ge noegen er in, eene soort van socialistisch plebisciet te vertoonen. FBANKBDE. De heer Constans hield Zondag te Toulouse de groote redevoering, waarover men te voren reeds zooveel geredeneerd heeft. Hij ontwik kelde er zijnsregeeringsprograrrT'in. Derepu- bliek, zeide hij, staat nu op een keerpunt. Zoolang zij door de monarchie bedreigd werd, moest zij al haar krachten samenvattennu dat tijdvak van verovering gesloten is, be hoort het gezag in de eerste plaats te komen, de verdraagzaamheid in de tweede. Wat de gerallieerden betreft, zeide Con stans, men moet hun niets toegeven. Vol komen gewetensvrijheid is eisch. Wij kunnen de oprechtheid hunner bekeering tot de republikeinsche grondregels niet beoordeelen dat moet het algemeen stemrecht doen. De minister voor landbouw, de heer Viette, hield Zondag te Besancon aan een feestmaal een redevoering, waarin hij betoogde, dat de regeering, die eeilijken rechtvaardig is, voor de aanstaande verkiezingen den kiezers niets behoeft aan te bevelen. De minister van koloniën ontving een telegram, waarin gemeld wordt, dat de Sia- meezenden post te Cnni-Mou hebben ontruimd. De Fransche troepen houden Strung-treng en Khone, welke posten versterkt zijn, bezet. Baudin is veroordeeld geworden tot 200 fr. boete en nog andere geldstraffen, loopetide van 25 tot 200 fr. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft de heer Buxton medegedeeld, dat er tusschen sir Henry Loch en den heer Kroger nog g_ene nadere schik king betreffende Swaziland is aangegaan maar dat eerstgenoemde thans te Pretoria is en er bij zijn bezoek aan den staatspre sident aldaar waarschijnlijk eene schikking zal tot stand komen. Voorts werd medegedeeld een telegram uit Zanzibar, inhoudende dat Portal machtiging vraagt tot tijdelijke benoeming van een officier voor transport op de route naar Uganda, en dat Portal den 31 n Maart op bet punt stond om naar Baddon te gaan tot onderzoek van grieven der katholieken. OOSTENRIJK. Üe commissie voor de buiteniandscbe aan gelegenheden uit de Hongaarsche delegatie heeft de begrooting voor dat departement goedgekeurd en een votum van vertrouwen uitgebracht in het beleid van graaf Kalnoky. In den breede had deze te voren betoogd, hoe het oorlogsgevaar vermindert naarmate de betrekkingen tusschen de regeeringen en J de vorsten onderling beter worden. Er be staat zelfs, volgens graaf Kalnoky, kans dat het op die wijze nog eens geheel zal ver dwijnen. De toestand wordt steeds'beter. Daarom behoefde de keizer dan ook in zijne jongste toespraken van vele staten niet eens uitdruk kelijk melding te maken. Overal, zeide Kal noky, is men vredelievend gezind, nog onlangs heeft de overgroote meerderheid van het Italiaansche volk het uilgesproken. Wat in Servië met algemeen goedvinden is geschied, kan men feitelijk geen omwen teling noemen. Ten opzichte van dit land volgt Oostenrijk trouwens geen eigenlijk ge zegde politiek het streeft slechts naar hand having der vriendschappelijke betrekkingen. De betrekkingen met Rusland zijn groote- lijks verbeterddank zij de welwillende houding van den czaar. Vooral deze omstan digheid zal er toe bijdragen om den slaat van militaire spanning te verminderen, die zoolang in Europa nadeelig heeft gewerkt. Op die wijze kunnen de voortdurende verster kingen eindelijk gestaakt worden en weer normale toestanden in het leven treden. Oosteuryk, dat slechts den vrede wil, zal voorloopig zijne strijdkrachten met omzichtig heid blijven versterken, in overeeenstemming met zijne financieele hulpmiddelen. Van de vastheid en duurzaamheid van het drievoudig verbond melding te maken, acht de regeering overbodig. De politieke toestand is in geen enkel opzicht veranderd en zoo al: eer verbeterd. Dit laatste was een antwoord op eene op merking van den afgevaardigde Falk, die overigens aan de regeering hulde bracht en met genoegen verklaarde gezien te hebben hoe Oostenrijk-Hongarije bij het zilveren huwelijksfeest te Rome door een der aarts hertogen was vertegenwoordigd. In de sub-commissie der delegatie voor de militaire aangelegenheden is de algemeene beraadslaging ook al afgeloopen. Door den minister van oorlog werd betoogd, dat Oos tenrijk, om met de andere mogendheden in het gelijk te blijven, zijne strijdkrachten weer een weinig moest verhoogen. Vooral meer officieren en generaals waren noodig voor het geval het eens tot eene plotselinge uitbarsting van vijandelijkheden mocht komen. ITALIË. In de Kamer van afgevaardigden heeft Zaterdag de voorzitter, de heer Zanardeili, een brief van den president der commissie voor de geloofsbrievenden heer Fortis voorgelezen, waarin de ontslagneming dier commissie wordt gehandhaafd. Gelijk tuen weet, keurde de Kamer eene verkiezing goed, tot welker vernietiging door gezegde com missie was geadviseerd. De Kamer, blijkbaar verdrietig wegens hare vergeefsche pogingen om de commissie op haar besluit te doen terugkomen, nam deze mededeeling nu koeltjes voor kennis geving aan, wat eenige beweging veroorzaakte. De pensioenenwet is nu in haar geheel met 137 tegen 1D stemmen door den Senaat goedgekeurd. COII UIT. Abonnementsprijs, per kwartaal JVowco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. 2.50. -0.10. BVKEAC: BOTEKITKAAT, B 2 9. ADVERTENTIEPRIJS:van i10 gewone regels met inbegrip van eene Courant.1.10. Iedere gewone regel meer. .- 0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1