1893. Zondag 11 en Maandag 12 Juni. N°. 8291. s Eerste Blad. Wi v enenveertig-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Binncnlandsclie Berichten. ?$j j V I 'ft "5 v- rl ■L'! 1 COURANT T'g,'"* i dRi CnnementSPiuJS, per kwartaal iJVuwo per post, door het geheele Eijk afzmderlijke nomraers 1.85. - 2.50. - 0.10. BtEEAl): B W T K K 9 T R A A B 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone repel meer.0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 10 Juni 1893. Verscheidene door de Eerste Kamer in de ■afdeelingen onderzochte wetsontwerpen heb ben,' blijkens de verslagen geen bezwaar uït- I geloktdaaronder die betrekkelijk den drank- "verkoop op de Noordzee, de bevoorrechte rechtspiaak van den Hoogen Raad, en de onte genings-ontwerpen voor 's-Gravenhage. De Eerste Kamer heeft tot rapporteurs over het ontwerp-faillietrecht gekozen de heeren Pijnappel, Vlielander Hein, De Savor- nin Lohman, Rahusen en Nysingh. Aan de directeuren der registratie en •domeinen is door den minister van financiën eene aanschrijving gericht, waarin, met het oog op art. 47 der wet op de vermogens belasting, ter behoorlijke verzekering der ge heimhouding omtrent al hetgeen aan de ambtenaren der registratie en domeinen bij de uitvoering en toepassing der wet bekend wordt van het vermogen der ingezetenen, wordt gewezen op de strafbepalingen van het derde lid van genoemd art. 47. Bij de aan stelling van personeel dienen de inspecteurs on ontvangers dan ook met de meeste voor zichtigheid te werk te gaan, zoodat zij geen peisonen in hunnen dienst nemen of houden, van wier strikte geheimhouding zij niet vol komen verzekerd kunnen zijn, en bovendien hunne bedienden met nadruk te wijzen op de nadeelige gevolgen welke ook voor hen -aan de minste schending der geheimhouding verbonden zullen zijn. Te 's-Gravenhage is aangekomen de heer Georgewitch, minister van Servie, belast met de kennisgeving van de troonsbeklimming van koning Alexander. Een der Haagsche correspondenten schrijft aan de Amsterdammer t «Dinsdagavond vergaderde de liberale Kamer- club. Ofschoon men de gevoelde discussies ge- Tieira tracht te houden, kwam ik toch te weten, dat do houding der liberalen tegenover de kieswet behandeld is. De strijd moet zeer hevig zijn geweest, zoo dat men haast van een scheuring kan spreken. Er waren er die Tak als libel aal met langer erkennen wildenhij werd radicaal genoemd. De helft, zoo zeide men mij, wilde van de kies wet niets weten, zoodat de kans op verwerping groot scheen. Men begrijpt echter, dat veischei- .don afgevaardigden in geheime vergadering veel heldhaltiger zijn dan in de openbare zitting. Zooveel is zeker, dat de liberalen eerstdaags weder zullen moeten bijeenkomenwant de .quaestie, die eigenlijk besproken zou worden, .kon niet aan de orde komen. De vraag namelijk «f men met 12 Juli de kieswet m behandeling .ZOU nemen". Wij nemen zegt de Arnh Ct. deze mede- .deelingover onder voorbehoud, want de zijde, van waar het bericht afkomstig is, verdient in dit 'geval geen onvoorwaardelijk vertrouwen. De Haagsche briefschrijverder Zaanlandsche Ct. zegt over de Liberale Unie, naar aanlei ding van het gebeurde bij de jongste ver- .kiezing in het district Gouda, waarbij hij van inmenging der L. U. in het belang der or- II „ganisatie der liberale partij niets heeft ge- -* merkt: IPr* Ik wil het in allen ernst gevraagd hebben, 3>wat een Liberale Unie beteekent en welk nut zij sticht, wanneer zij er zich toe bepaalt bij de algemeene verkiezingen manifesten uit te vaardigen en over de belangrijke vraag stukken van politiek nu en dan een uitspraak van afgevaardigden der aangesloten vereeni gingen uit te lokken? Dat is eigenlijk, hoe mooi ook, in veler oog, een vrij overtollige vertooning. De kracht der Liberale Unie be hoort te schuilen in organisatie der party, In bemiddelend optreden bij dringende ver deeldheid, in het leiden der verkiezingen in zwakke districten, ook voor verstandige voor bereiding. «Kan dat niet dan schaffe men de Libe rale Unie gerust af. Want dan is en blijft het een vergadering, waarin de locale politici, die anders weinig gelegenheid hebben naar buiten van zich te doen spreken, eens ten aanhooren van het geheeie land aan het woord kunnen komen, maar waardoor de waarach tige belangen der vooruitstrevende partjj hoe genaamd niet worden gebaat". De Amsterdammer deelt een drietal gevallen mede, aan de werkelijkheid ontleend, van personen, die door het nemen van lijfrente of hypotheek buiten het bereik der vermo gensbelasting vallen, ofschoon zij feitelijkvrg aanzienlijke fortuinen bezitten. Het is zeer slim berekend, zij het ook niet met het doel om te ontduiken maar bij alle wetten zijn er mazen om doorheen te sluipen. Voor slechts weinigen intusschen zullen er zulke gunstige gelegenheden bestaan om den keizer te onthouden wat des keizers is, zoo dat iemand niets betaalt, terwijl hij een netto inkomen heeft van een f 11,000 per jaar. Een fraaie wet 1 zegt de Amsterdammer een fraai heer, voegen wij er bij. (Arnh.Ct) Enkele katholieke bladen hebben mede gedeeld, dat de candidaat voor het lidmaat schap der Tweede Kamer in het district Gouda, van liberale zijde gesteld, katholiek is. Men bericht ons dat de heer Th. G. G. Valette protestant is en behoort tot de Re- moustrantsche Broederschap. (TV. v. d. D.) Te Beverwijk staan als candidaten tegen over elkander de heer Van Loenen Martinet, door de liberalen gesteld, en Borret, dooreene fractie van de Roomsch-katholieken gekozen. De Standaard verklaart thans reeds, dat bij eene herstemming tusschen die heeren, de anti-revoiutionnairen laatstgenoemde moe ten kiezen, omdat ook de heer Borret een voorstander is der voorgestelde kieswet. "Wij vernemen zegt de M. R. Gt. dat de minister van justitie den burgemeester der gemeente Amsterdam volledige opgave verzocht heeft omtrent den nachtdienst der politie, en zulks in verband met de vele aan randingen en diefstallen, daar ter plaatse in den laatsten tijd voorgekomen. Wij hebben reden, zegt het N. v. d. D., dit beiieht in hooge mate onwaarschijnlijk te achten. De centrale commissie voor de statistiek, overtuigd van de wenschehjkheid om meer dere stellige gegevens omtrent arbeiders- en arbeidstoestanden te verzamelen dan tot dus ver voorhanden zijn, heeft besloten in de eerste plaats een onderzoek in te stellen naar het vereenigingsleven onder de arbeidende klasse. Tot dat einde heeft zij eene aanschrijving gezonden aan de burgemeesters, waarin zij mededeelt voornemens te zijn, zich tot het verkrijgen der noodige inlichtingen recht streeks tot de vereenigingen te zullen wen den. Doch alvorens daartoe over te gaan, is het noodig allereerst eene zoo volledig mogelijke opgaaf van de bestaande vereeni gingen te bezitten. Hiervoor wordt de hulp der burgemeesters ingeroepen en verzoekt de commissie te mogen ontvangen eeue op gave van de namen der in iedere gemeente bestaande arbeidersvereenigingen, verdeeld ip- de volgende groepen: I Algemeene vereenigingen als afdeelin gen van het »Alg. Ned Werkliedenverbond", «Patrimonium", den sNed. R.-k. Volksbond", sociaal-democratischen bond enz. II Vakveieenigingen. lil. Coöperatieve wei klieden-vereenigingen. IV. Vereenigingen tot onderling hulpbe toon en verzekering. V. Vereenigingen tot nut ea vermaak. De commissie heeft alleen het Oog op ver eenigingen van werkliedenniet op de door patroons of particulieren opgerichte voor werklieden Eene commissie, bestaande uit de heeren mr. G. Bicker Caarten. dr. R H. van Dorsten, mr. J. G. L. Nolst Trenité en M. Symons, benoemd door de vereeniging tot verbetering van armenzorg te Rotteidam, heeft een rapport uitgebracht over de pen- sioen-verzekei ing van werklieden. Dit rapport kwam in de vergadering van de algemeene commissie der vereeniging van 3 Meij.l. ter tafel en gaf bij de discussie tot weinig in stemming, wel tot groot verschil van mee ning met de opstellers van het rapport, aan leiding. Het bestuur maakte uit dien hoofde bezwaar het rapport, zooals het daar lag, te publiceeren, maar heeft het thans als aan hangsel op het jaarverslag over 1892 met eene uiteenzetting van de bezwaren tegen den inhoud er van doen drukken. In het rapport wordt in herinneiing ge bracht hetgeen door de vereeniging tot ver betering van armenzorg reeds op het gebied der werklieden-verzekering is verricht en daarna medegedeeld wat op dit gebied in Engeland, Frankrijk en Duitsch'and is voor gevallen. De "eigen beschouwingen, die de commissie daarop laat volgen, hebben haar geleid tot de volgende conclusion: io. De vrijwillige oudendag-verzekering der werkmansklasse is het doel waarnaar gestreefd moet worden. 2o, Deze vrijwillige verzekering is echter vooralsnog onbereikbaar. 3o, Onder de tegenwoordige omstandigheden is het wenscheiijk, de oudendag-verzekering der werkmansklasse door dwang van staatswege te bevorderen. 4o. Het is af te keuren hierbij, tenzij als overgangsmaatregel, van staatswege geldelijken steun te verleenen, hetzij in den vorm van ge deeltelijke premiebetaling, hetzij in dien van verhooging van het pensioen. 5o. Dnecte staatsdwang op de werklieden is in dezen verwerpelijk. 60. De staat moet de werklieden hiertoe slechts indirect door middel van de werkgevers dwingen. De bedenkingen, waartoe het rapport der commissie in de vergaderingvan de algemeene commissie der vereeniging aanleiding gaf, waren tegen dwang van staatswege gericht. Zij, die deze bedenkingen opperden, waren van meening dat er voor den ouden dag van den werkman wel iets behoorde gedaan te worden, mits de persoon van den werkman daarbij op den voorgrond trad en men hem niet opvoedde in het geloof dat anderen ge roepen zijn om voor zijne toekomst te zorgen, mits men dus het beginsel van self-help hoog hield en de krachten van de gemeenschap niet stelde in de plaats van de zijne. Blijkens het verslag der Maatschappij van Weldadigheid" werd in 1892 aan contributiên f13,915, van de correspondenten f1503 ont vangen, tegen f16,920 in 1891. Voor onder steuning van gezinnen was f13,698 noodig, zoodat er slechts 1217 voor do algemeene kas overbleef. Aan giften en legaten werd f19,890 ont vangen (die bereids successievelijk vermeld zijn). Daaronder behoort die van H. M. de Koningin ad f500. Aan het slot van het verslag wordt nog eens op de dringende noodzakelijkheid ge wezen dat de middelen der maatschappij ver- Stel kt worden. Het beschikbare reserve kapitaal is tot bijna nul geieduceerd, en de financieeie commissaris zou met geweten hebben hoe in de behoeften van den loopenden dienst te voorzien, zou niet een warm vriend der maatschappij hem tijdelijk een belangrijk bedrag tegen lage rente had voorgeschoten. Daarin kan op den duur alleen woi den voor zien door uitbreiding der vaste inkomsten. Met klem en kracht dient ieder m eigen kring op liet aanwerven van nieuwe leden bedacht te ziju. In alle stille zal het 75-jarig bestaan herdacht worden. Maar hoogst erken telijk zuilen commissarissen zijn voor feest gaven, opdat zij de toekomst der maalsch. met veitiouwen kunnen te gemoet gaan. Te Amsterdam werd Donderdag de negende algemeene veigadering der vereeniging tot christelijke verzorging van Iciankzinnigen en zenuwlijders in Nedei land gehouden Zij werd geopend met psalmgezang en gebed, waai na de voorzitter, prof. Lindeboom, een welkomst woord tot de aanwezigen richtte, waarin hij er op wees, dat in den arbeid tot verzorging van krankzinnigen vooral in het oog moet worden gehouden, dat van God alleen de zegen komt. Daarna herdacht hij het afster ven van jhr. A. Th. M. van Asch van Wijck, die als penningmeester zooveel voor de ver eeniging heeft gedaan, alsmede het overlijden van den heer H. van Dalen, lid van het bestuur. Uit de verslagen van den secretaris, den heer M. J. Chevallier, en den penning meester, S. baron van Heemstra, bleek, dat de vereeniging zich in voortdurenden bloei mag verheugen. In de nieuwe hoofdgebouwen der spoorweg stations te Vlissingen, Groningen en 's-Her- togenbosch zullen een der muren versierd worden met eene spoorwegkaart van Neder land in kleuren, vervaardigd op tegels, te leveren door de Haagsche Plateelbakkerij «Rosenburg". In Rotterdam heeft zich het gelukkig zeld zame feit voorgedaan, dat een R.-k. geeste lijke beleedigd en met steenen geworpen werd. De daders zijn met behulp van burgers opgebracht; de geestelijke is niet gekwetst. Bij den burgemeester van Delft is inge komen van een onbekende eene som vaa

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1