1 N°. 8299. KENNISGEVING. I A°. 1893. Vrijdag 23 Juni. Zevenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Ons lager onderwijs, n. BaitenlandscUe Berichten. DUincuno. '.i 0URA1T. ABONNEHENTSPRIJSper kwartaal Franco per post, door het geheele Bijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. 0.10. RDKEAl!: BOTBKlTRAAf, B 2 7. Adverteniieprijs: van -110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. DRIEHAALgeplaatst wordt tegen TWEEMA*D;kend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester EN Wethouders VAK SCHIEDAM; Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 4875 (Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden de navolgende vergunningen zijn ver leend: lo. aan de firma H. J. PLANT Co, en hare rechtverkrijgenden tot uitbreiding harer houtzagerij aan de Hoofdstraat alhier, wijk G no. 164, kadaster sectie L no. 1495, doorplaatsing daarin van een stoom werktuig van 20 paardenkracht en ketel met •een verwarmingsoppervlak van 27 M!, ter vervanging van het bestaande stoomwerktuig Vmet ketel; ■:J 2o. aan de ZEEVISSCHERIJ ïSCHIF.BAM" en hare rechtverkrijgenden tot oprichting van een stoomwerktuig van 2 paarden kracht en ketel met een verwarmingsopper vlak van 150 M2, op den open grond achter haar pakhuis aan de Hoofdstraat alhier, wijk G no. 154, kadaster sectie L no. 1453, •tot het breken van ijs; Schiedam, den 22sten Juni 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. He Secretaris, VERNÈDE. Men moet beginnen de trappen van loven af de boenen. Veroorloof ons eene korte nleiding Een school kan bjj jaarlijksche aangifte van leerlingen, wanneer we den leeftijd op slechts zes jaar stellen, minstens zes klassen tellen. In die klassen zitten dan leerlingen van denzelfden leeftijd, wat natuurlijk nog niet -«eggen wil van dezelfde of ongeveer dezelfde ontwikkeling. Dat het onderwijs aan zoo'n klasse gegeven, al is het nog zoogoed, óf op schade voor de zwakken óf op schade voor >de sterken of op schade voor beiden moet uitloopen, zal iedereen begrijpen. De middel- matigen zgn er doorgaans het beste aan toe. Dit is nu eenmaal de schaduwzijde van het classicaal onderwijs, waaraan niet veel te verhelpen is. Is 'echter het aantal leerlingen bij eene Aangifte zoo groot dat men er twee klassen van maken kan, dan kan men b§ zijn klassen- indeeling ook rekening houden met de geest vermogens der leerlingen en de sterken in de t léene en de zwakken in de andere klasse plaatsen, wat natuurlijk zeer in beider voor deel is. Zoo tellen de kostelooze scholen alhier achtereenvolgens 12, 9 en 10 klassen. Al dadelijk gevoelt men dat eene indeeling in 12 klassen d. i. 2 x 6 wel, die in 9 en I - 10 klassen niet in overeenstemming is met C," .i 2 J V V I' i. de aangifte. Noemt men nu een school met 6 klassen een enkele school, dan is die met 12 klassen een dubbele, die veel voordeelen aanbiedt boven een enkele, terwjjl op die met 9 en 10 klassen elke leerling beter tot zijn recht kan komen dan op een enkele school, doch niet zoo goed als op een dubbele. Voor het geven van vruchtbaar onderwijs, d. w. z. onderwijs, waarbij de ontwikkeling van elk kind zooveel mogelijk tot haar recht komt, verkeert dus een enkele school in de minst, een dubbele school in de meest gunstige omstandigheden. Wanneer nu de wetgever zich op het juiste standpunt had geplaatst, dat het aantal onder wijzers hoofdzakelijk bepaald wordt door het aantal klassen en niet door het aantal leer lingen, dan zou de schade van het kleiner aantal klassen in kleine scholen nog dikwijls weqr voor een groot deel vergoed worden door de omstandigheid dat daar elke klasse dikwijls een kleiner aantal leerlingen telt; de wetgever heeft echter met het aantal klassen zeer onvoldoende rekening gehouden en in het geheel niet bedacht dat het minimum der klassen zes is. Of éen onderwijzer 15 of 30 leerlingen in éene klasse heeft, doet aan de vruchtbaarheid van zijn onderwijs weinig af, maar zoodra wordt niet voor twee klassen geplaatst of, ongeacht het aantal leerlingen van elke klasse, wordt zijn werk kracht tegenover elk kind gehalveerd. Wet gevers en schoolbestuurders, wilt gij goed onderwijs, vergeet dan toch deze eenvoudige waarheid nietl Bezien wij nu eens, in het licht dezer waar heid, den toestand van onze openbaie lagere scholen. De ie openbare kostelooze school heeft voor haar 12 nu, gelooven wii. 11 klassen 9 onderwijzers. De 2e openbare kostelooze school heeft voor haar 9 klassen 9 onderwijzers. De 3e openbare kostelooze school heeft voor haar 10 klassen 10 onderwijzers. De regeling der leerkrachten aan deze scholen laat dus niet veel te wenschen over. Maar nu onze Fransche school voor jongens Voorop zetten wij dat wij de overtuiging hebben dat deze school zoo goed is als zij door de flinke werkzaamheid van goede onder wijzers slechts zijn kan, maar tevens schro men wij niet het ronduit te zeggen en de onderwijzers dier school zullen het ons onmiddellijk toegeven dat de inrichting van die school niet zoodanig is, dat de werk zaamheid der onderwijzers de meest mogelijke vruchten afwerpt voor de leerlingen en dat het bereikbare peil van ontwikkeling en ken nis bereikt wordt. Aan die school zijn slechts vier onderwijzersdas, rekenen wij er voor elk der drie Fransche klassen éen en dit dient toch wel dan blijft er éen onder wijzer over voor de drie Hollandsche klassen, voor die klassen dus elk i/s onderwijzer. De overige s/j tracht men daar door kweekelingen aan te vullen. Bij de kostelooze scholen staat dus deze school verre ten achter. Voegt men hierbij dat de Fransche klassen steeds een aanmer kelijk contingent leerlingen krijgen van ge wone lagere scholen, waardoor in die klassen leeftijd, peil van ontwikkeling en kennis der Hollandsche vakken enorm uiteenloopen, dan staan wij verbaasd over de gunstige resultaten dier school, maar vragen ook te gelijk aan hen, die het aangaat, wat toch de reden is dat zij de gebreken in het onderwijs hunner eigen kinderen zoo moeilijk schijnen te kunnen ontdekken. Of zou het veel minder bevolkt zijn der Hollandsche klassen, behalve in geldelijke redenen, ook z\jn oorzaak vinden in het ver moeden dat daar het onderwijs toch niet voldoende tot zijn recht kan komen, al weet men nu juist niet precies te zeggen, waar hem de schoen wringt? Wij meenen gegevens genoeg te hebben om hierop een bevestigend antwoord te mogen geven. (Slot volgt.) In de Dinsdag gehouden vergadering der commissie uit het Pruisische Heerenhuis heeft de minister van Gnancien verklaard dat de regeering niet aan de invoering eener suc cessiebelasting denkt. Met het oog op St.-Jansdag is te Frankfort en te Leipzig de herstemming voor den Rijks dag op 23 dezer bepaald. De aanvoerders der sociaal-democraten be velen hunnen partijgangers aan, zich van deelneming aan de herstemmingen te ont houden, wanneer zij niet zeker zijn de over winning te bezorgen aan een socialist of een anderen candidaat, die beslist tegenstander is van het legerontwerp, invoering van nieuwe belastingen en beperking van het algemeen stemrecht. De leiders der centrumpartij sporen de katholieke kiezers aan, hunne stem uit te brengen op candidaten der vrijzinnige volks partij of zich te onthouden, maar in geen geval te stemmen op nationaal-liberalen. In Elzas-Lothariogen zijn op 14 dezer uit gebracht 233,137 stemmen, waarvan 113521 op candidaten der clcricale protest-partij, 46,011 op sociaal-democraten en 73,605 op Duitschers. De Landdag van het hertogdom Saksen- Coburg-Gotha heeft aan de belastingplich tigen vrijstelling verleend van een deel der belastingen over 1893, ter tegemoetkoming in de zware verliezen, welke door de aanhou dende droogte veroorzaakt zqn. F R A N K K IJ K. De ministerraad heeft zich beziggehouden met de vraag die de heer Millevoye voor nemens is heden te stellen, betreffende de uitlevering van den heer Herz. De minister Develle zal aantoonen dat de regeering, sedert zij aan het bewind is, de on derhandelingen omtrent deze aangelegenheid met de Britsche autoriteiten geen oogenblik heeft afgebroken. De Siameesche regeering heeft aan de Fransche doen weten, dat zij den aanval, waarvan de Fransche resident Grosgurin en eenige Indisch-Chineesche soldaten het slacht offer zijn geworden, diep betreurt. Zij is be reid met Frankrijk in onderhandeling te treden over de schadeloosstelling, te verleenen aan de familièn der slachtoffers en over het straf fen der schuldigen. ENGELAND. In antwoord op de vraag van een conser vatief afgevaardigde, wanneer de Home-Rule- Bill in het Lagerhuis z. i. afgehandeld zoude zijn, heeft sir William Harcourt gezegd? eenigen tijd voor 31 December, of zooveel vroeger als uwen vrienden belieft. Maar de zitting van het Huis zal duren tot het ont werp afgehandeld is. De dagbladen melden, dat de regeering de financieels bepalingen in het Home-Rule- ontwerp terugnemen en voorstellen zal aan de lersche wetgevende vergadering het maken van eene eigen begrooting tot een hoogst be drag van 5,000,000 p. st. over te laten, welke begrooting dan ter goedkeuring aan het rijks- parlement voorgelegd zal worden. In de plaats van sir Hussey Vivian, die als lord Swansea lid van het Hoogerhuis is geworden, is William Williams, Gladstoniaan, zonder strijd in het district Swansea tot lid van het Lagerhuis gekozen. 1UXEKBUBG. De uitslag der herstemmingen is dat de nieuwe Kamer zal bestaan uit 30 clericalen en 15 liberalen. HOORWEGEN. Het hoofdorgaan der radicale partij dringt er op aan dat de Storthing het krediet van 1,849,000 kronen znl weigeren, dat Noorwe gen tot dusver steeds aan Zweden teiugbe- taalde als aandeel in de kosten van gemeen- schappelijkedtplomatieke vertegenwoordiging. B U S L A N D. Aan de Standard wordt uit Tiflis gemeld dat de regeering den afstand verkreeg van den noodigen Perzischen grond nabij Firoezeh tot stichting van een gezondheidsoord voor de troepen van Askhabad. Perzie zal eene vergoeding in grondgebied verder oostwaarts krijgen. OOSTENRIJK. Te Dux, in Bohemen, hebben ernstige con flicten plaats gehad tusschen werkstakenda f. •4syjjJ" j5

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1