A°- 1893. Donderdag 8 Juni. N°. 8288. KENNISGEVING. venenve©rtig-ste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. BiTftenïandsehe Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal /Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. -2.50. 010. Volgens de Gaulois en de XlXe Siècle zullen de algemeene verkiezingen 20 Aug, plaats heiben. hi den Senaat heeft zich een nieuwe groep ivoor de belangen der zeevaart en der vloot" gevormd. Ongeveer 80 senatoren zijn tot deze groep toegetreden. In den ministerraad deed Delcassé mede- -deeling van een bericht uit Voson, meldende dat de Franschen meester waren van al de ■posten, die de Siameezen hadden bezet tus- schen Campo en Kemmarok. De Siameezen waren verplicht naar den rechteroever van de Mekong terug te trekken. Kapt. Thoroux was in vrijheid gesteld. De rede van den heer Constans heefteen vrij algemeen gunstig onthaal gevonden in de pers. Alleen de radicalen zijn het niet eens met de beschouwingen en het program van den oud-premier; overigens mag de heer 'Constans zich verheugen in den bijval van de geavanceerd-republikeinen, van de gematigden -'(zooals de Déhats) en zelfs van de Boulangisten. Een staaltje van de werking der bescher mende tarieven van den heer Méline: te Havre hebben de in- en uitgaande, rechten •in Mei van dit jaar 5,380,000 frs. opgebracht, tegen 9,000,000 frs. in Mei 1892. DülTSCILLAND. De groothertog van Baden heeft op eene te Offenbach gehouden vergadering van mili taire vereenigingen de legerwet met warmte aanbevolen. Door den prins-regent van Beieren is aan de overheid en de ambtenaven alle invloed- oefenen op de verkiezingen ten strengste ver- boden. Eene vergadeiing van kiezers, die Zondag te Rixdorf tyj Berlijn gehouden werd, ging ""-U-over in een hevig rumoer, daar de anarchis ten, die ter vergadering aanwezig waren, de sociaal-democratische leiders voor sschurken" i scholden. Zij zouden gelyncht zijn, als de vergadering niet uileeDge- |-gendarmerie jaagd en het geheele bestuur gevangenge nomen had. ENGELAND. In het Lagerhuis werden gisteren ver scheidene amendementen op art. 3 van het Home-rule-ontwerp verworpen met meei der heid van 36 tot 50 stemmen. Het amendement van Butcher, waarbij aan het lersche Parlement de legislatieve be voegdheid zou ontnomen zijn met betrekking tot samenzweringen, onwettige vereenigingen en wat dies meer zij, werd verworpen met 317 tegen 276 stemmen. Het Hoogerhuis heeft gisteren het ontwerp betreffende de overeenkomst met Rusland omtrent de robbenvangst in de Behring-straat bij eerste lezing aangenomen. Het ontwerp van den bisschop van Chester, strekkende tot invoering van het Gothen- burgsche stelsel met betrekking tot den ver koop van alcoholische dranken, werd door het Hoogerhuis zonder stemming verworpen. De inschrijving van kiezers voor het sparle- ment van Ulster", die zich verbinden door alle middelen de invoering van Home-rule in hunne provincie te bestrijden, is thans ge sloten. 169,870 mannen en jongelingen boven 16 jaar hebben zich aangemeld. Ook de commissie voor buitenlandsche zaken der Oostenrijksche delegatie heeft Maan dag, evenals de Hongaarsche reeds deed, de begrooting van buitenlandsche zaken onver anderd goedgekeurd met een votum van ver trouwen in de door graaf Kalnoky gevolgde staatkunde. Deze had, voor dit besluit genome;1 werd, eene breedvoerige uiteenzetting van den toe stand gegeven, in hoofdzaak overeenkomend met hetgeen hij reeds voor de commissie uit de Hongaarsche delegatie verklaard had. Hier en daar evenwel temperde hij die ver klaring een weinig, waar ze een verkeerden indruk zou kunnen maken of overdreven verwachtingen wekken. Zoo wat het verminderen van het oorlogs gevaar betreft. Men moest vooral niet denken, zeide hij, dat eene algemeene ontwapening aanstaande of voorshands zelfs mogelijk was. Het zal al veel gewonnen wezen, wanneer langzamerhand met de uitbreiding der wape ning een weinig zal kunnen worden opge houden. Dit jaar en nog verscheidene vol gende zal het noodig blijven de militaire kredieten te verhoogen om den vrede te ver zekeren en de veiligheid des rijks te waar borgen. Die wapeningen echter, dus verklaarde Kalnoky verder, waarmede op het «ogenblik alle Europeesche Staten zich bezighielden, hadden geenszins eene aanvallende bedoeling. De betrekkingen tot de mogendheden blijven onveranderd goed en de bondgenootschappen gehandhaafd. Met Rusland, zijn souvereinen zijne legeeiing staat men zelfs op zeer vriend- schappehjken voet, en er bestaat alle hoop, dat dit duurzaam zal wezen. Aan de dikwijls hartstochtelijke taal der Russische pers moet men niet al te veel waarde hechtengeheel andere invloeden zijn het daar, die bij de beslissing over oorlog of vrede den doorslag geven. Over het gebeurde in Servië liet Kalnoky zich uit in gelijken geest als tegenover de Hongaarsche Delegatie-commissie. Koning Alexander's troonsbeklimming zal kalmte in het land brengen. Daartoe zal ook medewer ken het nieuwe handelsverdiag met Oosten rijk, dat op 1 Juli a.s. m kracht treedt. Het vertrouwen in de handhaving van den vreedzamen toestand van tegenwoordig, dus verklaarde Kalnoky nog, neemt gestadig toe. Dit is geen verklaring om sensatie te maken, voegde hij er aan toe, en ik heb daarbij ook niet het oog op bepaalde feiten, maar ik geef daarbij slechts uiting aan een gevoel van vertrouwen, dat in geheel Europa wortel schiet. Bepaald oorlogsgevaar is er wel nooit nog geweest, maar zekere prikkelbaarheid had aan den staatkundigen toestand een ken- rneik van ongedurigheid gegeven, dat de mogendheden noopte tot versterking harer stijjd krachten. Gelijk boven al vermeld is evenwel, acht Kalnoky toch den toestand nog niet zoo, of de wapeningen moeten worden voortgezet. Van eene geleidelijke algemeene ontwapening waarnaar het commissie-lid Lubul het ver langen had te kennen gegeven, kon voorloo- pig dan ook geen sprake zijn. Zoowel door dit commissie-lid als door den rapporteur, den afgevaardigde Dulmba, werd dankbare hulde gebracht aan het vredebeleid der regeering, waarbij de commissie zich aansloot door het reeds boven vermelde votum van vertrouwen. Het rapport van Falk werd gisteren door de commissie van buitenlandsche zaken uit de Hongaarsche delegatie aangenomen. Het verklaar" dat de politiek van het drievoudig verbond de eenige buitenlandsche politiek is, welke zonder voorbehoud door de Hongaren kan ondersteund worden. De delegatie geeft echter toe, dat deze politiek niet onvereenig- baar is met eene vriendschappelijke verhou ding tot Rusland. In het rapport wordt Kalnoky's polities goedgekeurd en vertrouwen daarin uitgesproken. In het officïeele blad is een ministerieel besluit opgenomen, waarbij het verbod van invoer en doorvoer van zekere handelswaren, afkomstig uit België, Nederland enz., inge trokken wordt. ZWITSEELAND. In het kanton Bern is bij volksstemming met 55,000 tegen 15,000 de nieuwe grond wet goedgekeurd. RUSLAND. Het Journal de St, JPétersbourg zegt in zijne beschouwing der door den Oostenrijk- schen minister graaf Kalnoky in de commis sie van buitenl. zaken der Hongaarsche Delegatie afgelegde verklaring, dat de open bare meening met ingenomenheid die uiteenzetting zal begroeten, welke in alle opzichten geschikt is de gemoederen tot kalmte te brengen, terwijl zij den tegen- woordigen toestand der algemeene politieke verhoudingen duidelijk uiteenzet. De minister van binnenlandsche zaken Durnovo is ernstig ongesteld, tengevolge van ovei matigen arbeid. Hij zal voor geruimen tijd met verlof naar het buitenland ver trekken. De toestand van den minister van buiten landsche zaken, baron Von Giers, is nog steeds onbevredigend. Zi jne beiden beenen zijn ver lamd. Zijn geestentoestand is echter uitste kend en stelt hem volkomen in staat de leiding van zijn departement voort te zetten, zoodat hij vooreerst niet zal behoeven af te treden, ook al zou hij in het najaar weer een langdurig buitenlaadsch verlof moeten nemen tot mogelijk algeheel herstel van gezondheid. SPANJE. De Senaat heeft het voorstel verworpen om den vroegeren burgemeester te Madrid (wegens geldelijk wanbeheer) te vervolgen. Gamazo verklaarde dat de regeeiing hare besluiten betreffende de begiooting volledig handhaaft. Zij zal zich volstrekt niet ver eenigen met de wenschen der conservatieven, die van de begiooting dé daarmede verbon den hervormingen willen afscheiden. Te Ferrol en m geheel Gallicie heerscht groote ontevredenheid over de verhoogde be lastingen. De oproerige benden, welke Navarra on veilig maakten, zijn geheel uit elkander ge jaagd. S E E T I E. De opening der Skupschtina is op 16 dezer bepaald. De koning zal eene troonrede houden en den eed afteggen. Bij de herstemmingen zijnnog 3 radicalen gekozen. A M K I K A. In tegenspraak met verschillende berichten heeft president Cleveland Maandag verklaard, dat hij voornemens is het Congres tusschen 1 en 15 September in buitengewone zitting bijeen te roepen, en dat hij eene financieele staatkunde gevaarlijk acht, welke baar zilver koopt met aan de schatkist-reserve onttrok ken goud, dat aan andere natiën tot ver sterking van haar krediet strekt. Er is besloten dat er dertien juiy's voor de bekroningen ter tentoonstelling te Chicago zullen zijn, eene voor elke hoofd-afdeelhig In elke afdeeling zal éen enkel deskundige COIIM RUKEAV: BOTEBlTRAAT, E 2ï. Advertentieprijs: ran 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. DE BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM Brengt hij dezen ter kennis van de ingezetenen: - Dat de kohieren voor de belasting op het Personeel "No. 13,14,15 en 16 dezer gemeente, ver het dienst jaar 1892/93, door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotterdam, op den 5n Juni 1893 executoir verklaard, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering zijn o\crgemaakt. Voorts wordt hij dezen herinnerd, dat een ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn •van ine maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be- ihoort, den 7n Juni 1893. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. au'f' m iMMnMBHnonMBvnmB 'J' PKANKBIJK. O O S T E N K IJ K.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1