Binnenlaiidsclie Berichten,. iv- ,v>u*- ij mvL:pIfeitVAKS*Ai?: SPANJE. Te Pampeluna heeft Zondag eene mani- festatie van *10,000 personen plaats gehad tegen de voorgestelde financieele plannen der regeering, waardoor een eind iou worden gemaakt aan de laatste rest der aloude voor rechten of fueros. Het geschiedde met de meeste kalmte. In den omtrek der stad en bij Fuente de Reina neemt de beweging een meer Carlis- tisch karakter aan. Er hebben zich daar ben den gevormd in het gebergte, die hier en daar levensmiddelen hebben geeischten door de gendarmerie yvet ig vervolgd worden. De gendarmerie ontmoette te Araiz de op standelingen, die drie man verloren en naar de grens terugtrokken. Er heerscht te "Vigo eenige agitatie naar aanleiding tan de Jezuïeten, tegen wier han delingen men wil protesteeren. GKIEKENIAND. De koning moet de nieuwe financieele plan nen der regeering hebben goedgekeurd, be staande in de uitgifte van geconsolideerde rente-brieven. Het is nog niet zeker of bet ministerie deze voo! di acht door deze of door eene nieuwe Kamer, waartoe de tegenwoordige dan natuurlijk ontbonden zou moeten worden, zal doen goedkeuren. S E K T I E. De ex-koningin Nathalie zal, alvorens naar Bianitz terug te keeren, op uitnoodiging van den czaar, eenige dagen gaan doorbren gen aan het hof te Petersburg. A SI E li I K A. De moeilijkheden ten opzichte der bekro ningen op de tentoonstelling te Chicago zijn uit den weg geruimdeen stelsel dat feitelijk op hetzelfde neerkomt als dat van eene jury, is aangenomen De commissie voor de bekro ningen heeft verklaard dat het geheel on juist is dat den enkel persoon omtrent de bekroningen zou beslissen; de eindbeslissing blijft in handen \an de internationale com missie voor de bekroningen ingesteld. Deze commissie zal de werkelijke jury zijn, daar zij wijzigingen kan brengen in het rapport van den enkelen persoon belast met een voorloopig onderzoek. Ook zal de commissie, wanneer zulks gevraagd wordt, drie of nog meer personen voor het instellen van het vooiioopig onderzoek aanstellen. Het voorstel is gedaan de tentoonstelling te San Francisco voort te zetten en haar daar met Kerstmis te openen. Reeds hebben 3000 exposanten beloofd, zich, na sluiting van de tentoonstelling te Chicago, naar San Fran cisco te begeven. Het bestuur der tentoonstelling is hoogst voldaan over de tot nu toe verkregen geldelijke resultaten. Er is een batig saldo van een kwart millioen dollars en het beste gedeelte van het seizoen moet nog komen. Men hoopt het beste, vooral wanneer de spoorwegen vermindering brengen in de tarieven voor reizigers. De Ncw-Torh Herald bevat een telegram uit Valparaiso, volgens hetwelk president Jorge Montt bij de opening van het congres verk'aard heeft, dat de betrekkingen van Chili tot alle andere staten bevredigend zijn. De president betreurt liet, dat Peru weigert het door Chili, Frankrijk en Groot-Britannië onderteekende piotocol te ratificeeren betref fende de inwisseling der obligatièn welke uitgegeven zijn tot betaling van de uit den oorlog tusschen Peru en Chili voortgevloeide schuld. Montt acht de vooruitzichten voor de republiek iu alle opzichten voortreffelijk, AFRIKA. De gouverneur der Kaap-Koloniesir Henry Loch, is Zaterdag te Pretoria aange komen waar hij met president Kruger gisteren een beslissende conferentie over Swaziland zou hebben. De ontvangst van de zijde der bevolking, waaronder vele Nederlanders, was zeer har telijk. SCHIEDAM, 6 Juni 1893. De gemeenteraad hield hedennamiddag ten kwartier voor twee ure eene vergade ring, welke werd bijgewoond doorlöleden; afwezig de heerenLoopuyt, Poortman, Schuur man, Van der Schalk en Roelants, beide eerstgenoemden met kennisgeving. Na vaststelling der notulen van '16 Melj.l. kwamen de volgende stukken in, die over eenkomstig het bepaalde bij art. 10, 4e lid van bet reglement van orde reeds ter visie hebben gelegenvan de Gedeputeerde Staten dezer provincie, missive ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 2 Mei te voren tot afstand van grond aan de firma Ant. Jurgens te Os; idem, ten geleide van twee goedgekeuide xaadsbesluiten van 16 Mei j.l. tot het doen van af- en oveischrijvingen op de begrootingen van uitgaven der gemeente voor 1892 en 1893; idem, ten geleide van drie goedgekeurde jaadsbesluiten van 16 Me j.l. tot veihooging van de begrootingen van inkomsten en uitgaven der gemeente voor 1892 en 1893welke alle drie werden aan genomen voor kennisgevingvan burge meester en vvethoudeis: twee ontwerp-be- sluiten tot het doen van af- en overschrij vingen op de begroeting van uitgaven der gemeente, voor 1892 en een ontwerp-besluit tot verhooging van de begrooting van inkom sten en uitgaven der gemeente voor '1892, zullen straks ter behandeling aan de orde worden gesteldrapport van de commissie van fabricage op het in hare handen ge stelde adres van A. Korteweg te 's-Hage, aannemer van het vernieuwen van een ge deelte kaaimuur aan de Nieuwehaven, tus schen de "Willetiisbt ug en de Varkenssluis, om ontheffing van de ingehouden boete ad f 350 wegens te late oplevering van het werk, alsmede betaling van een bedsag van f 300 voor het wegbreken der fundeering van een ouden muurter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergaderingrapport van de financieele commissie op de in hare handen gebtelde rekening over 1892, van de com missie tot aankoop en bewaring van heel- en verloskundige werktuigen ten behoeve der gemeente; zal straks gelijktijdig met de rekening aan de orde worden gesteldvan de commissie belast met het onderzoeken der bezwaarschriften van aangeslagenen over hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting natu' het inkomen, dienst 1892/3, hare rappoiten nos. 8 en 9, zullen straks met de bezwaarschriften waarop ze betrekking hebben, aan de orde worden gesteld. Adres van directeuren der stearine-kaar- senfabriek sApollo" alhier, houdende verzoek om tenietdoening van den aanslag dier naam- looze vennootschap in den hoofdelijken om slag dezer gemeente, dienst 4893 en om terug gave van hetgeen, ingevolge ait. 266 der gemeentewet, hangende deze reclame zal zijn betaalden een adres van dezelfden om afstand in eigendom van een stuk gemeente grond, gelegen aan de noordzijde dier fabriek, evenwijdig loopende met den Buitenhaven weg, tot uitbreiding dier fabriek en tot het uit storten en bergen van fabrieksafval. De ge- heele gevraagde grond heeft eene oppervlakte van ongeveer 13475 centiarebeide werden ter visie gelegd ter behandeling in eene vol gende vergadering; adres van T. Bitman, eervol ontslagen agent van politie der 3e klasse, om pensioendit adres werd buiten behandeling gelaten, daar het volgens de ver ordening bij burgemeester en wethouders be hoort bezwaarschriften van G. Maltha Dz., J. C. Dijkstal, G. Vermaes, J. van Dijk Cz„ M. A. J. Borichette, W. H. Doe, G. Bonnik, C. van der Ree, D. van Wijk, P. van der Maarel, J. W. Janssen, M. Zonneveld, J. H. Voogt, A. A. Marrevee, A. van der Schalk, J. M. van der Schalk, wed. Oosterveer, E. van Loe- nen, H. H. Buseier, W. Groeneweg, J. van Reede, H. Zuidgeest, J. Veltman, S. J. Loo- man, "W. Bijl, J. Noordijk, C. Eenhoorn, A. Th. van Dqk, R. Wittebol, S. Rosman, M» E. de "Winter, F. H. Mouvvens, G. van der Hoeven, C. van Rhijn. C. M. de Leeuw, W. D. J. Hammecher, C. Maltha, A. Poolman, L. H. Paardekamp, B. van den Hoek, J. Heggelman, J. Nijerweerd, N. S. Philippa, J. T. J. Melchers, S. van der Helm, W. L. van Vlaardingen, M. Holscher, C. A. "Willemse, H. van der Kruk en P. H. Kies, tegen hun nen aanslag in de plaatselijke directe belas ting naar het inkomen, dienst 1892/3 wer den, overeenkomstig het bepaalde bij art. 20 der verordening op de heffing dier belasting, in handen gesteld van de in dat artikel ge noemde raadscommissie. Be later ingekomen stukken, bedoeld bij art. 10, 2e lid van het reglement van orde, zijn Voorstel van het laadslid den heer M. C. M. de Groot, om in aansluiting aan het adres van burgemeester en wethouders, van Rotterdam aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ernstig te verzoeken in liet ontwerp-be 'rijfsbelasting aan de gemeente besturen de bevoegdheid te rerleenen tot kennisneming van de kohieren dier belasting. Dit voorstel werd nu nog ondersteund door de heeren Maas en Van Harwegen den Breems, terwijl de raad besloot tot dadelijke be handeling. Adres van A. W. Schippers te Vlaardingen, eigenaar van het pakhuis ïJava", staande aan de Hoofdstiaat alhier, wijk G no. 167, kadaster sectie D 654, met 1 echt van erfpacht op den grond, verkregen bij akte dd. 17 Juni 1847, het verzoek bevattende om wijziging der voorwaarden in genoemde akte sub 3 genoemd, zoodanig, dat hij dit pakhuis voort aan ook zal mogen inrichten en bezigen tot het zuiveren en raffineeren van oliën, met behulp van stoom, alsmede dat de duurder erfpacht woide verlengd met 50 achtereen volgende jaren, gerekend in te gaan den 4n Juni 1897, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering; dankbetuiging van G. Montfoort, secretaris der commissie bedoeld bij de artt. 19 en 20 der verorde ning voor de inkomstenbelasting, voor de hem toegekende belooning voor in die betrekking verrichte wei kzaamheden het belastingjaar 1892/3 betreffende; dankbetuiging van de ge meente-ambtenaren H. de Vringer, Q. Rovers, E. Bras Jr., A. Koper, G. H. Schuurman en van den gemeente-bode A. Kooijman, voor de hun bij raadsbesluit van 16 Mei j.l. toe gekende belooningen; beide werden aange nomen voor kennisgeving; bezwaarschriften van J. van den Berg, J. de Ridder, J. M. Baert, H. H. Voorwald, F. Putters, M. Brussaard, L. Dries, H. J. Ereuger, J. A. Groenendijk, C. de Bruin, J. van der Schot, P. van der Stap, J. P. Oosthof, G. C. Merten en W. Post, tegen hunnen aanslag in da plaatselijke directe belasting naar het inko men, dienst 1892/3 werden in handen gesteld van de commissie tot onderzoek dier bezwaar schriften; verzoek van J. Amoureus om ge deeltelijke restitutie van betaalde pi. dir. be lasting over 1893, wegens verkoop van zijne branderij aan de Noordvestgracht, wijk B no. 94&, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. Alsnu tot behandeling der voor heden aan de orde gestelde onderwerpen overgaande, werden achtereenvolgens de twee ontwerp besluiten tot het doen van af-en overschrij vingen op de begrooting van uitgaven der gemeente voor 1892 en het ontwerp-besluit tot veihooging van of toevoeging aan de be grooting van inkomsten en uitgaven der ge meente voor 1893, zonder resumtie goed gekeurd. De ontwerp-staat der oninvorderbare posten van de plaatselijke directe belasting, dienst 1891, werd zonder discussie vastgesteld; uit de toelichting bleek dat de wettelijke afschrij ving tengevolge van overlijden, vei trek uit de gemeente of verleende remissie bedroeg* f4882.39s, terwijl de nonvaleurs door faillis sement of wegens onvermogen, blijkens door den deurwaarder afgegeven verklaringen be dragen f545.37. Hierna was aan de orde de rekening van het St.-Jaeobs-Gasthuis over 1892, bedragende in ontvangst f 14731.55i/s, en in uitgaaf f 14575.94'/s, sluitende dus met een goed slot van f455 61. Op voorstel van bui ge- meester en wethouders werd deze rekening goedgekeurd. Tijdens de behandeling hiervan had de voorzitter (de heer Loopuyt was af wezig), als regent dier instelling, de ver gaderzaal verlaten en nam de heer Elzevier Dom het vooi zitterschap waar. De begrooting dier instelling voor 1894, in ontvangst en uitgaaf f 13,845 bedragende, werd mede goedgekeurd. De rekening over 1892 van de commissie tot aankoop en bewaring der heel-en vei los- kundige instrumenten-verzameling \an de ge meente, bedragende in ontvangst f 101.16, in uitgaaf f84.50, sluitende met een goed slot van f 16.66, werd, overeenkomstig het rapport der financieele commissie, goedge keurd. Op het adres van A. H. de Lange, geb. Graafland, om vrijstelling der betaling van belasting wegens het verlaten der gemeente, werd besloten het belicht van het vei laten der gemeente voor kennisgeving aan te nemen. (Volgens de gemeentewet behoeft men maar te betalen voor zoolang men in de gemeente woont,) Aan 62 personen werd op-hun verzoek ontheffing of vermindering van hunnen aan slag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1892/3 verleend terwijl besloten werd, alles overeenkomstig het advies der betrekkelijke raadscommissie, de aan slagen te lehoitden vanC. Hoenderkamp, II. A. Midden, B. P. H. Wuisman, P. van Rhijn, D. Maltha, C. Kerdel, A C. van Gogh, J. Pinster, J. Hoogvliet, J. Stolk, J. Hijman, J. H. Ritman, H. Middendorp, W. van Mee- nen, H. Westerman, J. Stahlie, W. van der Klink, J. A. van Velzen, H. F. Rcckwe", O' F. Schiiperoord en A. van den Bos, Het vooi stel den den heer De Groot, waar van bereids oncTer de ingekomen stukken is melding gemaakt, om in navolging an bur gemeester en wethouders van Rotterdam, aan de Tweede Kamer het bekende verzoek om trent de kohieren der bedrijfsbelasting te richten, werd door den raad met algemeene stemmen aangenomen. Thans kwam in behandeling een voorstel van burgemeester en wethouders tot het instellen eenei' commissie, als bedoeld bij art. 54, 2de lid der geifieentewet, om hen bij te staan in het beheer van dien tak der ge meente-huishouding, welke op de openbare gezondheid betrekking heeft. De lieer Van Erpecum stelde tegenover dit voorstel al dadelijk een ander van den volgenden inhoud ïEene verordening, rege lende den werkkring en de samenstelling eener gezondheidscommissie te Schiedam, zal door den raad worden vastgesteld. Het lidmaaf- schap van den gemeenteraad is geen ver- eischte om tot lid dier commissie te worden benoemd. Na een langdurig debat, vooral over de vraag of eene dergelijke commissie, waarin ook niet-leden van den raad zitting zullen hebben, al dan niet strijdig is met art. 54 juncto art. 479/ der gemeentewet, werd het voorste] van den heer Van Erpecum met 10 tegen 6 stemmen aangenomen. De voorzitter vei klaarde hierop den inhoud der verordening te zullen afwachten om, mochten daarin met de wet strijdige bepa- >- - i

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 4