Binnenlandsche Berichten. een bankier of van een onder de termen der wet vallende firma, vrijgesteld blijft van de verplichting tot inschrijving en van de belasting op de operatiën ter beurze. Deloncle zal de intrekking van deze wet voorstellen. Voor het hof van cassatie te Parijs heeft de advocaat Zaterdag gepleit voor de verwer ping van het beroep in de Panama-zaak. Donderdag a.s. zal het vonnis worden ge wezen. De gedelegeerde van de regeering van Bra zilië te Parijs heeft een telegram van den minister van financiën ontvangen, behelzende dat de revolutie in den staat Rio Grande do Sul beschouwd wordt als bedwongen. De voornaamste aanvoerders hebben de wapenen nedergelegd en naar Uruguay de wijk ge nomen. De Kamer heeft met eene meerderheid van 41 stemmen 3e*do"or"dé oppositie voor gestelde motie Verworpen, waarbij werd ver klaard dat Pereito niet kon worden erkend als president der republiek. De keizer heeft aan de bevolking der Rijn provincie doen weten, dat hg tijdens de najaars-manoeuvres geen feestelijke ontvangst wenscht, aangezien hij aan de bevolking elite noodelooze uitgave wil besparen. De nieuwe pi ogressistische partij in het Pruisische Heeienhuis heeft den heerBaum- bnch, burgemeester van Dautzig, als lid dier groep geschrapt. Bei tog Max Emanuel van Beieren is gister ochtend te 7 uur overleden, vermoedelijk tengevolge van een door paardrijden veroor zaakte slagadeibreuk. De overleden hertog was 7 Dec. 1849 ge boren, luit.-generaal a la suite van het 4e uhlanen-regimeot en commandant van de rijschool. Bij was gehuwd met prinses Amalia van Saksen-Coburg-Gotha. Uit Aiolsen wordt bericht, dat de jonge vorst ÏYiedrich ron Waldeck en zijne zuster prinses Eh<"beth bij een rytoer uit het rijtuig zijn geslingerd. Zij deden, terwijl de paar den voortholden, een gevaarlijken val, maar moeten nochtans niet ernstig zijn gewond. BNÖELAND. In de gisteren gehouden zitting van het Lageihuis is een amendement van Francis Powell op aitikel drie van het home-rule- ontwerp, strekkende om de bepalingen van huwelijk en echtscheiding buiten de lersche ■wetgeving te houden, met 270 tegen 236 stemmen verworpen; een amendement van Gerald Balfour om de volkstelling uit de wet geving te houden, is met 264 tegen 231 stemmen verworpen. Een amendement om de bank van de lersche wetgeving uit te sluiten is verworpen met 283 tegen 254 stemmendat om de assurantiën uit te sluiten, met 259 tegen 223 stemmen. In de zitting van het Hoogerhuis zeide Playfair dat de douane-beambten gemachtigd zijn den invoer te verhinderen van boter, reuzel, kaas en andere artikelen, waarbij namaak is gepleegd, maar dat z. i. het on mogelijk zal zijn den invoer tegen te gaan van die artikelen, waarbij de namaak of ver- valsching alleen door een scheikundig onder zoek zou kunnen blijken. Het bruiloftsgeschenk van de Londensche aCity Corporation" aan den hertog van York en prinses May zal bestaan in een zilveren servies, ter waarde van 1500 guineas en een diamanten halssnoer. De welbekende anti-Parnellistische afge vaardigde Sexton heeft zijn mandaat neer gelegd, omdat hij de veranderingen afkeurt, welke zijne partij in de leiding van haar orgaan, het T'reemam Journal, heeft gebracht. OOSTENRIJK. De commissie uit de Oostenrijksche dele gatie heeft de begrooting van oorlog, die van finap-.ién en die van de in- en uitgaande rechten, alsmede de eindrekening, goedge keurd. Alle bladen prijzen den tact en de nauw keurigheid der verklaringen van graaf Kalnoky in antwoord op de aanvallen op zjjne be kende redevoering. De club der Czeehische boeren te Praag heeft maatregelen genomen om de afgevaar digden det jong-Czechische party te vervangen door afgevaardigden der boerenpartij. De sociaal-democraten hebben tegen a.s. Zondag te Weeneu, Graz, Marburg en in ver scheidene andere steden meetings in de open lucht belegd, tot bespreking der middelen om tot invoering van algemeen stemrecht te ge raken. Vooral te "Weenen vreest men voor ongeregeldheden. DENEMARKEN. Naar men verneemt, zou hetuitlevermgs- tractaat tusschen Nederland en Denemarken op het punt staan van gesloten te worden. NOORWEGEN. Van welingelichte zy de wordt medegedeeld dat de den 7n j.l. in de Storthing uitgespro ken bewering, dat er in 1884 bij de marine geweren waren gevonden met afgeschroefde sloten, tot dusver niet anders is gebleken dan een niet bevestigde veronderstelling te zijn van het lid van de Storthing, Prahl. Het zal de taak van de Storthing wezen, bij de ophanden zijnde beraadslagingen over de voorstellen van dat lid deze zaak tot klaar heid te brengen en het beweren, waarvan de juistheid door velen ontkend wordt nauwkeurig te onderzoeken. EüSlAN' D. Baron Von Giers is gisteren door den czaar ten gehoore ontvangen en zal de leiding van het ministerie van buiten'andsche zaken weer op zich nemen. De Rijksraad heeft gisteren in een alge meene zitting de ontwerpen aangenomen betreffende den invoer van het monopolie van brandewijnverkoop in de gouvernemen ten Ufa, Samara, Orenburg en Perm. Verder werd het ontwerp tot bestrijding van de beursspeculatien goedgekeurd. Volgens berichten uit Odessa aan de Daily News zijn uit "Wladiawostock ver schrikkelijke tijdingen ontvangen betreffende de bejegening aan de veroordeelden op het Siberische eiland Onora ten deel gevallen, tengevolge waarvan de gouverneur gearres teerd is. Het blijkt dat deze zich aan da gruwelijkste folteringen schuldig heeft ge maakt. Twintig gevangenen hadden zich zelf verminkt, om het hun door den gouverneur opgelegde dwangjuk te ontgaan. Tal van ge vangenen ontvluchtten naar de woestijn en moesten onnoemelijke ontberingendoorstaan. Velen werden gedood en door anderen opgegeten. De regeering heeft aan alle Israëlieten te Odessa het langer verblijfin die stad ontzegd. 1 T A t I E. In de Kamer richtte de afgevaardigde Pandolfi Zaterdag tot de regeering eenige vragen over de verklaring van Kalnoky en tevens wenschte b'Ü de meening der regee ring te kennen over de werking der inter nationale vredebonden. De minister van buiteulandsche zaken, Brin, juichte de werking der bonden toe en ver klaarde, dat de regeering hun werken in het belang des vredes altijd zal steunen, daar ook Italië den vrede wenscht. Colombo drong aan op vermindering van de uitgaven voor het leger. Door de hervor mingen, die hij met warmte aanbeval, zou er 34 millioen lire bezuinigd worden. SPANJE. De minister van buitenlandsche zaken vroeg gisteren in den Senaat bekrachtiging van het handelsverdrag tusschen Spanje en Por tugal het verslag der commissie uit den Senaat zal gunstig zijn. De begrootingscommissie besloot, in over eenstemming met den minister van financiën, dat de nieuwe leening van 760 millioen niet zou worden uitgegeven als binnenlandsche leening, doch als staatsleening. De onder-secretaris bij het ministerie van staat, Villanero, heeft ontslag genomen wegens Verschil van meening met den minister van koloniën, ten aanzien der in Porto Rico in te voeren hervormingen. BULGABUE. Vorst Ferdinand is Zondag met zijne jonge gemalin te Sofia aangekomen, waar hij door verschillende overheidspersonen en vertegen woordigers van vreemde mogendheden, ook namens den sultan, verwelkomd werd. Onder algemeene feestvreugde begaf het jonge paar zich naar de hoofdkerk, waar een Te Deunt gezongen werd. EGYPTE. Een zeshonderdtal dwangarbeiders in de steengroeven van Tourah bij Ka'iro poogden Zaterdagavond te ontsnappen. De soldaten, die de groeven bewaakten, gaven vuur en doodden 39 der vluchtelingen. Elf hunner wisten echter te ontkomen. Van de soldaten werden er twee gewond. Aan de Times wordt uit Alexandrië ge meld, dat de quarantaineraad, naar aanleiding van het uitbreken der cholera te Mekka en van het buitengewoon groot aantal bedevaart gangers derwaarts, besloten heeft langs de geheele kust van Hedjaz strenge maatregelen te nemen. Men berekent dat het aantal bede vaartgangers naar Mekka ditjaar het dubbele is van het vorige jaar. Veertig duizend pas seerden Suez, terwijl vermoedelijk evenveel langs andere wegen naar Mekka trokken. A F K I E A. De gouverneur der Kaapkolonie, sir Henri Loch, is Zondag te Johannesburg aangekomen en met geestdrift ontvangen. Op een te zyner eere gehouden feestmaal sprak hij de hoop uit, dat zijn bezoek den band, welke de ko loniën en staten van Zuid-Afrika verbindt, tot een inniger unie zou aanhalen. SCHIEDAM13 Juni 1893. De Koninginnen zullen op 16 dezerFlims verlaten en van daar naar Augsburg vertrek ken, waar HH. MM. den dag zullen verblijven. Van 17 tot 20 dezer zullen HH. MM. zich ophouden te Neurenberg, en van 20 tot 24 dezer een bezoek brengen te Aroisen. hi den avond van den 24n zullen HH. MM. op het Loo terugkeeren. Bij kon. besluit zijn benoemdtot voorzitter van den Hoogen Raad van Adel A. baron Schimmelpenninck van der Oye van de Poll en Nijenbeek, thans lid van dien Raad, te Utrecht, en tot lid van den Hoogen Raad van Adel A. C. baron Snouckaert van Schauburg, directeur van liet huisarchief en bibliotheek der Koningin, te 's-Gravenhage. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 10 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank 8,941,778.36 en bij de betaalmeesters- 4,099,575.32 Va Te zamen f 10,041,353.68)4 De gewone audiënties van de ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag as. niet plaats hebben. De minister van waterstaat heeft Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland uitgenoodigd de betrokken besturen te hooren over de aan vrage van den heer De Mos te Scheveningen betreffende de concessie van een binnenduin- sche zeehaven voor Scheveniningen, met kanaal en spoorverbinding naar Hoek-ran-Holland. De Sue. bevat de volgende mededeeling: ïDen 6den dezer is van den commandant der zeemacht enz. in Nederlandsch Indiëbq het ministerie van marine ingekomen het navolgende telegram: sSchijfschietersXomiofe Segli overvallen, omgekomen stuurman Prins 19826, gewond luitenant Fock licht en twen minderen" Bij den Raad van State is thans in over weging een ontwerp van wet, regelende de militaire dienstplichtigheid. (N. B. Ct.) Een Reuter-telegram uit Lissabon meldt: Heden heeft de heer ITintze Fereira bij de Cortes ten behoeve van ratificatie ingediend een tractaat tusschen Portugal en Nederland, tot afbakening van den handel en de scheep vaart in den archipel van Timor en Solorr en tot vaststelling van het xvederzijdsche recht van vóoikoop voor het geval van af stand van territoir door een der beide mogend heden. Het Handbl. schrijft Er is thans sprake van een standbeeld van Koning Willem III op te richten. Velen zullen het waarschijnlijk twijfelachtig viuden of daarvoor het juiste oogenblik reeds is- gekomen, en zouden, nu de mansstam van het Huis van Oranje-Nassau is uitgestorven, thans veeleer een gedenkteeken wenschen, dat aan alle vorsten uit dat geslacht gewijd is. Voor de groote stadhouders Maurits, Frederik Hendrik en Willem III bestaan nog" geen standbeelden. Het roemrijk verleden en de ontwikkeling in de 19e eeuw m den monument te vereenigen is een aantrekke lijke taak voor de beeldende kunst. Wil men de nagedachtenis van den laatsten Koning afzonderlijk eeren, dan verdient het scheppen van een liefdadige stichting die zijn naam draagt, wel overweging. Hoewel de juiste dag, waarop mgr. Riaal- dini, tot dusver internuntius te 's-Gravenhage, ons land zal verlaten, nog niet is vastgesteld, zal hij, naar da Tijd verneemt, in elk geval niet later vertrekken dan 20 Juni, teneinde- ook te Luxemburg zijn brieven van terug roeping aan den groothertog te overhandigen» en tegen het einde dezer maand zijn func- tiën als substituut van den kardinaal-staats secretaris te aanvaarden, Zaterdagmorgen hield de nLiberale Unie"" de gewone algemeene vergadering in Eens gezindheid" te Amsterdam. DUlTSClILAJd). Bij dit ontwerp zijn voornamelijk de spe- culatien bij Russische gouden fondsen en Russischen goudwissei verboden. De beurs woidt van de zijde van het ministerie van financiën aan eene strengel e controle onder worpen. Besloten werd het jaarverslag over 1892 uit te brengen in comité. Professor Drucker, van Leiden, leidde het 4de punt van de agenda in»We!ke hervormingen op sociaal gebied behooren, uit het oogpunt der liberale politiek, het eerst aan de orde te komen, naar aanleiding van een paragraaf van bet verkiezingsmanifest der »Libera!e Unie" van 1891 r' Spreker twijfelde er niet aan of allen zouden met voldoening de tegenwoordige wetsontwerpen tot wet verheven ziendie daden zullen zijn van recht en staatkundig beleid. Vroegen reeds het gemeentelijk kiesrecht, de belasting-qeaestie en legerhervorming dringend verbetering, voor ditmaal wilde spreker zich bepalen tot de her vormingen op sociaal gebied. In de allereerste plaats echter zou spreker den rechtstoestand van den arbeider tegenover den werkgever willen versterken door het in voeren van maatregelen, welke machtsoverschrij ding van den patroon tegengaan. Zoo noemde spr. eenzijdige reglementen, opgemaakt door den werkgever zonder toestemming van den werk manhier wilde hij wel degelijk samenwerking en goedkeurijg van den ai beider bij het vast stellen dier reglementen. Toch had men bier te waken tegen overdrijving. De inleider sprak zich uit ten gunste van een maximaal arbeidsdag,

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2