A°. 1893. Donderdag 22 Juni N°. 8298. BV enen veert: g-st© Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Ons lager onderwijs. i. Baiteiilaiidsche Berichten. SCIDJME COURAIIT. Abonnementsprijs, per kwartaal JFranco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers ƒ1.85. 2.50. -0.10. RtRGAti BOï£R»TRAAT, E 2?. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Couiant ƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. Voor een zeventigtal kinderen was Mei 1.1. -geen plaats op de openbare armenscholen, zoo heette het, en ze zijn in den Doelen ge plaatst. dZoo heette het" zeggen wij met opzet, omdat wij de vraag wenschen te doen: •wat verstaat men in het onderhavige geval door plaatsgebrek Wil dit zeggen dat, wan neer men het aantal werkelijk schoolgaande kinderen op de ie en 2e openbare armen scholen de 3e armenschool zit vol .aftrekt van het aantal, waarvoor zij samen bestemd zijn, er nul of bijna nul oveiblijft en er alzoo 70 plaatsen te kort komen Zoo ja, dan gelooven wij dat het wezenlijk de moeite zou loonen, nog eens goed over te tellen. Misschien verandert dan die nul wel in zeventig. Of beteekent dit tekort van plaatsen een tekort voor de laagste klassen dier scholen In dit geval doen wij de ernstige vraag: Is het voor die twee scholen, met hun 12 en 9 klassen zóo moeilijk en zóo schadelijk voor het onderwijs eene meer regelmatige ver deeling der leerlingen over de verschillende klassen te maken, dat de gemeente zich maar Jieverde uitgave van eenige duizenden guldens voor bouwen moet getroosten Is het niet waar dat er na de plaatsing •der nieuwe leerlingen j.l. aan de le openbare armenschool een half lokaal onbezet was? Doch veronderstel dat wij van deEe zaken niets afweten en er onoverkomelijke be- -zwaren bestaan tegen het vrij goed plaatsen •dezer leerlingen aan genoemde scholen, is dan nog wel de tijd van uitbreiding der armenscholen gekomen? Kan dan nog niet de vraag gesteld worden, of onze Schiedamsche -schoolregeling wel voldoende rekening houdt met de gesteldheid en de behoeften der Schiedamsche b e vo lking De Fransche school voorjongens metpl. m. 70 leerlingen; De Fransche school voor meisjes metpl. m. 70 leerlingen; De burgerschool voor jongens en meisjes met pl. m. 70 leerlingen; De tusschenscholen met ruim 600 leerlingen De armenscholen metruim ldOOleerlingen. Is dit een getrouw beeld van Schiedam in het groot, dan mogen wij den Schiedammers de woorden van Napoleon wel toeroepen: sSauve qui peutl" Van de 2300 kinderen 1400, die 's win ters door particuliere liefdadigheid met soep «n karnemelksche pap bij elkander moeten gehouden worden! Is Schiedam dan in een groot armenhuis veranderd? Van de 2300 kinderen slechts 140, waar voor door de ouders uitgebreid onderwijs verlangd wordt? Ligt Schiedam dan in de binnenlanden van Afrika? Zijn dan in Schie dam de behoeften van den tegenwoordigen tigd nog niet bekend of worden ze er slechts in zoo geringe mate gevoeld als ons staatje zou moeten uitwijzen? We weten dat de toestand van onze stad niet rooskleurig is, doch wat dit staatje ons zegt, is een onwaarheid. Geloof niet dat wij ondankbaar zijn en niet zegenen de milde en liefdadige handen, die kosteloos onderwijs verschaffen aan hen, die het niet betalen kunnen, of een goed maal bereiden voor de kinderen, wier ouders hen niet voldoende voeden kunnen, doch wij -vra gen mag die mildheid in onrechtvaardigheid ontaarden jegens de ouders, die eergevoel en plichtsbesef genoeg hebben zich zei ven te rang schikken in de klasse, waarin zij thuis be- boorenmag die liefdadigheid aanleiding wezen dat ouders, die zeiven hunne kinderen behoorlijk kunnen onderhouden, dehandnaar een aalmoes leeren uitstrekken? Voorstandeis van goed onderwijs voor allen, edele menschenvriendenMogen wij naast de taal van het goede hart ook een plaatsje vragen voor die van het nuchter verstand? Wat de spijsuitdeelingen betreft, willen wij alleen opmetken dat onze armenscholen tegen woordig heeten scholen voor kosteloos on derwijs en dus, al mochten wij aannemen dat al de kinderen, die daar gaan, in de termen vallen om kosteloos onderwijs te ge nieten, daarmee nog niet geconstateerd is dat zij kosteloos voedsel behoeven, 't Zou ons spijten wanneer de commissie voor de spijs- uitdeelmgen, die wij gaarne en van harte alle hulde brengen, hieiuil opmaakte dat wij willen aansporen tot beperking der liefdadig heid. Wij bedoelen alleen gedeeltelijke ver plaatsing harer welwillende bemoeiingen. Naast de vereeniging, die zich ten doel steltgeen onderstand zonder onderzoek, kan zij, dunkt ons, nog meer zegen aanbrengen, wanneer ze het beginsel dier vereeniging tot het hare maakt. En nu komen we weer op het onderwijs en hopen aan te toonen dat men bij de rege ling daarvan moet beginnen de trappen van loven af te loenen. Wordt vervelgd.) DUlTSCHLAND. De laatst bekend geworden uitslag der ïtqksdag-verkiezingen heeft tot eene herstem ming geleid, zoodat het aantal verkozen afge vaardigden 213 blijft en het aantal herstem mingen f84wordt. Van de verkozenen zouden volgens eene gewone verdeeling slechts 82 voor- en 131 tegenstanders van het leger- ontwerp zijn, maar tot de laatsten behooren 6 of 7 katholieken, die het amendement-Von lïuene niet vijandig gezind zijn, benevens enkelen die wel voor eene schikking zouden zijn te vinden, terwijl verder ook de Polen tot de tegenstanders gerekend worden, of schoon daaiomtrent niets zekeis te zeggen valt. In elk geval echter bedi aagt de meer derheid tegen hetlegerontwerp 10 stemmen, welk cijfer door de herstemmingen ongetwij feld zal -worden vergroot, zoodat de regeering wel een gedeelte van hare eisenen zal moeten laten vallen. Groot opzien, zoo wordt uit Munchen aan de JKöln. Zeitung gemeld, verwekt de neder laag van graaf Konrad Preysing, den meest geachten aanvoeider der Beiersche centrum partij, met 7100 stemmen, tegenover Bruck- maier, voor wien de boerenbond het tot 8700 stemmen heeft gebracht. Aan hetzelfde blad wordt uit den Bijnpaltz geschreven De ultramontanen en socialisten hebben zich in den Paitz heel ongegeneerd met elkaar vei bonden om bij de herstemmin gen de nationaal-liberalen te bestrijden. Volgens de Pirmasenzer Anzeiger heeft de centrum-candidaat voor het district Twee- bruggen-Pirmasens, prof. Neeb, laatstleden Zaterdag persoonlijk met de hoofden der socia- listiche partij ondeihandeld. Dezen hebben hem hunne ondersteuning toegezegd en als wederdienst zal de centrumpartij nu in het district SpiersFrankenthalLudwigshafen de socialisten ondersteunen. De volksvertegenwoordiging in het groot hertogdom Hessen is tot eene buitengewone zitting bijeengeroepen, ter beraadslaging over middelen om de landbouwers te gemoet te komen in het groot gebrek aan veevoeder tengevolge der langdurige dioogle. In Pruisen zijn bevelen gegeven om hun zoo ruim moge lijk gras uit de staatswouden te leveren. Ook in andere bondsstaten worden voorloopige maatregelen genomen, in afwachting van het geen later zal worden besloten. Ongeveer 4000 Mecklenburgers zijn Zondag naar Fiiedrichsruh gegaan om Bismarck eene ovatie te brengen. Nadat er drie toespraken in het platduitsch tot hem waren gericht, heeft hij geantwoord in eene langdurige rede, waarin hij zich tegen het politiek particula risme verklaarde en met een toost op Mecklen burg eindigde. De rijkskanselier heeft de aandacht van de regeeringen der bondsstaten gevestigd op het gevaar van besmetting van cholera door schepen, komende uit de havens van Mar seille en Cette, en deze regeei ingen verzocht, de schepen, komende uit de havens der Fransche Zuidkust, aan een nauwkeurig ge zondheidsonderzoek te onderwerpen. De behandeling van het pioces tegen den beruchten anti-semiet Paasch wegens belee- diging van hooggeplaatste staatsambtenaren door zijn geschrift »Een JoodschPruisisch gezantschap in het buitenland", welke giste ren te Berlijn zou plaats hebben, is verdaagd moeten worden, doordien Paasch eene poging tot zelfmoord heeft gedaan door te tiacliten zich de polsen af te snijden. Nadat door den medicus Mittenzweig was verklaard dat Paasch aan vervolgingswaanzin lijdt, weid beschikt dat Paasch voor den duur van 6 weken zal worden overgebracht naar een ziekenhuis. De gewezen gezant te Peking, Von Brandt, tegen wien de brochure voornamelijk gelicht is, was ter terechtzitting verschenen. F K A M K R IJ K. President Carnot is herstellende, de docto ren geven geen bulletin meer uit. De verkiezingen voor de Kamer zullen vol gens sommige bladen plaats hebben op 24 September. Een officieuse nota in het Journal des Pebats meldt echter, dat de regeering aan het reeds genoemde tijdstip 20 Augustus, blijft vasthouden. Den heer Quesnay de Beaurepaire, den bekenden procureur-generaal der republiek, is een candidatuur aangeboden. De berichten over de stemming aan het hof van Siam doen gelooven, dat Siam elke voldoening zal geven en geldelijke schade loosstelling voor de familie van den Franschen resident Grosburin. Fransche oorlogsschepen zijn ve»trokken van Saigon naar den mond van de Mekong. Op een groot banquet, gisteren te Parijs in het »Hötel Continental" gehouden door de republikeinsche rechterzijde, heeft de heer Pion eene lange rede gehouden, waarin hq aandrong op een besluit van de republikein sche rechterzijde tot het volgen eener door hem aangegeven gedragslijn bij de aanstaande verkiezingen. Te Duy is eene eigenmachtige vergadering van werkstakenden uiteeugedi even door de gendarmerie, die met steen en was aangeval len en vuur gaf. waarbij velen gekwetst werden. Er zijn troepen ontboden. Evenals bij vorige gelegenheden wordt de overwinning, door de socialisten behaald bij de verkiezingen voorden arrondissements-raad van St. Denis, aldaar weer op eigenaardige wijze officieel gevierd. De roode vlag wappert van het stadhuis. ENGELAND. In het Lageihuis heeft de heer Gardner gisteren gezegd, dat driemaal bij het uit breken der veepest in Engeland in de tegen woordige eeuw de ziekte altoos was uitge broken in een stal oq vee, hetwelk reeds was aangedaan maar dat zij nooit is overgebracht door invoer van hooi, stroo of ander voeder materiaal. Het vraagstuk is echter belang) ijk, en het gouvernement zal dienaangaande voort durend een wakend oog houden. Nog vqftig pagina's met amendementen op de Home-Rule-voordracht moeten door het Lagerhuis worden doorgeworsteld. En er komen er nog steeds meer bij De burgemeesters van Liverpool en van Manchester, die tot dusverre den titel van

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1