Cornelia Jolaia m te Eijl, Opeiikpo Vnjffilige Verkoping P.J.VAN DERSMAN, PETRUS raüRIKÜS KMIESSj Gemengde Berichten. S1 c d e I i j k N e u \v s. AI) YERTENTIEN. PAÜUNA ELIZABETH BOORMAN, CORNELIA JOHANNA, Ingrediënten met gebruiks aanwijzing bij bchie, Onder het opschrift )Mql op zeven", schrijft de Standaard In plaats van den aangewezen koninklijken weg in te slaan, gaat men de verdediging van Neerbosch op bijpaden zoeken. De dokter van Neerbosch komt met een ver klaring. Een stuk wordt te Amsterdam aan de oud-weezen ter onderteekening voorgelegd. In Het Oosten roept men oud-weezen uit heel het land op, om te getuigen. Alsof dit do weg ware? Alsof men zoo niet den koers van mijl op zeven neemt? Immers aan zulk een quasi-enqué hecht niemand waarde. De drukte over Neerboseh houdt inmiddels niet op. Men blijft in opspraak, en dat alles wijl men niet, wat gelasterd is, voor den rechter brengt, en niet wat quaestieus schijnt, laat onderzoe ken door een onpartijdige commissie, Waarlijk een huishouding van 1000 weezen, die over zooveeljaren loopt, eenigszins nauw keurig en met kennis van zaken te contro leeren, is niet ieder mans zaak. Ook zal het geld kosten. Maar hier mag niet tegen opgezien. De eere van den Clnisten-naam is er in betrokken" Amsterdam had op 1 Janurri j,l. een schuld van f61,699,350. Ter zake van dronkenschap zijn in 1892 aan verschillende politie-bureaux te Amster dam in bewaring geweest 6308 peisonen. Ter zake van de drankwet zijn er opge maakt 4591 processen-verbaal. Maandag werd te IJmuiden de eerste steen gelegd van het Koning Willemshuis". Het- gebouw zal ingelicht worden als volks koffiehuis en logement, en heeft ten doel het drankmisbruik onder den zeeman tegen te gaan. Vele genoodigden uit alle tleelen des lands, onder welke verscheidene predikanten, vrien den en belangstellenden, vulden de kleine kerk te IJmuiden; een kinderzangkoor luis terde het feest op. In de kerk herdacht de heer Heybrock de wordingsgeschiedenis dezer stichting en wekte de aanwezigen tot dankbaarheid op jegens den gever van al dit goede. Daarna begaf men zich in optocht met vlaggen en banieren naar het feestterrein, dat eveneens feestelijk versierd was. De heer Dallinga, evangelist, sprak de aanwezigen toe en wees er op hoe de Geheel-Onthoudersvereeniging door me- jonkvr. M. v. d. Goes gesticht, zich snel ont wikkeld had en zich nu weldra zoude ver heugen in het bezit van een lokaal om haren arbeid krachtiger voort te zetten. Daarna nam ds. Adama van Scheltema het woord. Ondanks zijn lioogen leeftijd klonk zijn stem nog krachtig en vol en maakte zijne rede diepen indruk, vooral toen hij besloot met een: sLeve de Koningin I leve de Ko ningin-Regentes, Oranje Boven 1" hetgeen door alle met ontbloote hoofden en vol geestdrift werd herhaald. Alsnu werd door mejonkvr. M. van der Goes de eerste steen gelegd. Ook de bestuursleden en eenige vrienden legden ieder een steen en hiermede was deze plech tigheid, die door het heerlijkste weder werd begunstigd, geëindigd. (HM.) Te Parmerland is thans bij onderzoek gebleken, dat de fundeering van het kerkge bouw onbetrouwbaar is. De architect D. Haverkamp, van Amsterdam, raadt aan een nieuw kerkgebouw te stichten. Omdat de gemeente arm is, zal de kerke- ïaad zich moeten wenden tot de synodale commissie, opdat hem een toelage worde geschonken uit het ïFonds voor Noodlijdende Kerken". Er wordt aan kwaadwilligheid gedacht; een streng onderzoek wordt ingesteld. Alles was verzekerd, behalve het vee. Te "Velp is tengevolge van het stoken van een vuurtje door kindeieu, tijdens de ouders afwezig waren, in een aan het huis grenzend schuurtje dat met riet gedekt was, in eene woning van den heer Naeff, bewoond door de gezinnen van H. J. en G. J. Swalmink, een hevige brand uitgebroken De brand greep zoo spoedig om zich heen dat aanblusschec niet te denken viel. Van de inboedels die niet verzekerd waren is nagenoeg niets gered. Het huis was verzekerd. Delft. Door de directie dcrNederland- sche oliefabriek zijn Nederlandsche vrouwen uitgenoodigd tot het beantwoorden van de volgende prijsvraag De directie verlangt een schrijven waarin een voudig voor elkeen bevattelijk en tevens zoo be knopt mogelijk wordt uiteengezet het gebruik van Delftsche sla oho in de keuken. B.j de beooideehng der ingekomen antwoor den zal in bet bijzonder wolden gelet op degelijke uiteenzetting van de veelvuldige toepassing, welke de DJftsche sla-olie in elke huishouding vei dient. De volgende prijzen zijn uitgeloofd. Afd. 1 voor huismoeders en vrouwen, die aan het hoofd van een gezin of eene instelling der keuken be boeren, een hoofdprijs van f200; twee prijzen van f50 en vier van f25 AM. 2 voor dienst boden en voor hen, die de kookkunst als bedujf uitoefenen, een hoofdpnjsvan f 200twee prijzen van f50 en vier van f25. Afd. 3 voor andeien, belangstellenden m of deskundigen op het gebied der kookkunst, een hoofdpujs van f100 en vier prijzen v m f25. De antwoorden moeten vóór 1 Augustus wor den toegezonden nan de duectie der Nedei land- sche oliefabriek. 's-Grnvenlmge. Hedenvoormiddag is het gevolg van de Koninginnen geduiende haar verblijf op het Loo derwaarts vertiokken. Daartoe behoort ook de hoofdcommies bij Hr. Ms. kabinet graaf Van Zuylen van Nyevelt. Het vierde internationaal congres tegen het misbruik van alcoholische dranken, onder bescheiming vanH. M. de Koningin-Regentes, woidt van 1618 Aug. a. s, in het ïGebouw voor K. en "W." alhier gehouden. Van de regp'ings-commissie is eere-vooizitter mr. J. P. E. Tak van Pooitvliet, minister van binnenlandsch. -aken en mr. J. Heemskei k Az„ minister van staat. De oificieele ontvangst der congresleden door burgemeester en wethouders heeft plaats ten raadhuize op 15 Augustus, des avonds ten 8 ure. Het aantal der leden, die zich aangemeld hebben, bedraagt reeds 300. Apeldoorn. De inrichting voor zenuw patiënten van dr. Pierre F. Spaink, alhier, zai tegen het najaar worden verplaatst naar een daartoe aangekocht en door vei bouwing te vergrooten buiten, mede alhier aan de Loolaan gelegen en dat ongeveer twee hec taren dennenbosch omvat. De groote boerderij met aanlioorigheden, van den heer E. H., te Hilvarenbeek, is door brand verwoest. Bijna al hetveekwam om het leven. In iet dal van Esch-sur-l'Alzette, in Luxem burg, beeft een soort van cycloon gelieeischt, vergezeld van hagelslag. Steenen van bijzondere grootte hebben den te veld staanden oogst geheel vernield. Eene internationale prijsvraag is uitgeschreven door het bestuur van den Zweedschen bond voor vrede an scheidsgerechten. De vraag luidt Hoe kan eene krachtige intei nationale meening in 't leven geroepen worden om de tegenwoor dige manie van legerversteiking tegen te gaan De antwooiden moeten een practisch en in ternationaal uitvoeibaar plan aangeven en mo gen in het Duitsch, Engelsch, Fransch, Zweedsch, Noorsch of Deensch gesteld zijn. Zij moeten voor 1 Maart i 894 ingezonden worden bij Gus- tav Bjorklung te Stockholm. De piijs is 1000 kronen.. De artesische putten welke te Schneldemiihl werden geslagen bedreigen dit stadje met alge- heelen ondeigang. Ondanks alle inspanning is men er nog niet in mogen slagen ie te stoppen. Reeds twee der schoonste straten zijn door het steeds opbruisende water vernield en eiken dag storten meer huizen in of moeten andere wegens het dreigend gevaar ontruimd en aan hun lot over gelaten worden. Aan de Standard woidt uit Moskou gemeld: Tengevolge eener paniekontslaan' door het geroep «an brand in de keik te Romano Bo- risoglebs nabij Yaroslow, aangeheven door eene dievenbende tijdens den dienst, welke door eene menigte pelgrims werd bijgewoond, zijn 126 viou- wen en 10 mannen gestikt, teiwijl 20 peisonen doodeltjk gewond zijnen nog verscheidene anderen gedood door het spiingen uit de vensters. Een der keikdeuren was opzettelijk'gesloten. In de provincie Umbo, in Poitugal, heeft Dinsdag een vreesehjk onweer, vergezeld van Storm en hagelbuien, gioote vei woest mg aange richt. Een vrouw, vier mannen en twee kinderen weiden door don bliksem getroffen. Het verkeer ondervond giooie belemmeungon. Te Gibson, in Nieuw-Bi uns wijk, heeft Woens dag een hevige biand gewoed, welke 30 huizen, 6 pakhuizen, 2 itei ken en het spoorwegstation in de asch legde. In de bosschen van Uisconscn, Michigan en Minnesota woeden hevige branden, welke reeds verscheidene kleine steden vernield hebben. Uit Duluth, in den Amerihaanschen staat Minnesota, wordt gemeld dat alle mijngebouwen te Virglnie-Merrilt en Mountam-Iron tot den grond toe zijn afgebrand door boschbranden in den omtrek. Het stadje Bewatik is groolendeels vernield. De schade bedi aagt een millioen dollars. Duizenden peisonen zijn van alles beioofd. HURGERLUKE STAND, fieboren s 22 Juni. Johanna Elisabeth, dochter van H. Mak en B. C. Nooidijk, Oostsingel. 23. Jan, zoon van A. van Eek en W. Stavast, Bintenhavenweg. Lena, dochter van G. Groenewegen en P. van Groot- veld, Leliestraat Johanna Catharina Li- duina Maria, dochter van S. Linnenbrinken P. C. J. J. van Rooijen, Lange Haren. Johanna Ilendiika, dochter van H. J. Cieteer en P. van der Schalk, Singel. Overleden22 Juni. Petrus Henricus Krameis, oud 62 jaar en 7 maanden, Over- schiesehe straat. 23. Louisa Fiediika Jant- zen, oud 78 jaar en 5 maanden, wed. van J. F. Bakker, Nieuwe Haven. Margje Maria Tijsseo, oud 3 maanden, Singel. Jansje Onverwagt, oud 8 maanden, Dwarsstraat. Heden overleed, na eene kortston dige ongesteldheid, voorzien van de laatste HH. Sacramenten, onze geliefde Broeder, in den ouderdom van bijna 63jaar. C. KRAMERS Czn. A. J. KRAMERS. Schiedam, 22 Juni 1893. Heden overleed na een kortstondig lijden mijn geliefde Echtgenoote, geh. VAARTRIES, in den leeftijd van 33 jaar, mij nalatende vier jeugdige kinderen. C. C. HOORMAN. Rotterdam, 23 Juni 189.3. Heden oveileed zacht en kalm, na een langdurige ongesteldheid, mijn innig geliefde Echtgenoote en der kin deren zorgzame en beminde Moeder en Behuwdmoeder, in den ouderdom van 51 jaar, diep betreurd door ons allen. Mede namens Kinderen en Behuwdzoon, B, VAN WOERDEN. O ver sc hie, 23 Juni 1893. Heden overleed na een smartelijk lijden mijn innig geliefde Dochter Echtgenoote van den Heer H. VAN WOERDEN. D. VAN DER EIJK. Overschie, 23 Juni 1893. Ontijdig bevallen van een levenloos Kind: A. STEENHUIS—Van AALST. Schiedam, 23 Juni 1893. Eenige kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen geachten Vader en Behuwd vader, zeggen wij haitelijk dank. D. M. C. NIEUW HOF. R. NIEUWHOF— VAN DER Velden. B. P. NIEUWHOF. C. NIEUWHOF— VERBOOM. Schiedam, 24 Juni 1893. Voor de vele bewij'cn tan belangstelling en deelneming, geduiende de ziekte en bij het overlijden van omen geliefden Echtge noot, Vader en Behuwdtader, den Heer ADRIANUS VAN NOORTWIJK, ondervon den, betuigen wij onzen liaitelijken dank. In 't bijzonder zij onze dank betuigd aan DR. J. ENDTZ, toor zijne zorgvolle terple- ging, alsmede aan den Heer Commissaris en het verder Personeel dpr Politie, voor de welwillendheid waai mede zij de laatste levens dagen van den oteriedene hebben veige- makkehjkt en voor de laatste eer, hem bij zijue teraardebestelling bewezen. Uit aller naam, Wed. ADR. VAN NOORTWIJK, DE Goederen. Schiedam, 24 Juni 189.3. VAN L Een MUIS, waai van het benedenge deelte is koffiehuis (met vergunning"), Open Plaats, «pen Grond en SCRVK, benevens Moven ts oning, met afzondei lijken opgang, aan je Hoogstraat te Schiedam, "wijk e, no. 310, groot Mg cent. II. Een MUIS en V.RVE, verdeeld in twee Woningen in een gemeene gang, uitkomende aan de westzijde van de Kieuw straat, te Schiedam, wijk E, no. 271, groot 44 cent., met het recht van doorgang door die gang. Bij veiling op Vrijdag 7 .full ïgas, des voorm. teu elf ure, en afslag den JUSden dier maand, des avonds teu acht ure, beide in het VERKOOPLOKAAL aan de Korte Haven te Schiedam, te bezich tigen op Woensdag en Donderdag voor de veiling, Van des voorm. IO tot des nam. 4 ure, op vertoon van een bewijs van toe gang door Notai is H. W. M. ROELANTS te Schiedam afgegeven, te wiens kantore nadere inlichting te bekomen is.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3