Binnenlandsche Berichten. GRIEKENLAND. teringen"van de tribune uitgesproken, brandmerkt. Millevoye heeft daarop, evenals Paul Dérou- lède, ontslag genomen als lid der Kamer. De president-minister en de minister van justitie ontvingen gisteren, na afloop van den ministerraad, den procureur der republiek, Rouillier. Men zegt, dat de zoogenaamde documenten, die strekken om te bewgzen, dat Fransche bladen en politieke mannen geld hebben gekregen van bet Engelsche gezant schap, gekocht zouden zijn van een Engelsch- raan, afkomstig van het eiland Mauritius, die ze zelf geheel en al zou hebben gemaakt. De Fransche doctoren, naar Bournemouth gezonden, vereenigen zich met de conclusie der Engelsche doctoren, dat Flerz niet kan worden vervoerd. De Engelsche ambassade spreekt in een nota aan Flerz tegen, dat de documenten haar zouden zijn ontstolen. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft Gladstone gisteren verklaard, dat de regeering voorstelt de finan- cieele artikelen in de bill betreffende Home- rule in Ierland als volgt te veranderen'lo. Gedurende zes jaren zal de lersche wetgeving niet gemachtigd zij n de belastingen, behoo- rende tot het tegenwoordige belastingstelsel, te bepalen, te administreeienen te innen; 2o. aan Ierland wordt de bevoegdheid gegeven om belastingen vast te stellen voor zich zelf; 3o. de bijdrage van Ierland wordt bepaald op een derde der tegenwoordige ontvangsten, doch deze mogen met voortvloeien uit belas tingen, die door het rijksparlement in het bijzonder bestemd kunnen worden voor oor log en de landsverdediging. Na vet loop der zes jaren zal die regeling aan eene heizienlng worden onderworpen en zal Ierland bevoegd Zijn zijne eigen belastingen te innen en te beheeien, met uitzondei mg van de tolrechten, de accijnzen en de ontvangsten der postenj. lohn Redmond veikiaaide dit voorstel te zullen bestrijden, daar het Ierland gedurende zes jaren het ïecht ontzegt de belastingen te innen, te beheeren en te controleeren. Hit achtte inj omeohtvaardig en vernederend. UUil'SCÜL AAI). De Meichsanzeiger bevat het keizerlijke be sluit, waarbij de Rijksdag tegen 4 Juli wordt injeeugexoepen. De JSordd. Ally. Ztg. verzekeit, dat de keizer aan het einde dei maand naai Hotsdam teiugkeeren en op eeu der eeiste dagen m Juli peisoonlijk den Rijksdag openen zal. De eeiste neistemming voor deu Rijksdag is ongunstig geweest voor de sociaal-demo- Ciateu. Te Lubeck is de bociaal-democraat Öchwaiz, die zitting had m den Rijksdag, veivaugeu door een vnjzinnigen caiididaat, den advocaat tioitz, die met eene xaeexdex- lieid van l5d stemmen gekozen is. LUXEMBURG. Het huwelijk van den ei I groothertog met de prinses van Biaganza is Woensdag vol- uokkeu. Bij deze gelegenheid hebben dere- geeimg en de gemeenteraad pioclamaties afgekondigd. De ïegeeuug sprak de hoop uit, dut liet huis Nassau nog langen tijd over de onafhankelijkheid, de onzijdigheid en de openbare viijheden van het groother togdom zou waken. Te 12 uur had een openbaar concert plaats, waarbij o. a. het»Wilhelmus" uitgevoerd werd. Volgens clericale bladen te Weenen en Graz heeft de dynastie van het huis Nassau zich onderworpen aan den dwang der katholieke kerk betreffende de nakomelingschap, teneinde het huwelijk van den erfgroothertog met de prinses van Braganza mogelijk te maken. SPANJE. De ministerraad was gisternacht ten 3 ui e afgeloopen. De ministers besloten om hunne oütwerp-begrootmg ongewijzigd te handhaven. Teneinde er de goedkeuring op te, erlangen, zal de regeering de zitting der Cortes zoo lang mogelijk rekken. ITALIË. In de Kamer heeft de minister vhn buiten- la ndsche zaken gisteren, in antwoord op eene vraag betreffende het voorgevallene te Berr, verklaard dat de bondsautoriteiten de vrijheid van arbeid der Italiaansche werklieden krach tig hebben verdedigd. De Kamer heeft akte genomen van deze verklaring. De inwijding van het kanaal van Corinthe is voor onbepaalden tijd uitgesteld moeten worden, tengevolge van moeilijkheden, welke op het laatste oogenblik zijn ontstaan bij de voltooiings-werkzaamheden en die het onmo gelijk maakten water in het kanaal te laten. S E K T I E. De Skuptcliina heeft gisteren het adres van antwoord op de troonrede aangenomen. In dit antwoord wordt het vorige regeerstelsel der überalen heftig aangevallen en verklaard dat van het constitutioneele recht gebruik moet gemaakt worden ter vervolging van het vorige ministerie. De progressisten hebben zich van stem ming onthouden. A M E B I E A. De New- Yorlc Herald verneemt uit Val paraiso, dat het Peruaan sche leger de op standelingen onder Saraiva heeft verslagen. De opstandelingen trokken zich terug naar de grenzen en konden hierin niet worden verhinderd, doordien de staatstroepen over geene ruiterij beschikten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 22 Juni. De heer Valette, lid voor Gouda, heeft na eedsaflegging zitting genomen. De vergadeting begon met nog aanhangige interpellatien. Die van den heer Schepel, over den toe stand der haven te Delfzijl, stelde aan de regeeiing de vraag of het weinige wat zij doet ter bevordering der groote vaart in het noorden niet er toe zou leiden dat Duitsch- land zelf een zeehaven voor de Eems zou aanleggen, ten nadeele van het noorden van ons land. De minister van buitenlandsche zaken ant woordde, dat de regeering alles doet tot be vordering van de vaart op de Eems en in het noorden des lands, en de minister van water staat pt otesteerde tegen de gedachte alsof de regeering niet genoeg zorg di'aagt voor de belangen der havens in de noorder-provinciën. Hij ontkende dat de regeering alleen de be langen der groote havens voorstaat en beriep zich op de haven van Harlingen. Hij is bei eid tot verbetering van den toe stand te Delfzijl mede te werken, mits pro vincie en gemeente in de kosten bijdragen. De heer Van Houten meende, dat het be ginsel dat het rijk niets moet doen als niet provincie en gemeenten bydragen, niet voor alle weiken heeft gegolden en ook niet kan gelden. Interpellant bleef aandringen op het i in voldoenden staat brengen van de haven. De provincie deed reeds veel, maar de regee ring is nalatig. Ten slotte beloofde de minister een nader onderzoek van interpellants kluchten. De heer Tjjdens heeft bij zijne interpellatie over belemmering van den invoer van paarden uit het noordoosten des lands door de Prui sische regeering, aangedrongen dat onzerzijds geen willekeurige bepalingen worden uitge- vaaidigd, die Duitschland aanleiding kunnen geven den paardeniuvoer te belemmeren. De minister van buitenlandsche-zaken ant- wootdde, dat een verbod niet was uitgevaar digd, doch dat een andere maatregel ten op zichte van de paarden te letterlijk was op- gevat, zoodat aan de daaruit ontstane belem mering spoedig een einde zou komen. Het ligt niet in de bedoeling der regeering, wille keurig te handelen. De heer Goeman Borgesius meende, dat Nederland aan den invoer van vee zoo weinig mogelijk belemmering moest in den weg leg gen en zou gaarne zien dat een internatio nale regeling tot stand kwam, om voor altijd de bezwaren op te ruimen. De heer Hennequin sloot zich daarbij aan. De minister van buitenlandsche zaken be loofde hiervan den minister van binnenlandsche zaken in kennis te stellen, overtuigd dat vrij met het buitenland in het belang van den land bouw een goede stemming moeten handhaven. Hij deelde mede dat met België en Duitsch land onderhandeld wordt over eene interna tionale regeling van den uit- en invoer van het wederzijdsche vee. Vergemakkelijking van den invoer van Duitsch slachtvee wordt eveneens overwogen. Na deze interpellatien deed de Kamer ver schillende wetsontwerpen af. Het ontwerp betreffende de bekrachtiging der overeenkomst tusschen den staat en de Hollandsche IJzeren-Spoorweg-Maatschappij' in zake den aankoop der GelderschOverijsel- sche locaalspoorwegen en den locaalspoorweg Enschede Oldenzaal werd bestreden door de heeren Van Beuningen en Mees als onge- wenscht voor den staat en de bestaande spoor wegtoestanden doch verdedigd door .den minister, die, op aandrang van de heeren Van Kerkwijk, Smeengeen A. van Bedem, verze kerde alles te willen doen om de totstand koming van den Noordoosterspoorweg te bevorderen. Evenals de minister van finan ciën verzekerde hij echter dat de belangstel ling der plaatselijke besturen moet worden geeischt. Het ontwerp werd aangenomen met 29 tegen 28 stemmen. De voorloopige regeling, rakende de han delsbetrekkingen met Spanje, werd aangeno men. De verhooging der Indische begrooting voor de uitvoering eener proeve met de opium-regie, werd steik bestreden door de heeren Bool, Cremer en Keuchenius, doch verdedigd door den heer Schimmelpenninck van der Oye en den minister. Morgen zal eene beslissing in dezen worden genomen. Bedrijfsbelasting. Door de regeering is voorgesteld in art. 4, 1, eerste lid, m plaats van de woorden metributien en kortingen" te lezen de woorden; «retributien, koi tingen en premien". aan ai t. 6, a, toe te voegen »en zonder aftrek voor rente van eigen kapi talen". De commissie van rapporteurs heeft voorge steld alsnog m art. 3, 6, achter het woord «lijfrenten" m te voegen de volgende woorden «mits deze laatste niet bij huwelijksche voor waarden of ter zake van huwelijk door bloed verwanten of aangehuwden in de rechte op gaande linie ten behoeve van kinderen en andere afstammelingen zijn gevestigd". In art 5, 1, aan lit. I het volgende toe te voegen Den aan verzekerden, voor zooveel de bedra gen betreft, waarvoor verzekerd is". SCHIEDAM» 23 Jnni 1893. Hedenmiddag is de 7-jarige Johannes Schoenmakers in de Noordvestgracht geraakt. Hij werd gelukkig gered door den kuipers knecht J. T. Eijkenbroek, die zich daartoe gekleed te water begaf. De minister van marine heeft zich gister ochtend per staatsspoor naar het buitenland begeven. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben benoemd tot leden en plaatsvervan gende leden van de raden van beroep voor de vermogensbelasting in de kringen Dordrecht c. a. hd I. Leis, te Alblasserdam plvv. hd Hk. Bos, te SliedrechtRotterdam c. a. hd P. Loopuyt, te Schiedamplvv. hd G. W. Lans, te Kapelle a/d IJsel's-Graven- hage c. a. lid mr. C. Stemberg, te Delft; plvv. lid mr. D. N. Brouwer, te Gouda; Leiden c. a. lid N. D. Kemink, teAlfena/d. Rijn, plvv. lid D. van Oordt, te Leerdam. Tot nader order zijn de stations Venlo en "Vlodrop bezet door marechaussees, om, ter voldoening aan de aanschrijving van den minister van justitie, de Russische landver huizers, die over Rotterdam naar Amerika willen trekken, uit het land te weren, tenzij zij voorzien zijn van de noodige middelen van bestaan of voldoende passagebiljetten. De president der Vereenigde Staten heeft tot consul der Unie te 's-Gravenhage be noemd den heer "William Kemler. N.B.Ct Blijkens het verslag van het geneeskundig staatstoezicht over westelijk Noord-Brabant en Zeeland zjjn in zjjne inspectie sedert 1 Januari j.l. 179 gevallen van pokken waar genomen, waarvan 42 bij personen die niet waren ingeënt, terwijl onder de 25 lijders, die aan de ziekte zijn bezweken, zich slechts éen bevond, die was ingeënt. Herhaaldelijk traden de pokken op in die buurten, waar de zindelijkheid het meest te- wenschen overliet. De feestgavenbig gelegenheid vanhetjongste jaarfeest aan de "weesinrichting te Neerbosch hebben ruim f2000 bedrageu, welke som door nog verder ingekomen giften tot f 3000 geklommen is. Wat de zaak der brochure met onthullin gen aangaat, hebben thans de hh, gebr. Hout man, te 's-Gravenhage, en L. Joh. Fillet, te Amsterdam, bij advertentie in het Oosten alle belangstellende oud-weezen opgeroepen, ten einde gemeenschappelijk te overleggen, op welke wijze zij den heer Van 'tLindenhout en de weesinrichting te Neerbosch het waar digst kunnen rehabiliteeren. Teneinde zoo dra mogelijk tot het doel te geraken, achten zij het zeer wenschelijk, dat de oud-weezen in alle plaatsen van ons land zich aaneensluiten en éen namens allen zich schriftelijk tot hem wendt. Inmiddels schreef de heer Van Deth een uitvoerig stuk in het D. v. N., waarin hij alle beschuldigingen staande houdt en toezegt in den weldra verschijnenden 2n druk van de brochure er nog nieuwe aan te zullen toe voegen, behalve die, welke alleen bij een ge rechtelijke behandeling met gesloten deuren kunnen gezegd worden. Hij vraagt daarbij financieelen steun van belangstellenden, opdat hij in den stiijd tegen machtige en rijke tegenstanders niet ten ouder ga. Inmiddels wordt de zaak ingewikkelder en de eisch om officieel onderzoek dringender. De te Rotterdam gehouden collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en? ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft opgebracht f 1139,83l/fr tegen f 1062,92'/a in het vorige jaar. Te Vlaardingen heeft de jaarlijksche col lecte ten voordeele van het fonds tot aanmoe diging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden en de koloniën f 108,88'/s opgebracht. Te Maassluis is de 10-jarige P. de Kok», bij het baden in de Geer, verdronken. Men heeft vrachteloos getracht het knaapje te- redden. Ongeveer een half uur later werd hij dood opgehaald. Bij gebrek aan geschikte welputten is het met het drinkwater te Genemuiden aller treurigst gesteld. De regenbakken zijn alle leeg, het water uit het Zwarte Water is meestal brak, zoodat het drinkwater met schuitjes en schepen uren ver gehaald moet worden. De Standaard verneemt, dat de heer A. Brummelkamp Jr. de redactie op zich zal nemen van het maandblad Boaz der vereeni- ging van Nederlandsche patroons »Boaz", na afloop der jaarvergadering, die 28 en 29 September a.s. te Rotterdam zal worden ge houden. Verscheidene bekende personen zul len als medewerkers optreden. De vereeniging»Boaz" teltreeds 1800 leden. Uit Amsterdam meldt men aan de N. R. Woensdagmiddag zou volgens aankondiging op het Haarlemmermeer een bijeenkomst van werkloozen plaats hebben. Een honderdtal personen verzamelden zich daar tegen den bepaalden tijd en trokken] verder door de stad. Op de Prins-Hendrikkade en den N.-Z. Voorburgwal hield eeu jeugdig persoon toe spraken en noodigde de deelnemers uit, morgen weder op een bepaald punt der stad i samen te komen.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2