inkomens, en verhooging van het vrijgestelde minimum. Terwijl de heeren Se ret en Heemskerk eene verlaging van het tarief voor lagere inkomens sterk voorstonden, bestreden de commissie van rapporteurs en de minister al de amen dementen en achtten zij het regeeringstarief billijk en het meest in overeenstemming met het tarief der vermogensbelasting. Morgen in den aanvang der zitting komen aan de orde de wijziging der militiewet, de interpellatie van den heer Beelaerts van Blokland en het ontwerp tot opheffing van de kanaal- en havengelden van het Noord- zee-kanaal. SCHIEDAMU Juni 1893. Bij kon. besluit zijn benoemd bij de dd. schutterij alhier tot 2e luitenant K. Heeiinga, J. A. J. Nolet en A. J. J. de Groot, allen thans sergeant. De Eerste Kamer vergadert morgenmid dag te 3 uur. De afdeehngen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsont werp houdende bepalingen op den suiker accijns de heeren Van der Kun, Walter, Roell, Van Beuningen en Mees. Gedurende het sectie-onderzoek werd heden de afgevaardigde uit 's-Gravenhage, de heer Bqnacker Ilordijk, zóo ernstig ongesteld, dat hij per rijtuig huiswaarts moest keeren. De maand Mei j.l. vertoont geen schitte rende cijfers blijkens het heden verschenen overzicht van do opbrengst der middelen. Het bedrag toch is f 1.053.000 minder dan in dezelfde maand van het \origjaar, waarvan 1 miilioen op tekening is te stellen van de accijnzen, hoezeer toch nog vier onderdeelen dezer rubriek meer hebben opgebracht, zooals de suiker f54.000, de wijn f 10.000, bieren en azijnen f 15.000 en 't geslacht f31.000. Trouwens het was te voorzien dat de overige drie aanmerkelijk lager zouden zijn, doorde gewijzigde heffing. De handelaars in gedis tilleerd hadden in April ruim ingeslagen met het oog op den verhoogden accijns met Mei, zoodat, ondanks die verhooging, de opbrengst f 689 000 minder is geweest dan in Mei 1892. Aan zoutaccijns is f217.000 en aan zeep- accijns ruim f200.000 minder ontvangen. Vooral de cijfers van dit laatste artikel zijn opmerkelijk. Terwijl het in Mei van het vorig jaar f20l.06l.27 opbracht, bedroeg de geheele inkomst in Mei 1.1. f325.15. Wat de indirecte belastingen betreft, en wel in het bijzonder de registratierechten, hebben velen gewacht op verlaging in Mei maand, om hunne eigendommen te laten overschrijven. Toch schijnt die opstapeling van akten niet te hebben opgewogen tegen de vermindering der rechten, want de opbrengst is nog f4000 gebleven beneden verleden jaar, terwijl de hypotheekrechten f32.000 minder zijn, doch de zegelrechten f 15.000 meer. Het recht van successie bleef f207.000 ten achteren. Aan directe belastingen (grondbelasting, personeel en patent) werd f206.000 meer geind dan in Mei 1S92. Ook de rechten op den invoer vloeiden f6000 ruimer, en hier mede valt tevens samen eene verhooging der loodsgelden tot gelijk-bedrag, terwijl de pos terijen en de rijkstelegrafen aan de winnende hand bleven, de eerste met f 35.000, de laat ste met f6000. Daarentegen moesten de do meinen f86.000 en de waarborg en belasting der gouden en zilveren werken f 750 derven. De totaal-opbrengst van Mei 1.1. was f 8.674.950.96, tegen f9.728.229.27 in dezelfde maand van verleden jaar. Tegenover verleden jaar zijn de eerste vijf maanden ook achter uit. hi die van dit jaar werd ontvangen f44.213.664.23; in die van verleden jaar f 44.548533.30, dus een nadeelig verschil van f 335.000. De minister van buitenlandsche zaken, daartoe door H. M. de Koningin-weduwe, Eegentes, gemachtigd, heeft op 12 dezer, uit handen van den heer Michel Georgevitch, buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van Servie, daartoe in buitengewone zending herwaarts afgevaardigd, namens IT. M. in ontvangst genomen eenen brief, waarbij Z. M. de koning van Servië aan H. M. kennis geeft van Zijne aanvaarding dei* regeering. fSi.-Oi.) De gewone audiënties van de ministers van marine en van koloniën zullen Vrijdag niet plaats hebben. De ministers van marine, van binnenl. zaken, van waterstaat, handel en nijverheid en van justitie hebben zich Maandag naar Willemsoord begeven, om een bezoek te bren gen aan het onlangs uit Chicago terugge keerde schroefstoomschip Van Spoijk. De heer J. H. A. Balwé, bij kon. besluit benoemd tot consul te Durban, is als zoo danig door de Britsche regeering erkend. (St.-Ct.) De heer Edward Dones is benoemd tot consul der Vereenigde Staten te Amsterdam, de heer Lars Requa lot consul te Rotterdam. Naar aanleiding van het gerucht, dat de heer Roëll, lid der Tweede Kamer, benoemd zou worden tot vice-president van den Raad van State, maakt de XtaagseheCt. de opmer king, dat het zóo spoedig na 't overlijden van den heer Van Reenen in omloop kwam, dat er met eenige waarschijnlijkheid meer een bedenksel van i>men" in is te zien dan een op feiten gegrond bericht. a Er zijn, schrijft de II. Ct., in onze re- geeringsstad eenige welwillende dilettant bestuurders die altijd bereid worden gevon den om bij het ontstaan van eene vacature voor de ministers rond te zien naar een ge schikte plaatsvervanger. Men herinnert zich, dat zoo o. a onlangs de heer Kerdtjk tot hoofddirecteur der poste rijen werd nbenoemd". En nu is niette ont kennen, dat de heer Roëll wel verschillende gegevens bezit om voorzitter van den Raad van State te worden, maar dat hïj er ook voor is bestemd door degenen, die hem zou den moeten benoemen, dat is, naar wij mee- nen, vooralsnog aan twijfel onderhevig." De Telegraaf zegtdat mr. A. R. Arntzenius, griffier der Kamer, allereerst in aanmerking komt als opvolger van den hoogleeraar Buys. Dit is reeds vroeger gezegd; ook vroeger werd de heer Arntzenius een zwager van den overleden hoogleeraar genoemd. Dit laatste is eene onjuistheidde heer Arntzenius is een neef van de echtgenoote van W'ylen den heer Buys. ArrihCt.) De navolgende belangrijke wijziging is aan gebracht in de bepalingen betreffende het verkeer op gecombineerde rondreisbiljetten aDe bepaling nopens den dubbel af te leg gen afstand van minstens 400 kilometer door Nederland en België treedt buiten werking". De geldigheidsduur van biljetten van 400 600 kilometer blijft vastgesteld op 30 dagen. In het vervolg behoeft dus geen rekening te worden gehouden met dubbel te bereizen trajecten. Naar wij vernemen, zal het congres ter behandeling van den suikeraccijns niet ge houden worden door de Nederl. maatschappij van nijverheid. Daarentegen is door het hoofdbestuur der sHollandsche Maatschappij van Landbouw" be sloten, het onlangs ingediend wetsontwerp betreffende dien accijns den 15den Sept. e.k. te doen behandelen op de algemeene ver gadering, te Amsterdam te houden. (SU.) Naar wij vernemen, zal de directie der staatsspoorwegen gedurende de maanden Juli en Augustus weder z.g. Panopticum-treinen laten loopen van Den Haag of Rotterdam naar Amsterdam (retour) 2e klasse voor f5 en le klasse f 6. Buiten vrqereis zal men voor dien prijs een déjeuner in den Parktuin hebben, een concert van de Weener kapel, en 's middags een diner met halve flesch wijn, plus -vrq bezoek aan het Panopticum. (TV. S. Ct.) Te Wiesbaden is overleden graafVan Hom- pesch Rurich, kamerheer in buitengewonen dienst der Koningin, wonende op het kasteel Walborg, te Ohé en Laak (L.V De oud-hoogleeraar J. C. G. Boot zal zijne betrekking van secretaris der afdeeling let- terkunde van de academie van wetenschappen nederleggen. Hij meent dat hij, den leeftijd van tachtig jaar bereikt hebbende, aanspraak mag maken op rust. Onder de voorstellen door het onlangs te Rotteidam gehouden congres van den Ned. R.-k, volksbond behandeld, was er een, dat de strekking bedoelde van een bestuurders- bond van alle bestaande of nog op te richten katholieke vereeniglngen of anderzijds die samenwerking tot stand te brengen. Dit voorstel werd evenwel verworpen^Naar aan leiding daarvan hebben de R.-k. sociëteit »Kunst en Vriendschap" te Delft en de R.-k. vereeniging »De Eendracht" te Amsterdam de handen ineengeslagen om toch dien bond tot stand te brengen. Aan alle R.-k. ver eenigingen in ons land zal eene uitnoodiging tot toetreding worden gezonden. Het pro gramma van dien bond zal gijn, te werken in den geest van de encycliek aRerum No varum" van Leo XIII. De algemeene vergadering van den Nederl. brood-, koek- en banketbakkersbond zal den 27n Juni te Zaandam plaats hebben. Volgens het ooideel van de dames Emilie G. Knappert, te Leiden, en Johanna ter Meulen, te Amsterdam, en deze dames zijn in deze zaak tot oordeelen bevoegd is er behoefte aan goede novellistische lectuur, voor meisjes uit de arbeiderskringen. In die behoefte wenschen zij te voorzien, door het uitgeven van boekjes, die zij a f 0.10, en bij bestelling van twee of meer tientallen a f 0.08 verkrijgbaar willen stellen. Adres: mejuffrouw Johanna ter Meulen, Amsterdam, Heerengracht 252. Het eerste nummer is verschenen. Het heetaAnnie Parker's Trouwjapon". Wij hebben dit boekje gelezen en voelen ons gedrongen te zeggen: deze lectuur is verheffend, is leerzaam, is boeiend, is wel dadig. Wij wenschen de dames Knappert en Ter Meulen geluk met haar denkbeeld en met de aanvankelijke uitvoering daarvan. Als de volgende nummers zoo zijn als dit eerste, dan zal de onderneming welslagen. (N. V, d. D.) Ook de hoofdonderwijzer aan de inrichting te Neerbosch, H. van der Schuur, komt in de JSf. S. Ct. tegen den inhoud van het vlug schrift op, waarin de instelling aangevallen en veroordeeld wordt. Hij noemt het aangevoerde óf schromelijk overdreven ófbepaald onwaar. Maar hij heeft wel wat anders te doen dan alle verzinsels tegen te spreken. Uit dit schrijven blijkt ook, dat doorden heer Van 't Lindenhout de schrijvers niet voor den rechter zullen worden geroepen. Een reiziger in de locaalspoor, die Maandag middag van Bussum naar Amsterdam ging, was verplicht een pijnlijk tooneel te aan schouwen. Bij een der spoorwegbruggen zag hij een man te water liggen, blijkbaar worstelend tegen den dood, teiwijl aan den kant een klein jongetje luid schreeuwend hulp riep. Niemand in de nabijheid, in staat hulp te verkenen, scheen den drenkeling op te mer ken. Daar de trein geen noodrem had, moest de reiziger het verschrikkelijk schouwspel -aanzien, zonder eenigen bijstand te kunnen verleenen, (Telegr.) Do heer J. B., commies dei* telegraphie te- Amsterdam, geraakte Maandagavond door een noodlottig toeval op de Marmxkade te water. Toen hij op het droge werd gebracht, waren de levensgeesten geweken. De Wijngaardsteeg te Amsterdam is al even gevaarlijk en rumoerig als de Oudezijds Armsteeg. Maandagavond ontstond er eene vechtpartij, en 15 agenten waren noodigom- de gemoederen tot kalmte te brengen. Een groot aantal nieuwsgierigen bemoeilijkte de- politie, en toen men aan het vriendelijk ver zoek zijnen weg te vervolgen niet voldeed, werd met sabel en wapenstok ruimte gemaakt. Uit de ramen der woningen werden de- nieuwsgierigen en de politie met vocht e» met borden, pannen en ander vaatweik ge worpen, en velen kwamen met meer of min der ernstige verwondingen en bedorven klee deren het steegje uit. Twee der voornaamste vechtersbazen, onder welke de beruchte blauwe Jan", werden gevankelijk weggevoerd. (Tel.) De gauwdieven, waarvan het in Amster dam schijnt te wemelen, worden hoe langer hoe brutaler, zooals een bewoner van den Korten Nieuvvendijk aldaar tot zijn schade- ondei vond. Van de gelegenheid, dat de voordeur open stond, maakte een dief gebruik om de trap op te sluipen, op de tweede verdieping een slaapkamer binnen te dringen, waar een dei- bewoners lag te slapen, en van een stoel voor het bed een broek te grijpen; uit een dei- zakken nam hjj de portemonnaie met eenig- zilvergeld, waai onder ook een Mexicaansche dollar met het jaartal 1890, en wiei p in zijn vlucht het kleedingstuk op het portaal. Dit gebeurde des middags omstreeks twee uur, terwijl men bezig was met het schoon maken van een aangrenzende kamerop zijn weg naar boven moest de dief de eerste verdieping passeeren, die door een gezin van vijf personen bewoond wordt, zoodat hij groot gevaar liep door een der huisgenooten ge zien te worden. Te Hoorn drong een dief doo» het uitsnij den van eene ruit in de woning van den heer G. Hij ging naar het kantoor, stal er f1600 aan papier, maar in de gang vond men den anderen morgen een bankbiljet van f1000. Had hij dit verloren of ingezien, dat hij aan f600 genoeg had en gaf hij de f 1000 dus maar terug? Wie zal het zeggen? Slechts de dader zelf kan het openbaren, maar die is nog niet gevat. Te Groningen zal een museum van oud heden gesticht worden. De aanbesteding is bepaald op 22 Juni a.s. Maandag boden zich op de weekmarkt te Joure meer dan 100 arbeiders aan, om de boeren in den hooitijd te helpen. Slechts aan 6 gelukte het werk te krijgen. Er waren zelfs arbeiders uit Drente naar Joure ge komen, om werk te zoeken. Te Oranjewoud (Fr.) werd Zondagmorgen de 80-jarige A. V. ongesteld; hij overleed kort daarna. Dr. Tobbe, uit Heerenveen, constateerde schoiera-nostras". De gestorvene is zoo spoedig mogelijk begraven endenoodige voorzorgsmaatregelen zijn genomen. Men heeft reden om te gelooven, dat het bij dit eene geval zal blijven, wjjl hier geen sprake is van besmetting. Men meldt uit Tjietjerk aan de N. R. Ct. r Dicht bij Leeuwarden woont in een klein dorpje een boer, die zich dezer dagen den haat van velen op den hals heeft gehaald. Hij bezit namelijk in een zijner weilanden een waterkom (Friesche dobber), waarvan

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2