Biimenlaiidsche Berichten. TWEEDE KAMER DER S T ATEN-GENERA AL. De Kamer heeft besloten, "wegens de bui tengewone droogte, tot den In Januari 1894 de invoer- en entrepot-rechten op fourages buiten werking te stellen. Het hof van cassatie te Parijs heeft het arrest verworpen van het hof van appèl, waarbij Charles de Lesseps, Fontane en Eiffel wegens misbruik van vertrouwen wer den verooi deeld. De zaak is niet naar een ander hof verwezen. Cottu had geen cassatie aangeteekend. Ferdinand en Charles de Lesseps waren veroordeeld elk tot 5 jaar gevangenis en 3000 francs boeteFontane en Cottu tot 2 jaar gevangenis en 3000 francs boete; Eiffel tot 2 jaar gevangenis en 20000 francs boete. Ferdinand, die bij verstek ver oordeeld was, kon natuurlijk niet in hooger beroep komen en het hooger appèl van Cotbi is ongeldig verklaard omdat hij zich niet had gevangengegeven. ENGELAND. In het Hoogerhuis is het wetsontwerp be treffende de tenuitvoerlegging van de in ternationale conventie ten opzichte van den verkoop van sterken drank op de Noordzee, bij derde lezing aangenomen. Lord Bosebery ontkende, getracht te heb ben moeilijkheden te verwekken tusschen Frankrijk en Sïam. Blijkens de laatste in lichtingen, weet Siam nog niet nauwkeurig welke eisrhen Frankrijk stelt. Frankrijk ver zekert dat de Siameezen de districten, waar over het geschil loopt, niet zoo lang in hun bezit hebben gehad, als zij beweren, en dat Frankrijk enkel en alleen bezit neemt van hetgeen haar toebehoort. Lord Rosebery verklaarde voorts te geloo- ven, dat de concessie, aan Russische onder danen gegeven voor het maken van openbare werken in Perzié, slechts eene vernieuwing vormt van een gedeelte eener in 1890 toe gekende concessie, welke vervallen was, door dien er binnen den gestelden termijn geen gebruik van was gemaakt. De Britsche regee ring meent overigens dat er in de concessie niets voo! komt, waartegen ernstig bezwaar zou zijn te maken. Volgens de Standard heeft de regeering het voornemen na de behandeling van het negende artikel van het home-rule-ontwerp die van de oierige artikelen tot de volgende zitting van het Lagerhuis uit te stellen. Volgens de Times heeft de regeering het plan, om de behandeling der financieele arti kelen uit het home-rule-ontwerp te verdagen, opgegevennieuwe financieele voorstellen zouden in de volgende week van de zijde der regeering te wachten zijn. De dagbladen bevestigen het bericht, dat de czarewitch het huwelijk van den hertog van York zal kornen bijwonen. OOSTENKIJ K. In de Oostenrijksche Delegatie verklaarde Wat zou ik niet geven, indien ik thans met u kon wegrijden en allen begroeten Wat kan in een paar weken een korten tijd niet alles veranderen!" De tranen stonden hem in de oogen. «Vaarwel, broeder, en zorg dat gij spoedig weer gezond zijt." Johanna stond reeds gereed. Zij dankte hem en verzocht hem, nog eens weder te keeren, en daatna haastte de prins zich, diep geroerd, weg te komen. Toen Johanna den volgenden morgen den zieke zijn ontbijt bracht, was zij zeer verbaasd, dezen wel-is-waar eenigszins nadenkend, maar overigens bijna vroolijk gestemd te vinden. Hij begon spoedig met haar te spreken, «Ik ben u waarlijk zeer dankbaar, juffrouw Johanna," begon hij, terwijl hij hare hand in de zijne nam en haar aankeek, 'tls voor mij een groote boost, dat Looz bij mij geweest is. Jk gevoel mij heden veel krachtiger en verlicht j ik heb bijzonder goed geslapen .ja, graaf Kalnoky, dat hij den tegenwoordigen toestand niet als een idealen beschouwt, maar het drievoudig verbond is daarvoor niet ver antwoordelijk. Hij voegde er bij, dat Oosten- rijk-Hongarija nooit een aanvallende politiek zal volgen. Ten slotte zeide hij, dat de aan vullende veiklaringen, die iiij Vrijdag had afgelegd, ten doel hadden alle verkeerde op vattingen weg te nemen. De Oostenrijksche Delegatie heeft de be grooting van buitenlandsche zaken aange nomen. Te Kladno, in Bohemen, is het Woensdag avond weer tot ongeregeldheden gekomen. De werkstakers maakten de waggons van een spoortrein los, vernielden de spoorwegsignalen en wierpen de telephoonpalen om. Een derde bataljon infanterie is derwaarts gezonden tot bewaking der mijnen. Uit Fiinfkirchen wordt gemeld dat de werkstaking onder de aibeiders in de steen kolenmijnen geëindigd is. SPANJE. De Kamer heeft gisteren, met 97 tegen 30 stemmen, het door de conservatieven ingediende tegen-ontwerp op de begrooting verworpen. EGYPTE. Volgens een te Kairo ontvangen telegram zijn sedert Vrijdag te Mekka 155 rnenschen aan cholera gestorven. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 15 Juni. De zitting is geopend te 3y4 uur. Mededeeiing wordt gedaan vau de ingeko men stukken en laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, welke naar de afdeelingen Worden verzonden. De vergadering wordt daarna verdaagd tot morgen ten 11 ure. Overeenkomst met de Nederlandsche Handel- Maatschappij. Vernieuwing daarvan werd algemeen wensche- lijk geacht, en uit het feit dat opvolgende regee ringen de taak van veikoop der pioducten aan de maatschappij zijn blijven toevertrouwen leidde men af, dat het belang van den staat door deze regeling gebaat wordt. Voous weid gewezen op den goeden naam, dien de Java-kolfie heeftge- kregen, op de degelijkheid der handelmaatschappij en op de instemming die de veinieuwing der overeenkomst bij de groote handelshuizen heeft gevonden. Men bestteed dan ook de vervanging van de H. M. door andere handelslichamen en het denk beeld om ambtenaren met de koffieveilingen te belasten. Eenige leden drongen aan op uitbreiding van den verkoop van koffie in Indié in het belang eener geleidelijke opheffing van het consignatie stelsel. Vele andere leden kwamen daai tegen op: Verlterlinf/\!an den termijn van het in werking treden van algetneene maatregeien van bestuur. "Verscheidene leden hadden daartegen bezwaar, zelfs gedroomd. Ik bid u, ga zitten. Ik ben u zoo veel verplichtgij doet zooveel voor mij. Hoe zal ik er u ooit genoeg voor kunnen danken?" Hier deed een langeernstige blik van Jo hanna hem een weinig verwonderd ophouden zij nam eenigszins talmend op een stoel naast zijn bed plaats. »Do keizer kent mijne familie en mij ook persoonlijk ging hij voort«hij was altijd buitengewoon vriendelijk voor ons. Ik ben voor nemens later een verzoekschrift aan hem te zenden en hem daarin te schrijvenhoe en waardoor ik schuldig werd, en hem smeeken genade voor recht te laten gelden." sik hoop van harte, dat uwe hoop vervuld worde," antwoordde Johanna nadenkend en met een plooi tusschen de wenkbrauwen. »0, ik twijfel er niet aande keizer was immers ook eens jong en verliefd Ik zal hem Martha's beeld beschrijvendat zal zeker den doorslag geven hervatte de zieke bijna humoristisch, «Dat mijne moeder boos op mij uit vrees dat in vele gevallen maatregelen zonden toegepast worden zonder dat ze bij het publiek in ver afpelegen plaatsen des lands bekend kon den zijn. Men zoude dan ook de voorkeur geven aan een goede regeling, ook wat de wijze van publi- ceeren betreft, ook voor die gevallen, die het streven der regeering te machtig bleken. Men gaf in overweging een zeer korten termijn, b.v. van 2 dagen, te bezigen voor die maatregelen, die in afgelegen plaatsen niet bekend behoeven te zijn. Andere leden meenden, dat met den gere- gelden postdienst van den tegenwoordigen tijd zeer goed in éen dag in de verst verwijderde plaatsen van het rijk de gepubliceerde maatre gelen van bestuur zonden bekend zijn en ver- eenigden zich dus met de voordracht. Overeenkomst betreffende den JLocaal-spoorweg SittardHcrzugcnralh. In eene afdeeling werden verschillende beden kingen geopperd met tegen den aanleg zeiven van den spoorweg, maar tegen de wijze waarop aanleg en exploitatie van die lijn geregeld woidan. Noodeloos gecompliceerd, maar ook zeer nadea- lig achtte men de regeling, waarbij de Ned. Z.-O. spooiweginaatschappij mat aanlegt en exploiteert, maar slechts de tusschenpersoon is, welke subsWiën, door de provincie en door ge meenten toegezegd, aan de exploiteerende maat schappij overdraagt in iuil van eenejaailijksche vergoeding en van zetter bedrag boven de zuivere bruto ontvangsten. De traag rees waarom de exploitatiemaat schappij of de staat zelfs me de lijn aanlegt. Spoorweg Probohngo— Panaroeh an en verbetering der levlocung van de S- 'o-valiei. De strekking van beide wetsontweipen ver hooging van Java's vooitbiengende kiacht, ont moette in de afdeelingen nagenoeg algemeene instemming, zoomede de financieele beginselen door den minister van koloniën ontvouwd, ook bij hun, die m beginsel het recht van Nedeiland op eenige bate uit de Indische geldmiddelen hand haafden en bij anderen, die voor spooiwegaan- leg door paiticuheien met staats-rentegarantie gestemd waren. Met het oog op de Indische financiën werd evenwel matiging bij het ontwei pen van derge lijke werken aanbevolen. Zitting van 15 Juni. Bedrijfsbelasting. Het tarief met de amen dementen tot aanneming van een andere schaal tot verlichting van den druk, was heden nog aan de orde. De heer PijUeisen voorspelt aan de be drijfsbelasting gioote impopulariteit, blijft het tarief ongewijzigd voor de kleine inkomens van personen met talrijk gezin en vele ver plichte uitgaven, soms van f850 bij f 2000 traktement, zoodat hij het beginsel van zijn amendement, om rekening te houden met de talrijkheid van het gezin, krachtig aanbeval. De heer Dobbelman bleef waarschuwen tegen te hooge opvoering der belasting, maar wijzigde, nadat de minister de opcenten had teruggenomen, zijn amendement, dat strekt om voor de aangeslagenen in de vermogens belasting geen progressie aan te nemen, maar een eenigszins hooger peicentage dan hij aan vankelijk voorstelde, vast te stellen. De minister van financiën "wijzigde het regeerings-ai tikel zoodanig, dat de belasting bedraagt voor hen, die in de vermogensbe lasting naar 2 ton of minder zijn aangeslagen, 2 ten honderd der som waarmede de zuivere is, en mijn oom de hand van mij aftrekt, had ik vooruit wel kunnen weten. Indien mijn verzoek om gratie afgewezen wordt, dan ben ik, volgens de wet, een deserteur, en dat zou mij zeer spijten, ook om mijne familie, die zeer boos op mij is. Wist mijne moeder, hoe alles is gekomen en vooraldat ik bijna doodelij'k gewond werd, zij zou minder stieng voor mij zijn. Het zijn zeer bijzondere tijden en vei hou dingen en dan kan rnen de menschen niet met de gewone maat meten. Alles zal echter wel terechtkomen, en als mijn smeekschrift niet mocht helpen" (hier vloog een gelukkige glim lach over zijn bleek gelaat) «dan neern ik mijne jonge vrouw met mij mede en werp mij aan hare voetenwat zij mij onthoudtkan zij Martha zeker niet weigeren." Johanna keek strak voor zichmedelijden en jaloezie snoerden haar bijna de borst toe, «Moederliefde is zonder maat," antwoordde zij met moeite en bijna onhoorbaar. »Ik ben zoo gelukkig, dat ik Looz heb ge sproken," vervolgde de graaf, zonder haren inkomsten bij een vermogen "van fl 3,000 ot f14,000 het bedrag van f150, bij een ver mogen van f15,000 of meer f200 te boven gaan. De belasting wordt dan voor inkomsten van f2000 of minder naar geheele sommen van f 50, voor grootere inkomsten naar ge heele sommen van f 100 berekend. De heer Poelman handhaafde met klem zijn voorstel, gericht als 'tis tegen oneven- redigen belastingdruk ten nadeele van den kleinen man, ten voordeele der hoogere stan den. Na 's ministers voornemen om het per soneel aan de gemeenten te geven, moest des te meer tegen drukverzwaring voor die kleine standen gewaakt worden. De heer De Beaufort (Amst.) was voors hands tegen alle amendementen tot vei ande- ring van het regearingstarief, omdat aftrek voorhuiselijkeenpersoonlijkeomstandigheden bij deze wet niet te pas komt, maar bestreed vooral het amendement-Goeman Borgesius, tot verhooging van het belastbaar minimum tot f 700. Als men den staatkundigen invloed der lageie standen uitbreidt, moet de kring van belastingbetalers niet beperkt woiden. Met de leer der opvoedende kracht \an het belastingbiljet ging hij mee. De heer Goeman Boigesius. zijn amende ment tegen de bestrijders verdedigende, illustreerde zijn voorstel met tal van voorbeel den van hoogen belastingmdrukbij onderwij zers en predikanten met traktementen van f1500 met of zonder groot gezin. Bij het schetsen dier tafereelen, interrum peerde men hern, dat hij eigenlijk tegen de geheele bedrijfsbelasting protesteerde. Den heer De Beaufoit verweet hij tot den kies- vechtcensHs te willen terugkeeren, wanneer hij de toekenning der politieke rechten afmeet naar belastingbetaling. Bij aanneming van zijn amendement raamde hij het vei Lies voor de schatkist op 4 ton. De heer Rutgers van Rozenburg drong aan op splitsing van het amendement-Goeman Borgesius in tariefswijziging en vei hooging van het vrijgesteld bedrag, dat spreker besti eed. De heer Heemskerk verdedigde de amende menten-Pij (tersen en Schimrnelpenninck van der Oye, om rekening te houden met bet- gezin en diens toestand, wat de heer A. vaa Dedem volhield dat bij deze wet niet kon geschieden. De minister heeft overgenomen het amen dement-Mees, betreffende de berekening voor tijdelijk hier gevestigde buitenlanders. De uitslag der stemming over het amend.- Poelman (verlaging van het tarief der lage en middelbare inkomsten) was, dat het werd veïwoi pen met 71 tegen 10 stemmen. Het amendement-Dobbelman (geen progres sie voor betalers in de vermogensbelasting) werd verworpen met 53 tegen 28 stemmen. De heer Schimrnelpenninck van der Oye heeft overgenomen het eerste gedeelte van het sub-amendement-Van Vlijmen, ter zake weduwen met kinderen. v De minister bleef volhouden dat de aftrek wegens het gezin thans niet kon geschieden, maar bij de herziening van het personeel zal geschieden en dat het amendement- Goetnans Borgesius een groot offer aan de schatkist zou kosten. De heer Heldt stelt nu een sub-amende ment voor op het amendement-Goeman Bor gesius om niet f 700 maar f 650 vrij te stellen. De minister heeft overgenomen het amen dement om de belasting voor buitenlandsche handelsreizigers te verh oogen van f 12 tot zielstoestand te bemerken, «Hij was in den laatsten tijd boos op mij, hij deed mij verwijten en heeft mij' voor Martba gewaarschuwd. Maar hij haat de 'Polen, en in het bijzonder de Poolsche vrouwen hij is altijd sarcastisch, niet tegenstaande hrj het beste hart beeft. Hij oor deelde het ongepastdat een keizerlijk officier om de liefde van een Poolsch meisje smeekte. Ik heb hem alles vergeven, en wat Martba betreft, hoe kan ik na de bewijzen, die zij mij gaf, nog aan hare liefde twijfelen 1" Johanna veibleekte en onderdrukte een zucht, «Ohad ik baar ook maar eerst eens- wedergezien en gesproken Ik heb, weliswaar, niet veel uitgevoerd, maar de omstandigheden waren ons ongunstighoe kon ik vei moeden dat Langiewicx in zulk een korten tijd over de grenzen zou geworpen worden Ik heb echter genoeg uitgestaan Hield ik de geheele zaak met voor hopeloos, dan ging ik, als ik hersteld ben, weer onmiddellijk «aarden strijd." «Hopeloos 7" vroeg Johanna ontsteld. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2