Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. A Jé K f-400, wegens te weinig betaalde inkomsten belasting. Als esn bijzonderheid deelt men ons uit Naaldwijk mede, dat de thans 82-jarige oud strijder I. van Bodegom Smith aldaar Vrijdag den dag herdenkt, waarop hij voor 58 jaar hij de familie Vroeg als timmermansknecht in dienst trad, bij welke familie hij nu nog werkzaam is. (JR. Nil) Gisteren heeft de staatsspoorweg-maat schappij op hare stoomtramlijn Den Haag Scheveningen een proefrit laten maken met een tramrijtuig, ingericht voor verlichting met gas, hetwelk naar de lampen gevoerd •wordt uit een ketel onder den wagen aan gebracht. Indien de proef slaagt, zullen alle stoom- tramnjtuigen van dat licht voorzien worden. Eene vrouw ontroofde gisterochtend op het Spui in Den Haag aan een 8-jarig meisje haar taschje met boodschappen enciicatwee gulden klem geld. Een politie-agent kwam dadelijk toeschieten, doch de dievegge had zich reeds uit de voeten gemaakt. Het kind weid naar het politie bureau medegenomen om nadere inlichtingen te geven. Donderdagmiddag viel te Roon in eene wete ring een tweejang jongetje. Daar de sluis ter waterinlating juist open was, dieefhet kind weg. De moeder, zijn hoedje ziende drijven, sprong gekleed te water en haalde haar lieveling in bewusteloozen toestand op het droge. Na .langdurige inspanning werden de levensgeesten weder opgewekt. De naaister E. R. wed. van P II., uit Budel, werd in 1872 veroordeeld tot levens lange tuchthuisstraf, wegens medeplichtig heid aan moord; in 1891 werd deze sti&f veiandeid zoodanig, dat zij in 1897 m vrij heid moest worden gesteld. Zij heeft nu gratie gekregen en is uit de strafgevangenis te Gorinchem ontslagen. Men meldtuitHaarlemaanhet N v. d. D. Een sigarenmaker had met een collega een twintigje in de loterij en tiok daarop onlangs de f 20,000. Van zijn geluk vertelde hij niets aan Griet, zijn echtgenoote, eeneeizame werk ster, die, van de» püns geen kwaad wetende, Zateidagmoigen naar haar wei khuis ging en, •uitgezonden om schuuigoedte halen, toevallig in aen winkel de vrouw van den collega aan- tiof, die haar alles haarfijn vertelde. Griet was •woedend over het gedrag van haar man en ds *waie werklust zat er dien dagniet in. 's Avonds thuiskomende ging het er tamelijk hard naar toe, doch: »ge!d wat stom is, maakt recht wat krom is", zegt het spreekwooid, en spoedig •waren de echtgenooten goede maatjes, toen de man voor Gi iet een kapen gouden medaillon, vooi zich zelf een paar pakken en voorde doch ter ook een medaillon, een mantel, hoed met veer en schoenen had gekocht, terwijl Griet haar echtvriend een horlogeketting cadeau gaf. De man gmg met zqn collega Zondag naar Alkmaar en de dames maakten thuis goede sier. Er weid advocaat gemaakt, er werden nieuwe aardappelen met versche doperwten gegeten en 's avonds ging het in optocht naar de spoor om de echtvrienden te halen. Men stieek neer voor een ngrootelui's" koffiehuis op het Stationsplein, later nog eens voor een idem op de Groote Markt, en een ieder moest het weten dat men nu daar ook eens had gezeten. Dinsdag reeds waren van de ruim f400 bij Griet noch slechts f25 over. Een treffend ongeluk had plaats in een woning op den Amstelveenscheu weg, onder Nieuwer-Amstel. Een dame, die mei hare dochter een bezoek had gebracht bij een haier kennissen, viel het vertrek van een tien treden hooge trap. Toen men haar opnam, bleek zij oveileden te zijn. Te Wester-Blokker is bij het afbreken van een oud huis, op het erf van den heer J. "Wa^enaar, Zaterdagmiddag, diep onder den voormaligen vuurhaard, door de werklieden een veiteerd zakje gevonden met dertig zilveren munten, zoo groot als een gulden, maar half zoo zwaar, sommige aan de eene zijde met een dubbelen arend en hetjaartal 1686, nndeie met een leeuw en in het Latijn de opschriften»Deventer munt" en »Een~ dracht maakt macht". De keerzijde toont bij sommige een geharnasten, bij de andere eenen gewonen ruiter, terwijl alle als munt waarde 6 S (O stuiver) melden. In vroegere jaren was op ditzelfde erf een dergelijke voudst gedaan, en daarom had de eigenaar nu met de bouwlieden vooraf de noodige afspraak gemaakt. Te Abbekerk werd vanwege het dWitte Kruis" een ijskelder ingericht. Toen men nu dezer dagen eens onderzocht naar het daarin geborgen ijs, bleek het, dat het zoo volkomen en geheel was weggesmolten, dat er zelfs geen natte plek meer van overgebleven was. Als een bewijs hoe treurig het gesteld is met de werkzaamheden in de Friesche veen derijen, kan dienen, dat in de slechts weinig beteekenende veenderij van Oosterhaule dit jaar f20,000 arbeidsloon minder wordt uit betaald dan in 1892. Een gezin uit Sneek, op reis naar Amerika en bestaande uit man, vrouw en zes kinderen, ondervond Donderdag aan het station te Rozen- daal een groote teleurstelling. Bij de aankomst aldaar werd de vader door de marechaussees in arrest genomen en naar de gevangenis overgebracht. De man had met zijne schuld- eischers nog iets te vereffenen. De vrouw is met de kinderen naar Amenka vertrokken. Op de kermis te St.-Jacobi-Parochie was onder meer te zieneen sbosbewonder van Suut-avnekaa". Hij toonde zijn woesten aard door wild te brullen, brandende sigaren op te eten en levenden kuikens pooten en kop af te bijten, die hij aan de jeugd vereerde. Ook het vuurwater der bleekgezichten had voor hem aantrekkelijkheid, helaas zóo, dat de Afiikaan Woensdagavond echt Hollandsch dronken op straat door de politie werd in gerekend. Thans sprak hij eensklaps verstaanbaar Hollandsch, bleek een Amsterdammer te zijn en toonde op zijn lichaam, dat het spreek woord »iiet is den Moriaan gewasschen"'niet altijd steekhoudend is. Op een maiktplaats in de provincie Utrecht had, naar men aan de N. Ti. Cl. meldt, een kwartjesvinder met hetbekendespelietjeï>een, twee drie klavern aas" door een boertje een dubbeltje en een kwartje laten winnen. Nu om een rijksdaalderl Top. Dit werd aan gegaan en het boertje verloor, maar had meteen begrepen dat hij het slachtoffer van oplichterij was. Heel onnoozel zei hij": sdatdoe ik nog eens. Ik wil probeeren, dien rijksdaalder terug te krijgen. Hier ligt er van mij een, leg er maar een bij". Dit geschiedde, maar nauwelijks lagen de twee rijksdaalders op het tafeltje, of de boer giij'pt ze weg en stopt ze in zijn zak, zeg gende: sik zeg, dat je eeu oplichter bin". De sergeants Kasteleyn en Rottier, van den hoofdcui sus der infanterie, zochten op de leger plaats bij Öldebroek naar piojectielen, die voor hunne studieeenigewaaidehadden. Zij vonden ook eenn granaat-kartets, die met was afge sprongen Daaraan moeten zij waarschijnlijk gediaaid hebben, zoodat zij eensklaps sprong. Beiden wei den zwaar gewond. Sergeant Kas teleyn veiloor zijn linker-voorarm, terwijl zijn linkeibeen ernstig werd gewond en hij' ook in den buik was getroffen. Van sergeant Rottier werd de linkerhand verbiijzeld. Kasteleyn overleed nog denzelfden nacht in de ambulance, waar hij was heeogebracht de amputatie der hand van Rottier is goed gelukt; zyn toestand is zeer ernstig, maar men hoopt op zijn behoud. Te Hees, bij Nijmegen, is de werkman A. IC., terwijl hij bezig was met het blusschen van kalk, in den kuil gevallen. Hij bekwam hierbij zulke hevige brandwonden, dat hij het gezicht verloor en voor zijn leven wordt gevreesd. De ongelukkige is vader van vijf kinderen. In een koffiehuis in de "VVeerdjesstraat te Arnhem verloor een Duitscher in korten tijd duizend mark met kaartspel. Een van de vier personen, met wie hij gespeeld had, is aan gehouden; het geld echter hadden de drie anderen medegenomen. Een ingezetene te Rozendaal kocht op eene publieke verkooping eenige oude schilderijen voor ruim een gulden. Later bleek dat deze schilderyen, op glas geschilderd, reeds eenige eeuwen oud zijn en groote waarde hebben; ten minste een uur later werd er reeds te vergeefs f250 voor geboden. De provincie Noord-Brabant bestond op 1 Januari 1893 uit 260,265 mannen en 258,757 vrouwen, totaal 519,022 personen. Op 1 Januari 1892 telde de bevolking dier provincie 259,158 m. en 257,512 vr., zoodat zij in den loop van 1892 is toegenomen met 1107 m. en 1245 vr., totaal 2352 zielen. Te 's-Hertogenbosch was Woensdagavond de dienstbode van bakker Gielen nog laat bezig met eenig naaiwerk. Zij viel daarbij in slaap en is -waarschijnlijk te dicht bij de lamp gekomen, waardoor hare kleederen in brand geraakten. De overige huisgenooten, die op haar hulpgeroep kwamen toegesneld, kon den slechts met moeite er in slagen de vlam men meester te worden. Zij bekwam zulke hevige brandwonden, dat zij in het ziekenhuis moest worden opgenomen, waar zij Donder dagmiddag, na vreeselijke pijnen te hebben geleden, is gestorven. Dezer dagen werd gewag gemaakt van de gemeente Reuswoude, wier financiën zoo goed staan,dat de hoofdelijke omslag met 25 pCt. is verminderdt' Deze gemeente wordt, naar men ons meldt, nog overtroffen door die van St. Pieter bij Maastricht. Daar wordt, be halve eene belasting op het houden van hon den van weelde, geen enkele belasting gehe ven, en zulks, niettegenstaande voor eenige jaren ten behoeve van den bouw eener nieuwe kerk een subsidie van f31,000 uit de ge meentekas werd verstrekt. Het onderwijs is er goed geregeld en het schoolgeld zeer laag. (Telejr.) De artikelen, die mr. G. Vissering over Eoeisport tn Nederland in Eigen Haard schreef, zijn afzonderlijk in druk verschenen met de ootspronkelijke platen (bij Tjeenk Willink te Haarlem). Men vindt hier alles, wat op dezen tak van sport in ons land be trekking heeft, in aangenamen vorm geschetst. Het boekje is keurig gedrukt. Zotfen. Te dezer stede is door enkele patroons in de bouwvakken reeds gevolg gegeven aan het verzoek van den Arbeids- ïaad om het loon hunner gezellen te ver- hoogen. Delft. Gisterochtend omstreeks kwart voor tien uur kwamen per extra trein uit Rotterdam waarde HarwichbooLdrfefaïi/e hen had aangebiacht het bestuur eu om streeks 25ü leden van den Engelschen bak- kersbond op het terrein der Nederlandsche gist- en spiritusfabriek aan. Bij het uitstap pen deed de harmoniekapel der fabriek het sGod save the Queen" en het aWienNeer- landsch bloed" hooren, waarna de gasten zich op de binnenplaats der fabriek vereenig- den en, voorafgegaau door de muziek en de vaandels der fabrieken en begeleid door ver schillende beambten van het kantoorpersoneel, naar de tent m het Agnelapark begaven. Hier wachtte de directeur der fabriek, de heer J. C. van Marken, den stoet op en riep hun het welkom m Delft toe. Daarna weiden door hen de verschillende gebouwen en instellingen bezocht, als; het schoolgebouw, nDe Gemeenschap", de druk kerij en de villa. Ten halfeen ure werd door den president van deu Bond de eerste steen gelegd van de nieuwe mouteiij, waar de heer Van Marken eene redevoering hield. De steenlegging had plaats onder het spelen der harmoniekapel, die gedurende den ochtend in het park een concert gaf. Na afloop daarvan werd de gist- en spiritusfabriek bezichtigd. Daarna werd een bezoek gebracht aan Den Haag en Scheveningen, en vereenigde men zich te 6 uur aan een gemeenschappelijk diner in sDe Gemeenschap", waarna het bestuur en de leden van den bakkersbond per spoor via Hoek-van-Holland naar Londen terugkeeiden. Aangaande de ziekte en de begrafenis van prof. Moleschott worden nog de volgende bij zonderheden medegedeeld Na de behandeling van een lijder aan roos (Moleschott was ook werkzaam als piactiseerend geneesheer) werd hij zelf door deze ziekte aan getast. HIJ -werd, volgens zijn herhaaldelijk uit- fedtukt verlangen, behandeld door zijn vriend, en streng orthodoxen, Engelschen geneesheer "Young, die vroeger sis geneesheer-zendeling in F.ngelseh Indie gewei kt heeft en nu te Rome de geneeskundige praktijk uitoefent. De ziekte duurde slechts eenige dagen, en op 19 Mei stieif de betreurde geleerde, tot het laatst bij gestaan door zijn viomen, trouwen vriend. "Vier dagen later werd zijn lijk, volgens zijn wensch, in den crematie oven op het (jatnpo Vernno verbiand, na, onder bloemen bedolven, derwaarts gebracht te zijn door een mdrukwek- kenden stoet, waarin ministers, senatoren, bijna al de hoogleeraien en studenten der umveisiteit en vele vrienden hadden plaats genomen. Zijn aseh werd, in een houten doos besloten, ge plaatst naast die zijner vrouw, omdat plaatselijke verordeningen met toelieten, dat aan het ver- Jangen van den overledene (men zegt. da; Moleschott verzoeht had zijn asch door de» wind te laten verstrooien) werd voldaan. Do bekende R.-k. godgeleerde Von Hefe»r bisschop van Rottenburg (Wurtemberg), is over leden, in den ouderdom van 84 jaar. Tot zijne voornaamste werken behoort o. a. zijn zConciliengeschichte", in 7 deelen (1855— 1874). Hij was op het concilie te Rome een <er heftigste bestrijders van bet dogma der onfel- baarheid. In de Revue des Deux Mondes komt een ati- kel voor van Emile Michel over Constaaijn Huygens. J Het opstel, waarin met groote waardeeing over Huygens wordt gesproken, eindigt met <eze woordenvindien er voor elk volk bevoorrechte typen bestaan, in wien zich als 't ware zijn beste hoedanigheden schijnen te belichamen,dan verdient Huygens door zijn loyale en edele,ziel door zijn gezond verstand, door zijn heldtren, bezadigden, scherpzmnigen, practischen geeiten vooral door zijn onveiflauwd streven naar .vol making, dat zoo volmaakt zijn lijfspreuk i5on- stanter" rechtvaardigde, genoemd te worden als een der waaidigste vertegenwoordigers vari het ras en als een der personen, die der mensctheid 't meest eer heeft aangedaan". Men heeft te Parijs een standbeeld onthuld ter nagedachtenis aan Tbéophraste Renaudoj, den svader van de journalistiek". Kardinaal Ricllelieu verleende hem den titel van scotmnissans-ijene- raal der armen". Renaudot wordt tevens aan gewezen als de stichter van de kantoren' voor betrekkingen, van de eerste publiciteit-bureaux en de pandjeshuizen, voorloopers der bankea van leening. Het is, volgens l' Indëpendance, gebleken, dat Rueüer, de man, die te Oelsnitz gevat werd als de dief der juweelen van de g:a\in van Ylaandeien, niet medeplichtig is aart dien diefstal en de politie maar wat heelt wijsgemaakt. In den ouderdom van 92 jaar is te Parijs Oveileden een der laatstoveigebleven soldaten der Grande Armee van Napoleon I PierieSoufflot, HIJ was de oudste ïuhier van het Legioen van Eer, en de oudste oud-officier van hetFranscbe leger. Op 17-jai igen leeltijd, na de veldtochten ln Spanje en Portugal, werd hij 2e luitenant en ridder van het Legioen ook de campagnes van '12, '13 en '14 maakte hy mede, alsmede den slag van Waterloo. Reeds op 22-jarigen leeftijd nam hij ontslag uit den dienst, als kapi tein, op een leeftijd waarop tegenwoordig de jonge 2e luitenants van Samt-Cyr komen Te Weenen is het verslag verschenen over den toestand van de iijkspostspaarbank gedu rende dejaien 18821892. In '83 bedroeg het gemiddelde tegoed fll per inlegger, in 1892 f32. In dit laatste jaar is het aantal inleggers met 65.731. de ingelegde gelden met f4 493.234 vermeerderd, wat nog geen enkeljaar voorgeko men was. Te Petersburg zal in 1894 eene internationale tentoonstelling worden gehouden van vrucht- boomen, viuchten, wijnen, appel- enperendian- ken, bieren, biandewijnsoorten, de toestellen ter bereiding en voor distillatie enz. Deczaar heeft 15.000 roebels geschonken ter bestrijding van de eerste kosten. Een pijnlijke en onnoodige dierenmishande ling, dus lezen wij in een Duitsch blad. is het snijden van den tongriem van vogels, als raven en spieeuwen. Men doet dat in de meening dat zij dan beter loeren spreken maar dat is ge bleken een dwaas vooroordeel te zijn vogels die de operatie niet ondergingen kunnen bet even goed leeren. Het is de hopen, dat alle dieren vrienden zullen medewerken om bet vooroordeel uit te roeien. Oe luchtreiziger Behrens heeft te Hamburg tegen wil en dank een gevaarlijke luchtreis moe ten maken. Hij "hielp een luchtreizigster, die zou opstijgen, om met een valscherm neer te dalen, maar terwijl hij de touwen vasthield, raakte de ballon plotseling los en hij werd, aan het touw hangend, mee omhooggesleept. De verschrikte- toeschouwers, die hem zoo zagen verdwijnen, dachten niet anders of hij was om het leven gekomen. Maai' later bleek, dat Behrens langs het touw in het schuitje van den ballon wist te klimmen, de klep geopend had en tusschen Oldeslo en Seyeberg behouden neergekomen was. Uit Hamburg wordt geschreven De meest zorgvuldige voorzorgsmaatregelen worden hier genomen om eene cholera epidemie te voorkomen. Niet alleen wordt nagenoeg al het water, zoowel wasch- als drinkwater, in de huizen gekooktf maai' ook in de straten vindt -A-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2