Waardoor gevoelen w:j moeheid Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. TELEGRAAF. Land- en Tuinbouw, Onde rwijs. Tri. e clitzake n Visscherij. Kerknieuws. Stedelijk Kienws. Marktberichten. Dinsdagmiddag werd te Amsterdam door een vrouw, die kramerijen vent, een meisje, een aanvallig kind van een der bewoners van den Ringdijk, Watergraafsmeer, gestolen. Toen de moeder de afwezigheid der kleine opmerkte, was zij radeloos. De politie slaagde er in de ventster met het kind op te sporen. De dievegge werd naar het huis van bewaring en het kind naar de moeder gebracht. A.s. Zondag zal te Amsterdam eene ver gadering worden gehouden ter behandeling van de brochure der heeren Van Deth en Van Houten. Deze vergadering, belegd door den oud-wees van Neerbosch J. W. Steef, is in dien zin openbaar, dat alleen oud-weezen en de pers toegang hebben. Te Zandvoort hebben de inspecteur van politie J. A. W. Hiebendaal en de gemeente veldwachter S. Behrens aangehouden zekeren Augustinus Richard Stnutz, uit Gent, die zich aan oplichterij schuldig maakte. Bij zekeren P. Stokman kwam S. binnen en vroeg inzage van de assurantie-polis voorgevende controleur der maatschappij te zijn. Bewerende dat de verzekerde sedert jaren te veel betaald had en belovende dat bedrag door zijne zorg te zullen teruggeven, vroeg S. om f4.14, ter bestrijding van nood zakelijke onkosten, welk bedrag hem werd gegeven. Hij is nu naar Haarlem gebracht, ter beschikking van de justitie. De Leeuw. Ct. deelt nog de volgende bij zonderheden mede omtrent het voorgevallene op de Zondag te Stiens (bij Leeuwarden) gehouden meeting Van der Ploeg heeft vier schoten gelost, waarvan minstens twee op den brigadier Zeevat. Deze kon door de onbruikbaarheid van Zijn wapen niet schieten, wel-schoot de ma rechaussee Knol, die waarschijnlijk Van der Ploeg raaktehieromtrent is echter geen volkomen zekerheid, daar het kan zijn, dat Van der Ploeg, als onhandig schutter, zich zelf heeft verwond. Veel medelijden heeft men hier met het gezin van Van der Ploeg en ook met dezen zelf. Hoe afkeurenswaardig zijne daad zij en ook. de treurige gewoonte met een revolver gewapend op te trekken naar eene meeting, op welke nóg wel door den betrokken bur gemeester alle mogelijke wettelijke vrijheid wordt verleend, toch is de daad in hoofdzaak eene plotselinge opwelling van iemand, overi gens gunstig bekend, die beweert radeloos te zijn geweest door werkloosheid en zich heeft laten opwinden door woord en daad van anderen. Groot is de zedelijke verantwoordelijkheid. die een troepje 'Leeuwarders op zich heeft geladen, die blijkbaar met het doel waren gekomen, het standje uit te halen en niet Vrij' moeten zijn geweest van sterken drank. Tlaardingen. Aan de voormiddag-hard draverij werd Woensdag deelgenomen door lOpaardcn. De prijs (medaille van de Koningin- Eegentes met f50 van de vereeniging) werd behaald door sNobel", eigenaar D Vermaat te Charlois, berijder Schippersde eerste premie (125) door ïGruno", eigenaar A. van Battum te Weg v. 't Wonde, berijder Matze; tweede premie (f 10) door sPrinses", eigenaar J. Ruys te Schiebroek, berijder Van den Burg. Later volgde eene draverij voor paarden .van zessen klaar, waaraan werd deelgenomen door 8 paarden van uitmuntend rasals overwinnaars uit het strijdperk traden de zwarte bles sNobel" van D. Vermaat, te Charlois, bereden door B. W. Schippers, "en de schimmelhengst jSouvenir" van W. B.J. Brom, te Utrecht, bereden door J. G. Matze, eerstgenoemde met den prijs, een medaille, door H. M. de Koningin aangeboden, met .f.100 van de vereeniging ïiDe Eendracht", laatstgenoemde met de premie f50. - Hierna volgde de hittenrennerij, waaraan 5 hitten deelnamen, de prjjs (f25) behaald door ïJan" van S. Roodenburg te Poortugaal, bereden door L. v. d. Knoople premie (f10) »Eva" van P. v. d. Jagt, te Barendrecht, be reden door J. Klootwijk; 2e premie ff 5) door »Prins" van J. Ketting, bereden door J. Cremer. Maastricht. De heer J. J. Habets, rijks archivaris alhier, is gisteren op 63-jarigen leeftijd overleden. Ingezonden mcdcdecllngen, betreffende zaken van particulier liandels- en nijverheidsbelang, 20 Cent sper regel Het antwoord is eenvoudig. Indien de ge voelige organen, welke het lichaam regeeren, niet in góéden staat gehouden worden, maken zij dit dikwijls door moeheid bekend. Slechte spijsvertering heeft die uitwerking, doch kan spoedig genezen worden door Sequah's Prairie-Bloem, wier uitwerking nooit faalt. Dit natuurlijk geneesmiddel ver gemakkelijkt het verkrijgen van nieuwe krach ten en stelt de verschillende organen in staat hunne plichten te hervatten. Uitsluitend verkrijgbaar bij D. MALTHA GZN., Drogist, Hoogstraat 343, Schiedam. Prijs 1.2S ft'fld. per flacon. Tot directeur der Haagsslie zangvereeniging Excelsior", ter vervanging van den heer S. de Lange, is benoemd de A. B. II. Verheij, leeraar aan de muziekschool der Rotterdamsche afdeeling van üToonkunst" en directeur van sRotte's Mannenkoor". De heer Verheij heeft de benoeming aange nomen. Prof. Koch heeft weder in het Zeitschrifl fftr Hygiene und Infedionskrankhe iten een artikel geschreven over cholera, in verband .met het drinkwater. De beroemde geleerde bespreekt daarin het groote gewicht van goede zorg voor het filtreeren van water en de wijze waarop dat geschieden moet. Dat de oorzaak van de cholera voornamelijk in het drinkwater te zoeken is bleek, naar hij betoogt, opnieuw bij dejongste epidemie te Hamburg. Terwijl daar de cholera vele slacht offers maakte, bleven Altona en Wandsbeck, welke plaatsen zoogoed als éen zijn met Hamburg, maar een andere waterleiding hebben, van de ziekte verschoond. Aan de grens van Altona, in de straat Am Scbulterbiatt, heerschte de cholera juist zoover als de Hamburgsche waterleiding zich uitstrekte. In het deel der straat, waar men Altonaasch water dronk, kwam geen geval van cholera voor, en in het gedeelte waar het slechte Ilatnburgsshe water gedronken werd. stierven er velen. Bij eene voorstelling in een circus te River Fails is du bliksem ingeslagen en heeft 8 perso nen gedood en 20 gewond. Te ScbneidetBühl, waar een dee! der stad dreigt te verzakken tengevolge van het boren van een artesischen put, neemt het gevaar steeds toe. Vooral de Posenerstrasse, de Zeughausstrasse en de Neue Markt worden bedreigd. Onder de in woners heerscht groote ongerustheid. Er zijn pionniers gekomen om hulp te verleenen. 'S-ERAVEIVIMGE, 23 Juni. Tweede Kamer. De bedrijfsbelasting is bij tweede lezing aangenomen met 55 tegen 34 stemmen. Ook is aangenomen met 58 tegen 20 stem men de verhooging der Indische begrooting (proef opium-regie). De minister van buiten- landsche zaken verklaarde - aan den heer Brantsen van de Zijp den hooi-uitvoer niet' te kunnen verbieden. Door den heer Hartogh is ingediend de partieeie wijziging van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering. V,. De Kamer is uiteengegaan tot Dinsdag 25 Juli. Dé handel in vette ossen voor de Belgische' markt is- ïn de Betuwe thans in vollen gang; er schijnt daarvan nogal voorraad te zijn. Reeds ■werden de laatste dagen van Eist eenige partijen derwaarts verzonden er wordt besteed f 0.60 a 0.65 per kilo. Jammer, dat de invoer in België nog veel wordt belemmerd, doordat van de burgemeesters van gemeenten, waaruit vee wordt ingevoerd, verklaringen moeten worden overge legd, dat de laatste 45 dagen geen besmettelijke ziekte onder het vee beeft geheerscht. In verband met eene aanvrage van het hoofd bestuur der vereeniging iHet Nederlandsch Rundvee-stamboek" om, ter bevordering van de belangen der Nederlandsche veefokkers, eene rijkssubsidie te verleenen van f 10,000, heeft de minister van waterstaat Ged. Staten der provinciën verzocht, te dezer zake de noodige inlichtingen te verstrekken, ook omtrent het geen door het provinciaal bestuur of door de gemeentebesturen ter bevordering van de fokkerij wordt verricht. In Maas-en-Waal is op sommige plaatsen thans zoo'n gebrek aan gras, dat het vee moet worden gestald. Uit Rozendaal (N.-Br.) schrijft men Is alhier en in de omstreken gebrek aan gras, fruit is er des te meer. In geen jaren was de aard beien- en kersenoogst zoo groot als dit jaar. De droogte doet de sappige vruchten spoedig aan rijpen. Voor de hoveniers is deze tijd een ware campagne. Duizenden liters worden eiken dag verkocht, en eens zooveel kilogram kersen wor den geplukt, welke deels voor hier, deels voor Antwerpen bestemd Zijn. De prijs wisselt van 5 tot 15 cent per half kilogram. Te Leiden is heden geslaagd bij het eerste gedeelte van het arts examen de heer C. S. Lechner. Door burg. en wetb. te Amsterdam is eene voordracht ingediend om het beurzenstelsel aan de gemeente-universiteit te doen vervallen, en voor elk jaar, dat boven vier jaar van de lessen wordt gebruik gemaakt, van de studen ten f100 te vorderen. Dit zal de inkomsten der universiteit met ca. f40,000 's jaars doen stijgen. Voor het gymnasium te Pretoria, hetwelk den tn Augustus wordt geopend, is tot rector benoemd de heer U. Reinink, doctor in de classieke letteren te Amsterdam tot leeraar de heer U. G. Meijer, doctor in de natuurkundige ■wetenschappen te Amsterdam. In de gisteren gelanden zitting der arrond.- rechtbank te Rotterdam zijn veroordeeld: J. S., koetsier te Schiedam, wegens het door schuld veroorzaken aan een ander van zoodanig lichamelijk letsel, waaruit tijdelijke verhinde ring in de uitoefening zijner beroepsbezigheden ontstaat, tot vijf dagen hechtenis A. v. H. en C. V„ fabrieksarbeiders te "Vlaar- dingen, wegens diefstal van eenige galanterieën, ieder tot twee maanden gevangenis. De rechtbank te 's-Gravenhage veroordeelde gisteren C. S., te Delft, wegens oplichting 6 malen gepleegd en poging tot oplichting (het uitgeven van verzilverde centen voor kwartjes), tot 6 maanden. Vrijgesproken werd C. S., aldaar, van den hem ten laste gelegden meineed. De rechtbank te Haarlem heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaak van den socialist Met- höfer en hem ontslagen van rechtsvervolging. De rechtbank oordeelde de zinsnedeïWij anarchisten willen den weg van geweld", niet opruiend de overige vier zinsneden echter wel, doch overwoog dat daarin niet wordt opgeruid tot een bepaald feit. De socialist Slienstra heeft eene aanklacht ingediend tegen de redactie derllarlinger Courant, wegens een artikel over het bestormen der coöperatieve bakkerij, welk artikel hij beleedi- ■gend acht. Door het O. M. bij de arrond.-rechtbank te Maastricht is tegen D. W., uitgever van de Katholieke Waarheidsvriend te Sittard, aange klaagd van het indienen eener valsche klacht bij den minister van waterstaat tegen den post directeur te Sittard, eene gevangenisstraf van 3 maanden gerequireerd. SCHIEDAM. Heden arriveerde van de haringvisscherij de eerste logger Paulinasch. A. Schouten, aanbrengende 8 last haring. Een man der equipage had een been gebroken. VLAARDINGEN. Gisterenzijnalhierbinnen- gekomen 4 schepen, aanbrengende 68 last baring. MAASSLUIS. Woensdag waren de prijzen voor20Utevisch f 42 a 42.50, leng f 29.50 a koolvisch f 16.75 a 17.kibbeling f16 a keelen en lippen f 67 a 68, schelvisch f9 a 10, alles per ton. I KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend.wer- den ter markt alhier aangevoerd 357 zap men, die voor f 0.70 tot 0.90 per Va kilo werden, verkocht. Nog werden aangevoerd 8 steuren. Ked.-Herv. Kerk. Beroepen: te Bleskensgraaf en Hofwegen (toez.) de heer D. M. Boonstra, laatst pred. bij de geref. kerk te Schiedam te Sprang ds. J. Oosterbuis, te Friezenveen te Wehum de heer J. Salm, cand. te Kampen; te Dokkum ds. Van der Hoeven, te Noord-Schermer. BURGERLIJKB STAND. Geboren21 Juni. Catharina Maria, dochter van P. J. Romein en L. M. Sittou, JBroersveld. 22. Christina Apollonia Liduina, dochter van P. J. D. de Groot en M. Hagen doorn. Singel. Ondertrouwd: 22 Juni. J. Mak enJ. J. Smith. W. van Pelt en G. Storm. Schiedam 23 Juni. Rogge en Gerst zonder handel. If out wijn: noteering der makelaars l8'/a. Jenever: Amsterd. proef f 12'/s per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. flpnellng f 1.50 per ketel. VLAARDINGEN. 23 Juni. Op de heden gehouden paardenmarkt waren ruim 100 paarden aan de lijn. De handel was zeer traag. De prijzen varieerden van f60 tot f300. DELFT, 22 Juni. Onze graanmarkt was voor het zomergraan in zeer willige stemming, terwijl het artikel tarwe niet veel attentie genoot. Westlandscbe tarwe 0.50 a 7.25, Zeeuwscbe f6,75 a 8.West!, rogge f5.n 5.75, Zeeuwscbe 1*5.50 a 6.Chevalier-gerst 15.a 6.Westl. zomer- f3.75 a 4.75. Korte haver f 4.a 5.25, lange f 3.50 a 4. Duivenboonen f6.50 a 7.50. Puarden- boonen f6.a 6.50. Bruine boonen 1'9. a 9.25. Groene erwten f8.25 a 9.50. Witte erwten f6.50 a 6.75. Koolzaad f 8.75 a 40. - Aan de stadswaag gewogen van 16 tot 22 Juni845 achtsten en 68 zestienden vaten boter, wegende te znmen 17580 kilogram. Prijs f45 a 56 het vierde, f 1.421,^ a 1.40 het KG. Vette koeien lequal. van f 170 tot 205,2e qual. van f120 tot 440 knlfkoeien le qual. f 160 tot 185, 2e qual. f125 tot 135; vaarkoeien 4e qual. van f130 tot 160, 2e qual. van f60 tot 105 vette kalveren 4e qual. f50 tot 68, 2e qual. van f30tot 40 vette schapen 4e qual. van f13 tot 19. 2e qual. f tot lamschapen 4e qual. van f tot 2e qual. van f.tot vette lamme ren van f43,tot 48, weilammeren van f3.— tot 6.50, magere varkens van f22 tot 32, biggen van f 6.50 tot 13, nuchtere kalveren van f4.tot 11, paarden van f40 tot 90, stieren van f tot vette ossen van tot f Rundvleesch per kilo 0.52 a 0.58 a 0.64. Vet kalfsvleesch per kilo f0.54 a 0.64 a 0.76. Schapenvleesch per kilo f 0.46 a 0.52 a HET Westland, 21 Juni. Op de veilingen van hedenavond werden de volgende prijzen besteed aardappelen voor het buitenland, hoorntjes f4.05 a 1.10 per 26 kilo voor de binnenmarkten, hoorntjes f 1.40. Engel- sche fl.40 a 4.85 per kin de aanvoer was ruim 750 kin de handel blijft nog voortdurend zeer traag; aardbeien 7 a 14 ct. per 1/s kilo; rijpe" kruisbessen 371/3 a 55 ct., per y4. Amsterdam, 23 Juni. Rogge op levering lager; per October f439, 138, 137 4 38 per Maart f145, 144 geopend. KAMPEN, 20 Juni. Men is in deze streken diuk bezig met den hooibouw; op enkele plaatsen valt de oogst nog- al mede, doch over het geheel is de opbrengst be langrijk minder dan- 't vorige jaar. Buitenhooi is nog niet verkochtbinnenhooi voor f24 de 500 KG. Mastenbroek, 22 Juni. Hooi. Karapereilandsch f26.a 32.Masten- broeksch en Genemuider 4e qual. f 22.a'26. dito dito 2e qual. f 4 9.-—a 22.en slroo f 42. a 44.por 500 kilo. Middelburg, 22 Juni. De aanvoeren waren heden weder matig en volt-'.. den «tot ruim vorige prijzen nemers. Ta i we is in puike qual. f6.80 a 6.90 en enkel f7 betaald; -: goede en mindere 16,50 a 6.75. Rogge werd tot

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3