Een geneesmiddel dat gereedstaat is even dienstig als baar geld. Gemengde Berichten. lingen voorkomen, die, bij eventueele goed keuring er van door den raad aan H. M. de Koningin ter vernietiging voor te dragen. Op de vraag van den heer Van Erpeeum of burgemeester en wethouders geneigd zijn een verordening in den zin van zijn voorstel bij den raad in te dienen, antwoordde de voorzitter, dat dit toch inderdaad moeilijk gevergd kon worden van een college, dat eene dergelijke verordening blijkbaar in strijd met de wet achtte, kon gevergd worden. De vergadering besloot hierop, op voorstel van den heer Van Har wegen den Breems eene commissie van drie leden met dit werk te belasten, tot leden van welke commissie werden benoemd de heeren Maas, De Groot en Van Harwegen den Breems. Nadat dit resultaat verkregen was, verlie ten zoovele leden de vergadering, dat het den voorzitter onmogelijk was de behandeling der reeds door hem aan de orde gestelde strafverordeningen, de openbare gezondheid betreffende, voort te zetten. Ten slotte zij nog aangestipt, dat blijkens mededeeling van den heer Van Ilarwegen den Breems in den loop der discussie, de commissie voor de waterverveisching in de Vplgende of daaropvolgende vergadering rap port zal uitbrengen. De patenten voor tappers, slijters en debi- tanten der staatsloterij kunnen gedurende deze week worden afgehaald ter gemeente secretarie. Hedenmorgen omstreeks halfzes ontstond er brand in de branderij van de firma wed. A. Legner, aan de Lange Haven alhier, door het vlamvatten van den moutwijn. Toen de helm van den distilleerketel begon te blazen, werd dadelijk door den meesterknecht beproefd om, door er een natten zak om te slaan, het gevaar af te wenden, doch het vocht bleef langs den ketel in het vuur loopen en kwam zoo in het beste vat, tengevolge waarvan het deksel er afsprong en de branderij in een oogwenk in lichte laaie stond. De autoriteiten waren spoedig op de plaats des onheus aanwezig. Van de vijf brand spuiten die waren aangerukt, werden er drie in werking gesteld, terwijl drie brandkranen van de waterleiding dienst deden om den brand te blusschen. Dank zij het flink optreden der brandweer bleef de brand beperkt tot dit perceel, dat geheel in de asch werd gelegd. Ten acht ure konden de spuiten inrukken, terwijl de brandkranen der waterleiding nog in werking bleven. De branderij en inventaris waren verzekerd bi; de brandwaarborgmaatschappij van de firma De Jong Co. te Amsterdam. Zaterdagavond ongeveer 9 uur is er brand ontstaan in de dakgoot der branderij van de firma J. H. van Gent aan de Willemskade alhier, wat ontdekt werd door den branders knecht F. Stolk, die den meesterknecht van genoemde branderij, A. M. Landsbergen, ging waarschuwen, waarna beiden, geholpen door J. Berghout en T. Broersen, den brand met emmers water hebben gebluscht. Met het stoomschip Siritts Zondag, van Revnl alhier aangekomen, zijn nog vier schip breukelingen van de equipage van het Neder- landsche barkschip Heemseaangebracht. Ook aan hen werd door tusschenkomst van den waterschout alhier reisgeld naar hun bestem mingsplaats Amsterdam verstrekt. In het exercitieveld aan de Damlaan alhier had j,l. Zondag een match plaats tusschen de cricket- en footballclubs a Hermes" alhier en »Rapiditas" van Rotterdam. jaBermes" behaalde in de eerste en tweede innings respectievelijk 81 en 50 runs, tegenover 46 'en 43 van sRapiditas", zoodat eerstgenoemde &met een meerderheid van 42 runs hare mede- i dingstee versloeg. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 3 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank 9,066,158.03 en bij de betaalmeesters- l,685,129.49Ys Te zameu 10,751,287.52^ De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat gedurende het jaar 1892 aan 'srijks munt vervaardigd en afgeleveid zijn A voor rekening van den staat: lo. Neder land 2,500,000 guldens; 800,000 25-cent- stukken; 2,000,00010-centstukken; 5,000,000 centen 2o. overzeesche bezittingen1,000,000 guldens jS voor rekening van particulieren61 '1 O-guldenstukken; uitmakende eene nominale waarde van f3,950.610. Een fTiSies-bericht van -i dezer uit Singa pore meldt, dat de Atjeheis het olie-etablis sement in Langkat, benevens de haven en het naburige foit, bedreigen. Het personeel is naar Klambir, de hoofdplaats van Langkat, getrokken. Verstel kingen zijn in het olie district aangekomen, hetwelk nu voldoende beschermd is. Misschien is hiermede hetzelfde bedoeld als in het Zaterdag gemelde bericht van het Al ff. ïtbldhetwelk er nu aan toevoegt, dat het Europeeseh personeel bij den aanval der Atjehers ongedeerd gebleven is. Zaterdag is het bestuur der maatschappij, die de petroleumbronnen in Langkat exploi teert, ter audiëntie bij den minister van koloniën geweest, en deze heeft verzekerd, dat voor bescherming voldoende gezorgd zou worden. Uit een particulier telegiam van 5 dezer blijkt dat er 70 militairen op het etablissement der petroleumbronnen aanwezig waren, en dat men wilde trachten de Atjehers uit Langkat te verdrijven. (Ar. 22. Ct.) Sedert 1 April loopen wekelijks van Duitseh- land naar Nederland 101 extra treinen, met steenkolen geladen, tegen 79 extra treinen per week in 1892. Daar de verzending per schip ook niet minder is geworden, blijkt dus, dat het gebruik van steenkolen uit Duitschland in Nederland sinds 1892 aanmerkelijk is toegenomen. Men meldt uit Utrecht aan de Avondpost, dat de periodieke verhooging van bezoldi ging van het personeel der staatsspoor, die gedurende een jaar niet weid toegekend en waarmede op 1 Juli as. weder een begin wordt gemaakt, voortaan slechts om de drie jaar zal plaats vinden. Bedoelde verhooging werd voorheen o"" twee jaar toegekend. Het besluit heeft echter geen betrekking op de verhooging van de traktementen der hoofd-ambtenaren. De Fabrieksbode maakt melding van een bezoek, op Zondag 28 Mei door 17 Duitsche heeren aan het Agnetnpark gebracht. Het waren gedelegeerden van de xninisteriën van binnenlandsche zaken, marine en oorlog, van het rijksverzekerings-bureau, diiecteuren van de rijks-werkplaatsen voor oorlogs-materieel, van de rijks-scheepswerven, van de rijks- mijnwerken, fabrieks-inspecteurs, geheimra den, regeerings-raden enz. enz., die in opdracht van de keizerlijke regeering, onder leiding van geheimraad piofessor Julius Post, eene reis hadden ondernomen door West- Duitschland, met het doel eenige bekende "groote industrieele ondernemingen te bezoe ken en een onderzoek in te stellen naar de maatregelen, die daar in het belang van het personeel zijn getroffen. Het einddoel van de reis was het Agnetapark, waar het gezelschap „Zondagochtend te 10 uur aankwam. Ook de Nederlandsche fabrieks-inspecteur de heer Struve was door de directie uitgenoodigd bij het bezoek der vreemde gasten tegenwoordig te zijn. In de eerste plaats werd een bezoek gebracht aan aDe Gemeenschap". Bewaar school, breischool, zangschool, gvmnastiek- en seherm-onderwijs, alles was in vollen gang en trok in hooge mate de aandacht der vreemdelingen. De tent, de villa, de druk- keiq, het tuighuis van de brandweer waren daarna aan de beurt, totdat men zich te Óen uur aan eenen maaltijd vereenigde in aRust- rcest", waarbij het niet aan even waj me als welsprekende heildronken op den bloei der ondernemingen ontbrak, terwijl de Duitsche fabiieks-inspecteur Wilhelm! uit Munster eenen toost wijdde aan het pci'-oneel. Teneinde den gasten ook eenen blik te gunnen op de èigenaaidige schoon heden van ons Hollnndsche landschap, en de karakteristieke vriendelijkheid van onze dorpen, werd na tafel een rijtoer gemaakt over Rijswijk en Wateringen. Op dcnteiug- weg werd aangelegd in de olielabriek. waar het schaftlokaal en het badhuis werden be zocht, terwijl even een kijkje genomen werd in de perszaal en machinekamer. Toon tegen 6 uur het park weder bsielkt weid, was l^t daar al leven en bedrijvighei 1 geworden. Hier de boogschuttei s bij hun koiiingsoLieten, ginds de kegelclub op haie baan, en natuur lijk in de kiosk de aHartnomekapel" met een keurig piogramma, dat bij het heerlijke voorjaarsweder duizenden wandel «us naar het park had gelokt. Waar zoo alles en allen medewerkten om het Agnelapaik met al zijne aanhoorigheden in vollen glans te doen Stralen, was het zeker geen wonder dat de vreemde gasten te halfnegen opgetogen llaag- waarts keerden, onder een diepen en mach tigen indruk, naar zij verzekei don. dezer a idylle in de nijveiheid". Zooals reeds gemeld is, zijn ook de leden der Engekche nationale bakkersverceniging, die ditmaal hare jaai lijksche algetneene ver gadering te Londen houdt, door den heer Van Marken tot een bezoek aan de gistfabriek uit genoodigd, welke uitnoodiging met groote warmte is begroet en aanvaard. Donderdag avond zal een extra trein deze gasten onge veer 300 in getal van Londen naar Har wich brengen, waar eene groote stoomboot zal gereedliggen om heti in den nacht naar Rotteidam te vervoeren, waar zij Viijdag- motgen omstreeks 8 uur zullen aankomen. Na eenen rijtoer door Rotterdam wordende gasten per extra trein naar Delft gebracht, waar ZË aan het Agnetapark zullen afstappen. De voormiddag zal besteed worden aan de bezichtiging van al hetgeen in het Agnetapark te zien valt, terwijl de namiddag in de eerste plaats zal gewijd zijn aan een bezoek der gist fabriek, °m hierna een uitstapje te onder nemen naar Den Haag en Scheveningen. Ten 6 ure middagmaal in »De Gemeenschap", waaraan behalve de hoofdbeambten ook de voorzitters en secretarissen der afdeelingen van sDe Kern" zullen worden genoodigd. Thans is verschenen de brochure, welke vroeger in een ingezonden stuk aangekondigd werd. Zij is getiteld: aDe weesvader Van 't Lindenhout ontmaskerd of Onthullingen over de Weesinrichting te Neerbosch", door G. V3n Deth, oud-kapitein, en A. J. van Houten, onderwijzer. (Uitgave voor rekening tan. de schrijvers, Amsterdam 1893.) De biochure is een boek geworden "van 128 bladzijden groot, 't Is te hopen dat be voegde personen zullen kunnen uitmaken of in deze lange lijst van beschuldigingen ge lasterd wordt of niet. (2V. y. d. D.) Nog steeds duren de aanrandingen en de diefstallen in, de O. Z. Armsteeg te Amster dam voort. Thans weder zijn twee mannen bestolen; de een miste f45, de ander eene portemonnaie, waarin f2. Een agent had beiden gewaarschuwd geen huis in die steeg binnen te gaan. Een onderzoek van de politie heeft tot niets geleid. Zekere De G. te Utrecht, die een tiende lot in de staatsloterij had, kreeg Vrijdagmid dag bezoek van een vriend, die hem vroeg of hij zijn briefje ook wilde verkoopen, in welk geval hij er hem f 20 voor wilde geven. Hoewel het De G. aanvankelijk wel wat vreemd voorkwam, dat zijn v riend, die anders nu juist niet zoo ruim bij kas was, op eens zoo flink uit den hoek kwam, dacht bij daar over op dat ©ogenblik echter niet vei der na en verkocht, toen deze bleef aanhouden, ten slotte het briefje aan hem voor de geboden som. Nadat hij echter vei trokken was, begon De G. de zaak te wantrouwen, informeel de zich en vernam daarbij met schrik, dut op zijn nummer dien morgen de f10.000 was gevallen, niettegenstaande zijn vriend hem veizekerd had, dat zijn nummer er nog in was. Daar De G. tevergeefs zijn biiefje terug vorderde, werd de politie in den mm ge nomen, waarvan eene schikking het gevolg was, waarbij De G. twee en de andeie een derde van den prijs bekwam. Gouda. Gisteien weid alhier eene alge- meene vergademig gehouden van de centrale anti-ruvolutioniia.iio Liesveieeniging Neder land en Oranje". Een voorstel om de candulatuur van den heer Valette te steunen, werd door enkele leden met nadruk bestreden, o. a. door den heer A. van Wakum Kz., lid \an het be stuur, die er zijn leedwezen over uitsprak dat deze caudid.ituur zou gesteund worden door eene anti-iev. kiesvereeniging. Daar onder de anti-rev. partij zoowel voor- als tegenstanders van Taks ontwerp Morden gevonden, zou het meende hij onver standig zijn, door het stellen van deze can- didatuur de tegenstanders te prikkelen en zoodoende de scheuring nog grooter te maken. TVeid bij het besluit om de candidntuur- Valelle te steunen volhard, dan zou hij zich genoodzaakt zien als lid van de kiesvereeniging te bedanken. De vergadering besloot evenwel bij meer derheid van stcr.imen<le candidatuur vau den heer Valette te steunen. Ingezonden mcdedcvlingen, licCreircndc zaken van jiarllcuiicr handeld en nijverheidsbelang, 20 Cent sper regel. Wendt in gevallen van rheumatiek en ne- vralgie Sequaii-Olie aan en gebruikt een theelepel van Sequaii Prairie Flower iederen avond voor het naar bed gaan. Voor winter handen make men een stukje flanel nat met Sequah-Oeie en legge er dit 'snaclifs op. Voor keelpijn wrij ve men de keel met Sequah- Olie. Het is een onschatbaar geneesmiddel en behoorde over de geheele "wereld in ieder huishouden gevonden te worden. Uitsluitend verkrijgbaar bij D. MALTHA GZN., Drogist, Hoogstraat 343, Schiedam. Prijs 1.25 Old. per flacon. De jongste, niet de minst belangrijke ontdek king is dat zeepwater evenveel, zoo niet meer golvenstillende kracht heeft dan olie. 'tls waar lijk gelukkig, dut er weer zooveel minder kans op schipbreuken bestaat. maar de zee zal er op die manier mooi gaan uitzien. In den nacht van Zateidag op Zondag zijn de uitgestrekte houtwerven van Thomas Forman, in Zuid-Londen, dooreen hevigen brand vermeld. Een oppervlakte van meer dan eene hectaie, met houtstapels overdekt, alsmede 60 naburige woonhuizen werden een prooi der vlammen. Meer dan 200 gezinnen, meerendeels weiklteden,' zijn door de ontzettende ramp van alles beroofd.'

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5