Tï;r telegkaal Te "Wilp, bij Deventer, ging Zondagavond de negentigjarige landbouwer G. alleen wan delen. Eenigen tijd daarna vond men zijn lijk in een water. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. K o i o n i n. Land- en Tuinbouw. ieder uit den omtrek zich bediende, daar zjj smakelijk drinkwater bevatte; in de/en dro gen zomer overal elders schaars te vinden. De eigenaar, die er zelfniet van profiteerde, ergerde zich echter bovenmate over dit ver bruik, daar hij den voorraad voor zich alleen wilde behouden, niet omdat dit noodig was, maar alleen omdat hij het vocht aan anderen 'niet gunde. Men stoorde zich daar echter weinig aan. De man in quaestic besloot daarop, dat het uit /ou zijn, en het is uit. De ge- heele sdobbe" is doortrokken met petroleum, door den boer er in uitgestort, waardoor het water ongenietbaar is geworden. In een der Fricschc dorpen miste het hoofd der school in den laatsten tijd op school kin- deren uit een gezin, die vroeger geregeld school kwamen. Hij ging naar den vader om de oorzaak van deze afwezigheid te vernemen, die antwoordde: »Zij blijven thuis, omdat gig mij niet hebt uitgenoodigd op de bruiloft, toen uwe dochter trouwde". Te Kampen bestaat het plan eene Kamer van arbeid op te riebten. Een commissie heeft zich gevormd uit 30-tal personen, pa troons en werklieden van verschillende vakken. In den nacht van Zaterdag op Zondagj.l. werden te Deventer de gebroeders G. met 'hun vrouwen, terwijl zij van de kermis terugkeerden, in de Worp onverhoeds aange vallen en mishandeld door drie personen, waarvan twee tijdelijk aldaar vertoevende Duitschemuzikanten. Een dermuzikantentrok daarbij het mes en bracht een van de gebroe ders G. eenige sneden in het gezieht toe. zoodat hij zich onder geneeskundige behan deling moest stellen. Na aangifte aan het politiebureau mocht het de politie gelukken de daders in handen te krijgen. De hoofd dader is gevankelijk naar Zutfen over gebracht. Te Nijmegen viel Zondag een kind in een V pot met kokende soep, welke op den vloer. Win de keuken stond. Den volgenden dag is liet jongetje aan de gevolgen-zijner brand wonden na een smartelijk lijden bezweken. De oud-kapitein dérinfanterie C. ïtoelants, over wiens optreden als middernachtzendeling te Arnhem, tijdens hij nog in dienst was, zooveel te doen is geweest, meldt in de Standaard, dat hij sedert April 1892 tever geefs eenen werkkring zoekt, om in het on derhoud van zijn groot gezin te voorzien. Thans is hij als vertegenwoordiger eener steenkolenfirma opgetreden. Op last van den officier van justitie te 's-Bertogenboscli, is Zaterdagavond in eene herberg te Waalwijk door de marechaussee aangehouden de zeepzieder V. JEL, aldaar, en naar Den Bosch overgebracht om eene ge- vangenisstraf van een jaar te ondergaan, -waartoe hij door de rechtbank veroprdeeld was wegens gepleegde valschheid in geschrifte en het desbewust gebruik maken daarvan ,ter ontduiking van verschuldigde accijnzen. Hij had een verzoekschrift om gratie inge diend, maar zonder gevolg. Te Maastricht wordt van gemeentewege onderzoek gedaan naar de bewoonbaarheid der huizen. De ambtenaren, daarmede belast, hangen een treurig tafereel op van hunne bevinding. In vele woningen ontbreken de eerste levensvoorwaardenlucht en licht, in M'andere zoekt men tevergeefs naar pomp of r "^privaat, terwijl in sommige zelfs beide ont- breken. Geheele buurten worden aangetroffen, k/rwaar geen enkele pomp aanwezig is en de - 1, bewoners verplicht zijn het water straten ver - js uit de stadspomp te halen. Til een gebouw, dat bewoond wordt door acht gezinnen, werd aan de ambtenaren een soort geel slij merig vocht "Vertoond, dat water moest ver beelden. Een Nederlander, die uit Duitschland kwam, reisde tot Emmerik in gezelschap van eenige Duitschers, die schimpten op Neder land en zijn leger, hetgeen hem in woede deed ontsteken. Toen hij te Zevenaar aan kwam, was zulks niet bedaard, maar werd hij nog woedender, zoodat hij onmogelijk met den trein kou doorreizen, en ten slotte achter slot terechtkwam. Al wat onder zijn bereik kwam vernielde hij zelfs de ijzeren spijlen uit de arrestantenkamer verbrak hij als glas. Leiden. Voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten, vacature mr. J. T. Buys, zijn van de 2274 kiezers slechts 701 opgekomen. Gekozen werd de heer mr. P. A. van der Lith (liberaal) met 646 stemmen. Amsterdam. Mr. D. Josephus Jitta heeft' voor zijn plan tot het oprichten eener »~Ver- eeniging tot instandhouding en beheer van een aangroeiend fonds tot verbetering der volkshuisvesting" genoegzaam steun gevonden, om te mogen verwachten, dat het fonds tot stand zal worden gebracht. Met het oog op het doel der vereeniging zal men in alle stilte moeten werkzaam zijn om den aankoop van perceelen zoo goedkoop mogelijk te kunnen bewerkstelligen. Slechts nu en dan. wanneer eene daad wordt ver richt, zal men iets van deze nuttige vereeni ging vernemen. (Tel.) In eene alhier gehouden vergadering van' het »voorloopig comité voor den aanleg van den NoordhollaadschUtrechtschen Locaal- spoorweg" is besloten zich te coustitueeren tot een -definitief comité. Te Amersfoort is Zaterdag de algemeene ver gadering der «Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst" gehouden. Het aantal afdeelingen (20) van «Toonkunst" is onveranderd gebleven, het aantal contribu- eerende leden bedraagt 4149 (of HO minder). De ontvangsten bedroegen f28.923.82, de uitgaven f 20.078.05Vs. Het aantal leden der zangvereeniging bedraagt 2301, en dat der leerlingen van de muziek scholen 2530. Met voldoening raag de maatschappij terug zien op den goeden invloed, dien zij oefent door het subsidieeren van volkszangscholen. Te Amsterdam namen 530 leerlingen deel aan de verschillende cursussen, die geheel belangeloos -werden gegeven en waarvoor de gemeenteraad kosteloos lokalen beschikbaar stelt: .Te Utrecht bedroeg het aantal leerlingen 129 jongens en 128 meisjes, verdeeld in 3 klassen. Tot leden van het kunstenaarsfonds zijn be noemd de. heeren Hol, Coenen en Nicolai. Als hoofdbestuurder werd herkozen de heer Dan. de Lange. De eerste drie punten van den beschrijvings brief zijn aangenomen, zoodat het 2/5 van het batig slot (f1160) verdeeld wordt tusschen het muziekfeesten- en onderwijsfonds en de voorge stelde toelagen verleend zijn.'' Men scbrigfr uit St.-Anna-Parochie aan de jV*. B. Pt. «Zooals wordt vermeld, is voor .eenige dagen, onze begaafdé landgenoot, de beeldhouwer Pier'. Pander, thans te Romo woonachtig, op de kunst tentoonstelling aldaar voor ingezonden bas-reliefs met goud bekroond. De naam van den 28-jarigen kunstenaaar heeft, vermaardheid verkregen minder bekend zal even wel de onmiddellijke aanleiding zijn, die den heer Pander «het gebied der kunst" deed betreden, te minder daar wijlen de heer Suringar, die in Eigen Haard een opstel aan den jong en kunste- naar heeft gewijd, hiermede minder goed op de hoogte blijkt te zijn geweest. j In den winter van 1879'SOlag hier de schip- per Pander voor Drachten ingevroren met eene lading lijnzaad, bestemd voor de fabriek van den beer Roorda, toen olieslager alhier, Db 15-jarige Pier, een zoon des schippers, kortte den tijd met het snijden in liout naar tëekening, in het bijzon- der naar postzegels. De heer Roorda geraakte in bet bezit van een zijner producten van houtsnij- - kunst, een fraai gesneden koningskop. die ten zeerste de aandacht trok van den heer F. Fer- werda, alhier. Deze liet den jongen bij zich komen en toonde hem een houtsneework, voor stellende een ruiter te paard, een aalmoes uitrei kende aan een bedelaar, met de vraag of hij in staat zou zijn, dit stuk na te snijden. Met een stuk pruinoehout zette de knaap zich aan den arbeid. Al had hij nooit teekenen geleerd, toch werd het model, na ruwe bewerking van het stuk hout, daarop in schets uitgeteekend, en na eenige dagen was het werk zoo goed geslaagd, dat het namaaksel het model overtrof en met scherp zinnigheid fouten in het model waren vermeden, waarop nooit iemands aandacht was gevallen. Thans begreep de heer F., dat in den knaap iets buitengewoons sluimerde. Ofschoon de vader er op stond, dat de jongen, ondanks diens tegen zin in dit beroep, schipper zou worden, wist de heer F., die steun vond bij de moeder, hem bet dwaze van zijn voornemen onder bet oogte bren gen, en den volgenden dag, 2 Januari -1880, ging de knaap met zijn jongste kunstwerk op reis naar Amsterdam. Door de bemiddeling van de heeren Ten Cate, toen doopsgezind predikant te Drachten, die zich steeds ten zeerste voor den knaap had geïnteres seerd, en van ds. De ICoo en dr. Pel te Amsterdam, vroeger woonachtig te Drachten, kwam dejonge Pander in de hoofdstad in aanraking met de j voorstanders en beschermers der kunst, en geen veertien dagen later ontvingen de ouders bericht, dat anderen de zorg voor den knaap pp zich had den genomen. Welk succes dezen van hun werk hebben gehad en hoe dejonge Pander, ondanks eene ziekte die hem in de iaatstejaren tot langdurige werkeloos heid dwong, de verwachtingen, die men van hem koesterde, niet heeft teleurgesteld, is genoeg bekend. De verzameling-Spitzer heeft nu reeds meer dan 8.000,000 frs. opgebracht, en de verkoop zal nog zes dagen duren. D e tarievenoorlog tusschen Zwitserland on Frankrijk heeft gedurende de eerste drie maan den van dit jaar reeds aanzienlijke verliezen opgeleverd. De invoer uit Frankrijk heeft 16.7 millioen .minder bedragen, die uit Zwitserland in Frankrijk 19.7 millioen. Alleen aan zijde is voor een waarde van 9 millioen minder inge voerd. Tot nog toe heeft Oostenrijk het meeste voordeel getrokken van de minder goede ver standhouding tusschen de beide republieken. De koningin der Belgen is een groote liefhebster van muziek. Zij speelt goed piano en harp en zij heeft zelfs een opera «Wanda" gecomponeerd. Koning Leopold daarentegen kan geen muziek hoeren, en zoodra de piano geopend wordt, ver dwijnt Zijne Majesteit uit het vertrek. Een tentoonstelling van oude lieden hon derdjarigen en luidjes boven de negentig zal den 15n Juli te Parijs geopend worden in het «Nij verheidspaleis". De oudjes zullen daar gemakkelijk geïnstal leerd en goed verzorgd worden, en zij hebben de reis- en verblijfkosten vrij. Er zullen drie gouden medailles worden toegekendaan de oudste, de gezondste en de schranderste «inzen ding". Voorts wordt een prijs van 20,000 francs uitgeloofd voor den ouden man of de oude vrouw, die voor' de vuist weg het beste verslag kan geven van de gebeurtenissen dezer eeuw, vooral uit eigen herinneringen en persoonlijke in drukken. Een hevige brand heeft het klooster van Villa Maria, bij Montreal, geheel vernield. De nonnen werden op twee na gered. Toen het gebouw in volle vlam stond, bezon men zich op eens, dat daarbinnen nog twee oude nonnen waren, op een bovenkamer in den linkervleugel. Vier nonnen, door eenige brandweermannen vergezelt!, snelden naar boven en zij brachten de beide vrouwen, die in onmacht lagen, in veiligheid. Twee brand weermannen en twee nonnen werden doodelijk 'gewond. Het /afzonderlijk staande gebouw der klooster school, waar 500 jongedames onderwijs genieten, bleef gespaard. De schade bedraagt 1,200,000 dollars, waarvan slechts een som van 100,000 dollars door verzekering gedekt is. Gisterochtend is te New-York een liuurhuis van de afmetingen eener kazerne in de Mont- gomery-straat, waar driehonderd kleermakersge zellen woonden, die voor vijf verschillende bazen aan het werk waren, geheel afgebrand. Eene vrouw en twee mannen zijn uit de: vierde ver- dieping gesprongen en dood nedergekome». Uit de puinhoopen zijn vijf lijken te voorschijn ge bracht. Verscheidene personen zijn ernstig gewond door het springen der vensterruiten. 's-CiRA.TENHA.CIX!, l4Juni.Tweede j- Kamer. Vrijdag zal de beslissing over de be handeling der kieswet op 12 Juli plaats heb ben. Aangenomen is met 62 tegen 16 stem men het ontwerp ter voorziening omtrent het ingezetenschap bij de toepassing der militiewet, en aangenomen met 71 tegen 3 stemmen de afschaffing der heffing van kanaal- en havengelden op het Noordzee kanaal. GOUDA, 14 Juni. Bij de gisteren ge houden herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal werden 2131 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen is de heer Tit. G. O. Valctte (liberaal) met 1132 stemmen; de heer J. N. Basterfc (cand. der ultram.) verkreeg 999 stemmen. Door den minister van waterstaat is op het adres van de postloopers te Reewijk, om een vrij en Zondag in dier voege beschikt, dtrtgenoennle ambtenaren om de drie weken éen Zondag geen dienst zullen behoeven te doen en tevens, dat op staatskosten voor dien vrijen dag een plant,s- vervanger zal gesteld worden. Do gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Calnnd. De laatste buslichting a'an het postkantoor' te Rot terdam is bepaald op 17 dezer, des namiddags ten 1 ure spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vernield te worden. Batavia, 10 Mei. Volgens een bericht uit Salo aan de Soer. Ct. zijn alle enclaves van Soerakarta en Seinarang - tot gouvernementsland verklaard. Het operbestuur heeft goedgevonden dat ook dit jaar 100.000 tukuls gouvernements Java- koffie in Indië worden verkocht. DB Nederland- sche handelmaatschappij had geadviseerd om dit niet te doen mot liet oog op den kleinen oogst van nog geen 150.000 pikols, teneinde de veilingen in Nederland niet al te klein te doen zijn. (Java-Dode.) Naar' de Loc. met zekerheid verneemt, is de uitslag van het onderzoek, door de regeering ingesteld naar de zaken in Bezoeki on in de be stuurswijze van den resident De Wit, deze dat de tegen hem ingebrachte bezwaren in hoofd zaak ongegrond zijn bevonden en de resident gehandhaafd blijft. Voortdurend staken in den laatsten tiid Chi- neesche en Arabische handelaren, zoo bier a]s in de binnenlanden, hunne betalingen, waardoor aan sommige import-firma's groote verliezen worden berokkend. Van den resident van Menado is het volgends telegram ontvangen, gedagteekend 1 dezer «Politieke toestand naar wensen. Berg Lokon (bij Kakaskassen, afdeeling Menado) nog aan. 't werken door ondergeteekeride beklommen, vergezeld van controleur Tondaho, ambtenaar, burgerlijken dienst Menado en verschillende hoof- den. Behalve rookkolommen niets bijzonders bespeurd. Bevolking weder gerustgesteld". Een van den resident van Banjoemaas ontvan gen rapport meldt, dat in den nacht van 23 op 24 April j.l. in het onderdistrict Djalegong van het district Kertanegara der afdeeltng pro. bolingo, op 113 plaatsen aardstortingen hebben plaats gehad, waardoor ruim 11 bouws sa wall's en ruim 3 bouws tegalvelden van zes dessa's bedolven geraakten. H. K. H. prinses Van Wied, geboren prinses- Maria der Nederlanden, heeft eene aanzienlijke gift geschonken voor de rozententoonstelling welke van 69 Juli a.s. door de afdeeling *s-Gravenhage van de «Nederlandsche Maat schappij voor tuinbouw en plantkunde" aldaar zal worden gehouden.- Ter veemarkt te Leiden werden in 1892 aan gevoerd 28.817 runderen ter vermoedelijke waarde van ,14.728.365.69; voorts 5.513 kalve ren. 52.912 schapen, 47.972 lammeren, 5.823 varkens en 12.073 biggen. Met het plukken der krieken is gisteren ta Oud-Beierland aangevangen het heugt de oudste menschen niet dat de pluk ooit zoo vroeg in. het jaar werd begonnen. Zij zijn allen voor- Engelsche rekening in de boomgaarden opge kocht. zoodat er des avonds waarschijnlijk geen afslag zal worden gehouden. Op de veemarkt te Leeuwarden waren Vrijdag- niet minder dan 3812 stuks vee aangevoerd.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3