N°. 8294. A°.1893. Vrijdag 16 Jur evenenveert'gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. I Biiitefdandsche Berichten. Binneiilandsclie Berichten. com ABONNEMENTSVRIJfjer kwartaal .1.95. Franco per post, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke nommers0.10. KVKKAU: BOTElllf BAAfB 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10, Iedere gewone regel .neer. 0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen TWEEMibtiekend. F R A N R IJ K. Volgens sommigen zal de president der republiek, zoodra de staat zijner gezondheid het toelaat, zich naar Vichy begeven, om er de baden te gebruiken. Er is echter ook eene lezing, volgens welke de geneesheeren den heer Carnot den raad gegeven hebben zoo spoedig mogelijk naar Fontainebleau, waar hij gewoonlijk eenige zomermaanden doorbrengt, te vertrekken. Zij meenen dat een verblijf te Vichy niet noodig, is, daar Carnot minder lijdende is aan de lever, dan aan eene groote vermoeienis en aan bloedarmoede, waarvoor de verandering -van lucht te Fontainebleau wenschelijk is. Nu de heer Carnot, op bevel zijner genees heeren, het reisplan naar Bretagne heeft opge geven, zal de heer Dupuy bij de desbetreffende kennisgeving aan de autoriteiten, namens den heer Carnot een som van 50,000 frs. voegen, om verdeeld te worden in de gemeenten die bezocht zouden worden. Ook de onderschei dingen en eerbewijzen die waren toegedacht, zullen worden verleend. De heer Carnot gevoelde zich gisteren eenigs- zins beter, en had geen koorts meerde audientien zijn echter nog niet hervat. Een inspecteur van politie uit Parijs heeft ■den kassier der compagnie Générale te Parijs, in wiens kas een tekort was gevonden van •230,000 frs„ aan het station te Fuxemburg in hechtenis genomen, op het oogenblik dat hij nrj' Zwitserland zou vertrekken Hij \v«,ri in het bezit gevonden van 170,000 frs. In een algemeene vergadering van aandeel houders van het ïComptoir des Fonds Natio- naux", door den curator Imbert uitgelokt, is bevestigd dat het passief 6,400,000 frs. be draagt waartegenover een actief staat van ongeveer 2 millioeo, inbegrepen de 3e en 4e termijnen van storting, doorde aandeelhouders te voldoen. Mag men een bericht in de Indépendance beige gelooven, dan heerscht de cholera te Alais in heviger mate dan tot dusver de tijdingen luidden. Dr. Mosny is derwaarts vertrokken om een onderzoek naar den toe stand te doen, en hij heeft algeheele vol macht gekregen om naar omstandigheden te handelen. Ook in het departement Morbihan heerscht de cholera, en de ziekte heeft zich almede in eenige plaatsen van het zuiden voorgeJaan. In de Vendée is zij aan het afnemen. Sedert S dezer moeten er slechts 8 gevallen zijn voorgekomen. DUITSCIILAND. De gezamenlijke Hamburger reederijen, •scheepsmakelaars, landverhuizers-expedities en slaapsteehouders hebben gisteren eene beschikking van den Senaat ontvangen, "waar bij, ter voorkoming van binnenbrengen der cholera, de Senaat besloten heeft, den ondanks uitdrukkelijk verbod steeds voortdurenden stroom van Russische landveihuizers naar Hamburg, van den 16n Juni af bij politie maatregel te verbieden. Alle na den 15n per spoor, te voet of te water de Hambuigsche grens naderende Rus sische landveihuizers worden bij het betreden van het Hambuigsch staatsgebied door de politie geweerd, zelfs wanneer zij van plaats- kaarten en voldoende geldmiddelen voorzien zijn- Reizigers uit Rusland van kajuitskaarten naar Amerika voorzien worden niet door het uitzettingsbesluit getroffen. BEKflE. De democratische linkerzijde van de Kamer en den Senaat heeft gisterochtend opnieuw vergadering gehouden in eene der zalen van het nationaal paleis, om over de organisatie van den Senaat te beraadslagen. Er waren 17 Kamerleden en 8 Senatoren tegenwoor dig. Na eene lange discussie werd met 15 tegen éene stem het beginsel aangenomen derbelangenvertegenwoordiging en, alsgevolg daarvan, de vermeerdering van het aa< tal Senaatsleden. Aan de stemming werd niet deelgenomen door de aanwezige Senaatsleden. ENGELAND. De overheid schenkt veel aandacht aan de trapsgewijze uitbreiding der cholera in Frank rijk. Volgens de rapporten, ontvangen door het local government board der fëngelsche con suls waren er in de laatste weken te Lorient 500 gevallen van cholera voorgekomen en zijn er 178 personen aan die ziekte overleden. Gisteren hebben zich in Morbhiantwee nieuwe ziektegevallen voorgedaan. Daar de ïersche partij teruggekomen is op het besluit dat Sexton had genoopt ontslag te nemen, heeft deze dit weder in getrokken. De conservatieve bladen vermeenen dat deze verzoening van Sexton met zijne partij, slechts van tijdelijken aard zal kunnen zijn, en dat het verschil van inzichten tusschen de i'ersche clericalen en de ïersche gematigden later ernstige moeilijkheden in het leven zal roepen. De Times verneemt dat de Russische groot vorst-troonopvolger de huwelijksplechtigheid van den hertog van York zal bijwonen. Het blad zegt dat dit het eerste bezoek van den czarewitch aan Fonden is en dat hij van eene hartelijke ontvangst kan verzekerd zijn. De lord-mayor gaf gisteren in «Mansion House" een déjeuner ter eere van de bui ten - landsche brandweermannen, onder welke ook uit Nederland en België. Er waren 150 cou verts. De toegangen tot «Mansion House" waren dicht bezet door belangstellenden, die de op stoomspuiten aankomende brandweer mannen met geestdrift begroetten. De lord-mayor en zijne gemalin ontvingen dezen persoonlijk. RUSLAND. De regeering heeft besloten, dat van Januari 1895 af alle vreemdelingen, die als bedienden aan de gezantschappen verbonden zijn, door Russen vervangen moeten worden, teneinde internationale geheime verbindingen tegen te gaan Aan de Standard wordtuit Weenen geseind, dat op 1 Jan. 1894 de czaar een besluit zal uitvaardigen, waarbij de verbanning naar Siberië' wordt opgeheven. De Folit. Corv. weet daai bij te voegen dat op dcnzellden dag de rechtspraak van Alexander H, waai bij ook eene jury wordt ingesteld, in Siberië zal worden ingevoerde De Standard hecht echter geen geloof aan dit bericht, omdat, indien het waar was, eene andere strafkolonie zou moeten worden gevonden en andere arbeiders, in plaats van de gevangenen, die nu in de mijnen werken. OOSTENRIJK. Uit Kladnol, in Silezië, wordt gemeld, dat gistermorgen geen enkele rustverstoring voor gekomen is. De onderhandelingen tusschen de patroons en de werkstakers hebben tot niets geleid. De werkstaking is algemeen, de arbeid staat geheel stil. Te Schlau, eveneens in Silezië, hebben 5100 mijnwerkers den arbeid gestaakt. PORTUGAL. Burggraaf De Pindella, oud gezant van Portugal in Den Haag, heeft in de Kamer van afgevaardigden een wetsontwerp inge diend waarbij de in 1834 uit het land ver bannen geestelijke orden weer worden toe gelaten. De liberale bladen bestrijden dit ontwerp heftig. EGYPTE. De reis van den khedive naar Konstanti- nopel is bepaald op het eind van Juli. Het bezoek zal drie weken duren en de khedive zal worden vergezeld door de pacha's Mazloum en Tigrane. AMERIKA. De Argentjjnsche minister van binnenland- sche zaken Escalante heeft zijn ontslag inge diend, wegens oppositie, die hij in het con gres heeft ondervonden, naar aanleiding van zijn redevoering, waarmede hij de interpel latie over den onlangs plaats gehad hebben den opstand van Catamarca heeft beantwoord. Volgens een nader bericht uit Buenos- Ayres is de aftreding van den minister Esca lante nog niet voorgoed bepaald. De beraadslaging over de interpellatie be treffende den opstand in Catamarca duurt in het congres nog voort. De regeeiing heeft gisteren verdere ophelderingen gegeven. Eene ministerieele crisis schijnt evenwel onvermij delijk. Het is op verlangen van den president der Argentijnsche republiek, dat de minister Escalante zijn ontslag heeft ingediend. Volgens berichten uit New-York heeft het opperste gerechtshof een arrest gewezen, waarbij de injunction van den rechter van lagere instantie, tegen het openhouden der tentoonstelling te Chicago op Zondag, han gende het appèl opgeschort wordt, zoodat de opening op Zondag vooreerst gehandhaafd blijft. Het Noorsche Vikingerschip is te New-Lon- den (Connecticut) in goeden toestand aange komen, en met enthousiasme begioet. Het vaartuig is uitstekend in orde en aan boord is alles wel. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 14 Juni. Vrijdag a.s. na de pauze zal de voorzitter voorstellen om met de behandeling der kies wet den 12n Juli aan te vangen. Op de interpellatie van den heer Beelaerts van Blokland, waarom de gewijzigde militie- wet de onderteekening van den minister van binnenlandsche zaken miste, antwoordde de minister Van Tienhoven, dat daarbij het technisch gedeelte van den dienst bij de militie wordt geregeld, en niet de dienstplichtigheid. Er zijn zoovele wetten, waarin sprake is van provinciale en gemeentehoofden, die met de onderteekening dragen van den minister van binnenlandsche zaken. De minister van oorlog verklaarde, dat het ontwerp op den dienst der schutterij reeds" lang bij den Raad van State aanhangig is. Na eenig debat is de interpellatie afgeloo- pen en werd het wetsontwerp, houdende voorziening betreflende het ingezetenschap voor de toepassing der militi e wet, aangeno men met 62 tegen 16 stemmen. Voorts werd met 71 tegen 3 stemmen aan genomen het ontwerp tot afschaffing der heffing van kanaal- en havengelden op het Noordzee-kanaal. De behandeling der bedrijfsbelasting werd hierna voortgezet. Toegelicht werd het amendement der heeren De Ras en Van Vlijmen, ten bate van personen met ziels- of lichaamsgebreken, ouders en schoonouders die onderhouden wor den. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 15 Juni 1893. Een echtpaar hier ter stede, dat in zeer behoeftige omstandigheden verkeert en door Imogen leeftijd niet meer in staat is met wer ken den kost te verdienen, wendde zich onlangs tot de Koningin-Regentes om eenige ondersteuning. Zaterdag j.l. werd dit echt paar verblijd met een niet onbelangrijke gift van Hare Majesteit, welke het door tusschen.'

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1