N°. 8301. A°. 1893. Zondag 25 en Maandag 26 Juni. Eerste Blad e ©nenveertigst e Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. GDURAiü. AbonNEMENTSPHIJS, per kwartaal 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke nommers.0.10. 8ÜKRAF! B#f BKSTRAAT, E 2J. ADVERTENTIEPRIJS: van 1—-10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. ƒ1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. SCHIEDAM 24 Juni 1S93. 't Is twee jaar geleden, dat de Amerikaan Carnegie zijn werk over de Vereenigde Sta ten in het licht zond, onder den titel sDe zegevierende Republiek". De heer George van Stelen, Amerikaan, maar van Neder- landsche afkomst, deed van dit werk een Nederlandsche vertaling het licht zien, opdat •toch ook de Nederlanders kennis zouden kunnen nemen van de wonderen, die de groote republiek op allerlei terrein te aanschou wen geeft. Dit boek wekte in hooge mate belangstelling, liever, bewondering opdoch al spoedig bleek het, dat Da Costa's woord over Amerika nog niets van zijn klacht ver loren had: nAch, de appel ook aldaar meer kleurig dan gezond I" Wat was het geval? De heer Carnegie, die de triumf der demo cratie in Amerika zoo heerlijk bad we zouden haast zeggen bezongen, de heer Carnegie beleefde het, dat juist in zijn fabrie ken een geweldige strijd tusschen arbeiders en werkgevers ontstond. Hg was toen juist in Engeland, en heeft- het maar aan zijn personeel overgelaten, de geschillen met de arbeiders uit te vechten. Er schijnt hem in Oud-Engeland veel ondar de aandacht gekomen te zijn, dat hem beviel; meer nog: de overtuiging heeft zich in hem gevestigd, dat Engeland en Amerika den be- hooren te zijn, en dat de strijd inde vorige eeuw, die de afscheuring van Amerika van het mo ederland Engeland ten gevolge had, een diep betreurenswaardige strijd is geweest. Welk een denkbeeld, een vereeniging Tan deze twee rijken Het geschrift van den heer Cainegie heeft in Engeland grooten indruk gemaakt, zóo zelfs, dat een Parlementslid, voor wien de eindelooze beraadslagingen over de Iersche ontwerpen ongenietbaar begonnen te worden, het in het Lagerhuis ter sprake bracht, en al aanstonds een voorstel deed, zich met de Vereenigde Staten te verstaan om alle mogelijke geschillen door arbiters ol scheidsrechters te doen beslechten. 'tKan wel niet anders, of zulk een voorstel moest discussie uitlokken. Daar is er den, die op de groote beteekenis van het voorstel wijst, wat de financieele zijde betreft. Hij berekent voor zijn geachte medeleden de kosten, die de gevolgen zqn van den onzekeren toestand, "waarin ons werelddeel verkeert. De cijfers, die hij noemt, werken, vooral bij de groote hitte der laatste dagen, verbijsterend. In het jaar van den Fransch-Duitschen oorlog, dus nog geen kwart eeuw geleden, bedroegen de staatsschulden van de verschillende rij ken te \,zamen: vier milliarden ponden sterling, of wel acht en veertig milliarden guldens, en J aangezien het kleine woord milliard, een v vinding van den derden Napoleon, die een virtuoos was in het sluiten van kolossale leeni jgenduizend millioen beleekent, heeft men de gelegenheidvover den omvang van acht en veertig duizend millioen guldens te peinzen, als men daartoe lust heeft. Men kan dan vervolgens deze eerbiedwaar dige som met anderhalf vermenigvuldigen, omdat volgens het geachte parlementslid, den heer Lubbock, in ruim twintig jaar de staats schulden tot deze hoogte gestegen zgn. Twee en zeventig duizend millioen guldens staatsschulden, voor het meerendeel aange gaan om reusachtige krijgstoerustingen te kunnen bestrijden 1 Het is voor den men- schenvriend schierom wanhopig te woiden. De heer Gladstone heeft natuurlgk ook het woord ge\oerd, en zijn instemming met het denkbeeld betuigd, hoewel hij meende, dat het voorstel tot een ovei eenkomst als door den heer Carnegie is bedoeld, moest uitgaan van de Vereenigde Staten, op welks bodem het was ontkiemd. Zeer zeker zal het op het congres van voorstanders van den vrede, dat te Chicago, bij gelegenheid van de wereldtentoonstelling wordt gehouden, ook een onderwerp van debat uitmaken Toevallig valt met de bovengenoemde ge lukkige gedachte van den heer Cargenie, de mededeeling samen van een uitvinding, die, is ze uitvoerbaar, op de wijze van oorlog voeren zeker wel eenigen invloed zal oefenen. De Fianschman Turpin, die liet meieniet uitvond, moet thans aan iets bezig zijn, waar van wondei en verhaald worden. Doch de heer Turpin houdt de zaak nog geheimdaarom is een belang stellend journalist hem eens kalm gaan ondervragen, wat er toch van zijn verdel gingstoestel was, waarvan men vertelt, dat men het viermaal in een kwartier kan afschieten, terwijl elke lading zou bestaan uit vijf en twintig duizend piojectielen, die, zich naar alle kanten verspreidend, een ruimte van twee en twintig duizend vierkante meter zouden be- - strijken! Mijn waarde heer! moet Turpin gezegd hebben, die cijfers zijn werkelijk veel te laag. Weldra zal ik met mijn uitvinding zoo ver gevorderd zqn, dat ik met enkele schoten een vlakte, door eenige geheele leger korpsen ingenomen, zal hebben schoonge veegd. Een schot zal voldoende zijn om een fopt, en insgelijks een oorlogsschip te vernie len. Een vroolijk vooruitzicht voor een leger korps Is er echter ernst in de berichten en de naam Turpin is geen alledaagsche naam op dit gebied, dan zou men zoowat tot de conclusie komen, dat de oorlogen tot de onmogelijkheden moeten gaan behooren. In de Fransche Kamer heeft deze week een voorval plaats gehad, hetwelk bewijst, dat zij opfrissching noodig heeft. Gelukkig nadert de tijd. der, verkiezingen, en wc meenen, dat een geestig en artistiek volk als de Fran- schen toch wel mannen genoeg zal kunnen leveren, om een Kamer van afgevaardigden in het leven te roepen, die geen bespotting voor een ernstig parlement oplevert. De Boulangist Millevoye, verwoed op den radi caal Clémenceau, die het Boulangistïsch vaandel ontliep, wilde dezen staatkundig dood doen verklaren. Aanleiding nam hij uit de mededeehngen van het blad La Cocarde. De redactie van dit blad had geschreven, dat zij, de redactie, uit de brandkast van het Engelsen gezantschap stukken had doen ontvreemden, platweg gezegd stelen, die een afgevaardigde Clémenceau werd er mee bedoeld wegens hoogverraad op de bank der beschul digden zou kunnen brengen. Deze zou met den beruchten Cornelius Herz hebben samen gespannen om Frankrijk het wemigje invloed, dat het nog m Egypte bezit, te doen ver liezen, tevens om Coisica \an Franknjlc te vervreemden. De heer Millevoye nu kondigde een interpellatie aan over Herz, die nog altijd ziek in Engeland is, en bij deze gele genheid heeft hij een zoodanig bespottelijke rol gespeeld, dat de Kamer met 389 stem men tegen 4 een motie aangenomen heeft, waarbij ze haar verachting uitsprak over de schandelijke en belachelijke lasterpraatjes, en het betreurde, dat men 's lands tijd met ijdele discussien heeft laten voorbijgaan. Al- zoo Clémenceau leeft nog; Millevoye, de Boulangist, heeft ontslag genomen als lid der Kamer, en Paul Deroulède, zijn geest verwant, heeft de zitting verlaten, en mede ontslag nomen als lid der Kamer, met de verklaring, dat hij walgde van de politiek en niets meer met haar wilde te maken hebben. Nu, dit verlies zal Frankrijk wel te boven komen. De brutale redactie van La Cocarde is door de bevoegde macht achter slot en grendel gebracht. Onze minister van financiën heeft een be langrijke overwinning behaald door de aan neming der bedrijfsbelasting met 55 tegen 34 stemmen; 't was geen partijstemming; "Van alle partijen waren voor- en tegenstan ders. 't Gevolg van de invoering dezer be lasting zal zijn, dat een zeer breede stroom van ambtenaren en waardigheidsbekleeders in de beurs zal moeten tasten; hen trooste de gedachte, dat ze zeer lang hun inkomsten hebben genoten, zonder er den fiscus iets voor te betalen, teiwijl anderen even lang onder de patentwet hebben gezucht. Den heer Pierson zij een langdurig parlementair leven beschoren, om met zijn buitengewoon talent het financieel beheer in ons vaderland inde goede richting te sturen. Lazen we eon bladzijde uit Olivier Twist, het beroemde boek van Dickens, dat de schan dalen in de Engelsche weeshuizen openbaar- maakte en als gevolg daarvan verbetering bewerkte? Lazen we een bladzijde uit. dat boek? helaas neen! We lazen een stuk van E. Kwast, oud-verpleegde van Neeibosch, naar aanleiding van de onthullingen van de heeien Van Deth en Van Houten, over de "weesinrichting te Neeibosch, die de gemoe deren nu reeds dagen bezighouden en zullen blijven houden, totdat er volkomen licht zal zijn verspreid. We hopen, dat de onderzoe kingen, zelfs door dr. Kuyper als noodzakelijk beschouwd, niet te lang op zich zullen laten "wachten, 't Geldt hier de lichamelijke, bo venal de geestelijke opvoeding van meer dan duizend ongelukkigen. Als de heer Van 'tLin- denhout beschuldigd wordt, kinderen, jon gens, met namen genoemd, gebonden aan handen en voeten, te hebben gegeeseld, ten bloede toe, dan kan hij en gelukkig is de publieke meening hieromtrent eenstemmig zich niet met een hooghartig beroep op God den Heer van de zaak afmaken. Nogmaals, we hopen voor de arme weezen, dat de be richten schromelijk overdreven, liever nog, dat ze lasteringen blijken te zijnwant Squeers en juffrouw Squeers, en Criekle en zijn handlanger, de bekende typen van Dic kens, worden in het schrijven van Kwast uit hun graf gehaald, en als nog onder ons levende voorgesteld. We hopen voor de armen het beste. SCHIEDAM, 21 Juni 1893. De kiesvereenlging „Schiedam''. De vergadering der kiesvereeniging van 6 dezer moge slecht bezocht geweest zijn, te haier eer moeten wij erkennen, dat ze zeer vruchtbaar belooft te zullen worden. Wij ont vingen dezer dagen een ontwerp voor een nieuw reglement en een programma voor de raadsvei kiezingen, welke beide ontwerpen een korte bespreking overwaardig zijn. Het bestaande reglement drukt in art. 1 de richting der vereeniging uit door de woor den ïvrijzinnig constitutioneel". Voorgesteld wordt te lezen jvrijzinnig, vooruitstrevend en constitutioneel". Men zou kunnen beweren, dat de bijvoeging van vooruitstrevend" over bodig is, dat dit begrip reeds in ^vrijzinnig" ligt opgesloten. Een spotvogel zou kunnen vragen of er dan ook arc^eruifstrevende, terugkrabbelende vrijzinnigen zijn. Wij willen hopen van neen, maar by de verschillende nuanceeringen, die in alle partijen, ook de liberale, gevonden worden, kan de toevoeging van het woord veel dubbelzinnigheid weg nemen en dubbelzinnigheid moet, waar ook, zooveel mogelijk gebannen worden. Goed gezien schijnt het ons, dat ook niet- kiezers (die zullen er binnenkort niet veel meer zijnlid der vereeniging kunnen worden. Zij kunnen zich dan alvast voorbe reiden voor de taak, die zij later zullen te vervullen hebben.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1