N°. 8295. Feuilleton. A". 1893. Zaterdag 17 Jur A-AJST DE GRBNB. i evenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. JBuiteiilaiidsche Berichten. SUHIEDAMSlJHE ITO URAN I. Abonnementsprijs, per kwartaal JPranco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijkenommers 1.85. 250. - 0.10. KUltKAVs B OT KKST it A A T. B 29. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. 1) U 1 T S CI II L A S D. Tot hedenmiddag 2 uur is de uitslag van de gisteren gehouden verkiezing voor den Rijksdag bekend in 215 districten Daarin zijn gekozen: 15conservatieven, 11 nationaal- libeialen, 4 candidaten der rijkspartij (vrije •conservatieven) 1 van de vrijzinnige vereeni- ging, 38 van de centrumpartij, G van de vrij zinnige volkspartij, 16 socialisten, 1 anti semiet, 3 Polen, 5 Elzassers, 1 Deen, voorts 114 herstemmingen. De Berlijnsche correspondent der _ZVT. R. Ct. -schr'yft van gisteravond halelf: Er zijn tot nu toe omtrent den uitslag der -stemmingen nog weinig berichten ingekomen. Te Berlijn zijn de uitkomsten gelijk ver wacht werd. In het vierde en zesde kies district, waar men groote arbeiderswijken vindt, hebben de socialisten Liebknecht en Singer met overweldigende meerde'beid ge zegepraald. In de overige vier districten komen de sociaal-democratische candidaten in herstemming met die van Richter's vrij zinnige volkspartij, waarbij de kansen voor de sociaal-democraten tamelijk goed staan, ftrchow bijv. kieeg ongeveer 15,000 stemmen, doch de socialistische letterzetter Fischer "25,700, en de conservatief, professor Wagener (een gematigd anti-semiet), ongeveer 13,000 stemmen. Onder deze omstandigheden hangt de verkiezing van "Viichow er van af, of de anti-seraitische kiezers en de conservatieven bij de herstemming op "Virchowzullen stem men. Ook in het derde en het vierde kies district kregen de zuiver anti-semitische candidaten professor Fórster en de rijksadvo caat Hertwig 4400 en 5100 stemmen, terwijl de candidaten der vrijzinnigen, Baumbach en Munckel er ieder slechts 8000 op zich vereenigden. Voor zoover zich thans laat overzien, i$ er te Berlijn minder druk gestemd dan vroeger. In het geheel zijn er hier 131,500 socialis tische, 52,800 vrijzinnige, en 27,000 zuiver anti-semitische stemmen uitgebracht, waarbij nog ongeveer 15,800 conservasisfanti semitische komen. In de provincie schijnt Stöcker te Siegen in herstemming te komen met den nationaal- liberaal. Hetzelfde geldt van Eugen Richter te Hagen. In de groote steden, als Konings bergen, Breslau, Leipzig, Bremen, Keulen en München, hebben de socialisten eenige nieuwe zetels veroverd, of zij komen er met goede kansen in herstemming. Te München is de leider der socialisten Vollmar gekozen. Van de bekende conservatieve afgevaardigden zijn weder gekozen de voorzitter van den ontbon den Rijksdag Von Levetzow, en de redacteu ren der Kreuzzeitung Kropatsehek en baron Von Hammerstein. De Kreuzzeitung bevatte gisteren, op den verkiezingsdag, een fulminant artikel tegen de economische staatkunde van Caprivi. Het blad noemt deze staatkunde eene tragi-come- die en valt Caprivi persoonlijk aan als eenen man die er zich helaas op beroemt geen stroohalm en geen steen van eene fabriek te bezitten. Aanleiding tot dezen ongehoord scherpen aanval hebben de tegenvoorstellen gegeven, welke Rusland bij de onderhande lingen over het handelsverdrag met Buitsch- land moet hebben gedaan, en waarover de Kreuzzeitung beweert het volgende te hebben vernomen. Rusland stelt slechts zeer geringe vermin deringen van tarief op landbouwmachines en werktuigen voor, en vaststelling van de tot nu bestaande tariefbepalingen voor invoe ren van elke sooit, welke komen uitlanden die aan Rusland de bepalingen der meest begunstigde natie toestaan. Daarentegen zou Rusland voornemens zijn ten opzichte van alle landen welke het deze bepalingen van de meest begunstigde natie niet toekennen, de bestaande rechten met nog twintig tot dertig procent te vernoogen. Hiermede zouden voornamelijk getroffen wordenijzer en staal in de meest verschillende vormen, /ijde, wol, halfwol, katoen en wat daarvan vervaardigd wordt, chemicaliën, povtenbakkerswaren, wijn, porselein, uurweiken, bijna alle nijverheids voortbrengselen en machinerieën, koloniale waren, in het bijzonder koffie, tabak, riet suiker, cacao enz. Kortom eigenlijk al wat in Rusland kan woiden ingevoerd. Duitschland zou dus alle voordeden welke het in handelsverdlagen aan andere landen toestaat, in het bijzonder de verminderde rechten op graan, zonder beperking ook moeten toestaan aan Busland, en wel eigenlijk zonder eenig voordeel zijnerzijds, alleen dewijl het bedreigd wordt dat Rusland anders terstond tot eene verhooging met 20 tot 30 procent van alle tot nu toe bestaande rechten zou overgaan. De voornaamste mededinger dus vervolgt het genoemde blad welken Duitschland op de Russische markt heeft, is het vrijhan delsland Engeland, tegen hetwelk als natie van meeste begunstiging geen verhooging der Russische rechten kan gelden. De overige staten die aan Rusland niet de voordeden der meest begunstigde natie bieden en dus met de verhoogingen van rechten worden bedreigd, hebben betrekkelijk hier van niet veel te lijden. De Kreuzzeitung vindt deze voorstellen van Rusland aan Duitschland zóo ontzettend, dat zij nog niet gelooven kan dat dit Ruslands nieuwste voorstel is, hoewel het blad ver zekert zijn nieuws uit de beste bron te heb ben geputwel is het er zeker van dat Rusland vroeger dergelijke voorstellen heeft gedaan, maar toen hebben deze in Duitschland de meest besliste weigeiing gevonden. Deze mededeelingen van de Kreuzzeitung trekken in hooge mate de aandacht. Naar het heet, zou Rusland niets anders beloofd hebben dan vastlegging van "de bestaande tarieven en onbeduidende vermindering van het recht op werktuigen en machinerieën voor den landbouwmaar tevens zou het hebben gedreigd, voor het geval Duitschland daarop niet wilde ingaan, alle Russische in voerrechten te verhoogen met 20 30 pCt. op de artikelen uit de staten waar voor Rus land niet de clausule van behandeling op voet der meest begunstigde natie geldt. Caprivi zelf logenstraft in de Kreuzzeitung dit opzienbarende bericht. Ook verklaart de offieieeleReiclts-Anseiger dat Rusland nooit dat voorstel, of een daarop gelijkend voorstel, heeft gedaan. Het blad spreekt hierbij echter het vermoeden uit, dat de redactie der Kreuzzeitung misschien in zage heeft gehad in een ontwerp van een Russisch maximum-tarief. De Kreuzzeitung vei klaart naar aanleiding hiervan, te hopen dat Rusland er thans wel van zal afzien zijne tegenvoorstellen officieel aan de wereld bekend te maken. F B A N K K IJ E. De Kamer heeft gisteren, in strijd met het advies van den minister van landbouw, met 273 tegen 230 stemmen besloten onmiddel lijk over te gaan tot de beraadslaging over een voorstel van den heer Mackern, waarbij het invoerrecht op fourages tot nadere be slissing geschorst wordt. ■Roman van JOHANNES VAN DEWALL. 69. Er ging iets onbeschrijfelijks om in het hart van den prinshij voelde zich diep geroerd en het innige medelijden deed hem al het andere vergetenmet den uitroep van »Mijn arme vriend T* ijlde hij op den graaf toe en »sloot hem in zijne armen. I Johanna zag het en er drong een kreet uit hare horstzij wierp zich aan de voeten van het altaar en zocht troost en steun in het gebed. Onderwijl zat de prins op den rand 'van het bed bij den gewonden voormaligen kameraad. Met deelneming vernam hij diens ongelukken van zijne eigene lippen, en vol leedgevoel be- meikte hij daarbij, hoe vast de zwaar beproefde, blinde dwaas nog steeds in de ketenen van het tiouwelooze meisje lag. Slechts de noodzakelijkheidden nauwelijks herstellende niet te vertoornen, sloot hem den mond en verhinderde den prinsMartha het masker af te rukken. Hij het dus den graaf in zijnen waan en eerst toen deze naar alle kameraden vroeg, en de hoop uitte, na geéindigden veldtocht weder in den ouden kring te mogen teiugkeeren begon hij voorzichtig den sluier op te lichten. Hij zcide hem nietdat hij uitgestooten was maar deelde hom wel mede, dat zijn verzoek om ontslag mot was aangenomen. Hij zag de moedeloosheid op het gelaat van den" zieke en hield op. nik dacht het wel," sprak de graaf, pijnlijk getroffen en zonder op te zien. »Gij hadt het vooruit kunnen weten," hernam de piins ernstig. nGij weet, wat mij aanspooide," antwoordde graaf Hancke. sik heb zwaar misdreven uit liefde tot Martha en wat men hoopt, gelooft men Ik moet het nu dragenen wil hot want het is rechtvaaidig indien mij slechts, in weerwil van mijn misstapde achting mijner kameraden blijftdie kennen mij en weten, dat mijn hart steeds keizerlijk gezind bleef." ïGij moet een verzoekschrift indienen," zeide de prins en gaf hem voorzichtig een wenk, sgij zult weer van voren af moeten beginnen over eenige jaren is dan misschien alles vergeven en vergeten gij hebt, helaas, een zeer dommen zet begaan, waarde broeder." ïWel waar zeer waarhernam de graaf met een zucht en bewoog langzaam het hoofd. ïlk heb er echter ook voor geboetHet waren zware dagen, vooral de laatste, zoo had ik mij den oorlog niet voorgesteld geen pardon zonder genade of barmhartigheid en dag en nacht in don zadel altijd op de vlucht voor de overmacht en het verraad." sGij hebt het zoo gewild, Hancke." uitat heb iken betreur het niet 1 Een hooge inzet voor een hoogen prijsSlechts dit doet mij zeor leed. dat ik u, mijnen keizer en mijne familie in droefheid gestort heb ïLeg u neder wind u niet op, broeder uwe wangen gloeien," vermaande de prins, die gaarne dit onderwerp vermeden had. Hij stond op. »De dokter heeft streng verboden, dat gij u overspant, of te veel spreekt. Ik kom later nog eens terugwaarde graaf. Maak vóór alle dingen, dat gij eerst weer gezond zijt." #\ViIt gij reeds weer gaan viocg de zieke onrustig. sin uw eigen belang. Ik kom, zooals ik u reeds gezegd heb, spoedig weer naar u kijken." Zij reikten elkander de hand en zagen elkan der aan. »Het zal mij een groot genoegen doen u weder te zien ik zou u zoo gaarne vragen, de kameraden van mij te groeten maar ik denk t> Dat zou onvoorzichtig zijn en kon ernstige gevolgen hebben." jJa, 't is beterdat gij het niet doet maar spreek niet slecht van mij en ik hoop dat de anderen zulks ook niet zullen doen

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1